Προς το περιεχόμενο

Πολύμπριζο 3 KW


Dr_Pepper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Ισχύει , αλλά πάλι κάνει διαφορά με τα σβηστά κουμπιά. Δηλαδή ξεχωρίζει αν είναι αναμμένα ή όχι. Ηλεκτρολογικά , μια χαρά έχει αντέξει σε φορτία. Ένα το έχω σχεδόν μόνιμα στον ήλιο , πίσω από παράθυρο και δουλεύει ρολόι. Βέβαια του έχω χαμηλά φορτία.

Κι εγώ πέρα από αυτό που έγραψα, δεν έχω άλλο παράπονο. Μια χαρά εργαλείο και πολύ οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, zoupous είπε

Θα πρεπει να κατασκευασεις ενα μονος σου.Επειδη ειναι και δυσκολο και πανακριβο να βρεις ενα τετοιο.

1)θα πρεπει να παρεις οσα μετρα θες 3 επι 2,5 καλωδιο ευκαμπτο.

2)θα παρεις ενα αρσενικο φις σουκο και ενα πολυμπριζο οσων θεσεων θες.

3)Ειναι παρα πολυ ευκολο,σαν ηλεκτρολογος στο λεω,να το φτιαξεις μονος σου μπορεις να βρεις βιντεακι στο γιουτιουμπι η να μου στειλεις πμ να σου πω κ γω.

Η ισχυς που θα μπορει να σου αντεξει θα ειναι 3600 βατ αλλα με την προυποθεση να ειναι σε μπριζα που ειναι ασφαλισμενη με ασφαλεια 16 αμπερ.Χοντρικα οι ασφαλειες που ειναι 16 αμπερ και εχουν αγωγους 2,5 πχ πληντυριο αιρκοντισιον κλπ σηκωνουν ανετα καταναλωσεις εως 3600 βατ.Οι ασφαλειες που ειναι 10 αμπερ με διατομες 1,5 σηκωνουν 2200 βατ και χρησιμοποιουνται για πιο μικρες καταναλωσεις στο σπιτι κοινες πριζες φωτα κλπ.Το πολυμπριζο αναλογα με τα υλικα θα το παρεις τουλαχιστον στο 50% απ οτι να το επερνες ετοιμο.Καλη επιτυχια!

45Α φάση απο 3φασικό παίρνω δεν ειναι πρόβλημα το ρεύμα 

Απλά είχα ένα τέτοιο απο APC(https://www.skroutz.gr/s/6230953/APC-Πολύπριζο-Ασφαλείας-8-Θέσεων-με-μήκος-καλωδίου-3m-PMF83VT-GR.html) που άναβε συνέχεια το λαμπάκι "overloaded" κότσαρα ένα UPS τώρα 4kw σχεδόν και δεν χρειάζομαι την αντικεραυνική προστασία του πολύμπριζου. 

 

Απλά σε συνδυασμό ότι το μηχάνημα που κουμπώνει πάνω το αναβάθμισα με επιπλεόν κάρτες (και άρα ανέβηκε η συνολική κατανάλωση) αρχίζει να μου κάνει κόλπα τώρα και πιστεύω ειναι λόγω του πολύμπριζου που δεν μπορεί να δώσει (250v @ 10A ειναι το max σύμφωνα με το manual) δεν ειμαι καν κοντά στα 3KW απλά θέλω να έχει μπόσικο λιγο, το μηχάνημα κατανάλωνε 2,1ΚW και τώρα καταναλώνει κοντά στα 2,45 κάπου εκει (βάσει μετρητή στην μπρίζα )

Αυτόν εδώ έχω https://www.skroutz.gr/s/12944597/Uni-T-UT-230B.html?from=best_sellers_tag

Λες να φταίει αυτό (ο μετρητής δηλαδή); ειναι στην μπρίζα και το UPS  κολλάει πάνω στον μετρητή και μετά το πολύμπριζο κολλάει πάνω στο UPS. 


