Προς το περιεχόμενο

Η Tesla λανσάρει τη συνδρομή Full Self Driving για $199 το μήνα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακομα και στο ανσασερ της πολυκατοικιας.Οδηγος λοιπον υπαρχει και νομικα και ουσιαστικα  και ας μην παταει γκαζι η φρενο.

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Δεν ξέρω ποιό είναι χειρότερο...πραγματικά!

το να οδηγείς έχοντας πιει τσιγάρα είναι παράνομο

το να επιτρέπεις λογισμικό να οδηγεί αμάξι χωρίς την παρουσία οδηγού ,δεν ξέρω αν είναι νόμιμο

το ηθικό κομμάτι δε με ενδιαφέρει καθόλου, απλά μου κάνει εντύπωση που το επιτρέπουν με τόσα ατυχήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και που να παρω τον ελενχο του αυτοκινητου σου με το λαπτοπακι μου και να σκοτώσω καμαια δεκάρια.Εκει να δεις μπλεξιμο.

Και μη πείτε δεν γινεται ..........

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

το να οδηγείς έχοντας πιει τσιγάρα είναι παράνομο

το να επιτρέπεις λογισμικό να οδηγεί αμάξι χωρίς την παρουσία οδηγού ,δεν ξέρω αν είναι νόμιμο

το ηθικό κομμάτι δε με ενδιαφέρει καθόλου, απλά μου κάνει εντύπωση που το επιτρέπουν με τόσα ατυχήματα

Δε νομίζω ότι επιτρέπεται η οδήγηση χωρίς την παρουσία του οδηγού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Ακομα και στο ανσασερ της πολυκατοικιας.Οδηγος λοιπον υπαρχει και νομικα και ουσιαστικα  και ας μην παταει γκαζι η φρενο.

άλλο νομικά υπεύθυνος άλλο οδηγός. Όταν κυκλοφορήσουν πραγματικά οχήματά χωρίς οδηγό θα το καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

Δε νομίζω ότι επιτρέπεται η οδήγηση χωρίς την παρουσία του οδηγού

το ίδιο υποθέτω και εγώ ,απλά δεν ξέρω τι νόημα έχει τότε να πληρώσει κάποιος τη συνδρομή ή τα 10χιλιάρικα για υποτιθέμενο Full Self-Driving

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, korakios said:

Είναι νόμιμο ? Ρωτάω γιατί έχουν γίνει αρκετά ατυχήματα και δυστυχώς και θανατηφόρα .

λαθος ερωτημα

το σωστο ερωτημα ειναι αν ο υπολογιστης εχει να επιλεξει μεταξυ του να σκοτωσει τους επιβατες ή μια οικογενεια που περνα το δρομο ποιος εχει νομικο δικαιωμα να αποφασισει. το κρατος ή ο ιδιοκτητης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ωρα οσο αυτοματο και να ειναι το οχημα υπαρχει οδηγος=άνθρωπος ΤΕΛΟΣ .Μπορει να μην το οδηγαει αλλα υπαρχει.Ειτε αυτο ειναι αυτοκινητο  ειτε πύραυλος ειτε τρενο.

7 λεπτά πριν, nvel είπε

άλλο νομικά υπεύθυνος άλλο οδηγός. Όταν κυκλοφορήσουν πραγματικά οχήματά χωρίς οδηγό θα το καταλάβεις.

 

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dieksodo είπε

λαθος ερωτημα

το σωστο ερωτημα ειναι αν ο υπολογιστης εχει να επιλεξει μεταξυ του να σκοτωσει τους επιβατες ή μια οικογενεια που περνα το δρομο ποιος εχει νομικο δικαιωμα να αποφασισει. το κρατος ή ο ιδιοκτητης

απλά διαφορετικό ερώτημα , δε χρειαζόταν η παράθεση

και μάλλον τελικά δε γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα αν το Full Self-Driving απαιτεί οδηγό στο τιμόνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, dieksodo είπε

λαθος ερωτημα

το σωστο ερωτημα ειναι αν ο υπολογιστης εχει να επιλεξει μεταξυ του να σκοτωσει τους επιβατες ή μια οικογενεια που περνα το δρομο ποιος εχει νομικο δικαιωμα να αποφασισει. το κρατος ή ο ιδιοκτητης

Αυτό υποτίθεται οτι θα αποφασιστεί (μεταξύ άλλων) κεντρικά κάποια στιγμή και θα θεσμοθετηθεί ως παγκόσμιο πρότυπο ασφάλειας.

Αλλά όπως όλοι καταλαβαίνουμε είναι λεπτό ζήτημα...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τεσλα ξεκαθαρίζει και σε βαζει αποδεχτείς κατα την χρηση του συστήματος οτι απαγορευεται  η χρηση του  χωρίς την παρουσια οδηγου ο οποίος φερει και την ευθύνη απεναντι στο νομο για οποιοδηποτε ατύχημα συμβει.Τωρα αν ξεκιναει το αυτοκινητο να παει αθηνα-θεσαλονικη χωρίς οδηγο στη θεση  νομιζω οτι θα το εχουνε προβλεψει να μην γινεται.

το σωστο ερωτημα ειναι αν ο υπολογιστης εχει να επιλεξει μεταξυ του να σκοτωσει τους επιβατες ή μια οικογενεια που περνα το δρομο ποιος εχει νομικο δικαιωμα να αποφασισει. το κρατος ή ο ιδιοκτητης

Για την ωρα το ηθικο δηλημα πεφτει στον οδηγο και για αυτο τον υποχρεώνει νομικα να εχει ανα πασα στιγμη την ευθύνη του ελενχου του αυτοκινητου του ακομα και αν αυτο πηγαίνει μονο του

 

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

απλά διαφορετικό ερώτημα , δε χρειαζόταν η παράθεση

και μάλλον τελικά δε γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα αν το Full Self-Driving απαιτεί οδηγό στο τιμόνι

Αυτή τη στιγμή εξ΄ όσων γνωρίζω δεν προβλέπεται να μην υπάρχει οδηγός, αλλά μόλις θεσμοθετηθούν ολοκληρωμένα πρότυπα ασφαλείας τα οποία θα πληρούν αυτά τα συστήματα θα καταργηθεί η υποχρέωση (uber, εταιρείες μεταφορών κλπ περιμένουν πως και πως).

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αυτή τη στιγμή εξ΄ όσων γνωρίζω δεν προβλέπεται να μην υπάρχει οδηγός, αλλά μόλις θεσμοθετηθούν ολοκληρωμένα πρότυπα ασφαλείας τα οποία θα πληρούν αυτά τα συστήματα θα καταργηθεί η υποχρέωση (uber, εταιρείες μεταφορών κλπ περιμένουν πως και πως).

Θα περιμένουν για πολύ καιρό ακόμα. :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Για την ωρα οσο αυτοματο και να ειναι το οχημα υπαρχει οδηγος=άνθρωπος ΤΕΛΟΣ .Μπορει να μην το οδηγαει αλλα υπαρχει.Ειτε αυτο ειναι αυτοκινητο  ειτε πύραυλος ειτε τρενο.

 

όσα bold και κεφάλαια να βάλεις άλλο οδηγός-χειριστής άλλο νομικά υπεύθυνος για τα ατυχήματα που προκαλούν οι αυτοματισμοί, που προφανώς δεν έχεις καμία επαγγελματική σχέση με αυτούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...