Προς το περιεχόμενο

πολιτικος μηχανικος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα πεντοχίλιαρο το στατικό; Ένα πεντακοσάρι τα μεταλλικά; 

Φοβερό βίντεο παρεμπιπτόντως, με θλιμμένη φωνή να καταμετρά όλα τα (πιθανά) έξοδα, ένα βήμα πριν την παραίτηση από τη ζωή. 

ΥΓ Εν τω μεταξύ φαίνεται από τη ροή, σαν να παίζει το βίντεο σε x0.25, πρόκειται για κάποιο πρόβλημα ή έτσι είναι το φυσιολογικό; 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

Πραγματικα οτι να'ναι. Ελπιζω να μην επηρεαζονται ατομα απο τετοιες αποψεις.

Προφανώς μερικοί θα επηρεαστούν. Ο άλλος έβγαλε νούμερα απο το κεφάλι του για να πείσει (ίσως τον εαυτό του κατά βάση) οτι είναι άνεργος τόσα χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xgol είπε

Οτι να ναι. Απειρες διεξοδους εχουν και τα 2. Και στον ιδιωτικο τομεα και στο δημοσιο

Don't feed the troll mate

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xgol είπε

Οτι να ναι. Απειρες διεξοδους εχουν και τα 2. Και στον ιδιωτικο τομεα και στο δημοσιο

Ειδικά ο μηχανικός στο δημόσιο έχει τεράστιες διεξόδους. Του φτάνουν μόνο δυο διδακτορικα, 2 μεταπτυχιακα για να έχει ελπίδες να μπει, και αν βγει θέση για την ειδικοτητά του μιας και το ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ και το ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ είναι στο 80% των προκηρύξεων..

Όσο για το δικηγόρο, ναι όντως υπάρχει το Νομικό Συμβούλιο του κράτους, το δικαστικό σώμα, αλλά δίνουν όριο ηλικίας για να μπεις σε αυτά, και οι θέσεις για τους εν λόγω διαγωνισμούς είναι περιορισμένες, ενώ ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος.

Κατά τα άλλα οι πολιτικοί μηχανικοί στον ιδιωτικό τομεά, έχουν τεράστια ανεργία και δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι φεύγουν για το Εξωτερικό. Για τους δικηγόρους, μια έρευνα θα σε πείσει για το πως αμοίβονται ειδικά σε κάτι εταιρείες της κακιάς ώρας , με ωράρια στο θεό και μισθούς από 600-1000 ευρώ. Ελάχιστοι είναι αυτοί που είναι αυτόνομοι ( εξαιρούνται τα ονόματα) και επιτυγχάνουν στο έργο τους.

5 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Ένα πεντοχίλιαρο το στατικό; Ένα πεντακοσάρι τα μεταλλικά; 

Φοβερό βίντεο παρεμπιπτόντως, με θλιμμένη φωνή να καταμετρά όλα τα (πιθανά) έξοδα, ένα βήμα πριν την παραίτηση από τη ζωή. 

ΥΓ Εν τω μεταξύ φαίνεται από τη ροή, σαν να παίζει το βίντεο σε x0.25, πρόκειται για κάποιο πρόβλημα ή έτσι είναι το φυσιολογικό; 

ας υποθέσουμε ότι ένας πολιτικός μηχανικός τελειώνει το πολυτεχνείο, κάνει μια προυπηρεσία και κάποια στιγμή θέλει ανοίξει δικό του γραφείο/εταιρεία να παίρνει εκείνος δικές του δουλειές.

Τι μπάτζετ πρέπει να έχει? ΓΙατί το βίντεο αυτό το σκοπό είχε και ήθελε να περάσει.

