Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, geopro είπε

 

Τό ερώτημα μου είναι αν έχει πάρει θέση ο Στκ περί της άρνησης εκ μέρους της NRG  ενεργοποίησης συνδρομής fixed στα 4€ στους παλαιούς πελάτες.

 

Από ότι φαίνεται από την περίπτωση μου ο ΣΤΚ έχει πάρει ξεκάθαρη θέση ΑΛΛΑ, για έξι μήνες. Από εκεί και πέρα μπορεί να το πάει και 10 και 20€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στους «συ-συνδρομητές» της Nrg σήμερα μου ήρθε ο νέος λογαριασμός και έχει δωράκι στο κάτω μέρος. Από 1-12-21 αλλάζουν μονομερώς τους όρους του συμβολαίου. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση αδέρφια; Όπου φύγει φύγει; —> ΔΕΗ online? Ή περιμένουμε ένα θαύμα; Να πέσουν οι τιμές λόγω ενεργειών της Ε.Ε; 

022F375E-258D-4607-A173-2A694F7DB888.jpeg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Belial είπε

Όπου φύγει φύγει; —> ΔΕΗ online? Ή περιμένουμε ένα θαύμα; Να πέσουν οι τιμές λόγω ενεργειών της Ε.Ε; 

έφυγες τρέχοντας 😁 (συνέχεια στο θέμα περι ΔΕΗ)

περισσότερο πρότεινα να ποστάρεις εδώ ,αν και δεν είναι καταγγελία , για 2 λόγους

1. Το παρακολουθούν κάποια άτομα το συγκεκριμένο θέμα και καλό είναι να κοιτάξουν το λογαριασμό τους

2. Η ειδοποίηση έγινε 60 μέρες πριν άρα έπιασε τόπο η σπόντα που πέταξα στο ΣτΚ

Στις 27/9/2021 στις 12:27 ΜΜ, korakios είπε

Η ρήτρα αναπροσαρμογής ,για μένα, απο τη στιγμή που ο υπολογισμός της είναι στους γενικούς όρους , πρέπει σε περίπτωση τροποποίησης να υπάρχει ενημέρωση 60 μέρες πριν

Έτσι όπως το θέτουν είναι αλλαγή χρέωσης προμήθειας με δικαίωμα εφαρμογής αλλαγών τιμής στον παρών λογαριασμό

επομένως η ρήτρα αναπροσαρμογής είναι γενικός όρος ,

όπως και το fix , που θα καταργήσουν , δεν είναι ξεχωριστή υπηρεσία (αφού είναι είναι μέσα στο συμβόλαιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Belial είπε

Καλησπέρα στους «συ-συνδρομητές» της Nrg σήμερα μου ήρθε ο νέος λογαριασμός και έχει δωράκι στο κάτω μέρος. Από 1-12-21 αλλάζουν μονομερώς τους όρους του συμβολαίου. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση αδέρφια; Όπου φύγει φύγει; —> ΔΕΗ online? Ή περιμένουμε ένα θαύμα; Να πέσουν οι τιμές λόγω ενεργειών της Ε.Ε; 

022F375E-258D-4607-A173-2A694F7DB888.jpeg

Καλησπέρα, σημερα αντίστοιχα εκδόθηκε και ο δικός μου, αλλά δεν αναγράφει το δωράκι απο κάτω.
το ξεχασαν επιτηδες ή είναι κουτοπονηρια?

Τέλος, ακόμα δεν έχουν απαντήσει στο ερώτημα μου που τους έθεσα εκ νεου  -- ξανα (κοντα 5 μερες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Belial είπε

Καλησπέρα στους «συ-συνδρομητές» της Nrg σήμερα μου ήρθε ο νέος λογαριασμός και έχει δωράκι στο κάτω μέρος. Από 1-12-21 αλλάζουν μονομερώς τους όρους του συμβολαίου. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση αδέρφια; Όπου φύγει φύγει; —> ΔΕΗ online? Ή περιμένουμε ένα θαύμα; Να πέσουν οι τιμές λόγω ενεργειών της Ε.Ε; 

022F375E-258D-4607-A173-2A694F7DB888.jpeg

Τι πάγιο είχες για το fixed?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, TeoNOKIA είπε

Τι πάγιο είχες για το fixed?

