Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Herald είπε

E ναί ρε συ αλλά αμά λέμε τα 30-40w δεν είναι σημαντικά ας πούμε, τότε όλα τα CPU πάνω κάτω το ίδιο efficiency έχουν. Performance normalized ακόμα και σε full heavy MT workloads το πολύ να κάψει 40w παραπάνω ο 13900k από πχ. έναν 7950x / 7950x 3d. 

Ναι κατά την γνώμη μου πέραν απ'το περιβαλλοντικό, αυτή η διαφορά είναι αμελητέα.

Το μόνο άλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι μπορείς να δουλέψεις x3D με λίγο χειρότερη ψύχτρα, και την ζέστη στο δωμάτιο σε full load. Με φυσιολογική χρήση πάνω από 20€ διαφορά δεν παίζει να έχουν το χρόνο.

Και όταν οι περισσότεροι που θα πάρουν i9 ή Ryzen 9 έχουν PC 3000€ και αναβαθμίζουν κάθε 2-3 χρόνια τα θεωρώ αμελητέα.

Βέβαια και στις επιδόσεις ελάχιστη διαφορά έχουν εν τέλει, άλλου κερδίζει ο ένας, άλλου ο άλλος.

Δηλαδή και οι δύο, αν εξαιρέσεις κάτι προβλήματα με bios boot στην amd που πιθανόν λυθούν, τα ίδια μου φαίνονται.

Με Amd μπορείς να πας σε zen 5 χωρίς να αλλάξεις μητρική και υποστηρίζουν pci5 ssd, χωρίς να δώσεις 400+ ευρώ(για το pci5 ssd), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι σημαντικό.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Jts είπε

Ναι κατά την γνώμη μου πέραν απ'το περιβαλλοντικό, αυτή η διαφορά είναι αμελητέα.

Το μόνο άλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι μπορείς να δουλέψεις x3D με λίγο χειρότερη ψύχτρα, και την ζέστη στο δωμάτιο σε full load. Με φυσιολογική χρήση πάνω από 20€ διαφορά δεν παίζει να έχουν το χρόνο.

Και όταν αυτοί που θα πάρουν i9 ή Ryzen 9 έχουν PC 3000€ και αναβαθμίζουν κάθε 2-3 χρόνια τα θεωρώ αμελητέα.

Βέβαια και στις επιδόσεις ελάχιστη διαφορά έχουν εν τέλει, άλλου κερδίζει ο ένας, άλλου ο άλλος.

Δηλαδή και οι δύο, αν εξαιρέσεις κάτι προβλήματα με bios boot στην amd που πιθανόν λυθούν, τα ίδια μου φαίνονται.

Με Amd μπορείς να πας σε zen 5 χωρίς να αλλάξεις μητρική και υποστηρίζουν pci5 ssd, χωρίς να δώσεις 400+ ευρώ(για το pci5 ssd), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι σημαντικό.

Nαι ρε μαν προφανώς από θέμα κόστους κλάιν. Απλά το θεωρώ σπατάλη, ,όταν το ένα CPU καταφέρνει και δουλεύει full 8ώρο στα 8-15w γιατί να πάρεις το άλλο που θέλει 40.  Και τον 3700x τον πήρα στην κοπελιά για efficient και βγήκε ωραίο φουρνάκι. 

Απτην νέα γενιά ο 13900k καίει τα πάντα σε gaming workloads, και οι zen 4 καίνε δάση και βουνά σε idle / light loads, γιαυτό για τώρα έχω  μείνει με 12900k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δυστυχώς δεν υπάρχει τέλεια λύση ακόμα.

Και εγώ στα λέω επειδή τώρα θα αναβαθμίσω (7800x3d ή 13700k), αυτά βλέπω σαν διαφορές.

Για μένα που έχω λίγο το μικρόβιο της αναβάθμισης, μόνο αυτό βλέπω σαν ουσιαστικό θετικό της amd. Αλλά όλο προβλήματα σε early bios versions, που με απωθούν.

Edit: Το βίντεο που έλεγα, αν και δεν είναι το πιο επιστημονικό γιατί μετράει με software, δείχνει τις διαφορές σε real world.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Herald είπε

E ναί ρε συ αλλά αμά λέμε τα 30-40w δεν είναι σημαντικά ας πούμε, τότε όλα τα CPU πάνω κάτω το ίδιο efficiency έχουν. Performance normalized ακόμα και σε full heavy MT workloads το πολύ να κάψει 40w παραπάνω ο 13900k από πχ. έναν 7950x / 7950x 3d. 