Όταν βλέπω μια φίλη μου να σπουδάζει οδοντιατρική, να την τελειώνει με άριστα, αλλά να μην έχει 100-120 χιλ να ανοίξει δικό της οδοντοιατρείο και να αναγκάζεται να φεύγει έξω, εν μέρει πλην σαφώς οι σπουδές της δεν έχουν πετυχει στο 100%. Το ίδιο και ένας γνωστός μου φυσιοθεραπευτης με προυπηρεσια 10 χρόνια. Θέλει να ανοίξει δικο του αλλά δεν έχει τα 40-50 χιλ που απαιτούνται. Καλά δεν το συζητώ για ειδικότητες γιατρών όπως του ΩΡΛ που θέλει 60κ, ούτε του οφθαλμίατορυ.

Σε αυτά τα επαγγελματα πας οταν εχεις κατι απο πισω, είτε έτοιμο γραφείο, είτε γονείς με χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Τι μπάτζετ πρέπει να έχει? ΓΙατί το βίντεο αυτό το σκοπό είχε και ήθελε να περάσει.

Τα νούμερα είναι εκτός πραγματικότητας. Αυτό ήθελα να πω. Πεντοχίλιαρο για στατικά, σε ελληνικό λογισμικό, δύσκολα να πιάσει κανείς. Μην αρχίσουμε και αναφέρουμε ονόματα και εταιρείες, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. 

Ό, τι αναφέρει σε άλλο υλικό (μεταλλικές κατασκευές κ.λπ.), λέει "θα χρειαστεί σεμινάρια, άλλο ένα 500αρικο", με κάποιο δήθεν πρόσχημα ότι "αυτά δεν μας τα δίδαξαν στη σχολή....". Ποιο ελληνικό ΑΕΙ δεν διδάσκει τέτοια πράγματα, δεν μας είπε. 

Εγώ έχω μια 20ετια σχεδόν, που έχω τελειώσει το Μετσόβιο και σεμινάρια για τέτοια πράγματα, ουδέποτε χρειάστηκα (με δεδομένο ότι η ύλη πού διδάχτηκα, αντιστοιχούσε σε εκείνη την εποχή). Άνοιξα τα μάτια μου και το έμαθα ό, τι δεν ήξερα ή ο, τι δεν είχα διδαχθεί (αναφέρομαι σε επιμέρους πράγματα, όχι κατηγορία ολόκληρη!). Μα στο διαδίκτυο, μα σε βιβλία, όπου μπορούσα και είχα πρόσβαση. Τις βασεις τις έχουν όλοι οι απόφοιτοι ΑΕΙ πολυτεχνείου ή πολυτεχνικών σχολών Πανεπιστημίων. Τι είναι αυτό τώρα; Πάλι φροντιστήρια; Εν τω μεταξύ, κάνει κάτι σούμες τύπου "αρχιτεκτονικά 3500€, τοπογραφικά όργανα (ποσό που δεν θυμάμαι)". Είναι εκτός ειδικότητας. Τι δουλειά έχει ο πολιτικός μηχανικός με τα αρχιτεκτονικά ;! Τι δουλειά έχει με τα τοπογραφικά ;! Ένας αρχιτέκτονας σπουδάζει 5 χρόνια για να μάθει ό,τι - θεωρεί αυτός - ότι μπορεί να κάνει. Το ίδιο και στα τοπογραφικά (5 χρόνια οι Αγρ.-Τοπ. Μηχ.).

Μπάτζετ : έναν υπολογιστή 1000€+οθόνη 350€, ένα σχεδιαστικό (500€), ένα στατικό πρόγραμμα (2500-3000€). Έδρα στο σπίτι.

Σύνολο 4.850€. Αυτό υπό την προϋπόθεση ότι υπάρχουν ήδη δουλειές που έρχονται. Κανένας από τους συναδέλφους που ξέρω, δεν ανοιξε γραφείο χωρίς να δουλεύει παράλληλα και κάπου αλλού (το απολύτως λογικό δηλαδή, για να επιβιώσει). Όταν είδε ότι οι δουλειές είναι αρκετές και δεν τα έβγαζε πέρα, τότε αφοσιώθηκε αποκλειστικά στην προσωπική επιχείρηση. 

