Προς το περιεχόμενο

30 euro εργατικά για να περάσω windows σε ένα laptop


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, HateMe είπε

Ναι, οι τεχνικοί σαν αυτόν φταίνε που έχουν χιλιάδες προβλήματα οι τύποι του Insomnia, οχι επειδή μπαίνουν σε ότι μαλακία δουν στο ιντερνετ και πατάνε κλικς τύπου "για να σας μεγαλώσει 10 πόντους, πατήστε ΕΔΩ"
Η όταν κάνουν πειράματα μόνοι τους και τα κάνουν σαν τα μούτρα τους.

 

Μου κάνατε και το φορμάτ πυρηνική φυσική.

Ξερεις ποσοι μπαινουν εδω μεσα και ρωτανε για προβληματα που προεκυψαν σε υπολογιστη , ακομα και απο φορματ , επειδη πηγανε να το παιξουν τεχνικοι σε φιλους , γνωστους και συγγενεις ? Πολλοι αναλαμβανουν και εταιριες , ως ιδιωτες freelancers , και δεν γνωριζουν τον Χριστο τους , και μπαινουν να ρωτησουν εδω περα. 
Δηλαδη να δωσουν λυση / πληροφοριες οι ανθρωποι εδω μεσα , ωστε ο αλλος να το παιξει τεχνικαρας σε καποια μικρη ή μεγαλη εταιρια και να βγαλει το χαρτζιλικι του.

Το φορματ δεν ειναι πυρηνικη φυσικη. Καποιες γνωσεις και εμπειρια επι του αντικειμενου τις θελει ομως. Ειδικα αν μιλαμε για το "σωστο" φορματ , δηλ τις περιφερειακες εργασιες που απαιτουνται για να μιλαμε για σωστη δουλεια. Τα κλικ κλικ κλικ , next next next , προφανως δεν θελουν κανα πτυχιο απο την ΝΑΣΑ ... αλλα το φορματ δεν ειναι μονο αυτο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και λίγα πήρες. Η γνώση μετράει, ας έκανες και 1 λεπτό δεν έχει σημασία. Αυτό είναι ίδιο με το όταν  ο άλλος πάει στον ιατρό τον βλέπει 2 λεπτά και παίρνει το 50 και νομίζει ότι τον κορόιδεψε από πάνω. Αυτά τα 2 λεπτά του ιατρού του έχουν κοστίσει απεριόριστες εργατοώρες πάνω στο βιβλίο όμως. Ο Έλληνας βλέπει Μονόπλευρα, το έχουμε ξανά πει. Για παράδειγμα ο μικρομεσαίος θέλει ο κατώτατος να είναι χαμηλος. Έλα όμως που οι ίδιοι χάνουν γιατί με κατώτατο 500 ευρώ η κατανάλωση θα μειωθεί, πόσο μάλλον στους μικρούς επιχειρηματίες. Αλλά αυτό δεν το βλέπουμε, βλέπουν μόνο ότι θα γλιτώσουν λεφτά από τους υπαλληλους τους

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα με εξοργίζει όταν ο άλλος λέει... μου πήρε τόσα για μόνο 2-5-10 λεπτά. Και το μοναδικό τους κριτήριο είναι ο χρόνος που έφαγε ο άλλος. Μετράει ασφαλώς ο χρόνος αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Πόσο ηλίθιος πρέπει να είναι κάποιος για να μη το καταλαβαίνει; Και το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές σαν παράπονο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά κάνουν τα λογιστικά/φοροτεχνικά γραφεία και παίρνουν ότι γουστάρουν γιατί έτσι γουστάρουν

εκεί να δω όλους αυτούς που γκρινιάζουν αν θα πληρώσουν για λίγα λεπτά και μερικά κλικ ή όχι

 