40 watt διαφορά στο idle προσωπικά μου είναι αδιάφορη. Όμως η κατανάλωση του 7950X3D stock σε render στο blender με έχει εντυπωσιάσει πολύ, θεωρώ σημαντικό το PC να είναι αθόρυβο. Ο 3D δεν πλησιάζει καν τα 200 watt τη στιγμή που όλα τα άλλα CPU με παρόμοιες επιδόσεις ( 7950Χ / 13900Κ / 13700Κ ) θέλουν αρκετά παραπάνω.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, elpenor είπε

40 watt διαφορά στο idle προσωπικά μου είναι αδιάφορη. Όμως η κατανάλωση του 7950X3D stock σε render στο blender με έχει εντυπωσιάσει πολύ, θεωρώ σημαντικό το PC να είναι αθόρυβο. Ο 3D δεν πλησιάζει καν τα 200 watt τη στιγμή που όλα τα άλλα CPU με παρόμοιες επιδόσεις ( 7950Χ / 13900Κ / 13700Κ ) θέλουν αρκετά παραπάνω.

Μα συγκρίσεις σε efficiency κάνεις σε ίδια watts / ίδιο performance. Στα ίδια watt σίγουρα θα είναι πιο γρήγορα τα zen 4 από τον 13900k, αλλά πόσο? 10%? 15%? Πες 20%. Ε οκ, δεν είναι τεράστια διαφορά, είναι μικρότερη από την διαφορά που έχουν σε idle. 

Δεν έχουν νόημα οι συγκρίσεις efficiency με διαιφορετικά limits, αλλιώς κάτι 13900t / 12900t / 13700t με τα 35w PL1 είναι οι πιο efficient στον πλανήτη. 

34 λεπτά πριν, Jts είπε

Edit: Το βίντεο που έλεγα, αν και δεν είναι το πιο επιστημονικό γιατί μετράει με software, δείχνει τις διαφορές σε real world.

Aυτός τρέχει ψιλό ελαφριές εφαρμογές, είναι ουσιαστικά light loads οπού εκεί όντως οι intel καταστρέφουν την amd σε efficiency. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, Herald said:



Απτην νέα γενιά ο 13900k καίει τα πάντα σε gaming workloads, γιαυτό για τώρα έχω  μείνει με 12900k.

 

Από αυτά που βλέπω έκανες βλακεία που έδωσες τον 13900Κ, έχει χαμηλότερη κατανάλωση σε Idle από τον 12900Κ και θα μπορούσες να τον βάλεις να έχει ίδιες επιδόσεις σε Gaming αλλά με την ίδια η χαμηλότερη κατανάλωση από τον 12900Κ.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτός τρέχει ψιλό ελαφριές εφαρμογές, είναι ουσιαστικά light loads οπού εκεί όντως οι intel καταστρέφουν την amd σε efficiency. 

Ναι απλά αυτό δεν το αναφέρουν στα περισσότερα reviews και είναι το μεγαλύτερο μέρος της χρήσης του PC στους περισσότερους θεωρώ, οπότε έχει μεγάλη βαρύτητα.

Σε full load θα βρεις εύκολα διάφορες και μετά κάποιος μπορεί να υπολογίσει ανάλογα την χρήση που κάνει.

Αν κάποιος ανοίγει το PC μόνο για games, ε η Amd έχει σίγουρα μικρότερη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Herald μιλάει για διαφορές σε κατανάλωση που δεν υπάρχουν.

Όλο το σύστημα μετράμε.

Μπορεί να σου λέει 8W το HWInfo και στον άλλο 30W αλλά αν το promontory/chipset της μητρικής στον δεύτερο καταναλώνει 3W και στον πρώτο 20W η συνολική διαφορά μειώνεται.

Επίσης πως ξέρουμε ότι τα νούμερα του HWinfo είναι σωστά;

Μόνο η μέτρηση στον τοίχο τα λέει σωστά.

Στον 5600 λέει idle 21W (το HWInfo) αλλά ο μετρητής μου βγάζει σύνολο 58W για όλο το σύστημα (οθόνη σβηστή). Αν βγάλω από εκεί τα 30W που καίει η 3080 Strix σε idle / monitor off κτλ κτλ πάμε στα 28W για όλο το υπόλοιπο σύστημα μαζί με CPU/dual rank RAM 32GB κτλ κτλ. 2 x NVMe και 2 SATA SSD + 2,5in HDD + RGB fans κτλ κτλ.

Πόσο λιγότερο δηλαδή καιει ένα αντίστοιχο Intel σύστημα σε πραγματικές μετρήσεις στον τοίχο;

Κάτι μου λέει ότι θα είναι περίπου στα ίδια και καμία σχέση με αυτά που λέει ο Herald.

Τα ίδια ισχύουν και σε low load προφανώς.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Από αυτά που βλέπω έκανες βλακεία που έδωσες τον 13900Κ, έχει χαμηλότερη κατανάλωση σε Idle από τον 12900Κ και θα μπορούσες να τον βάλεις να έχει ίδιες επιδόσεις σε Gaming αλλά με την ίδια η χαμηλότερη κατανάλωση από τον 12900Κ.

