Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, malakudi είπε

45W idle σε μένα, μετρημένα στο τοίχο, 5900X, 16GB RAM στο 1,40V, 3080, 1 nvme, 1 ssd, pump του AiO και 5 fans. Platinum HX1200 PSU.

Θα αναφέρω και με τον 7950X μόλις τελειώσω το στήσιμο.

Απορία έχω.

Πόσο package power σου δείχνει το HWInfo σε idle 0-1% usage;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 45W σε μένα είναι με οθόνη off. Όταν είναι η οθόνη off, το nvidia-smi αναφέρει 13W για την nvidia. Με οθόνη on και να δείχνει απλώς το desktop, ανεβαίνω στα 82W. Το nvidia-smi τότε αναφέρει 28W. Ίσως το 45 να είναι λάθος, αφού ο μετρητής πότε δείχνει 45 και πότε 0 (!!!), ίσως δεν έχει την ακρίβεια που πρέπει αρκετά χαμηλά. Αν αυτό που λέει το nvidia-smi ισχύει, τότε σε idle είμαι στα 82-15=67W

Σε αυτά που έγραψα νωρίτερα, πρέπει επιπλέον να υπολογιστούν και οι usb συσκευές, δηλαδή ένα πληκτρολόγιο, ένας logitech rf για mouse, μία logitech κάμερα και ένας usb nvme.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Προφανώς μας ενδιαφέρει η κατανάλωση του συστήματος, αλλά η κατανάλωση του δικού μας συστήματος, όχι του reviewer. 

Ξέρουμε ότι τα intel καίνε λιγότερο σε idle και light loads. Από που πηγάζει η σιγουριά σου ότι οι μητρικές τους καίνε παραπάνω και άρα τα νούμερα θα έρθουν στα ίσα;

Δεν ξέρω.

Περιμένω τις μετρήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το tweaktown που είναι τα λίγα που κάνουν review μητρικών

 

10350_51_asrock-b650e-taichi-motherboard

Όταν με ίδιο chipset βλέπεις διαφορέ΄ς 20+%, πως ακριβώς θα συγκρίνεις 2 διαφορετικές πλατφόρμες και θα βγάλεις και συμπέρασμα; Κατά 90% το νούμερο θα εξαρτηθεί από την επιλογή μητρικής

Και εδώ η σύγκριση με Intel

 

10352_42_msi-meg-z790-godlike-motherboar

 

Mε ίδιες μητρικές, (aorus master) , τα διπλά καίει η amd....7700x vs 13700k

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Δεν ξέρω.

Περιμένω τις μετρήσεις σου.

Αφού δεν ξέρουμε αν και ποιές μητρικές καίνει παραπάνω - αλλά ξέρουμε ποια CPU καίνε παραπάνω....τι το ζαλίζουμε;

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή για να καταλάβω....ο ένας βάζει νούμερα από πρόγραμμα μετρήσεων εντός software υπολογιστή και ο άλλος νούμερα από πρίζα ΜΕΤΑ το τροφοδοτικό σε nominal load και περιμένετε να βγάλετε τα ίδια ή κοντά;

ξεχνάτε μάλλον οτι το τροφοδοτικό και 80+ titanium να είναι έχει efficiency μικρότερο από 80% σε χαμηλά φορτία.

δηλαδή στα νούμερα των 30-50-80 total watts κάπου χάνονται και 10-15watts από ότι διαβάζουν οι σένσορες εντός του HWinfo και που δε γίνεται να βρεθούν ατόφια μόνο σε ένα cpu idling wattage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τα 45W σε μένα είναι με οθόνη off. Όταν είναι η οθόνη off, το nvidia-smi αναφέρει 13W για την nvidia. Με οθόνη on και να δείχνει απλώς το desktop, ανεβαίνω στα 82W. Το nvidia-smi τότε αναφέρει 28W.

Λογικά μου ακούγονται.

Σε εμένα λέει αντίστοιχα 30-31 με off και 40+ με on.

Από το nvidia-smi παίρνει τα νούμερα του και το HWInfo.

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Αφού δεν ξέρουμε αν και ποιές μητρικές καίνει παραπάνω - αλλά ξέρουμε ποια CPU καίνε παραπάνω....τι το ζαλίζουμε;

Και είναι 6W για light load η κατανάλωση όλου του 12900Κ. Απίστευτα πράγματα. Σε λίγο θα τα πιστέψουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Λογικά μου ακούγονται.

Σε εμένα λέει αντίστοιχα 30-31 με off και 40+ με on.

Από το nvidia-smi παίρνει τα νούμερα του και το HWInfo.

Και είναι 6W για light load η κατανάλωση όλου του 12900Κ. Απίστευτα πράγματα. Σε λίγο θα τα πιστέψουμε.

 

Δες τo tweaktown παραπάνω, τα ίδια δείχνει. z790 aorus master + 13700 είναι στα μισά watt από x670 aorus master + 7700x.. 

Πιο απίστευτο μου φαίνεται να κάνουν όλοι οι σένσορες λάθος - σε μητρική και cpu, να μην δουλεύουν tdp / power limits / amp limits / tau κλπα (γιατί ουσιαστικά αυτό λες) παρά το ότι τραβάει 6w ο 12900k.. Όταν δηλαδή βάζω power limit 320w στο afterburner,, και βλέπω από hwinfo ότι όντως 320w τραβάει, λάθος ένδειξη? Μπορεί να τραβάει 30w, μπορεί και να τραβάει 800 watt η κάρτα; 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Herald είπε

Δες τo tweaktown παραπάνω, τα ίδια δείχνει. z790 aorus master + 13700 είναι στα μισά watt από x670 aorus master + 7700x.. 

