Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Με βάση την αλλαγή του fixed, έχεις δικαίωμα να φύγεις αζημίως ή όχι ; 

 

Στις 27/9/2021 στις 12:27 ΜΜ, korakios είπε

- επειδή πρόλαβα και έβαλα το fixed στα 4€ , δεν βρίσκουν πρόβλημα ,αλλά εγώ τους έγραψα καθαρά την περίπτωση που ήθελα να το βγάλω συγκεκριμένους μήνες (βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση τώρα που η χοντρική είναι στα τέρματα). Σε αυτό δεν απάντησαν

θα κάτσω σήμερα να γράψω ξεκαθαρίζοντας (και λέγοντας μια απο τα ίδια) οτι το αρχικό πρόβλημά μου ήταν η στέρηση δυνατότητας να βάζω και να βγάζω το fix κατα βούληση στην τιμή που υπέγραψα

Θέση δε νομίζω να πάρει ο ΣτΚ , μιας και το αίτημα αποχώρησης αζημίως το κάλυψαν με διαφορετική προσέγγιση (γράφω πιο πίσω) και θα το δεχτώ . Δεν μπορώ να ζητήσω κάτι άλλο δηλαδή

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

 

θα κάτσω σήμερα να γράψω ξεκαθαρίζοντας (και λέγοντας μια απο τα ίδια) οτι το αρχικό πρόβλημά μου ήταν η στέρηση δυνατότητας να βάζω και να βγάζω το fix κατα βούληση στην τιμή που υπέγραψα

Θέση δε νομίζω να πάρει ο ΣτΚ , μιας και το αίτημα αποχώρησης αζημίως το κάλυψαν με διαφορετική προσέγγιση (γράφω πιο πίσω) και θα το δεχτώ . Δεν μπορώ να ζητήσω κάτι άλλο δηλαδή

Κατάλαβα

Άρα να περιμένω και εγώ αυτό το διάστημα την απάντησή τους, είχα στείλει λίγο πιο μετά από εσένα 

Αν είχες φύγει και είχες πληρώσει το penalty, θα σου έδιναν άραγε αποζημίωση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Αν είχες φύγει και είχες πληρώσει το penalty, θα σου έδιναν άραγε αποζημίωση ; 

εννοείται και θα είχα φύγει άμεσα αν δεν προλάβαινα τα 4€ ή με χρέωναν ρητρα πριν το τετράμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

εννοείται και θα είχα φύγει άμεσα αν δεν προλάβαινα τα 4€ ή με χρέωναν ρητρα πριν το τετράμηνο

δε κατάλαβες το ρητορικό του ερωτήματός μου :P

Λέω αν σου χρέωναν ρήτρα αποχώρησης, την πλήρωνες, και κατόπιν έβγαινε η "απόφαση" του ΣΤΚ, θα επέστρεφαν άραγε τα χρήματα ή θα λέγαν άλλα αντί άλλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Λέω αν σου χρέωναν ρήτρα αποχώρησης, την πλήρωνες, και κατόπιν έβγαινε η "απόφαση" του ΣΤΚ, θα επέστρεφαν άραγε τα χρήματα ή θα λέγαν άλλα αντί άλλων

ααααα, κοίτα , αν βγει απόφαση του ΣτΚ υπερ σου , τελείωσε το θέμα , άσχετα με το τι λέει η εταιρία.

Ο ΣτΚ απλά προσπαθεί να φέρει εξωδικαστά επίλυση. Αν δε γίνει , παίρνει θέση

Στη χειρότερη πας δικαστικά και δεν πρόκειται να ασχοληθεί ο δικαστής βλέποντας την έκθεση του ΣτΚ . Και μετά θα τα πλήρωνε τα έξοδα η εταιρία (χώρια που θα απαιτούσες και έξτρα λόγω ταλαιπωρίας)

Υπόψιν , σε μένα δεν πήρε θέση ο ΣτΚ . Πήρα απλά απάντηση απο NRG .Αν απο μόνος του (ή η ΡΑΕ) πάρει θέση στην αλλαγή χρέωσης του fixed δε γνωρίζω .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2021 στις 12:27 ΜΜ, korakios είπε

Νωρίς νωρίς πήρα απάντηση απο NRG

1. τα συν (αυτό που ήθελα)

 - ειδοποίηση εγκαίρως σε περίπτωση που αλλάξει η τιμή (το έχω και στο chat , αλλά είναι πλέον δυνατό χαρτί)