 


Επίσης, κάτι που ξέχασα να γράψω αλλά το αναφέρω σε ποστ που έστειλα μετά είναι πως θέλω να είναι wifi (οπότε σε περίπτωση που κολλήσει το μηχάνημα και δεν μπορώ να το ελέγξω online να μπορώ να κόψω Online το ρεύμα και να το επαναφέρω έτσι ώστε να αποκτήσω πάλι τον έλεγχο) 


σε κάτι τέτοιο κατέληξα 

https://www.ebay.de/itm/403006117231?hash=item5dd509556f:g:KGwAAOSwr-pgvy8d

 

Δεν παρέλαβα ακόμη θα δούμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

45Α φάση απο 3φασικό παίρνω δεν ειναι πρόβλημα το ρεύμα 

Απλά είχα ένα τέτοιο απο APC(https://www.skroutz.gr/s/6230953/APC-Πολύπριζο-Ασφαλείας-8-Θέσεων-με-μήκος-καλωδίου-3m-PMF83VT-GR.html) που άναβε συνέχεια το λαμπάκι "overloaded" κότσαρα ένα UPS τώρα 4kw σχεδόν και δεν χρειάζομαι την αντικεραυνική προστασία του πολύμπριζου. 

 

Απλά σε συνδυασμό ότι το μηχάνημα που κουμπώνει πάνω το αναβάθμισα με επιπλεόν κάρτες (και άρα ανέβηκε η συνολική κατανάλωση) αρχίζει να μου κάνει κόλπα τώρα και πιστεύω ειναι λόγω του πολύμπριζου που δεν μπορεί να δώσει (250v @ 10A ειναι το max σύμφωνα με το manual) δεν ειμαι καν κοντά στα 3KW απλά θέλω να έχει μπόσικο λιγο, το μηχάνημα κατανάλωνε 2,1ΚW και τώρα καταναλώνει κοντά στα 2,45 κάπου εκει (βάσει μετρητή στην μπρίζα )

Αυτόν εδώ έχω https://www.skroutz.gr/s/12944597/Uni-T-UT-230B.html?from=best_sellers_tag

Λες να φταίει αυτό (ο μετρητής δηλαδή); ειναι στην μπρίζα και το UPS  κολλάει πάνω στον μετρητή και μετά το πολύμπριζο κολλάει πάνω στο UPS. 


 


Επίσης, κάτι που ξέχασα να γράψω αλλά το αναφέρω σε ποστ που έστειλα μετά είναι πως θέλω να είναι wifi (οπότε σε περίπτωση που κολλήσει το μηχάνημα και δεν μπορώ να το ελέγξω online να μπορώ να κόψω Online το ρεύμα και να το επαναφέρω έτσι ώστε να αποκτήσω πάλι τον έλεγχο) 


σε κάτι τέτοιο κατέληξα 

https://www.ebay.de/itm/403006117231?hash=item5dd509556f:g:KGwAAOSwr-pgvy8d

 

Δεν παρέλαβα ακόμη θα δούμε... 

1.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "παίρνω 45Α φάση από τον πίνακα " ... Έχει ο πίνακας του ΓΡΑΜΜΗ 45Α προς τη πρίζα ?τι καλώδιο είναι η γραμμή? Κάτι άλλο εννοείς. Το πόσα αμπέρ είναι ο πίνακας συνολικά δεν έχει σημασία, σημασία έχει ο μικροδιακοπτης της γραμμής προς την πρίζα (και το καλώδιο εννοείται ότι είναι αντίστοιχο)

2.

Δεν υπάρχει πολύμπριζο που να "μη σε αφήνει" να πάρεις πάνω από καποια ισχυ. Αν ζητήσεις παραπάνω από όσο αντέχει απλά θα λιώσει (αλλιώς δεν είναι πολύμπριζο αυτό που έχεις)

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, DrLo είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "παίρνω 45Α φάση από τον πίνακα " ... Έχει ο πίνακας του ΓΡΑΜΜΗ 45Α προς τη πρίζα ?τι καλώδιο είναι η γραμμή? Κάτι άλλο εννοείς. Το πόσα αμπέρ είναι ο πίνακας συνολικά δεν έχει σημασία, σημασία έχει ο μικροδιακοπτης της γραμμής προς την πρίζα (και το καλώδιο εννοείται ότι είναι αντίστοιχο)

 

Έχω τριφασικό πίνακα και παίρνω ρεύμα απο μια φάση  στο τριφασικό (τουλάχιστον στην κατηγορία που έχω εγώ) κάθε φάση έχει μια ασφάλεια των 45Α με άλλα λόγια 230v*45 = 10.350 watt κάθε φάση σαν μάξιμουμ. 

