Προς το περιεχόμενο

Entry level job σε μια από τις Big4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, redcha0s7 είπε

Μακριά.. your sanity and work life balance are more important.

 

Θα σου δώσουν κάτι κάπως παραπάνω από βασικό πουλώντας προοπτικές εξέλιξης και τα logo τους.

 

Και μετά από ένα μήνα θα συνειδητοποιήσεις ότι έχεις μπλέξει σε ένα βαρέλι που δεν έχει πάτο.

 

Από την άλλη άμα σου αρέσει να δουλεύεις ατελείωτα είναι το μέρος για σένα.

Περα απο το οτι θεωρω οτι ειναι μια καλη ευκαιρια για να μαθω και να επενδυσω στο μελλον δυστυχως δεν εχω αλλη επιλογη διοτι παντου ζητανε 2-3 χρονια προυπηρεσια.Ειδα μεχρι και για βοηθο λογιστη σε λογιστικο γραφειο της πλακας να ζηταει 5 χρονια προυπηρεσια...Οποτε απο το να καθομαι γιατι οχι.Σκεφτομουν να παω για καποια χρονια για το βιογραφικο και μετα βλεπω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Weedzardsnd είπε

Περα απο το οτι θεωρω οτι ειναι μια καλη ευκαιρια για να μαθω και να επενδυσω στο μελλον δυστυχως δεν εχω αλλη επιλογη διοτι παντου ζητανε 2-3 χρονια προυπηρεσια.Ειδα μεχρι και για βοηθο λογιστη σε λογιστικο γραφειο της πλακας να ζηταει 5 χρονια προυπηρεσια...Οποτε απο το να καθομαι γιατι οχι.Σκεφτομουν να παω για καποια χρονια για το βιογραφικο και μετα βλεπω!

Δες τι απαντήσεις και τι προβλήματα παρουσιάζουν όσοι σου λένε να μην πας, και μετά αναρωτήσου εάν θέλεις να γίνεις σαν και αυτούς.

Μπορεί να μην είναι η καλύτερη επιλογή, αλλά εάν ο στόχος σου είναι να μην γίνεις σαν και αυτούς που τους κάνουν παρατήρηση επειδή κάνουν προσωπικά τηλεφωνήματα, θα ήταν ίσως καλή επιλογή να παίρνεις τις ευκαιρίες που σου παρουσιάζονται και να τραβάς μπροστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Weedzardsnd είπε

Περα απο το οτι θεωρω οτι ειναι μια καλη ευκαιρια για να μαθω και να επενδυσω στο μελλον δυστυχως δεν εχω αλλη επιλογη διοτι παντου ζητανε 2-3 χρονια προυπηρεσια.Ειδα μεχρι και για βοηθο λογιστη σε λογιστικο γραφειο της πλακας να ζηταει 5 χρονια προυπηρεσια...Οποτε απο το να καθομαι γιατι οχι.Σκεφτομουν να παω για καποια χρονια για το βιογραφικο και μετα βλεπω!

Αν δεν έχεις άλλη επιλογή δεν έχει και πολύ νόημα να το συζητάμε νομίζω. Προχωράς και βλέπεις. Αν δεν αντέχεις την κάνεις.

Καλή τύχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Weedzardsnd είπε

Καλησπερα σας,ξερω οτι το θεμα εχει ξεφυγει αλλα ειχα προταση απο 2 big 4 στην ελλαδα(Deloitte και EY) για το τμημα του audit και ηθελα να ρωτησω γενικα τι λεφτα παιζουν απο entry level μεχρι manager?Ειναι η πρωτη δουλεια μετα το πτυχιο.

Σας ευχαριστω!

  Σαν πρώτη επιλογή θα πρότεινα ένα μικρότερο γραφείο, από το οποίο θα πάρεις γνώσεις και μετά από 2-3 χρόνια και ένα σωστό μεταπτυχιακό θα πας σε μια από τις BIG 4, με διαφορετικές προϋποθέσεις αποτί σαν graduate. Αμα αυτο δεν ειναι δυνατον, μια χαρα ειναι η λυση να πας σαν junior, και στα 1-2 χρονια πας σε αλλη εταιρεια, ειτε big 4 ειτε οχι. Αγνωησε οπως πολυ ορθα ειπε και το παλικαρι απο πανω τα σχολια καποιων. Σιγά μωρέ το προβληματικό περιβαλλον εργασιας ωστε να μην αντεξεις, μια χαρα ειναι και θα μαθεις και πολλα πραγματα. Και αμα εισαι καλός μια χαρα θα αναγνωριστει και θα συμβαλει θετικα στις προοπτικες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Weedzardsnd είπε

Περα απο το οτι θεωρω οτι ειναι μια καλη ευκαιρια για να μαθω και να επενδυσω στο μελλον δυστυχως δεν εχω αλλη επιλογη διοτι παντου ζητανε 2-3 χρονια προυπηρεσια.Ειδα μεχρι και για βοηθο λογιστη σε λογιστικο γραφειο της πλακας να ζηταει 5 χρονια προυπηρεσια...Οποτε απο το να καθομαι γιατι οχι.Σκεφτομουν να παω για καποια χρονια για το βιογραφικο και μετα βλεπω!

Καταλαβαίνω φίλε κι εγώ με την ίδια λογική μπήκα πριν κάποιους μήνες. 

 

Ανυπομονώ να περάσει ο καιρός να λήξει το 6μηνο συμβόλαιο μου να φύγω πάντως.

 

Ετοιμάσου για ρωμαϊκή γαλέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι του τομεα,αλλα δυστυχως μετα το πτυχια λιγο πολυ τα 1-2 χρονια ξερεις οτι θα δουλευεις για να βγαζεις τις βενζινες και το φαι σου.Και μετα πολυ απλα παιρνοντας την εμπειρια σου πας και βρισκεις κατι αξιολογο.