- στη σχετική ειδοποίηση περι αλλαγής της ρήτρας αναπροσαρμογής , έγραφε τότε ο λογαριασμός

αυτό είναι και το δικαίωμα αποχώρησης και επειδή δεν το γράφανε αυτολεξεί μου κάνουν παράταση να φύγω αζημίως ως και τέλος Οκτωβρίου :)

 

2. Τα περίεργα

- επειδή είχα το fixed δε θεώρησαν να ειδοποιήσουν εγκαίρως για την αλλαγή ρήτρας

- επειδή πρόλαβα και έβαλα το fixed στα 4€ , δεν βρίσκουν πρόβλημα ,αλλά εγώ τους έγραψα καθαρά την περίπτωση που ήθελα να το βγάλω συγκεκριμένους μήνες (βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση τώρα που η χοντρική είναι στα τέρματα). Σε αυτό δεν απάντησαν

 

3. Τα πλην

- αναφέρουν οτι μετά απο 6 μήνες μπορούν να ασκήσουν το δικαίωμα αλλαγής της χρέωσης και θέλει να έχουμε το νου μας (αυτό ισχύει για όλα τα προγράμματα)

 

Γενικότερα

Παραμένει μπερδεμένο το σκηνικό περι αλλαγής ρήτρας . Απο τη μία είναι αλλαγή χρέωσης και απο την άλλη αλλαγή γενικών όρων .

απο τη στιγμή που δεσμεύτηκε η εταιρία σε ενημέρωση πρώτα ,πριν της αλλαγής τιμής ,προσωπικά είμαι κομπλέ , αλλά δυσκολεύει την κατάσταση για λόγους που θα αναφερθώ πιο κάτω

Η ρήτρα αναπροσαρμογής ,για μένα, απο τη στιγμή που ο υπολογισμός της είναι στους γενικούς όρους , πρέπει σε περίπτωση τροποποίησης να υπάρχει ενημέρωση 60 μέρες πριν

Έτσι όπως το θέτουν είναι αλλαγή χρέωσης προμήθειας με δικαίωμα εφαρμογής αλλαγών τιμής στον παρών λογαριασμό

Και επανέρχομαι στο ποια είναι η δυσκολία , πρέπει να γράψω μια απάντηση που να πάρει θέση ο ΣτΚ, δηλαδή αίτημα ουσιαστικά , αλλά η NRG ήδη ανέφερε οτι θα προηγηθεί ενημέρωση .

Θα αυτοσχεδιάσω μιας και πρέπει να απαντήσω και στο οτι το πρόβλημά μου στη χρέωση του fixed είναι οτι θεωρούν οτι αναπροσαρμόζεται και τώρα πλέον το κατάργησαν κιόλας , κάπως θα το πετάξω σα σπόντα

αυτάαααααααααααα

Ευχαριστούμε για την ενημερωση.
Ειμαι ακριβως στο ιδιο προγραμμα, με το fixed sta 4 ευρω. για την ωρα λεω να το κρατησω ως εχει, ετσι κι αλλιως το ρευμα θα ειναι φωτια φετος, και αν αλλαξει κατι (μεχρι Δεκεμβρη ιδανικα), να την κανω με Στκ για ΔΕΗ online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι φίλοι μου.

Παρασκευή και 14 ημέρες μετά το 10ημερο που έλεγε ο ΣΤΚ έλαβα την επίσημη απάντηση της NRG προς τον ΣΤΚ.
 

Λίγο πολύ έλεγε ότι όλο το πρόβλημα οφείλεται σε λάθος του συστήματος τους και είχανε όλη την διάθεση να βοηθήσουν και προφανώς θα πιστώσουν το ποσό. Όταν για 60 μέρες παρακαλούσα για απάντηση και όποτε μίλαγα με το call center μου λέγανε όλοι ότι δεν γίνεται τίποτα και δεν γίνεται να γίνει πίστωση γιατί αλλαξε η πολιτική της εταιρίας. Ότι να ναι! 

Σχετικά με την αύξηση της χρέωσης στο fixed επιμένουν στα κλασικά ότι αλλαξε το προγραμμα της προωθητικής ενέργειας και πλέον κοστίζει 9,99 και εχουν δικαιωμα να το κανουν. 

Σχετικα με τον χρόνο ανταπόκρισης σε περίπτωση αμφισβήτηση λογαριασμού που μέσα στο συμβόλαιο λέει πρέπει να είναι άμεσος και κάνανε συνολικά 65 ημέρες, ο νομικός σύμβουλος το έκανε αβαβα. Ούτε που ανέφερε κάτι. 
 