 

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε στο στατικο την pushover, βαλε και κανεπε, βαλε και αναβαθμισεις βαλε και ΦΠΑ 24/100  και να δουμε αν φτανουν και τα 5χιλιαρικα (για να μην μιλαμε για φθηνα στατικα προγραμματα- που δεν κανουν ουτε καν διαστασιολογηση  ) ... εμενα παντως στην σχολη μου ουτε μεταλλικο bim (typoy tekla) μου δειξαν ,ουτε αρχιτεκτονικο τυπου bim (archicad , revit ). αν το μετσοβιο σας τα εδειχνε σε εσας, μπραβο του-αλλωστε ειναι το Ε Μ Π . με εναν υπολογιστη και με εδρα στο σπιτι σου  και χωρις διαφημιση  , οχι πελατης δεν ερχεται , ουτε για ΠΕΑ ΤΩΝ 50Ε δεν θα σου ρθει, βαλε και τον λογιστη και παλι λιγα ειναι  . και εγω εχω ΑΓΟΡΑΣΕΙ 2 ΑΔΕΙΕΣ PROGECAD ......ενταξει δεν αναφερουμαι σε μηχανικους που λυνουν καθεμερα γεφυρες, κελυφη και προτενταμενες ειδικες κατασκευες  , ουτε αναφερομαι σε πεπερασμενα στοιχεια τυπου ansys, abacus, plaxis, cormix . το μικροφωνο κανει πολυ αλλιωση φωνης οντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thomesama είπε

βαλε στο στατικο την pushover, βαλε και κανεπε, βαλε και αναβαθμισεις βαλε και ΦΠΑ 24/100  και να δουμε αν φτανουν και τα 5χιλιαρικα (για να μην μιλαμε για φθηνα στατικα προγραμματα- που δεν κανουν ουτε καν διαστασιολογηση  ) .

Έχετε δίκιο. Ένας νέος πολιτικός Μηχανικός θα ασχοληθεί με αποτίμηση και ενισχύσεις, με το καλημέρα..... Με τι εφόδια όμως; Δεν μας είπατε; Μεταλλικά δεν σας έδειξαν, υπερωθητική και ενισχύσεις όμως, τις διδαχτήκατε; Δεν μου φαίνεται πολύ λογικό αυτό. 

Εγώ δεν ξέρω πολλούς πάντως, που με το καλημέρα αγοράζουν modules για αποτίμηση. Ολοι μας, από νέες κατασκευές Ο. Σ. ξεκινήσαμε. 

Αστειευόμαστε ή μου φαίνεται; Από τη μια "δεν μου έδειξαν" και από την άλλη, "θέλω module μη γραμμικής στατικής ανάλυσης και ενισχύσεων". 

Τον ΦΠΑ ως ελεύθερος επαγγελματίας γιατί τον λογαριαζετε; Θα λάβετε ΦΠΑ εσόδου, από τις δουλειές που εκδωσετε παραστατικό. 

 

7 ώρες πριν, thomesama είπε

με εναν υπολογιστη και με εδρα στο σπιτι σου  και χωρις διαφημιση  , οχι πελατης δεν ερχεται , ουτε για ΠΕΑ ΤΩΝ 50Ε δεν θα σου ρθει,

Ξαναδιαβάστε στο προηγούμενο μήνυμα τι έχω γράψει και μη διαβάζετε αποσπασματικά, κινδυνεύετε (να, όπως τώρα) να σχηματίσετε λανθασμένη άποψη. 

"Πρώτα εξασφαλίζουμε δουλειές ταυτόχρονα με κάτι άλλο και μετά ανεξαρτοποιούμαστε". Ήταν εντελώς σαφές. 