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Ξερεις ποσοι μπαινουν εδω μεσα και ρωτανε για προβληματα που προεκυψαν σε υπολογιστη , ακομα και απο φορματ , επειδη πηγανε να το παιξουν τεχνικοι σε φιλους , γνωστους και συγγενεις ? Πολλοι αναλαμβανουν και εταιριες , ως ιδιωτες freelancers , και δεν γνωριζουν τον Χριστο τους , και μπαινουν να ρωτησουν εδω περα. 
Δηλαδη να δωσουν λυση / πληροφοριες οι ανθρωποι εδω μεσα , ωστε ο αλλος να το παιξει τεχνικαρας σε καποια μικρη ή μεγαλη εταιρια και να βγαλει το χαρτζιλικι του.

Το φορματ δεν ειναι πυρηνικη φυσικη. Καποιες γνωσεις και εμπειρια επι του αντικειμενου τις θελει ομως. Ειδικα αν μιλαμε για το "σωστο" φορματ , δηλ τις περιφερειακες εργασιες που απαιτουνται για να μιλαμε για σωστη δουλεια. Τα κλικ κλικ κλικ , next next next , προφανως δεν θελουν κανα πτυχιο απο την ΝΑΣΑ ... αλλα το φορματ δεν ειναι μονο αυτο.

με κάτι τέτοιους τεχνικούς αλλά και εταιρείες εγώ απλά γελάω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

με κάτι τέτοιους τεχνικούς αλλά και εταιρείες εγώ απλά γελάω ...

Eχω ολη την καλη διαθεση , οπως και πολλοι αλλοι εδω μεσα , να δωσω πληροφοριες και λυσεις σε οποιονδηποτε θελει να βγαλει τα ματια στο μηχανημα του. Αλλα οχι στην δικη μας πλατη ο αλλος να βγαζει λεφτα.

Το κλασικο ξερεις ποιο ειναι ? Μπαινει ο Χ και λεει "εχω ενα μηχανημα , που εχει αυτο και αυτο το προβλημα". Διαβαζουν το θεμα καποιοι και αρχιζουν τις διερευνητικες ερωτησεις γιατι κλασικα κανεις δεν δινει σωστη περιγραφη του μηχανηματος και του προβληματος. Και αφου τελειωσουμε μετα απο 2 σελιδες τις διερευνητικες ερωτησεις , αρχιζουν και προτεινουν λυσεις να δοκιμασει ο ενδιαφερομενος...

Και αφου μπει μετα απο καναδυο μερες ... ξερεις τι απανταει ? "Οταν θα ειμαι στο μηχανημα θα τα δοκιμασω". Κατσε ρε φιλε , δεν ειναι δικο σου το μηχανημα ? Δεν ειναι σπιτι σου ? Μααααα οχι φυσικα.. ειναι γνωστου , φιλης , γκομενας , συγγενη , εταιριουλας που υποστηριζει ... αλλα φυσικα δεν το λεει εξαρχης για να μην φανει καπως..μην τον κραξει το συμπαν !!

Και αντε να δεχτω οτι οι ορμονες πλημμυρησαν το μυαλο σου και δεν σκεφτεσαι καθαρα και νομιζεις οτι θα βγαλεις γκομενα αν το παιξεις γκουρου της πληροφορικης στην Μαρια απο τον 5ο. Το να το παιζεις τεχνικαρας σε εταιρια , ειτε μιλαμε για ψιλικατζιδικο , ειτε καποια μεγαλυτερη , χωρις τις απαραιτητες γνωσεις και εμπειρια , επειδη "το φορματ δεν ειναι πυρηνικη φυσικη" , ειναι τουλαχιστον ανευθυνο. Δεν συζηταμε καν οτι ειναι τελειως ασεβες προς τους χρηστες του ινσομνια που σπαταλανε χρονο για να δειχτεις εσυ στον "πελατη" σου και σε τελικη αναλυση να βγαλεις λεφτα που δεν τα αξιζεις...