θα περιμένω την επίσημη απάντηση του ΣΤΚ παρά το γεγονός οτι ήδη μου εχουν στείλει email που με δικαιώνουν. Πιο πολύ για να δω που φθάνει το επίπεδο δικαιοσύνης σε αυτή τη χώρα. Χεστηκα για τα 30€. Μέχρι στιγμής πάντως ο ΣΤΚ έχει ασχοληθεί πολύ. Και αυτό φάνηκε από την προώθηση της συνομιλίας που ο ΣΤΚ τους είχε στείλει προειδοποίηση πτι πέρασε ο χρόνος απάντησης και πρέπει να απαντήσουν άμεσα. 
σκεφτειτε απάντησαν Παρασκευή 10 το βράδυ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fix1987 είπε

Σχετικά με την αύξηση της χρέωσης στο fixed επιμένουν στα κλασικά ότι αλλαξε το προγραμμα της προωθητικής ενέργειας και πλέον κοστίζει 9,99 και εχουν δικαιωμα να το κανουν.

θύμισέ μου , τα 30€ ήταν ρήτρα αποχώρησης ή αναπροσαρμογής ?

είχες χρεωθεί και τα 2 ?

Να απαιτήσεις και τη διαφορά 5,90€ (9,90-4) για το διάστημα που χρεώθηκες παραπάνω το fixed μιας και δε σε είχαν ενημερώσει οτι μεταβάλλεται και 4€ γράφει στο συμβόλαιο που υπέγραψες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !

Επειδή αντιμετωπίζω και εγώ τα ίδια προβλήματα με την NRG , καθώς και με την επιλογή fixed. Έχω μιλήσει μαζί τους (chat & e-mail) και απαντάνε ότι θέλουν δεν μπορώ να βγάλω κάποια άκρη . Μήπως έχει βρει κάποιον κάποια εταιρεία με σταθερή κιλοβατώρα ? και να μπορείς να συνεννοηθείς για τα αυτονόητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stiv67 είπε

Επειδή αντιμετωπίζω και εγώ τα ίδια προβλήματα με την NRG , καθώς και με την επιλογή fixed. Έχω μιλήσει μαζί τους (chat & e-mail) και απαντάνε ότι θέλουν δεν μπορώ να βγάλω κάποια άκρη

το συγκεκριμένο θέμα είναι για καταγγελίες και εξέλιξή τους,

αν μπορείς γίνε πιο σαφής με το πρόβλημα του fixed , και αν χρεώθηκες και ρήτρα

φυσικά δεν έχει νόημα η συζήτηση αν δεν προχωρήσεις σε  καταγγελία

2 λεπτά πριν, stiv67 είπε

Μήπως έχει βρει κάποιον κάποια εταιρεία με σταθερή κιλοβατώρα ? και να μπορείς να συνεννοηθείς για τα αυτονόητα

συνεννόηση ή όχι , άργησες μείνανε μόνο αυτά (συνέχεια εκεί περι ΔΕΗ , διάβασε και τις τελευταίες σελίδες πριν ρωτήσεις κάτι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stiv67 είπε

Καλημέρα !

Επειδή αντιμετωπίζω και εγώ τα ίδια προβλήματα με την NRG , καθώς και με την επιλογή fixed. Έχω μιλήσει μαζί τους (chat & e-mail) και απαντάνε ότι θέλουν δεν μπορώ να βγάλω κάποια άκρη . Μήπως έχει βρει κάποιον κάποια εταιρεία με σταθερή κιλοβατώρα ? και να μπορείς να συνεννοηθείς για τα αυτονόητα 

Για φτηνό ρεύμα από δω...

Αλλά μη σπρώχνεις γιατί περιμένουμε κι άλλοι στην ουρά... 😅

Spoiler

cnbgmajeyo5862d0aec0afc-960x630.jpg.0d5a6ee0a83d3b0a567266c073776ae2.jpg

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, korakios είπε

θύμισέ μου , τα 30€ ήταν ρήτρα αποχώρησης ή αναπροσαρμογής ?

είχες χρεωθεί και τα 2 ?