 

5 ώρες πριν, DrLo είπε

Δεν υπάρχει πολύμπριζο που να "μη σε αφήνει" να πάρεις πάνω από καποια ισχυ. Αν ζητήσεις παραπάνω από όσο αντέχει απλά θα λιώσει (αλλιώς δεν είναι πολύμπριζο αυτό που έχεις)

Το συγκεκριμένο δεν ειναι κατευθείαν επαφή με μέταλλο έχει ασφάλεια και αντιστάσεις και μαλακιούλες για αντικεραυνική προστασία δεν ξέρω αν φταίει αυτό αλλά μπορεί να είναι το θέμα εκεί γιατί το μηχάνημα (τσεκαροντας ξεχωριστά το κάθε εξάρτημα σε άλλο μηχάνημα) δεν έχει θέμα και ακόμη και όταν κατεβάζω τα ρολόγια στις κάρτες πάλι κάνει restart κτλ όλα αυτά μόνο όταν έβαλα τις νέες κάρτες το μόνο που άλλαξε δηλαδή είναι η συνολική κατανάλωση που απο 2.1 πήγε σε πάνω απο 2.45 kw 


Τα τροφοδοτικά τα τσέκαρα και δουλεύουν και αυτά (καινούργια 5 μηνών 1500watt το καθένα 3 συνολικά όλα 10 χρόνια εγγύηση και 80plus titanium) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Έχω τριφασικό πίνακα και παίρνω ρεύμα απο μια φάση  στο τριφασικό (τουλάχιστον στην κατηγορία που έχω εγώ) κάθε φάση έχει μια ασφάλεια των 45Α με άλλα λόγια 230v*45 = 10.350 watt κάθε φάση σαν μάξιμουμ. 

Ναι οκ, αυτό δεν έχει καμία σημασία.

Η γραμμή της πρίζας σου από τι μικροαυτοματο παίρνει? Δε νομίζω ότι δε θα έχεις τα 3Kw αφού πιθανότατα θα έχεις 16Α, απλά ο συλλογισμός σου είναι λάθος (μιλάμε πάντα για σπίτι έτσι?)

Και εγώ έχω μονοφασικό πίνακα που έχει πχ 45Α σύνολο, σε σημαίνει ότι μια πρίζα μπορεί να αντέχει 45Α 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, nvel είπε

 

20 ώρες πριν, nvel είπε

 

20 ώρες πριν, nvel είπε

 

20 ώρες πριν, nvel είπε

 

 

20 ώρες πριν, nvel είπε

.

20 ώρες πριν, nvel είπε

οποιοδήποτε επώνυμο πολύμπριζο (πχ legrand) με καλώδιο 1.5αρι που αναφέρει ισχύ (πχ 3500W για τα legrand) μπορεί να στη δώσει με το συνήθη  τρόπο τοποθέτησης, δηλαδή το καλώδιο ελεύθερο στο πάτωμα ή τοίχο.

1.5 καλώδιο και 3500 απλά δεν υφίσταται. Το 1.5 καλώδιο προορίζεται για 10Α ρεύμα και κατά συνέπεια στα 230ν τροφοδοτεί μέχρι 2300w. Υπο συνθήκες (θερμοκρασίες κτλ) μπορεί να αντέξει παραπάνω από 10Α ρεύμα αλλά δεν είναι κάτι που έχει νόημα να συζητηθεί επί του παρόντος.

Ο ts χρειάζεται ένα πολύπριζο που πρέπει να είναι απο 2.5 καλώδιο και να είναι rated στα 16Α. Αποκλείεται να μην βρει σε οποιαδήποτε πολυκατάστημα ή σε ένα ηλεκτρολογικό κατάστημα.

Για να πάρουμε φορτίο 3700w απο πρίζα θα πρέπει αυτή η πρίζα να είναι ενισχυμένη (2.5 καλώδιο-16Α*230ν=3680) και σε αυτή την γραμμή που βρίσκεται η πρίζα να μην υπάρχει άλλο φορτίο καθώς θα υπερφορτιζε την γραμμή και θα έριχνε την ασφάλεια.

Ελπίζω να βοήθησα και να ήμουν αρκετά σαφής.