Δεν φανταζεσαι ποσες φορες εχει γινει τετοιο σκηνικο εδω μεσα ... σκεψου και σε αλλα τεχνολογικα φορουμς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Eχω ολη την καλη διαθεση , οπως και πολλοι αλλοι εδω μεσα , να δωσω πληροφοριες και λυσεις σε οποιονδηποτε θελει να βγαλει τα ματια στο μηχανημα του. Αλλα οχι στην δικη μας πλατη ο αλλος να βγαζει λεφτα.

Το κλασικο ξερεις ποιο ειναι ? Μπαινει ο Χ και λεει "εχω ενα μηχανημα , που εχει αυτο και αυτο το προβλημα". Διαβαζουν το θεμα καποιοι και αρχιζουν τις διερευνητικες ερωτησεις γιατι κλασικα κανεις δεν δινει σωστη περιγραφη του μηχανηματος και του προβληματος. Και αφου τελειωσουμε μετα απο 2 σελιδες τις διερευνητικες ερωτησεις , αρχιζουν και προτεινουν λυσεις να δοκιμασει ο ενδιαφερομενος...

Και αφου μπει μετα απο καναδυο μερες ... ξερεις τι απανταει ? "Οταν θα ειμαι στο μηχανημα θα τα δοκιμασω". Κατσε ρε φιλε , δεν ειναι δικο σου το μηχανημα ? Δεν ειναι σπιτι σου ? Μααααα οχι φυσικα.. ειναι γνωστου , φιλης , γκομενας , συγγενη , εταιριουλας που υποστηριζει ... αλλα φυσικα δεν το λεει εξαρχης για να μην φανει καπως..μην τον κραξει το συμπαν !!

Και αντε να δεχτω οτι οι ορμονες πλημμυρησαν το μυαλο σου και δεν σκεφτεσαι καθαρα και νομιζεις οτι θα βγαλεις γκομενα αν το παιξεις γκουρου της πληροφορικης στην Μαρια απο τον 5ο. Το να το παιζεις τεχνικαρας σε εταιρια , ειτε μιλαμε για ψιλικατζιδικο , ειτε καποια μεγαλυτερη , χωρις τις απαραιτητες γνωσεις και εμπειρια , επειδη "το φορματ δεν ειναι πυρηνικη φυσικη" , ειναι τουλαχιστον ανευθυνο. Δεν συζηταμε καν οτι ειναι τελειως ασεβες προς τους χρηστες του ινσομνια που σπαταλανε χρονο για να δειχτεις εσυ στον "πελατη" σου και σε τελικη αναλυση να βγαλεις λεφτα που δεν τα αξιζεις...

Δεν φανταζεσαι ποσες φορες εχει γινει τετοιο σκηνικο εδω μεσα ... σκεψου και σε αλλα τεχνολογικα φορουμς.

πάρα πολλές...σε ιστοσελίδες τεχνολογικού περιεχομένου

και ακόμα περισσότερες σε γνωστά κανάλια του youtube.

