Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

^^^^

Intel-Core-i9-12900K-Cinebench-Leak-1.jp

Z690-AORUS-DDR5-memory.jpg

Intel-Core-i9-12900K-Cinebench-Leak-2.jp

Ενδιαφέρον, αν δεν ξεπερνά τα 150watt και δεν είναι fake. Στα 850-1000€ υπολογίζω την τιμή του. Θα προτιμούσα μαξ 600€ μια σιωπηλή ένδειξη μετάνοιας πολυετών fake επιδόσεων στον βωμό της ασφάλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1000€ δε νομίζω 

Για τιμές μια πρώτη ιδέα έχω ποσταρει κάποιες σελίδες πίσω

Στις 14/9/2021 στις 1:51 ΜΜ, 7nisiotis είπε

 

Κ ένα πιο παλιό

https://videocardz.com/newz/intel-to-launch-12th-gen-core-alder-lake-s-and-z690-motherboards-on-november-19th

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Αυτά τα νούμερα ισοδυναμούν με πόσο % αύξηση ipc...40, 50%? Παραπάνω?

Βλέπω το νούμερο του φίλου εδώ:

 

10 πραγματικοί πυρήνες+ΗΤ στα 5.3 και έχει λίγο κάτω από 18k...

Με 8+ΗΤ+8μικρούς, στην ίδια συχνότητα οι μεγάλοι και οι μικροί άγνωστο (δεν νομίζω να πηγαίνουν 1:1 με τους μεγάλους) και έχει 30k>

Ακόμα και αν ήταν σε full συχνότητα και οι μικροί, χρειάζεται εξωφρενική αύξηση στο IPC (οι μνήμες, εδώ ειδικά, δεν νομίζω να προσφέρουν κάτι τόσο μεγάλο-με επιφύλαξη για το quad).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Βλέπω το νούμερο του φίλου εδώ:

 

10 πραγματικοί πυρήνες+ΗΤ στα 5.3 και έχει λίγο κάτω από 18k...

Με 8+ΗΤ+8μικρούς, στην ίδια συχνότητα οι μεγάλοι και οι μικροί άγνωστο (δεν νομίζω να πηγαίνουν 1:1 με τους μεγάλους) και έχει 30k>

Ακόμα και αν ήταν σε full συχνότητα και οι μικροί, χρειάζεται εξωφρενική αύξηση στο IPC (οι μνήμες, εδώ ειδικά, δεν νομίζω να προσφέρουν κάτι τόσο μεγάλο-με επιφύλαξη για το quad).

Δεν νομίζω να έτρεχε 5.3 all core ο 12900k. To screenshot στο CPU Z το έχει βγάλει αφού έχει τελειώσει το cbr run, οπότε απλά διαβάζει το single core turbo. Οι μικροί έχουν (?) επιδόσεις skylake, οπότε οι 8 μικροί αντιστοιχούν σε έναν 9700k. Από όσο θυμάμαι κάπου στα 10k βγάζει ο 9700k clockiasmenos, οπότε τα 8 / 16 των μεγάλων αντιστοιχούν σε ~20k score. 

Aν στέκουν τα από πάνω μπακαλίστικα που κάνω οι μεγάλοι πυρήνες θα έχουν ~30% μεγαλύτερο single thread performance από τα zen 3 με άγνωστο IPC / ρολόγια. Εξωπραγματικό μου φαίνεται tbf, αλλά τι να πώ, θα δούμε. Θεωρώ δεδομένο ότι οι μικροί θα πιάνουν επιδόσεις skylake αλλιώς τα μεγάλα θα πρέπει να βγάζουν εξωγήινα νούμερα.
 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα υπάρξει τόσο μεγάλη διαφορά σε STP, θα ζήσουμε εποχές Bulldozer με τους zen 3 και τους RL.😁 Αλλά ακόμα χειρότερα γιατί η TSMC θα συνεχίσει να ζητάει τα κερατά της, οπότε η AMD θα χαμηλώσει το production σε cpu και θα το γυρίσει σε 6600xt των 600 ευρώ (με μέτρο βέβαια μην πιάσουμε και msrp αν χτυπήσει τοίχο το mining).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Σε αναμονή για Rocket/Meteor Lake όπου θα έχουν ωριμάσει οι DDR5 να γίνει πανωλεθρία στο Μιλάνο με RTX 4000.

έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν νομίζω να έτρεχε 5.3 all core ο 12900k. To screenshot στο CPU Z το έχει βγάλει αφού έχει τελειώσει το cbr run, οπότε απλά διαβάζει το single core turbo. Οι μικροί έχουν (?) επιδόσεις skylake, οπότε οι 8 μικροί αντιστοιχούν σε έναν 9700k. Από όσο θυμάμαι κάπου στα 10k βγάζει ο 9700k clockiasmenos, οπότε τα 8 / 16 των μεγάλων αντιστοιχούν σε ~20k score. 

Aν στέκουν τα από πάνω μπακαλίστικα που κάνω οι μεγάλοι πυρήνες θα έχουν ~30% μεγαλύτερο single thread performance από τα zen 3 με άγνωστο IPC / ρολόγια. Εξωπραγματικό μου φαίνεται tbf, αλλά τι να πώ, θα δούμε. Θεωρώ δεδομένο ότι οι μικροί θα πιάνουν επιδόσεις skylake αλλιώς τα μεγάλα θα πρέπει να βγάζουν εξωγήινα νούμερα.
 

Αν οι μικροί έχουν τέτοιο νούμερο (10k), και είναι οι υποτιθέμενοι efficiency cores, κακώς βγάζει μεγάλους.

Τα βλέπω υπερβολικά αισιόδοξα τα νούμερα, χωρίς κάτι που να τα δικαιολογεί (αυτή η γενιά, πλέον, θα είναι το project που εγκατέλειψε ο Keller ή άλλη που ξεκίνησε μετά?).

Πλησιάζει ο καιρός, βέβαια, θα δούμε από 1ο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν νομίζω να έτρεχε 5.3 all core ο 12900k. To screenshot στο CPU Z το έχει βγάλει αφού έχει τελειώσει το cbr run, οπότε απλά διαβάζει το single core turbo. Οι μικροί έχουν (?) επιδόσεις skylake, οπότε οι 8 μικροί αντιστοιχούν σε έναν 9700k. Από όσο θυμάμαι κάπου στα 10k βγάζει ο 9700k clockiasmenos, οπότε τα 8 / 16 των μεγάλων αντιστοιχούν σε ~20k score. 

Aν στέκουν τα από πάνω μπακαλίστικα που κάνω οι μεγάλοι πυρήνες θα έχουν ~30% μεγαλύτερο single thread performance από τα zen 3 με άγνωστο IPC / ρολόγια. Εξωπραγματικό μου φαίνεται tbf, αλλά τι να πώ, θα δούμε. Θεωρώ δεδομένο ότι οι μικροί θα πιάνουν επιδόσεις skylake αλλιώς τα μεγάλα θα πρέπει να βγάζουν εξωγήινα νούμερα.
 

Το ότι θα έχουν πολύ μεγαλύτερο IPC είναι αναμενόμενο με το πόσο πολύ έχει γίνει wide η αρχιτεκτονική στον RL. Το θέμα είναι όμως με τι αντίκτυπο σε ρολόγια και κατανάλωση.

12 ώρες πριν, ilos είπε

Άμα υπάρξει τόσο μεγάλη διαφορά σε STP, θα ζήσουμε εποχές Bulldozer με τους zen 3 και τους RL.😁 Αλλά ακόμα χειρότερα γιατί η TSMC θα συνεχίσει να ζητάει τα κερατά της, οπότε η AMD θα χαμηλώσει το production σε cpu και θα το γυρίσει σε 6600xt των 600 ευρώ (με μέτρο βέβαια μην πιάσουμε και msrp αν χτυπήσει τοίχο το mining).

Καλά θέμα Bulldozer δεν παίζει γιατί τα ZEN δεν έχουν μεγάλες καταναλώσεις. Επίσης περιμένουμε να δούμε και τι απάντηση θα έχουμε από AMD.