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, DrLo είπε

Η γραμμή της πρίζας σου από τι μικροαυτοματο παίρνει? Δε νομίζω ότι δε θα έχεις τα 3Kw αφού πιθανότατα θα έχεις 16Α, απλά ο συλλογισμός σου είναι λάθος (μιλάμε πάντα για σπίτι έτσι?)

 

45A δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω για να καταλάβεις..

 

Κολώνα ΔΕΗ>ΡΟΛΟΪ ΔΕΗ> Καλώδιο > πίνακας 3 ασφάλειες των 45Α η κάθε μία για την κάθε φάση>3 μπρίζες > μια απο αυτές ειναι συνδεδεμένη με το UPS που τροφοδοτεί το μηχάνημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

 

1.5 καλώδιο και 3500 απλά δεν υφίσταται. Το 1.5 καλώδιο προορίζεται για 10Α ρεύμα και κατά συνέπεια στα 230ν τροφοδοτεί μέχρι 2300w. Υπο συνθήκες (θερμοκρασίες κτλ) μπορεί να αντέξει παραπάνω από 10Α ρεύμα αλλά δεν είναι κάτι που έχει νόημα να συζητηθεί επί του παρόντος.

Ο ts χρειάζεται ένα πολύπριζο που πρέπει να είναι απο 2.5 καλώδιο και να είναι rated στα 16Α. Αποκλείεται να μην βρει σε οποιαδήποτε πολυκατάστημα ή σε ένα ηλεκτρολογικό κατάστημα.

Για να πάρουμε φορτίο 3700w απο πρίζα θα πρέπει αυτή η πρίζα να είναι ενισχυμένη (2.5 καλώδιο-16Α*230ν=3680) και σε αυτή την γραμμή που βρίσκεται η πρίζα να μην υπάρχει άλλο φορτίο καθώς θα υπερφορτιζε την γραμμή και θα έριχνε την ασφάλεια.

Ελπίζω να βοήθησα και να ήμουν αρκετά σαφής.

το μέγιστο επιτρεπόμενο ρεύμα ενός καλωδίου είναι συνάρτηση:

  1. της θερμοκρασίας του περιβάλλοντος του (αέρας, γη, νερό)
  2. της θερμότητας που παράγουν οι αγωγοί του
  3. το ρυθμού μεταφοράς της θερμότητας από τους αγωγούς προς τη μόνωση του καλωδίου και από την μόνωση προς το περιβάλλον
  4. της μέγιστης θερμοκρασίας λειτουργίας της μόνωσης
  5. των παρακείμενων καλωδίων

αυτά το γνωρίζουν φυσικά οι ηλεκτρολόγοι που οφείλουν να τηρούν τους κανονισμούς που περιλαμβάνουν και πίνακες μέγιστων ρευμάτων και οι εταιρίες παραγωγής ηλεκτρολογικού υλικού που τοποθετούν σε πολύπριζα καλώδια 3x1.5mm2 και τα πιστοποιούν στα 3600W κατά το ΕΝ60884-2-7. Το 1.5=10 και 2.5=16 είναι ωραίο και ασφαλές για να το θυμούνται οι μαστοράντζες αλλά δεν είναι ο κανονισμός. Όποιος θέλει να μάθει την πραγματικότητα διαβάζει τον κανονισμό.

Θα ήθελα ένα link με επώνυμο πολύμπριζο με καλώδιο 3x2,5mm2, αποκλείεται να μην βρεις όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

45A δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω για να καταλάβεις..

 

Κολώνα ΔΕΗ>ΡΟΛΟΪ ΔΕΗ> Καλώδιο > πίνακας 3 ασφάλειες των 45Α η κάθε μία για την κάθε φάση>3 μπρίζες > μια απο αυτές ειναι συνδεδεμένη με το UPS που τροφοδοτεί το μηχάνημα 

Ο πίνακας σου δεν έχει μικροαυτοματους για κάθε γραμμή που φεύγει από τον πίνακα?

