Προς το περιεχόμενο

πολιτικος μηχανικος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nikostz99 είπε

gia pio logo taso?

 

καλημερα φιλε και ευχαριστω πολυ το διδακτοροκο δεν μπορεο απλα να σου αύξηση και τον μισθο σου αν δουλευεις σε μια εταιρία η οι περισσοτεροο το κανουν για να γινουν ακαδημαϊκοί 

δυστυχβς ημμυ δεν πιανω πιανω ομως πληροφορική και τηλεματική λετε να αξιζει;

Γιατί, προσωπικά, έπεσα στην παγίδα του βλαχοεπαρχιώτικου τριπτύχου "γιατρός/δικηγόρος/πολιτικός μηχανικός" και διάλεξα το τρίτο, ενώ σαν άτομο είχα ξεκάθαρη ροπή προς πιο tech-oriented αντικείμενο. Αλλά αυτό είναι δικό μου πρόβλημα.

Αντικειμενικά τώρα, και σύμφωνα με την περιορισμένη ως σήμερα (~ 2 χρόνια) εργασιακή μου εμπειρία στο αντικείμενο, υπάρχει τεράστιο κενό και έλλειψη σύνδεσης μεταξύ του τι διδάσκεσαι κατά τη σχολή και το τι καλείσαι να κάνεις στην αγορά εργασίας. Εμάς ούτε οικοδομική άδεια δε μας είχαν δείξει 5 χρόνια.

Βλέπεις αγγελίες να ζητάνε μηχανικούς με 10 χρόνια προϋπηρεσία, και ακόμα και αν τα έχεις παίρνεις όσα παίρνει ένα παιδάκι που κάνει 3 χρόνια frontend development, και εννοείται με ΠΟΛΥ περισσότερες ευθύνες και ΠΟΛΥ χειρότερο work-life balance.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδες για μαθηματικο τι γνωμη εχετε (η αγαπη μου ειναι τα μαθηματικα γιαυτο και ειπα πολιτικος μηχανιλος επειδη εχει αρκετα μεσα).Δεν θα ηθελα βεβαια να διδασκω σε παιδια για ολη μου τι ζωη (ακαδημαϊκή καριερα θα με ενδιεφερε),εχει καμια αλλη εναλλακτική; γνωριζω οτι τα μαθηματικα ειναι το εργαλείο ολων τον επιστημωναλλα δεν ξερω σε θεμα επαγγελματικων δικαιωματων τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολ. Μηχανικοί δεν έχουν δύσκολα ούτε πολλά μαθηματικά. Μετά την σχολή ούτε λυκείου δεν θες.

Μαθηματικό δεν σημαίνει καθηγητής απαραίτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikostz99 είπε

ρε παιδες για μαθηματικο τι γνωμη εχετε (η αγαπη μου ειναι τα μαθηματικα γιαυτο και ειπα πολιτικος μηχανιλος επειδη εχει αρκετα μεσα).Δεν θα ηθελα βεβαια να διδασκω σε παιδια για ολη μου τι ζωη (ακαδημαϊκή καριερα θα με ενδιεφερε),εχει καμια αλλη εναλλακτική; γνωριζω οτι τα μαθηματικα ειναι το εργαλείο ολων τον επιστημωναλλα δεν ξερω σε θεμα επαγγελματικων δικαιωματων τι παιζει.

πας data sciense και συνδυαζεις μαθηματικά και πληροφορική. ασχολήσου με big data. εκεί δεν υπάρχουν τα θεματα των μηχανικών με τα ΕΔ, ειδικά σε ιδιωτικές εταιρίες. Ακόμα κι αν δε σε πάρουν με ταλεφτα που θες ανοιγεις δική σου εταιρία ή δουλευεις ως freelancer

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.

Τελείωσα πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ πριν λίγα χρόνια και έχω βγει στο επάγγελμα. Έχω κάνει λίγο απ' όλα δλδ αυθαίρετα, άδειες αλλά είδα και εργοτάξιο μεταλλικής κατασκευής. Κρίνοντας από εμένα και τους συμφοιτητές μου, όλοι βρήκαμε άμεσα δουλειά και όντως η κατάσταση παίρνει τα πάνω της. Προφανώς τα κατασκευαστικα έργα που θα δεις στο εξωτερικό είναι ανώτερα.