Δεν νομίζω ότι η AMD πληρώνει τόσο παραπάνω για τα Wafer από την στιγμή που είναι ο μεγαλύτερος πελάτης της TSMC στα 7nm.  Επίσης να θυμίσω ότι οι ZEN 3 είναι μόλις 80mm2 ενώ το NAVI23 στην RX6600XT είναι 237mm2. Ακόμα και 200 δολάρια να δίνει τον 5800Χ θα βγάζει παραπάνω από ότι βγάζει από το NAVI23.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 11900K βγάζει 16000 περίπου. Με +20% IPC uplift πάμε στα 19200. Άρα για να φτάνει τα 30000 πρέπει τα επιπλέον 8 efficient cores να δίνουν 10800/19200 => 56,25% της απόδοσης των performance cores. Η Intel έχει αναφέρει πως ανάλογα το worldload, τα efficient cores είναι από 45 ως και 70% της απόδοσης των performance cores. Οπότε το 30000 δεν είναι παράλογο. Αν είναι στο χειρότερο σενάριο 45%, θα φτάνει 28000. Ακόμα κι έτσι,  με λίγο O/C το πιάνει το 30000.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μεγάλες διαφορές gen 2 gen σε single imo. Αν έχουν και καλό latency τουλάχιστον για gaming θα απαξιωθούν πολλά cpu. Άντε γιατί πολύ το καλάμι είχε καβαλήσει η νέα intel.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Βλέπω στα δικα μας τα παιδιά το καλύτερο CBR20 single με Ryzen να είναι κάπου στα 660, με νερουλάτο σύστημα με +150 στο max core boost (5900Χ).

Θέλει +23% stp για να βγει το 810-819 που δείχνει παραπάνω. +23% από το τωρινό IPC του 5900Χ επί πυρήνα κάπου στα 4.95GHz.

Αντίστοιχα βλέπω 1680 για το 23, οπότε μιλάμε για κάπου για το ίδιο "άλμα".

Σύμφωνα με αυτά που γράφει ο @malakudi και αντίστοιχα ο @Herald, γίνεται, αλλά διατηρώ επιφυλάξεις για sustained boost+κατανάλωση/θερμοκρασίες, και εννοείται για τα πυρηνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά να αναφέρω ότι αν ισχύει το παραπάνω και τα 8 P-Core έχουν 20Κ στο CB23 MT, τότε έχουμε περίπου 70%  αύξηση του ΜΤ score σε σχέση με τα Cores στους Comet Lake (Gen 10) και περίπου 50% σε σχέση με τους Rocket Lake (Gen 11).

Θα έλεγα λοιπόν ότι το CB23 μάλλον θα είναι ένα ακραίο παράδειγμα και όχι το νορμάλ για τις επιδόσεις που περιμένουμε από τους Alder Lake.

Ps. Μιλάω για default 125W TDP και όχι με max powerΑν τα 20Κ είναι με max power τότε οκ αλλάζει το θέμα.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Απλά να αναφέρω ότι αν ισχύει το παραπάνω και τα 8 P-Core έχουν 20Κ στο CB23 MT, τότε έχουμε περίπου 70%  αύξηση του ΜΤ score σε σχέση με τα Cores στους Comet Lake (Gen 10) και περίπου 50% σε σχέση με τους Rocket Lake (Gen 11).

Θα έλεγα λοιπόν ότι το CB23 μάλλον θα είναι ένα ακραίο παράδειγμα και όχι το νορμάλ για τις επιδόσεις που περιμένουμε από τους Alder Lake.

Ps. Μιλάω για default 125W TDP και όχι με max powerΑν τα 20Κ είναι με max power τότε οκ αλλάζει το θέμα.

Κάτι λάθος έχεις υπολογίσει, ο 11900Κ έχει 16264 CB23 σε stock.

edit: μάλλον χρησιμοποιείς τα νούμερα του techpowerup, αυτά είναι τελείως λάθος. Ακόμα και με το Tau enforced, ο 11900Κ πιάνει 14500.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...