Προς το περιεχόμενο

Πολύμπριζο 3 KW


Dr_Pepper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ψάχνω για ένα πολύριζο που να μπορεί να αντέξει συνολικό φόρτο 3Kw και να έχει τουλάχιστον 3 θέσεις (σούκο) μπορείς κάποιος να με βοηθήσει;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cthulhucarbide είπε

Σχεδόν όλα αντέχουν τόσο, και παραπάνω.

Το σχεδόν πάει στο ότι ίσως υπάρχει κάποιο που να μην αντέχει και απλά να μην έχω πετύχει τέτοιο.

Αυτά που έχω βρει εγώ έχουν max power rating 2500watt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω. Εγώ μια εποχή που τα κοίταγα είχαν δει σε όλα να γράφει 3750 watt. Και μιλάω για συνηθισμένα πολύμπριζα, όχι τίποτα ακριβά ή λουξ.

Πήγαινε σε κανα μαγαζί με ποικιλία πχ πράκτικερ ή κάποιο με πολλά ηλεκτρολογικά και κοίτα. Θα βρεις σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Τι να σου πω. Εγώ μια εποχή που τα κοίταγα είχαν δει σε όλα να γράφει 3750 watt. Και μιλάω για συνηθισμένα πολύμπριζα, όχι τίποτα ακριβά ή λουξ.

Πήγαινε σε κανα μαγαζί με ποικιλία πχ πράκτικερ ή κάποιο με πολλά ηλεκτρολογικά και κοίτα. Θα βρεις σίγουρα

όλα λένε 230 ή 250V @ 10A που βρήκα ελλάδα. 

Τέσπα φταίω και εγώ που δεν ανέφερα ότι το wifi :P τελος καλό όλα καλά βρήκα ακριβώς αυτό που θέλω τελικά στο ebay 

 

https://www.ebay.de/itm/403006117231?hash=item5dd509556f:g:KGwAAOSwr-pgvy8d

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Καλησπέρα ψάχνω για ένα πολύριζο που να μπορεί να αντέξει συνολικό φόρτο 3Kw και να έχει τουλάχιστον 3 θέσεις (σούκο) μπορείς κάποιος να με βοηθήσει;  

Ο γκούγκλης μπορεί, να ένα που μου βρήκε:

https://www.skroutz.gr/s/8095755/Crystal-Audio-Πολύπριζο-Ασφαλείας-5-Θέσεων-με-μήκος-καλωδίου-1-5m-CP5-1300-70.html

Παρεχόμενη Ισχύς (Watts) 3680
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Καλησπέρα ψάχνω για ένα πολύριζο που να μπορεί να αντέξει συνολικό φόρτο 3Kw και να έχει τουλάχιστον 3 θέσεις (σούκο) μπορείς κάποιος να με βοηθήσει;  

 

6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Σχεδόν όλα αντέχουν τόσο, και παραπάνω.

Το σχεδόν πάει στο ότι ίσως υπάρχει κάποιο που να μην αντέχει και απλά να μην έχω πετύχει τέτοιο.

 

6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Τι να σου πω. Εγώ μια εποχή που τα κοίταγα είχαν δει σε όλα να γράφει 3750 watt. Και μιλάω για συνηθισμένα πολύμπριζα, όχι τίποτα ακριβά ή λουξ.

Πήγαινε σε κανα μαγαζί με ποικιλία πχ πράκτικερ ή κάποιο με πολλά ηλεκτρολογικά και κοίτα. Θα βρεις σίγουρα

Σε κάτι κινέζικα το τι γράφει πάνω μη το λαμβάνεις και πολύ υπόψη σου.

Προσωπικά θα έψαχνα σε μαγαζιά που πουλάνε επαγγελμτικό και βιομηχανικό εξοπλισμό και όχι στο μαγαζί της γειτονιάς ή τύπου praktiker/leroy (αν και δεν αποκλείεται να έχουν και "high-end" κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Καλησπέρα ψάχνω για ένα πολύριζο που να μπορεί να αντέξει συνολικό φόρτο 3Kw και να έχει τουλάχιστον 3 θέσεις (σούκο) μπορείς κάποιος να με βοηθήσει;  

Θα πρεπει να κατασκευασεις ενα μονος σου.Επειδη ειναι και δυσκολο και πανακριβο να βρεις ενα τετοιο.

1)θα πρεπει να παρεις οσα μετρα θες 3 επι 2,5 καλωδιο ευκαμπτο.

2)θα παρεις ενα αρσενικο φις σουκο και ενα πολυμπριζο οσων θεσεων θες.

3)Ειναι παρα πολυ ευκολο,σαν ηλεκτρολογος στο λεω,να το φτιαξεις μονος σου μπορεις να βρεις βιντεακι στο γιουτιουμπι η να μου στειλεις πμ να σου πω κ γω.