Έχετε σκεφτεί ότι ενδεχομένως, δεν κάνετε κάτι σωστά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε xgol θα συμφωνησω με αυτα που λες γενικα ειναι φουλ ενδιαφερουσα σχολη που πρωτα απο ολα με μορφωνει σαν ανθρωπο ανεξαρτητα απο τι μαθαινεις.Επισης οι διεξοδοι που εχεις ισχυει οτι ειναι πολλες γτ το εχουν καταλαβει και στην σχολη και προσπαθουν να ανοιξουν οσο μπορουν.Τελος σιγουρα δεν ειναι οπως ηταν το 2000 οι μηχανικοι αλλα και τωρα κομπλε ειναι οσα ατομα γνωρισα απο μεγαλυτερα ετη εχουν δουλεια με καλα λεφτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξωτερικο οπου υπαρχει  ζητηση σε αρχιτεκτονες και πολ μηχανικους

διαλεγεις μια πολη και πας ...απο τη περιοχη μου 3 ατομα ειναι Γαλλια και 1 Ιταλια

κολλητος μου αρχιτεκτονας ειναι τωρα Περθ(Αυστραλια) 10 χρονια....τελος εκει θα του γινει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2022 στις 1:19 ΜΜ, thomesama είπε

εγω θα ελεγα αν δεν εχεις στρωμενη δουλεια, πολλα λεφτα και δικο σου αυτοκινητο και υγεια μην σπουδασεις πολ.μηχ. και αν τα ικανοποιεις ολα τα προηγουμενα μην σπουδασεις σε ενα επαρχιακο πολυτεχνειο. αν εισαι απο επαρχια οπως και εγω μην μπεις καν  στον κοπο να σπουδασεις. καλως -κακως ζουμε στον καπιταλισμο,  για να σπουδασεις και να ασκησεις  το επαγγελμα πολιτικου μηχανικου χρειαζεσαι  132χιλιαδες ευρω! αν δεν σε δεχθει καποιος-καποια εταιρια  -ξεχασετεο. εμενα δεν με δεχθηκε κανενας εδω και 5 ολοκληρα χρονια απο τοτε που τελιωσα(2016)  κανω και πληρωνω σεμιναρια , εχω βαρεθει να πληρωνω ..... απο δουλειες 3/5 τηλεφωνουν για  πεα των 50και 80ε  και τελικα πανε σε αλλον. το επαγγελμα του πολιτικου μηχανικου ειναι μονο για μεγαλες και πλουσιες πολεις και χωρες .
το επαγγελμα του μηχανικου πλεον εχει κλεισει , λογω της καταργησης των ελαχιστων νομιμων αμοιβων.

 

 

Καλησπέρα. Έχεις σπουδάσει πολιτικός μηχανικός? Τόση δυσκολία είχες με το επάγγελμα? Νομίζω ότι κάποια από τα χρηματικά νούμερα που παραθέτεις είναι κάπως υπερβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kostasbm είπε

εξωτερικο οπου υπαρχει  ζητηση σε αρχιτεκτονες και πολ μηχανικους

διαλεγεις μια πολη και πας ...απο τη περιοχη μου 3 ατομα ειναι Γαλλια και 1 Ιταλια

κολλητος μου αρχιτεκτονας ειναι τωρα Περθ(Αυστραλια) 10 χρονια....τελος εκει θα του γινει

ναι το εξωτερικο το γνωριζω οτι εχει μελλον απλα δεν ξερω...Πριν μπω στην σχολη ημουν φουλ αντιθετος σιγα σιγα ομως λεω οτι μπορει να παω για 1 χρονο... Σιγουρα ειναι θα ειναι καλυτερα απο οτι εδω αλλα τα λεφτα δεν ειναι το παν...(επισης το καλο με το εξωτερικο ειναι οτι εχεις μεγαλυτερα προτζεκτ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν είναι αγενές αυτό που θα πω, δεν έχω τέτοια πρόθεση αλλά το βιντεάκι είναι ότι χειρότερο έχω δει. Η ανάλυση χαμηλή, η άρθρωση κακή, στην εποχή των υπολογιστών εμείς βλέπουμε ένα τετράδιο γραμμένο με bic στυλό..γενικά καμία "φροντίδα" να βγει ένα βίντεο. Ε δεν με πείθει ότι αυτός που το έκανε θα είναι πιο σύγχρονος, η πιο "γρήγορος" στη δουλειά του ή οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...