Να απαιτήσεις και τη διαφορά 5,90€ (9,90-4) για το διάστημα που χρεώθηκες παραπάνω το fixed μιας και δε σε είχαν ενημερώσει οτι μεταβάλλεται και 4€ γράφει στο συμβόλαιο που υπέγραψες

30 € ήταν η ρήτρα αναπροσαρμογής. 
διαφορά δεν απαιτώ στο βαθμό που δεν το ενεργοποίησα καν, την έκανα με ελαφρά αμέσως με το που ήρθε ο λογαριασμός. 

Το πιο ωραίο της υπόθεσης είναι ότι πρωί πρωί ο ΣΤΚ τους έστειλε μια ωραιότατη επιστολή που τους λέει λίγο πολύ δεν απαντήσατε σε τίποτα, απαντήσατε εκτός προθεσμίας και ξαναστειλτε απάντηση σχετικά με την αζήμια καταγγελία και επίσης την δέσμευση σας ότι για τουλάχιστον 2 μήνες (τόσοι υπολείπονται για το α εξάμηνο) δεν θα χρεώσετε κάτι παραπάνω από 4€ στο fixed. Λίγο πολύ ο ΣΤΚ το δέχεται αυτό με εξάμηνο, συνεπώς προσοχή.

εγω θέλω να δώσω μπράβο στο ΣΤΚ. Το κυνηγάει το θέμα πολύ. Ίσως επειδή πιστεύω έχει λάβει πολλές επιστολές, Προφανώς και όλες οι επικοινωνίες έχουν κοινοποίηση την ΡΑΕ. 
Το θέμα είναι να ξυπνήσει η ΡΑΕ και να επιβάλει κανά πρόστιμο μπας και βάλουν μυαλό και μαζευτούν λίγο. 
Κάνουν πολυ κακό στην αγορά όλο αυτό. 
Παρόμοιες τακτικές στις τηλεπικοινωνίες (βλέπε wind) έχουν αφήσει ρετσινιά μέχρι και σήμερα. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fix1987 είπε

απαντήσατε εκτός προθεσμίας και ξαναστειλτε απάντηση σχετικά με την αζήμια καταγγελία και επίσης την δέσμευση σας ότι για τουλάχιστον 2 μήνες (τόσοι υπολείπονται για το α εξάμηνο) δεν θα χρεώσετε κάτι παραπάνω από 4€ στο fixed.

πολύ σημαντικό για όσους υπέγραψαν με 4€ αλλά αλλάξανε τη χρέωση και χρεώνονται 9,90€

4 λεπτά πριν, fix1987 είπε

Λίγο πολύ ο ΣΤΚ το δέχεται αυτό με εξάμηνο, συνεπώς προσοχή.

είναι βάση νομοθεσίας για αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

πολύ σημαντικό για όσους υπέγραψαν με 4€ αλλά αλλάξανε τη χρέωση και χρεώνονται 9,90€

Κατά την αρχική υπογραφή της σύμβασης μου στην nrg η προαιρετική συνδρομή fixed ήταν στα 4€. Στην συνέχεια άλλαξαν μονομερώς το κόστος του fixed στα 9,90 € και δεν δεχόντουσαν το παλαιότερο έγγραφο fixed στα 4€ με το αιτιολογικό ότι δεν είχε υπογραφεί πριν από τις 31 Μαϊου.

(Όλα αυτά τα γράφω για να μας καταλαβαίνουν και οι μη γνωρίζοντες)

Εγώ τότε αναγκάστηκα να υπογράψω  το νέο έγγραφο συνδρομής fixed στα 9,90€ φοβούμενος τη ρήτρα ΟΤΣ ή ακόμη και τή πλήρη κατάργηση του fixed.

Τό ερώτημα μου είναι αν έχει πάρει θέση ο Στκ περί της άρνησης εκ μέρους της NRG  ενεργοποίησης συνδρομής fixed στα 4€ στους παλαιούς πελάτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, geopro είπε

Τό ερώτημα μου είναι αν έχει πάρει θέση ο Στκ περί της άρνησης εκ μέρους της NRG  ενεργοποίησης συνδρομής fixed στα 4€ στους παλαιούς πελάτες.

Ο ΣτΚ δε θα κάνει ανακοίνωση για όλους .Η κάθε περίπτωση εξετάζεται μεμονωμένα . Το οτι όμως ανέφερε σε άλλη περίπτωση τα παραπάνω είναι πολύ θετικό

Επίσης να ζητήσεις την αποχώρηση αζημίως σε περίπτωση που αλλάξει την τιμή (γιατί το κόβω να το θεωρεί (η NRG)  ακόμα ξεχωριστό κομμάτι του συμβολαίου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...