Βρήκαμε το tweaktown τώρα; Καινούριο φρούτο; 🤣

Πραγματικά πιστεύεις ότι τραβάει 6W σε χαμηλό φορτίο ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ο 12900Κ; Κατανάλωση midrange mobile ARM SoC δηλαδή έχει; 😮

Ο IMC, η cache δεν καίνε τίποτα; LOL

Και γιατί Techpowerup και Guru3D, τα πρώτα που βρήκα τον βγάζουν πιο ενεργοβόρο σε idle από τους Zen 3;

Διάλεξαν τις πιο energy efficient μητρικές για τους AMD και τις πιο ενεργοβόρες για το 12900Κ;

Κάτι δεν πάει καλά.

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

δηλαδή για να καταλάβω....ο ένας βάζει νούμερα από πρόγραμμα μετρήσεων εντός software υπολογιστή και ο άλλος νούμερα από πρίζα ΜΕΤΑ το τροφοδοτικό σε nominal load και περιμένετε να βγάλετε τα ίδια ή κοντά;

Τελικά δεν κατάλαβες.

Το ακριβώς αντίθετο συζητάμε.

Στους AMD τα νούμερα στην πρίζα είναι πολύ πολύ καλύτερα από αυτά που περιμένει κανείς κοιτάζοντας το HWInfo.

Κυρίως αν βάλεις μέσα τις απώλειες του τροφοδοτικού.

Στοιχηματίζω ότι στους Intel συμβαίνει το αντίθετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι γίνεται με τον 7950Χ3D και έχει 31W σε Idle (ίσως η Vcache ??) , αλλά ο 7950Χ έχει μόλις 3W διαφορά σε Idle από τον 13900Κ

 

https://www.tweaktown.com/reviews/10357/amd-ryzen-9-zen-4-7950x3d-cpu/index.html#Ryzen-9-7950X3D-and-Test-System

Power consumption is measured directly from the dual eight-pin connections. Peak power draws came in at 150W, and idle landed at 31 watts.

 

 

10357_23_amd-ryzen-9-zen-4-7950x3d-cpu-r

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Πραγματικά πιστεύεις ότι τραβάει 6W σε χαμηλό φορτίο ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ο 12900Κ; Κατανάλωση midrange mobile ARM SoC δηλαδή έχει; 😮

Γιατί σου φαίνεται περίεργο? Όπως φαίνεται και στο SS ολόκληρο το CPU τρέχει στα 500mhz. Πόσο θες να τραβάει σε αυτές τις συχνότητες και σε semi idle κατάσταση;

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν ξέρω τι γίνεται με τον 7950Χ3D και έχει 31W σε Idle (ίσως η Vcache ??) , αλλά ο 7950Χ έχει μόλις 3W διαφορά σε Idle από τον 13900Κ

 

https://www.tweaktown.com/reviews/10357/amd-ryzen-9-zen-4-7950x3d-cpu/index.html#Ryzen-9-7950X3D-and-Test-System

Power consumption is measured directly from the dual eight-pin connections. Peak power draws came in at 150W, and idle landed at 31 watts.

 

 

10357_23_amd-ryzen-9-zen-4-7950x3d-cpu-r

Eίναι σωστά τα νούμερα αυτά - όντως 19-21w έχει σε idle ο 13900k και 15-19 ο 12900k - αλλά αυτά είναι σε high performance power plan. Δηλαδή με το CPU να μην κλοκάρι πρός τα κάτω,, να είναι μόνιμα στα turbo boost. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί σου φαίνεται περίεργο? Όπως φαίνεται και στο SS ολόκληρο το CPU τρέχει στα 500mhz. Πόσο θες να τραβάει σε αυτές τις συχνότητες και σε semi idle κατάσταση;

Επιμένεις δηλαδή.

Για δες το παραπάνω που ανέβασε ο Aten-Ras.

Το εγκεκριμένο από εσένα Tweaktown τους δείχνει στα ίδια W πάνω-κάτω και σε idle γύρω στα 20W. Εσύ συνέχισε να πιστεύεις ότι καίει 6W όχι σε idle αλλά σε χαμηλό φορτίο κιόλας. 🤣

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν ξέρω τι γίνεται με τον 7950Χ3D και έχει 31W σε Idle (ίσως η Vcache ??) , αλλά ο 7950Χ έχει μόλις 3W διαφορά σε Idle από τον 13900Κ

Αυτά που ανεβάζεις είναι ψέματα. 6W καίνε και αυτοί σε low load. Όσο για idle; Κάτω από 3W. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Επιμένεις δηλαδή.

Για δες το παραπάνω που ανέβασε ο Aten-Ras.

Το εγκεκριμένο από εσένα Tweaktown τους δείχνει στα ίδια W πάνω-κάτω και σε idle γύρω στα 20W. Εσύ συνέχισε να πιστεύεις ότι καίει 6W όχι σε idle αλλά σε χαμηλό φορτίο κιόλας. 🤣

Eίναι σε high performance το tweaktown 100%, και μένα τόσο τραβάει σε high performance. Δες το παρακάτω SS 

 

Highperformanceplan.JPG.ab1802a525d2b5f701eac143d44a2c37.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Eίναι σε high performance το tweaktown 100%, και μένα τόσο τραβάει σε high performance. Δες το παρακάτω SS 

Ναι, ότι πεις.

Και οι AMD; Δεν καίνε τελικά 40W σε idle;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...