Να σημειώσω επίσης ότι βρίσκεις δουλειά από αγγελίες δηλαδή δεν είναι μόνο φάση κονε. Φίλη μου ξεκίνησε εργοτάξιο αναπαλαίωσης στην επαρχία με μηδέν εμπειρία, βέβαια εργοτάξιο σημαίνει δύσκολες συνθήκες εργασίας. 

Οι κλάδοι στη σχολή είναι 4. Κατασκευαστικος(δύσκολος με αντικείμενο κατασκευής από γέφυρες, κτίρια κλπ)γεωτεχνικος (που δεν τον επιλέγουν πολλοί αλλά έχει ενδιαφέρον, σε γεωτεχνικά γραφεία κλπ), υδραυλικός (παράκτια έργα, έργα ύδρευσης αποχέτευσης, περιβαλλοντικα ερευνητικά) και συγκοινωνιακος (ο πιο εύκολος στη σχολή, έργα οδοποιίας, σιδηροδρομοι μπορείς να μεταπηδήσεις και σε πιο οικονομικα-διαχειρισης έργων).

Ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2021 στις 4:02 ΜΜ, nikostz99 είπε

ρε παιδες για μαθηματικο τι γνωμη εχετε (η αγαπη μου ειναι τα μαθηματικα γιαυτο και ειπα πολιτικος μηχανιλος επειδη εχει αρκετα μεσα).Δεν θα ηθελα βεβαια να διδασκω σε παιδια για ολη μου τι ζωη (ακαδημαϊκή καριερα θα με ενδιεφερε),εχει καμια αλλη εναλλακτική; γνωριζω οτι τα μαθηματικα ειναι το εργαλείο ολων τον επιστημωναλλα δεν ξερω σε θεμα επαγγελματικων δικαιωματων τι παιζει.

Από μαθηματικό μπορείς να κάνεις πάρα πολλά σε εφαρμογές των μαθηματικών. Το πρώτο που θα έλεγα είναι η βιοστατιστική που είναι πολύ αναπτυσσόμενος κλάδος και σχετικά περιζήτητος. Το να διδάσκεις πάντως μπορεί να είναι μια πηγή εισοδήματος μέχρι να "αποκατασταθείς".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2021 στις 10:30 ΠΜ, StefEf είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Τελείωσα πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ πριν λίγα χρόνια και έχω βγει στο επάγγελμα. Έχω κάνει λίγο απ' όλα δλδ αυθαίρετα, άδειες αλλά είδα και εργοτάξιο μεταλλικής κατασκευής. Κρίνοντας από εμένα και τους συμφοιτητές μου, όλοι βρήκαμε άμεσα δουλειά και όντως η κατάσταση παίρνει τα πάνω της. Προφανώς τα κατασκευαστικα έργα που θα δεις στο εξωτερικό είναι ανώτερα.

Να σημειώσω επίσης ότι βρίσκεις δουλειά από αγγελίες δηλαδή δεν είναι μόνο φάση κονε. Φίλη μου ξεκίνησε εργοτάξιο αναπαλαίωσης στην επαρχία με μηδέν εμπειρία, βέβαια εργοτάξιο σημαίνει δύσκολες συνθήκες εργασίας. 

Οι κλάδοι στη σχολή είναι 4. Κατασκευαστικος(δύσκολος με αντικείμενο κατασκευής από γέφυρες, κτίρια κλπ)γεωτεχνικος (που δεν τον επιλέγουν πολλοί αλλά έχει ενδιαφέρον, σε γεωτεχνικά γραφεία κλπ), υδραυλικός (παράκτια έργα, έργα ύδρευσης αποχέτευσης, περιβαλλοντικα ερευνητικά) και συγκοινωνιακος (ο πιο εύκολος στη σχολή, έργα οδοποιίας, σιδηροδρομοι μπορείς να μεταπηδήσεις και σε πιο οικονομικα-διαχειρισης έργων).

Ελπίζω να βοήθησα!

βοήθησες αρκετα φιλε ευχαριστω πολυ...Το συμπλήρωσα τελικα και το εβαλα 1ο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2021 στις 1:15 ΜΜ, nikostz99 είπε

οκευ ευχαριετω πολυ αν εχεις καμιαναλλη συμβουλή θα την δεχτω ευχαρίστως.Τωρα θα ηθελα να ανεφερω ενα ουτοπικο σεναριο υπαρψουν ημμυ και γενικα ατομα των υπολογιστων που φτανουν αρκετα χιλιάρικα τον μηνα ενας πολιτικος μηχανικος μπορει;(αναφερομαι σε 2500-3000 και ηλικια καπου στα 40).