αλλά ξέρεις τι φταίει και τι δεν γίνεται

το μαγικό κουμπί (ΒΑΝ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ειναι σχετικα... Και επειδη ο TS δεν διευκρινιζει κατω απο ποιες συνθηκες εγινε το "format",  αν πχ παρατησε οτι εφτιαχνε με σειρα προτεραιοτητας (αμεση διαγνωση / επιλυση προβληματος) και σηκωθηκε και πηγε στο χωρο του πελατη (εξοδα μετακινησης) και "βγηκε" και εκτος ωρων εργασιας (υπερωρια - πχ ελα Κυριακη βραδυ γιατι το χρειαζομαι Δευτερα πρωι... ), τοτε μπορει να ειναι και λιγα τα 30 ευρω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το format σαν format δεν υπάρχει. Υπάρχει, εγκάτασταση και επανεγκατάσταση λογισμικού. Δεν νομίζω κανένας να σβήνει δίσκους και λογισμικά έτσι για πλάκα (αν και μου έχει τύχει). Απο εκεί και πέρα, υπάρχει η επανεγκατάσταση λογισμικού που μπορεί να είναι ένα απλό "next next next" και ένα "settings -> windows update -> update" ή να είναι και εγκατάσταση προγραμμάτων, office κλπ. Η κάθε περίπτωση έχει το δικό της κόστος και το δικό της χρόνο. Ο πελάτης πληρώνει την εξειδίκευση, την ασφάλεια ότι θα γίνουν σωστά, και το ότι δεν χάνει αυτός χρόνο. Η απλή επανεγκατάσταση με μια καλή σύνδεση στο internet είναι υπόθεση 2 ωρών (με τα τελευταία updates κλπ). Το άλλο θέλει λίγο παραπάνω αλλά δεν σημαίνει ότι παίρνει και αιώνες. Νομίζω 25-30€ (με ΦΠΑ μέσα) για την επαναγκατάσταση είναι καλά, και ένα 45€ αν θέλει και προγράμματα. Επίσης, η επαναγκετάσταση όταν δούλευα τεχνικός ήταν εύκολα λεφτά, γιατί με τα win10 απλά κάνει μόνο του τα updates και εσύ ασχολείσαι με άλλα (καθαρισμός, εγκατάσταση δίσκου, κινητά, εξυπηρέτηση). Και φυσικά πριν πάρεις τηλ τον πελάτη να έρθει κάνεις ρυθμίσεις που μπορεί να έχει ζητήσει. Εάν δεν ζητήσουν δεν έκανα τίποτα, δεν θα μυρίσω τα νύχια μου τις τους αρέσει. Ένας που του είχα βάλει το φίλτρο για την νύχτα μου ήρθε με παράπονο γιατί κιτρινίζει η οθόνη το βράδυ και έχει πρόβλημα και πλήρωσε τόσα λεφτά. Οπότε, μόνο ότι ζητήσουν. 

Εάν σε κάποιον φαίνονται πολλά, υπάρχουν και αλλού με λιγότερα και με την ανάλογη εξυπηρέτηση. Σίγουρα υπάρχουν και κάποιοι που θα πουλήσουν την δουλειά τους λιγότερα, αλλά εξαιτίας τους υπάρχουν και οι πελάτες που λένε "1-2 κουμπάκια πατάει". Πρέπει επιτέλους και οι τεχνικοί να μάθουν να πουλάνε την δουλειά τους όπως πρέπει και να κοστολογούν όσο πρέπει. Στον μηχανικό αυτοκινήτου πληρώνει εργατόωρα 60€ για να βγάλει μια τάπα και να αδειάσει τα λάδια. Αλλά εκεί είναι δεδομένο. 

Επεξ/σία από Agmourk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψιλο ασχετο, αλλά, αν μη τι άλλο δείχνει ότι η γνώση μετράει, αλλά και το επίπεδο κάποιων "επαγγελματιών" τεχνικών . Πριν λίγες μέρες ρώταγα εδω για ενα mini pc αν υπάρχει μητρική. Αυτός που το είχε (alliexpress αγορα 800€+ καλο μινι μηχανηματάκι 16 ραμ 6 πυρήνες 12 threat κλπ) μετα απο απλο κλείσιμο της συσκευής δεν ξανα άνοιξε και το πηγε σε 3 επαγγελματιες τεχνικούς.  Και οι 3 του είπανε καηκε η μητρική, δεν φτιάχνει ειναι για πέταμα. Ουτε ενας δεν το κράτησε να δοκιμάσει τίποτα. Προσωπικά θα το κράταγα, θα εβγαζα την μπαταρία του bios και τις μνήμες μήπως εφαγε κανα περίεργο κόλλημα (μου έχει συμβεί πολλές φορές). Και όντως το πηρα εγω, και το μηχανηματάκι είναι μια χαρά..  Απορώ επαγγελματίες τεχνικοί να μη το κρατήσουν να δοκιμάσουν αυτο μονο. Θα δείχνανε και στον πελάτη οτι ενδιαφέρονται. Θα βγαζανε και τσάμπα χρήματα καθώς αν του λέγανε βρήκα τι φταίει αλλα κανει 100€ και οι 2 ευχαριστημένοι θα ητανε.. 