Έστω ότι θες να κόψεις το ρεύμα στη πρίζα αυτή και όχι σε όλο το σπίτι , θα πρέπει να κατεβάσεις μια "ασφάλεια" (μικροαυτοματο) από την οποία παίρνει αυτή η πρίζα. Πόσα Α είναι αυτή η ασφάλεια. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έχεις μια γραμμή όλη κι όλη ανά φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nvel είπε

το μέγιστο επιτρεπόμενο ρεύμα ενός καλωδίου είναι συνάρτηση:

  1. της θερμοκρασίας του περιβάλλοντος του (αέρας, γη, νερό)
  2. της θερμότητας που παράγουν οι αγωγοί του
  3. το ρυθμού μεταφοράς της θερμότητας από τους αγωγούς προς τη μόνωση του καλωδίου και από την μόνωση προς το περιβάλλον
  4. της μέγιστης θερμοκρασίας λειτουργίας της μόνωσης
  5. των παρακείμενων καλωδίων

αυτά το γνωρίζουν φυσικά οι ηλεκτρολόγοι που οφείλουν να τηρούν τους κανονισμούς που περιλαμβάνουν και πίνακες μέγιστων ρευμάτων και οι εταιρίες παραγωγής ηλεκτρολογικού υλικού που τοποθετούν σε πολύπριζα καλώδια 3x1.5mm2 και τα πιστοποιούν στα 3600W κατά το ΕΝ60884-2-7. Το 1.5=10 και 2.5=16 είναι ωραίο και ασφαλές για να το θυμούνται οι μαστοράντζες αλλά δεν είναι ο κανονισμός. Όποιος θέλει να μάθει την πραγματικότητα διαβάζει τον κανονισμό.

Θα ήθελα ένα link με επώνυμο πολύμπριζο με καλώδιο 3x2,5mm2, αποκλείεται να μην βρεις όπως λες.

Πιθανών να υπάρχουν κι άλλοι πτυχιούχοι και όχι μόνο μαστορατζες όπως λες. Καλο είναι να το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι υπάρχουν κι άλλοι σαν κι εσένα (;)

Ανέφερα ήδη ότι υπο προϋποθέσεις μπορεί το 1.5 να δώσει παραπάνω απο 10Α αλλά το προσπερασες. Θεώρησα περιττό να κάνω την δική σου ανάλυση ως άκυρη επί του θέματος. 

Απο αναζήτηση βλέπω πολυπριζα rated στα 16Α και υπολόγιζω ότι είναι 2.5αρια(~3700).

https://www.bestprice.gr/cat/6565/polypriza-asfaleias.html?q=16a

Με αυτά που λες, πιστοποιούν πολυπριζο, που δεν ξέρουν σε τι χώρο και σε τι θερμοκρασίες θα το χρησιμοποιήσεις, κοντά στο μέγιστο επιτρεπόμενο ρεύμα φόρτισης; Αν κατάλαβα σωστά το θεωρώ ακραίο

 

 

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τον ΕΛΟΤ ( δε ξέρω αν έχει βγει πιο πρόσφατη οδηγία)  το μέγιστο επιτρεπόμενο ρεύμα για την περίπτωσή μας (1,5mm καλώδιο ) είναι 17Α,  χωρίς τους συντελεστές για θερμοκρασίες. 

Πολύμπριζο με 2,5mm θα βρεις σε μπαλαντέζες μεγάλου μήκους >30m για πτώση τάσης.

12 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ο πίνακας σου δεν έχει μικροαυτοματους για κάθε γραμμή που φεύγει από τον πίνακα?

Έστω ότι θες να κόψεις το ρεύμα στη πρίζα αυτή και όχι σε όλο το σπίτι , θα πρέπει να κατεβάσεις μια "ασφάλεια" (μικροαυτοματο) από την οποία παίρνει αυτή η πρίζα. Πόσα Α είναι αυτή η ασφάλεια. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έχεις μια γραμμή όλη κι όλη ανά φάση.

Από ότι κατάλαβα δεν μοιράζει ρεύμα σε Μ/Α. Έχει τρεις μονοπολικές ασφ. των 45Α και δίνει κάθε μια σε μια πρίζα. Δε μιλάμε για οικιακή εγκατάσταση.

ΕΛΟΤ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Weiss είπε

Σύμφωνα με τον ΕΛΟΤ ( δε ξέρω αν έχει βγει πιο πρόσφατη οδηγία)  το μέγιστο επιτρεπόμενο ρεύμα για την περίπτωσή μας (1,5mm καλώδιο ) είναι 17Α,  χωρίς τους συντελεστές για θερμοκρασίες. 