Κοίταξα τον εκκαθαριστικό  λογαριασμό πάγια χρέωση 6,86€. Ο λογαριασμός μου έχει όνομα Nrg basic n   

Επεξ/σία από Belial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Belial είπε

Καλησπέρα στους «συ-συνδρομητές» της Nrg σήμερα μου ήρθε ο νέος λογαριασμός και έχει δωράκι στο κάτω μέρος. Από 1-12-21 αλλάζουν μονομερώς τους όρους του συμβολαίου. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση αδέρφια; Όπου φύγει φύγει; —> ΔΕΗ online? Ή περιμένουμε ένα θαύμα; Να πέσουν οι τιμές λόγω ενεργειών της Ε.Ε; 

022F375E-258D-4607-A173-2A694F7DB888.jpeg

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, εμένα στον τελευταίο με ημερομηνία έκδοσης 23/09 δεν αναγράφεται κάτι. Στο save 40 είμαι και έχω προλάβει το πάγιο του fixed στα 4 ευρώ. Να δούμε για πόσο βέβαια. 

Επεξ/σία από JDimi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, korakios είπε

2. Η ειδοποίηση έγινε 60 μέρες πριν άρα έπιασε τόπο η σπόντα που πέταξα στο ΣτΚ

επομένως η ρήτρα αναπροσαρμογής είναι γενικός όρος ,

Σίγουρα κάποιο email που στείλαμε έπιασε τόπο, δεν το έκαναν απ'τη καλή τους καρδιά. 😛 Τώρα αναγκάζονται να δώσουν 2 μήνες fix στη χειρότερη περίοδο με την ΤΕΑ να κοντεύει 200. Καλά να πάθουν, πολύ το ευχαριστήθηκα. 😆

6 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Καλησπέρα, σημερα αντίστοιχα εκδόθηκε και ο δικός μου, αλλά δεν αναγράφει το δωράκι απο κάτω.
το ξεχασαν επιτηδες ή είναι κουτοπονηρια?

 

Κι εγώ βλέπω πολλές κουτοπονηριές.

Spoiler

 

Αρχικά υπενθυμίζουν το δικαίωμα απ'το Άρθρο21 του Κώδικα Προμήθειας (δηλαδή καταγγελία σύμβασης αζημίως) https://www.e-nomothesia.gr/energeia/ya-29-03-2013.html

================================================================================================

"Σε κάθε περίπτωση, ο Προμηθευτής δεν δικαιούται αποζημίωση αν η Σύμβαση καταγγελθεί από τον Πελάτη εντός τριάντα (30) ημερών από την ειδοποίηση του Προμηθευτή για τροποποίηση όρου της Σύμβασης ή τη γνώση της τροποποίησης Χρεώσεων Προμήθειας, ακόμη και αν η εν λόγω καταγγελία λάβει χώρα κατά τη διάρκεια του ελάχιστου χρόνου ισχύος της Σύμβασης."

================================================================================================

Αλλά δε το γράφουν λεπτομερώς στην ειδοποίηση, ώστε να προσπαθήσουν τηλεφωνικώς να μπερδέψουν κανέναν ανίδεο καταναλωτή πως δε μπορεί να φύγει αζημίως ώστε να κάτσει σ'αυτούς ή και να βάλει νέο πρόγραμμα ώστε να τον δέσουν για άλλα 2 χρόνια.

Η μεγαλύτερη κουτοπονηριά κατά τη γνώμη μου αφορά το άρθρο 30, παράγραφος 3 του κώδικα προμήθειας όπου λέει:

================================================================================================

"Η ατομική ενημέρωση πραγματοποιείται με επιστολή. Δύναται να υλοποιείται με εναλλακτικούς τρόπους (ενδεικτικά αναφέρονται: τηλεφωνικά, με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, μέσω σύντομης ειδοποίησης η οποία περιλαμβάνεται στο Λογαριασμό Κατανάλωσης ή αποστέλλεται ηλεκτρονικά, παραπέμποντας στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή για πλήρη ενημέρωση επί του περιεχομένου της τροποποίησης), εφόσον έχει συναινέσει σε τούτο ο Πελάτης."