Ο ένας μάλιστα απάντησε και θυμωμενα, του στυλ καλα να πάθεις για να αγοράζει κινέζικα. Είναι πολιτική για επαγγελματίες αυτή? Απο όπου και να το αγοράσε, σέρβις έχεις, πελάτης είναι. Ετσι δε θα ξανα πατήσει ποτέ. 

Επειδή όμως η γνώση αμοιβέται το έφτιαξα (σιγά τι έκανα) και το κράτησα για το 1/3 της τιμής όπως είχαμε πει οτι θα κάνω αν δουλέψει. Καταχάρηκε. Το είχε για πέταμα. Μπορούσα να του πω βέβαια οτι ειναι όντως καμένο και να το κρατήσω σχεδόν τζάμπα. 

Οσο και αν μη μας αρέσει πάντως, όταν κάτι γίνεται σε πολυ σύντομο χρόνο, ο πελάτης δυσαρεστηται, αυτη είναι η αλήθεια. Ηξερα φιλο έβαζε δορυφορικα πιάτα και καθόταν στη σκεπή μιση ωρα (ουτε 5 λεπτά δεν εκανε μετα από 2000 εγκατάστασεις. Και ήταν ολοι ευχαριστημένοι.. Θελει και λίγο ετσι ασχέτως πως μας φαίνεται.. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και λίγα του πήρες! Σοβαρά τώρα τι ήθελε να ασχοληθείς με το μηχάνημά του και να μη δώσει τίποτα ή να σου "πετάξει" ένα 10άρικο και να πεις και ευχαριστώ;;; Παροχή υπηρεσιών προσφέρεις, κοστολογείς την δουλειά σου και ζητάς λεφτά, δεν είναι κακό, ούτε ντροπή, όποιος δεν θέλει να πάει στον φοιτητή που κάνει φορματ με 5€ , στο ξάδελφο που "ξέρει από αυτά" ή να στρώσει τον πισινό του να δει κανένα βιντεάκι να το κάνει μόνος. Όταν εσύ έχεις επιχείρηση και κάθε 1η του μήνα με το καλημέρα έχεις 700-800€ έξοδα δεν γίνεται να κάνεις δουλειά τζάμπα, όταν ο άλλος θέλει τις υπηρεσίες σου θα τις πληρώσει! Ηλεκτρολόγο να σου αλλάξει λάμπα να φωνάξεις κάτω από 20€ δεν θα σου πάρει.

 

Επεξ/σία από nikοs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπου το '95 ή '96, το πρώτο μου pc.
Δοκίμαζα να εγκαταστήσω windows και λογισμικό, κρέμαγε, δεν έμπαιναν με τίποτα.
Στο τέλος πήρα τηλ. τον πωλητή-τεχνικό, μου λέει φέρε το μηχάνημα εδώ.
Του απαντάω είναι δύσκολο, που να το κουβαλάω, να έρθει αυτός.
Και μου λέει ψυχρά
"Διάλεξε. 5000 εδώ ή 10000 εκεί."
Αυτά ακριβώς τα λόγια !