Πολύμπριζο με 2,5mm θα βρεις σε μπαλαντέζες μεγάλου μήκους >30m για πτώση τάσης.

Από ότι κατάλαβα δεν μοιράζει ρεύμα σε Μ/Α. Έχει τρεις μονοπολικές ασφ. των 45Α και δίνει κάθε μια σε μια πρίζα. Δε μιλάμε για οικιακή εγκατάσταση.

ΕΛΟΤ.jpg

 αν δε μιλαμε για σπίτι τότε οκ . Αλλά τι πρίζα είναι αυτή που θα είναι rated στα 45Α και θα ψαχνει για αυτή απλο πολύμπριζο?

Βέβαια στη περίπτωση αυτή δε βλέπω γιατί να ψάχνει κάποιος πολύμπριζο. Μπορεί απλά στη θέση της μπριζαε να βάλει ένα υποπινακα  με πολλές μπριζες και να παίξει όπως θέλει με αυτές (όπως πχ ένας εργοταξιακος υποπινακας) με κάθε πρίζα τη δική της ασφάλεια, προστασίες κλπ 

 

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Πιθανών να υπάρχουν κι άλλοι πτυχιούχοι και όχι μόνο μαστορατζες όπως λες. Καλο είναι να το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι υπάρχουν κι άλλοι σαν κι εσένα (;)

Ανέφερα ήδη ότι υπο προϋποθέσεις μπορεί το 1.5 να δώσει παραπάνω απο 10Α αλλά το προσπερασες. Θεώρησα περιττό να κάνω την δική σου ανάλυση ως άκυρη επί του θέματος. 

Απο αναζήτηση βλέπω πολυπριζα rated στα 16Α και υπολόγιζω ότι είναι 2.5αρια(~3700).

https://www.bestprice.gr/cat/6565/polypriza-asfaleias.html?q=16a

Με αυτά που λες, πιστοποιούν πολυπριζο, που δεν ξέρουν σε τι χώρο και σε τι θερμοκρασίες θα το χρησιμοποιήσεις, κοντά στο μέγιστο επιτρεπόμενο ρεύμα φόρτισης; Αν κατάλαβα σωστά το θεωρώ ακραίο

ηλεκτρολόγοι υπάρχουν πολλοί και όλοι έχουν τις αντίστοιχες γνώσεις γιατί αυτές είναι οι ελάχιστες που χρειάζεται ένας ηλεκτρολόγος για να υπολογίσει ένα καλώδιο, αυτά που εγραψα δεν είναι δικά μου αλλά αντιγραφή της βιβλιογραφίας και των κανονισμών.. Δεν ζήτησα link που εσύ υπολογίζεις ότι έχει 2.5αρι (γιατί ο υπολογισμός σου είναι λάθος),  αλλά όπου φαίνεται από το κατασκευαστή του ότι έχει 2.5αρι, αυτό μπορείς να το βρεις; Το να μπει 2.5αρι δεν απαγορεύεται γιατί οι κανονισμοί δίνουν τις ελάχιστες διατομές και τις μέγιστες φορτίσεις αλλά συνήθως δεν μπαίνει γιατί δεν απαιτείται από το πρότυπο των πολύμπριζων

36 λεπτά πριν, Weiss είπε

Σύμφωνα με τον ΕΛΟΤ ( δε ξέρω αν έχει βγει πιο πρόσφατη οδηγία)  το μέγιστο επιτρεπόμενο ρεύμα για την περίπτωσή μας (1,5mm καλώδιο ) είναι 17Α,  χωρίς τους συντελεστές για θερμοκρασίες.

τα πολύμπριζα δεν συμμορφώνονται με το HD384 (και συντόμως με το ΕΝ60364 που θα είναι ο νέος κανονισμός) αλλά με το ΕΝ60884 που αναφέρει τις ελάχιστες διατομές ανά μήκος και ρεύμα. Το πιο κοντινό στο καλώδιο σε σχέση με το πίνακα είναι κάτι μεταξύ της επίτοιχης τοποθέτησης καλωδίου (όχι αγωγοί σε σωλήνα) που δίνει 19Α και της τοποθέτησης στον αέρα από τον επόμενο πινάκα που δίνει 22Α

Επεξ/σία από nvel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...