 

 

καταλαβαινεις ποσο αστειο ειναι να ζητας εκτιμηση για το τι μισθο θα μπορεις να εχεις σε 22 χρονια!! απο σημερα (αν εισαι 18 σημερα) ειδικα σε ενα επαγγελμα που εξαρταται αποκλειστικα και μονο απο το ποσο θα χτιζεις/ ποσες κατασκευες θα βρισκεις να αναλαβεις? 

Γενικα ο πολιτικος μηχανικος που ασχολειται με εργοταξια εχει ζορικα ωραρια και φυσικα χωρις υπερωριες κλπ 8ωρα...δουλευεις μεχρι να βγει η δουλεια. Απο κει και επειτα αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας μπορει στα 30/40/50 σου να βγαζεις και 0 ευρω , μπορει να εχεις και πολυ καλο εισοδημα αναλογα το ονομα που εχεις και την πελατεια σου.

Επεξ/σία από epp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει ψωμί, αν δεν έχεις συγγενή με έτοιμο γραφείο-εταιρεία που θα σε βάλει στον χώρο. Αν πας σε εταιρεία θα πέφτουν 12ωρα εργοτάξιο και μισθός χαμηλός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12ωρα μπορεί να πέφτουν αλλά μισθός δε ξέρω κατα πόσο θα είναι τόσο χαμηλός. Όσοι γνωστοί μου δουλεύουν σε κατασκευαστικές ναι μεν στάζουν (6ω δουλειά μέχρι το βράδυ) αλλά όλοι παίρνουν πάνω απο 1.200 καθαρά και μιλάμε για άτομα με 2-3 χρόνια εμπειρία μαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα!

Πολιτικός μηχανικός με 5 χρόνια στη μελέτη υδραυλικών και τον τελευταίο χρόνο εργοταξιακος..

Το εργοτάξιο έχει ενδιαφέρον και πολλές φορές σου δίνει απίστευτη ικανοποίηση 

Παρόλα αυτά όμως δεν νομίζω ότι μπορώ να το κάνω για όλη μου τη ζωή καθώς δεν υπάρχουν  ωράρια, Σάββατα και πολλές φορές και Κυριακές.. 

 

Και ρώταω λοιπόν τον οποίο γνωρίζει,  συνάδερφο η μη, πως μπορώ να εκμεταλλευτώ το ότι έχω κάνει?τι μονοπάτι να διαλέξω?τι άλλες επιλογές έχω πέρα από μελέτη (υδραυλικά, στατικά γεωτεχνικά κλπ) και κατασκευή?

 

Η οποία απαντηση-βοηθεια, θα μου είναι πολύ χρήσιμη 

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

εγω θα ελεγα αν δεν εχεις στρωμενη δουλεια, πολλα λεφτα και δικο σου αυτοκινητο και υγεια μην σπουδασεις πολ.μηχ. και αν τα ικανοποιεις ολα τα προηγουμενα μην σπουδασεις σε ενα επαρχιακο πολυτεχνειο. αν εισαι απο επαρχια οπως και εγω μην μπεις καν  στον κοπο να σπουδασεις. καλως -κακως ζουμε στον καπιταλισμο,  για να σπουδασεις και να ασκησεις  το επαγγελμα πολιτικου μηχανικου χρειαζεσαι  132χιλιαδες ευρω! αν δεν σε δεχθει καποιος-καποια εταιρια  -ξεχασετεο. εμενα δεν με δεχθηκε κανενας εδω και 5 ολοκληρα χρονια απο τοτε που τελιωσα(2016)  κανω και πληρωνω σεμιναρια , εχω βαρεθει να πληρωνω ..... απο δουλειες 3/5 τηλεφωνουν για  πεα των 50και 80ε  και τελικα πανε σε αλλον. το επαγγελμα του πολιτικου μηχανικου ειναι μονο για μεγαλες και πλουσιες πολεις και χωρες .
το επαγγελμα του μηχανικου πλεον εχει κλεισει , λογω της καταργησης των ελαχιστων νομιμων αμοιβων.

 

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντησει δυστυχως η ευτυχως εχω κανει την επιλογη μου και μπηκα πολ μηχ τωρα αν εκανα καλα η οχι θα δειξει εναλακτηκες υπαρχουν πχ προγραμματισμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Επαγγελματα οπως του μηχανικου και του δικηγορου πλεον εχουν κλεισει

Οτι να ναι. Απειρες διεξοδους εχουν και τα 2. Και στον ιδιωτικο τομεα και στο δημοσιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...