Τι να κάνω, το φορτώθηκα και πήγα.
Παίρνω δυο μέρες μετά τηλ. να ρωτήσω τι έγινε.
"Το έχετε καταγ@μήσει" μου απάντησε, υπονοώντας ότι φταίει η υποτιθέμενη ασχετοσύνη μου.
Δεν είπα τίποτα.
Τελικά αποδείχθηκε ότι είχε βλάβη η μητρική και το σφάλμα ήταν δικό του !
Επιπλέον, μετά από λίγο καιρό ο ανεμιστήρας (στη νέα μητρική) άρχισε να κάνει σαν τρακτέρ.
Φανερά είχε χαλάσει.
Ξαναφορτώθηκα το μηχάνημα και το ξαναπήγα εκεί, άλλαξε ανεμιστήρα, 
μου ζήτησε χρήματα - παρόλο που η εγγύηση με κάλυπτε.
Ξανά δεν είπα τίποτα, τα έδωσα για να μην κάνω καυγά.

Δεν ξαναπάτησα σε εκείνο το μαγαζί ποτέ.
Πάνω από είκοσι χρόνια μετά φτύνω ακόμη όταν περνάω απ΄εξω, και λέω τα χειρότερα. 
Από τότε πηγαίνω πάντα σε άτομα που σέβονται τον πελάτη τους και η συμπεριφορά τους δεν διέπεται από τάσεις οικονομικής εκμετάλλευσης. Διότι με τους περισσότερους αυτό συμβαίνει.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η τιμή, αν είναι πληρωθείς δεν θα πάρεις 5-10€. Όποιος δεν θέλει να δώσει 20-30€ μπορεί να το κάνει μόνος του, υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες δωρεάν για οτιδήποτε. Μέχρι και εγχείρηση κάνεις! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα ειναι έρευνα αγοράς. Εαν ψαξει κάποιος βρίσκει καλές τιμές. Στην γειτονια μου εχει καταστημα που με 10 ευρώ κανει εγκατασταση windows και με αλλα 10 ευρώ σου βαζει και προγραμματακια (office κτλ.)οπως και επισκευες σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Κάπου το '95 ή '96, το πρώτο μου pc.
Δοκίμαζα να εγκαταστήσω windows και λογισμικό, κρέμαγε, δεν έμπαιναν με τίποτα.
Στο τέλος πήρα τηλ. τον πωλητή-τεχνικό, μου λέει φέρε το μηχάνημα εδώ.
Του απαντάω είναι δύσκολο, που να το κουβαλάω, να έρθει αυτός.
Και μου λέει ψυχρά
"Διάλεξε. 5000 εδώ ή 10000 εκεί."
Αυτά ακριβώς τα λόγια !

Τι να κάνω, το φορτώθηκα και πήγα.
Παίρνω δυο μέρες μετά τηλ. να ρωτήσω τι έγινε.
"Το έχετε καταγ@μήσει" μου απάντησε, υπονοώντας ότι φταίει η υποτιθέμενη ασχετοσύνη μου.
Δεν είπα τίποτα.
Τελικά αποδείχθηκε ότι είχε βλάβη η μητρική και το σφάλμα ήταν δικό του !
Επιπλέον, μετά από λίγο καιρό ο ανεμιστήρας (στη νέα μητρική) άρχισε να κάνει σαν τρακτέρ.
Φανερά είχε χαλάσει.
Ξαναφορτώθηκα το μηχάνημα και το ξαναπήγα εκεί, άλλαξε ανεμιστήρα, 
μου ζήτησε χρήματα - παρόλο που η εγγύηση με κάλυπτε.
Ξανά δεν είπα τίποτα, τα έδωσα για να μην κάνω καυγά.

Δεν ξαναπάτησα σε εκείνο το μαγαζί ποτέ.
Πάνω από είκοσι χρόνια μετά φτύνω ακόμη όταν περνάω απ΄εξω, και λέω τα χειρότερα. 
Από τότε πηγαίνω πάντα σε άτομα που σέβονται τον πελάτη τους και η συμπεριφορά τους δεν διέπεται από τάσεις οικονομικής εκμετάλλευσης. Διότι με τους περισσότερους αυτό συμβαίνει.

-

Καταστημα με τετοια συμπεριφορα στους πελατες και εχει αντεξει 20 χρονια, αν ειναι δυνατον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...