================================================================================================

Βλέπουμε ήδη περιπτώσεις πελατών όπου έλαβαν τώρα λογαριασμό χωρίς να αναγράφεται η αλλαγή όρων, ή πελατών που έλαβαν λογαριασμό πριν την τροποποίηση και μπορεί ο επόμενος λογαριασμός που θα εκδωθεί να είναι τον Νοέβριο. Αν η NRG αποφασίσει να στείλει ταχυδρομικές επιστολές... με την κατάσταση που επικρατούν στα ΕΛΤΑ μπορεί να αργήσουν πολύ να φτάσουν. Μπορεί να μη προλάβετε τις προθεσμίες για να φύγετε, κι άντε βγάλτε άκρη μετά να αποδείξετε ότι δεν είστε ελέφαντες κι ότι θα έπρεπε οι επιστολές να είναι συστημένες κι όχι με απλό ταχυδρομείο.

Αν στείλετε mail στην ΝRG να ρωτήσετε αν η τροποποίηση των όρων αφορά και εσάς, θα θεωρήσουν πως για να ρωτάτε σημαίνει ότι έχετε ήδη λάβει γνώση της τροποποίησης; Ή υποτίθεται πως λαμβάνετε γνώση όταν απαντήσει η ΝRG στο ερώτημας σας;

Αν είστε σίγουροι ότι η τροποποίηση των όρων αφορά και εσάς... θεωρώ μια καλύτερη λύση θα ήταν να ξεκινήσετε από τώρα τη διαδικασία αλλαγής παρόχου, κι αφού περάσουν καμιά 15ριά μέρες και η αίτηση σας είναι σε στάδιο προώθησης στο ΔΕΔΔΗΕ, να στείλετε mail στην ΝRG ότι έχετε λάβατε γνώση της τροποποίησης των γενικών όρων της σύμβασης (όπως έχω τονίσει πάνω με μπλε γράμματα). 

Δηλαδή το mail που θα τους στείλετε να είναι της μορφής:

"Έχω λάβει γνώση της τροποποίησης των γενικών όρων της σύμβασης σχετικά με τη ρήτρα αναπροσαρμογής.*** Έχω υποβάλλει αίτημα εκπροσώπησης του μετρητή σε άλλο πάροχο. Η σύμβαση μας θα τερματιστεί αυτοδικαίως τη προηγούμενη μέρα της εκπροσώπησης του μετρητή που από το νέο πάροχο, ημερομηνία την οποία θα σας κοινοποιήσει ο ΔΕΔΔΗΕ. Σας υπενθυμίζω ότι η αποχώρηση μου από τη σύμβαση θα γίνει αζημίως σύμφωνα με τον Κώδικα Προμήθειας, παράγραφος 21".

* * *  Έχουν αναρτηθεί κάπου στο site οι νέοι τροποποιημένοι όροι; Στα χρήσιμα έντυπα βλέπω μόνος τους Γενικούς Όρους όπως ίσχυαν παλιά, με το fixed να αναγράφεται στη παράγραφο 6.5

 

ΥΓ: Μη κάνετε τίποτα απ'όσα είπα... περιμένετε τη γνώμη του Κοράκιου που είναι περισσότερο γνώστης της κατάστασης.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν δεν υπάρχει υποσημείωση στο λογαριασμό ή email δε ρισκάρει κάποιος να φύγει έτσι .

Φυσικά θα ισχύσει και το εξάμηνο πρώτα , δεν μπορούνε ούτε να αλλάξουν τιμή ούτε να το καταργήσουν σε αυτό το διάστημα

Μάλιστα μου κάνει εντύπωση η κατάργηση του Fix μιας και θα μπορούσαν στον επόμενο μηνιαίο να χρεώσουν πχ 30€ fix αναδρομικά (με δικαίωμα αποχώρησης)

Όταν τελειώσει , κάθε εβδομάδα ερώτηση στο chat με αποστολή συνομιλίας στο email αν άλλαξε η τιμή του 😁 (αν και λογικά θα το καταργήσουν εντελώς και ήδη το ενσωμάτωσαν σαν έξτρα πάγιο στο συμβόλαιο του νέου fixed)

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αλλά δε το γράφουν λεπτομερώς στην ειδοποίηση, ώστε να προσπαθήσουν τηλεφωνικώς να μπερδέψουν κανέναν ανίδεο καταναλωτή πως δε μπορεί να φύγει αζημίως ώστε να κάτσει σ'αυτούς ή και να βάλει νέο πρόγραμμα ώστε να τον δέσουν για άλλα 2 χρόνια.