Η ισχυς που θα μπορει να σου αντεξει θα ειναι 3600 βατ αλλα με την προυποθεση να ειναι σε μπριζα που ειναι ασφαλισμενη με ασφαλεια 16 αμπερ.Χοντρικα οι ασφαλειες που ειναι 16 αμπερ και εχουν αγωγους 2,5 πχ πληντυριο αιρκοντισιον κλπ σηκωνουν ανετα καταναλωσεις εως 3600 βατ.Οι ασφαλειες που ειναι 10 αμπερ με διατομες 1,5 σηκωνουν 2200 βατ και χρησιμοποιουνται για πιο μικρες καταναλωσεις στο σπιτι κοινες πριζες φωτα κλπ.Το πολυμπριζο αναλογα με τα υλικα θα το παρεις τουλαχιστον στο 50% απ οτι να το επερνες ετοιμο.Καλη επιτυχια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιοδήποτε επώνυμο πολύμπριζο (πχ legrand) με καλώδιο 1.5αρι που αναφέρει ισχύ (πχ 3500W για τα legrand) μπορεί να στη δώσει με το συνήθη  τρόπο τοποθέτησης, δηλαδή το καλώδιο ελεύθερο στο πάτωμα ή τοίχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Καλησπέρα ψάχνω για ένα πολύριζο που να μπορεί να αντέξει συνολικό φόρτο 3Kw και να έχει τουλάχιστον 3 θέσεις (σούκο) μπορείς κάποιος να με βοηθήσει;  

Εδώ είσαι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoupous είπε

Θα πρεπει να κατασκευασεις ενα μονος σου.Επειδη ειναι και δυσκολο και πανακριβο να βρεις ενα τετοιο.

1)θα πρεπει να παρεις οσα μετρα θες 3 επι 2,5 καλωδιο ευκαμπτο.

2)θα παρεις ενα αρσενικο φις σουκο και ενα πολυμπριζο οσων θεσεων θες.

3)Ειναι παρα πολυ ευκολο,σαν ηλεκτρολογος στο λεω,να το φτιαξεις μονος σου μπορεις να βρεις βιντεακι στο γιουτιουμπι η να μου στειλεις πμ να σου πω κ γω.

Η ισχυς που θα μπορει να σου αντεξει θα ειναι 3600 βατ αλλα με την προυποθεση να ειναι σε μπριζα που ειναι ασφαλισμενη με ασφαλεια 16 αμπερ.Χοντρικα οι ασφαλειες που ειναι 16 αμπερ και εχουν αγωγους 2,5 πχ πληντυριο αιρκοντισιον κλπ σηκωνουν ανετα καταναλωσεις εως 3600 βατ.Οι ασφαλειες που ειναι 10 αμπερ με διατομες 1,5 σηκωνουν 2200 βατ και χρησιμοποιουνται για πιο μικρες καταναλωσεις στο σπιτι κοινες πριζες φωτα κλπ.Το πολυμπριζο αναλογα με τα υλικα θα το παρεις τουλαχιστον στο 50% απ οτι να το επερνες ετοιμο.Καλη επιτυχια!

Αυτά που λες είναι σωστά αν είναι ξεχωριστή αναχώρηση από τον πίνακα. Ο ts πρέπει να το προσέξει αυτό αλλιώς θα του ρίχνει την ασφάλεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Εδώ είσαι

 

Να πω για το συγκεκριμένο πως παρατήρησα να έχουν εξασθενήσει αισθητά οι ενδεικτικές λυχνίες στους διακόπτες, στις θέσεις, αλλά και στον κεντρικό. Χρήση 18 μήνες, μπορεί και λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3.6KW, 6 σουκο με ξεχωριστο διακοπτη on/off, 4 USB, surge protector, νομιζω σου κανει:

https://www.amazon.de/Protection-Sockets-Splitter-Mounting-Charging-Black-Grey/

Aν θες κατι πιο μαζεμενο με λιγοτερες θεσεις, 4KW, 4 σουκο με ξεχωριστο on/off, 2 USB κλπ:

https://www.amazon.de/Bestek-Power-Socket-European-Sockets/

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Doubt είπε

Να πω για το συγκεκριμένο πως παρατήρησα να έχουν εξασθενήσει αισθητά οι ενδεικτικές λυχνίες στους διακόπτες, στις θέσεις, αλλά και στον κεντρικό. Χρήση 18 μήνες, μπορεί και λίγο παραπάνω.

Ισχύει , αλλά πάλι κάνει διαφορά με τα σβηστά κουμπιά. Δηλαδή ξεχωρίζει αν είναι αναμμένα ή όχι. Ηλεκτρολογικά , μια χαρά έχει αντέξει σε φορτία. Ένα το έχω σχεδόν μόνιμα στον ήλιο , πίσω από παράθυρο και δουλεύει ρολόι. Βέβαια του έχω χαμηλά φορτία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα που υπάρχουν στο εμπόριο λένε 10Α max γιατί σπάνια κάποιος θα χρειαστεί περισσότερα. Παρόλα αυτά μπορείς να βρεις μέχρι 16Α, το μέγιστο ρεύμα που αντέχουν οι ρευματοδοτες, σε κάθε περίπτωση έλεγξε ότι μπορεί να το σηκώσει η γραμμή που θα βάλεις το πολυπριζο και κατ επέκταση και η ασφάλεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...