Ίδια  κατανάλωση έχουν, 1w πιο κάτω είναι ο 12900k κλάιν

19 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ο Herald μιλάει για διαφορές σε κατανάλωση που δεν υπάρχουν.

Όλο το σύστημα μετράμε.

Μπορεί να σου λέει 8W το HWInfo και στον άλλο 30W αλλά αν το promontory/chipset της μητρικής στον δεύτερο καταναλώνει 3W και στον πρώτο 20W η συνολική διαφορά μειώνεται.

Επίσης πως ξέρουμε ότι τα νούμερα του HWinfo είναι σωστά;

Μόνο η μέτρηση στον τοίχο τα λέει σωστά.

Στον 5600 λέει idle 21W (το HWInfo) αλλά ο μετρητής μου βγάζει σύνολο 58W για όλο το σύστημα (οθόνη σβηστή). Αν βγάλω από εκεί τα 30W που καίει η 3080 Strix σε idle / monitor off κτλ κτλ πάμε στα 28W για όλο το υπόλοιπο σύστημα μαζί με CPU/dual rank RAM 32GB κτλ κτλ. 2 x NVMe και 2 SATA SSD + 2,5in HDD + RGB fans κτλ κτλ.

Πόσο λιγότερο δηλαδή καιει ένα αντίστοιχο Intel σύστημα σε πραγματικές μετρήσεις στον τοίχο;

Κάτι μου λέει ότι θα είναι περίπου στα ίδια και καμία σχέση με αυτά που λέει ο Herald.

Τα ίδια ισχύουν και σε low load προφανώς.

Εσύ τι εννοείς με το idle? Εγώ μιλάω  στο desktop να είσαι κανονικά - απλά να μην τρέχεις active εφαρμογές. Σε usage όπωςω έδειξα πρίν με browsers / 2 videos streaming / discord call + steam παίζει στα 6w o 12900k, στα 40w  ο 3700x. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ο Herald μιλάει για διαφορές σε κατανάλωση που δεν υπάρχουν.

Όλο το σύστημα μετράμε.

Μπορεί να σου λέει 8W το HWInfo και στον άλλο 30W αλλά αν το promontory/chipset της μητρικής στον δεύτερο καταναλώνει 3W και στον πρώτο 20W η συνολική διαφορά μειώνεται.

Επίσης πως ξέρουμε ότι τα νούμερα του HWinfo είναι σωστά;

Μόνο η μέτρηση στον τοίχο τα λέει σωστά.

Στον 5600 λέει idle 21W (το HWInfo) αλλά ο μετρητής μου βγάζει σύνολο 58W για όλο το σύστημα (οθόνη σβηστή). Αν βγάλω από εκεί τα 30W που καίει η 3080 Strix σε idle / monitor off κτλ κτλ πάμε στα 28W για όλο το υπόλοιπο σύστημα μαζί με CPU/dual rank RAM 32GB κτλ κτλ. 2 x NVMe και 2 SATA SSD + 2,5in HDD + RGB fans κτλ κτλ.

Πόσο λιγότερο δηλαδή καιει ένα αντίστοιχο Intel σύστημα σε πραγματικές μετρήσεις στον τοίχο;

Κάτι μου λέει ότι θα είναι περίπου στα ίδια και καμία σχέση με αυτά που λέει ο Herald.

Τα ίδια ισχύουν και σε low load προφανώς.

45W idle σε μένα, μετρημένα στο τοίχο, 5900X, 16GB RAM στο 1,40V, 3080, 1 nvme, 1 ssd, pump του AiO και 5 fans. Platinum HX1200 PSU.

Θα αναφέρω και με τον 7950X μόλις τελειώσω το στήσιμο.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Herald είπε

Εσύ τι εννοείς με το idle? Εγώ μιλάω  στο desktop να είσαι κανονικά - απλά να μην τρέχεις active εφαρμογές. Σε usage όπωςω έδειξα πρίν με browsers / 2 videos streaming / discord call + steam παίζει στα 6w o 12900k, στα 40w  ο 3700x. 

Idle = 0-1% CPU usage και να μην κάνω τίποτα. Οθόνη σβηστή.

Τα νούμερα που αναφέρεις δεν υπάρχουν. Ή μάλλον υπάρχουν μόνο στο HWInfo. Για ψάξε το λίγο. Τα ξαναλέμε όταν μετρήσεις κατανάλωση στον τοίχο.

6W παίζει να καίει μόνο ο IMC του 12900Κ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Idle = 0-1% CPU usage και να μην κάνω τίποτα. Οθόνη σβηστή.