γιαυτό και δώσανε παράταση να φύγω μέχρι τέλη του μηνός

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Toν αναλυτικό πού τον βρίσκουμε;εμένα μου ήρθε ο πρώτος στο μέιλ,που ήταν απλά παραπομπή στην εφαρμογή,όπου  είχε μονο ένα  γράφημα.

Η (όποια)ειδοποίηση για αλλαγή όρων  θα μου έρθει στην εφαρμογή ; 

Υπέγραψα στο nrg fixed το Σεπτέμβρη με το 9,99 έξτρα πάγιο.Να υποθέσω ότι το εξάμηνο το χουμε ;Αυτό γνωρίζω μέχρι τώρα από εσάς ,απλά με άγχωσε η είδηση ότι κόβεται το φιξ...

 

Επεξ/σία από lakistsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lakistsiou είπε

Υπέγραψα στο nrg fixed το Σεπτέμβρη με το 9,99 έξτρα πάγιο.Να υποθέσω ότι το εξάμηνο το χουμε ;

με την παρούσα νομοθεσία , ναι

1 λεπτό πριν, lakistsiou είπε

Toν αναλυτικό πού τον βρίσκουμε;εμένα μου ήρθε ο πρώτος στο μέιλ,που ήταν απλά παραπομπή στην εφαρμογή,όπου  είχε μονο ένα  γράφημα.

δεν έκανες εγγραφή στο https://www.mynrg.gr/login ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, korakios είπε

Βασικά αν δεν υπάρχει υποσημείωση στο λογαριασμό ή email δε ρισκάρει κάποιος να φύγει έτσι .

 

Οπότε αναμονή όσοι δε πήραν ειδοποίηση.  Αλλά έχετε το νου σας για πιθανή 'χαντακωμένη' ανακοίνωση στο site, ή για νέο pdf με γενικούς όρους.

Βασικά θα βοηθούσε αν κάποιος που έλαβε την ειδοποίηση στο λογαριασμό και ήδη φεύγει για ΔΕΗ... να ρωτήσει την ΝRG πού ακριβώς βρίσκονται οι νέοι γενικοί όροι;

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

να ρωτήσει την ΝRG πού ακριβώς βρίσκονται οι νέοι γενικοί όροι;

λογικά εννοούν αυτούς στο site

https://www.nrg.gr/sites/default/files/2021-09/NRG genikoi oroi oikiakon pelaton_(13.9.2021).pdf

Παλιοί:

6.5
 Συνδρομή σταθερού τιμολογίου («nrg Fixed»): Η δυνατότητα αναπροσαρμογής των Χρεώσεων Προμήθειας της αμέσως προηγούμενης παραγράφου αναστέλλεται εφόσον ο Πελάτης επιλέξει να καταβάλλει, και για όσο χρονικό διάστημα διατηρεί ενεργή, τη συνδρομή σταθερού τιμολογίου» της ενότητας (Α) περ. (vi) του Γενικού Τιμοκαταλόγου Προσφερόμενων Προγραμμάτων του Προμηθευτή (εφεξής η «Συνδρομή nrg Fixed»), υπό τους εκεί αναφερόμενους ειδικότερους όρους και συμφωνίες.

 

Καινούριοι

6.5
 Προγράμματα σταθερού τιμολογίου: Η δυνατότητα αναπροσαρμογής των Χρεώσεων Προμήθειας της αμέσως προηγούμενης παραγράφου δεν καταλαμβάνει αποκλειστικώς και μόνο τα προγράμματα σταθερού τιμολογίου του Προμηθευτή, επί των οποίων ισχύουν τα προβλεπόμενα στο Γενικό Τιμοκατάλογο Προγραμμάτων Ηλεκτρικής Ενέργειας.

 

Δηλαδή τέλος η συνδρομή fixed (υποθέτω δεν τους έκατσε το πλάνο)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, korakios είπε

με την παρούσα νομοθεσία , ναι

δεν έκανες εγγραφή στο https://www.mynrg.gr/login ?

Εκανα,ναι,απλα δεν είναι ο "κλασικός" αναλυτικός 

Αρα,λογικά,όταν συμπληώσω 4 μηνο θα μου ερθει η ειδοποιηση για να φυγω αν θελω σε 60 ημέρες από τότε .

Ευχαριστώ!

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...