Οποτε θα ελεγα πηγαινε,να δεις πως ειναι ενδεχομενως και τα βαρια απευθειας, ωστε να εισαι και προετοιμασμενος για το οτιδηποτε.Μπορει και να σου αρεσει,ποτε δε ξερεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως τόσο άσχημα; Χειροτέρα και από τηλεφωνικό κέντρο πχ παιδιά;
Επειδή εχω εργαστεί και 8 ωρες δεν σταματάγαμε να μιλάμε και να παίρνουμε κλήσεις πλην της Κυριακές. Σχόλαγες και ο εγκέφαλος δεν άντεχε άλλο γιατί συνέχεια έψαχνες λύσεις.

Ασε που ως προϋπηρεσία που ήμουν 1 χρόνο δεν θα βοηθήσει πουθενά χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2021 στις 10:44 ΠΜ, JohnyV είπε

Είναι όντως τόσο άσχημα; Χειροτέρα και από τηλεφωνικό κέντρο πχ παιδιά;
Επειδή εχω εργαστεί και 8 ωρες δεν σταματάγαμε να μιλάμε και να παίρνουμε κλήσεις πλην της Κυριακές. Σχόλαγες και ο εγκέφαλος δεν άντεχε άλλο γιατί συνέχεια έψαχνες λύσεις.

Ασε που ως προϋπηρεσία που ήμουν 1 χρόνο δεν θα βοηθήσει πουθενά χαχα

Καμία σχέση το μεν με το δε...

Το ερώτημα σου λίγο είναι φάση «κιθαρίστας ή ντράμερ».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Η άποψη μου είναι για όσους επιθυμούν να ακολουθήσουν αυτό το δρόμο ,

να περάσουν πρώτα  από γραφείο ή εταιρία με δυνατό λογιστήριο για να μάθουν τα basics ,τις μηνιαίες και ετήσιες υποχρεώσεις ενός λογιστή.

Το θέμα βέβαια ειναι υποκειμενικό και έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και υπαρχει λογος που ειναι οι Big 4.

Απαιτουν του καλυτερους και πολλες φορες τους εχουνε κιολας (αν οχι παντα)

Και οπως ειχα πει σε εναν γνωστο μου που δουλευει στην ΕΥ , αν δεν σου αρεσει ανοιξε την Big 5 και καντα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CaratNaturelle είπε

Προφανως και υπαρχει λογος που ειναι οι Big 4.

Απαιτουν του καλυτερους και πολλες φορες τους εχουνε κιολας (αν οχι παντα)

Και οπως ειχα πει σε εναν γνωστο μου που δουλευει στην ΕΥ , αν δεν σου αρεσει ανοιξε την Big 5 και καντα καλυτερα.

Καλά τώρα είναι πολύ σχετικά όλα αυτά αλλά τέλοσπαντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Καλά τώρα είναι πολύ σχετικά όλα αυτά αλλά τέλοσπαντων...

Ετυχε να ειμαι μεσα για αυτο ειδα το μυνημα σου.

Εννοειται οτι ολα ειναι σχετικα, μεχρι να πας εκει για συνεντευξη.

Μετα τα βλεπεις αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CaratNaturelle είπε

Ετυχε να ειμαι μεσα για αυτο ειδα το μυνημα σου.

Εννοειται οτι ολα ειναι σχετικα, μεχρι να πας εκει για συνεντευξη.

Μετα τα βλεπεις αλλιως.

Έχω εικόνα και μετά την συνέντευξη να ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2021 στις 10:59 ΠΜ, CaratNaturelle είπε

Προφανως και υπαρχει λογος που ειναι οι Big 4.

Απαιτουν του καλυτερους και πολλες φορες τους εχουνε κιολας (αν οχι παντα)

Και οπως ειχα πει σε εναν γνωστο μου που δουλευει στην ΕΥ , αν δεν σου αρεσει ανοιξε την Big 5 και καντα καλυτερα.

Έχοντας εμπειρία από πολύ "μεγάλη" εταιρεία που θεωρητικά έπαιρνε τους creme de la creme, το "καλύτερος" είναι πολύ φλου.
Επίσης για τον εργαζόμενο, οι μπιγκ εταιρείες != απαραίτητα καλό.
Οι περισσότεροι πάνε για το όνομα, κάτι το οποίο ξέρουν και οι ίδιοι και αντίστοιχα ξεζουμίσουν τους υπαλλήλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LongTom είπε

Έχοντας εμπειρία από πολύ "μεγάλη" εταιρεία που θεωρητικά έπαιρνε τους creme de la creme, το "καλύτερος" είναι πολύ φλου.
Επίσης για τον εργαζόμενο, οι μπιγκ εταιρείες != απαραίτητα καλό.
Οι περισσότεροι πάνε για το όνομα, κάτι το οποίο ξέρουν και οι ίδιοι και αντίστοιχα ξεζουμίσουν τους υπαλλήλους.

Προφανώς γιατί αλλιώς φαίνεται στο βιογραφικό να έχεις προϋπηρεσία στου κυρ-Μήτσου το κουτούκι και αλλιώς στη σούπερ-ντούπερ πολυεθνική που φιγουράρει στο top-100 του Forbes (ακραία αντιπαραβολή αλλά νομίζω γίνεται κατανοητό τι εννοώ).

Καλώς ή κακώς το marketing παίζει σημαντικό ρόλο και εδώ.

Και φυσικά το καλό marketing κοστίζει...και στον εργαζόμενο πολλές φορές.

 

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...