Τα νούμερα που αναφέρεις δεν υπάρχουν. Ή μάλλον υπάρχουν μόνο στο HWInfo. Για ψάξε το λίγο. Τα ξαναλέμε όταν μετρήσεις κατανάλωση στον τοίχο.

6W παίζει να καίει μόνο ο IMC του 12900Κ

Το hwinfo δεν βγάζει νούμερα απτο στομάχι του. Διαβάζει τους σένσορες. Η μητρική έχει δεκάδες - και δεκάδες διαφορετικούς τρόπους να διασταυρώσεις αν τα νούμερα είνια σωστά ή όχι. Διαβάζει current in + out, voltage in + out, power in + out, μαζί με τα vid που κάνει report το CPU.  Πρέπει 8-9 σένσορες να είναι όλοι λάθος...ακόμα και τα losses από τα vrms μπορείς να δείς. Και γιαυτό το να μετράς system απτόν τοιχό είναι ανακριβές σε CPU σύγκριση. 13-15% είναι τα vrm losses, άλλο 5-8-10% θα έχει το τροφοδοτικό, πόση διαφορά θα έχει η ίδια η μητρική, και τα νούμερα είναι πλέον εντελώς αλλού

 

Πριν λίγο έγραψες ότι η 3080 σου τραβάει 30w σε idle. Ε που το ξέρεις? Από που το πήρες το νούμερο? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Πριν λίγο έγραψες ότι η 3080 σου τραβάει 30w σε idle. Ε που το ξέρεις? Από που το πήρες το νούμερο? 

Από το HWInfo αλλά και από τη θερμοκρασία που σηκώνει με fan off ενώ έχει ογκώδη ψύκτρα.

Αν είχε κάτι του στυλ 10-15W δε θα έπαιρναν ποτέ μπρος οι ανεμιστήρες σε desktop χρήση.

Αλλά παίρνουν μερικές φορές (>50C) γιατί σε desktop χρήση παίζει > 40W. Οπότε συμπεραίνω ότι το ~30-31W με monitor off είναι κοντά στην πραγματικότητα.

1 ώρα πριν, Herald είπε

Το hwinfo δεν βγάζει νούμερα απτο στομάχι του. Διαβάζει τους σένσορες. Η μητρική έχει δεκάδες - και δεκάδες διαφορετικούς τρόπους να διασταυρώσεις αν τα νούμερα είνια σωστά ή όχι. Διαβάζει current in + out, voltage in + out, power in + out, μαζί με τα vid που κάνει report το CPU. 

Ένδειξη για την κατανάλωση του chipset της μητρικής έχει το HWinfo;

Μιλάς για την κατανάλωση του AL λες και μπορεί να λειτουργήσει χωρίς μητρική και VRM και soc και IMC και όλα τα υπόλοιπα.

Δε μας ενδιαφέρει λοιπόν αυτή η κατανάλωση γιατί είναι τελείως υποθετική και εν γένει άκυρη.

Μας ενδιαφέρει η κατανάλωση του συστήματος.

Και εκεί οι διαφορές είναι ελάχιστες.

Αλλά είπαμε 6W ουα χα χα χα. 🤣

Αλλά σου λέει και ο @malakudi παραπάνω ότι με 5900Χ και μαζί με 3080 TUF (πολύ χαμηλότερη idle κατανάλωση από τη Strix σύμφωνα και με τα reviews) έχει 45W idle όλο το σύστημα; Άρα ΠΩΣ το HWinfo τα λέει σωστά; Σκατά τα λέει και κάθεσαι και το πιστεύεις.

2 ώρες πριν, nick0lis είπε

King στο idle o intel στο hwinfo ;

🤣

Μόνο εκεί.

Παίζει να έχει ψηλότερη κατανάλωση και από 5950Χ στην πραγματικότητα.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Ένδειξη για την κατανάλωση του chipset της μητρικής έχει το HWinfo;

Μιλάς για την κατανάλωση του AL λες και μπορεί να λειτουργήσει χωρίς μητρική και VRM και soc και IMC και όλα τα υπόλοιπα.

Δε μας ενδιαφέρει λοιπόν αυτή η κατανάλωση γιατί είναι τελείως υποθετική και εν γένει άκυρη.

Μας ενδιαφέρει η κατανάλωση του συστήματος.

Και εκεί οι διαφορές είναι ελάχιστες.

Προφανώς μας ενδιαφέρει η κατανάλωση του συστήματος, αλλά η κατανάλωση του δικού μας συστήματος, όχι του reviewer. 

Ξέρουμε ότι τα intel καίνε λιγότερο σε idle και light loads. Από που πηγάζει η σιγουριά σου ότι οι μητρικές τους καίνε παραπάνω και άρα τα νούμερα θα έρθουν στα ίσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...