Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ελαστικών


orfeas26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/8/2021 στις 11:26 ΜΜ, mp123 είπε

 

Όχι.
 Απλώς έχω μια παραξενιά κάθε δυο χρόνια να τα αλλάζω.

( υ.γ έχω φαει μια ξενερα τωρα πριν ένα μήνα που πηρα το μίνι Κούπερ και φοράει τα Χάνκοκ δεν λέγετε . Τουμπανακι το τρίπορτο αλλά μου την δίνει που βλέπω τα λάστιχα Δεν λέω πατάει τωρα που εινσι καλοκαίρι , του εκανα τα τεστ μου στις στροφεσ με παραπάνω χλμ να δω πως μπαίνει   , μπαίνει καλά αλλά τον χειμώνα με τις βροχές θα τα αλλάξω.  Θα πάω στα πιρελλι ετσι για να μην λέτε πως μόνο Κόντι προμοτάρω )

Κορμοραν , ούτε για αστείο. Φιλε ts .Εδώ τα μισλεν είναι άχρηστα Σκεψου τα κορμοραν.  

Καλα κανεις και αλλαζεις σε 2 χρονια αλλα τι ακριβως σε χαλαει στα hankook? (ventus prime λογικα?)

Απο τα καλυτερα λαστιχα που κυκλοφορουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Πέρα από κάποιον δύσπιστο που θεωρεί ότι τα εκατό ευρώ για το brand name είναι νταβατζιλικι όπως λες, υπάρχει και ο αντίλογος που λέει ότι η επωνυμία (brand name) εξασφαλίζει μια τυποποίηση, μια μακρόχρονη παράδοση στο προϊόν και ούτω καθεξής. 

Το ότι παρουσιάζει αυξημένες πωλήσεις - εν μέσω σοβαρής κρίσης στην ελληνική αγορά - δεν θα το έλεγα ακριβώς επιχείρημα. 

Προσωπική μου άποψη βεβαίως. 

Προσωπικές εμπειρίες λέμε και τίποτα άλλο....σε τρία ΙΧ μου έχω Kormoran και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.....fiesta , getz, και opel.....δε θα ανέφερα κάτι διαφορετικό από αυτό που έχω σαν άποψη εμπειρία.η άλλο. 

Ασφαλώς και τα ελάστικα που έχω είναι από επίσημο έμπορο συνοδεύονται από απόδειξη αγοράς και δεν αγοράζω ούτε από πλανοδυ ούτε από λαϊκή....ούτε χύμα με το κιλό.....γιατί έτσι όπως το έθεσες αυτή την εντύπωση έδωσες ότι είναι. ΑΣΦΑΛΩς και υπάρχουν Α και Β κατηγορίας ελαστικά και τα κινέζικα η μεταχειρισμένα. Επειδή προσέχω την ασφάλεια μου και των γύρω μου βάζω μόνο από έμπειρους επαγγελματίες και εγγυημένα προϊόντα με ημερομηνία λήξης και όλα τα απαραίτητα πρωτόκολλα..... Τώρα αν οδηγούσα Formula 1 η έπαιρνα μέρος σε επαγγελματίκους αγώνες θα έβαζα σίγουρα τα καλύτερα ελαστικά αυτοκινήτων.που κυκλοφορούν στην αγορά....

 

Αλλά επειδή οδηγώ ένα fiesta ....που αξίζει δεν αξίζει τα 5 με 6 χιλιάρικα....σρκουμε σε ένα ελαστικό όπως το kormoran που φροντίζω για την πίεση του κάθε μήνα και την αλλαγή του κάθε 25.000 Χιλ. Μπρος πίσω...

Στα 45000 η στην τριετία θα φροντίσω να τα αλλάξω βάζοντας κάτι ίδιο η αντίστοιχης κατηγορίας.....

Την άποψη μου σαν οδηγός που κάνω 20 με 25 χιλιάδες το χρόνο και τίποτα παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, PedroG είπε

Ασφαλώς και τα ελάστικα που έχω είναι από επίσημο έμπορο συνοδεύονται από απόδειξη αγοράς και δεν αγοράζω ούτε από πλανοδυ ούτε από λαϊκή....ούτε χύμα με το κιλό.....γιατί έτσι όπως το έθεσες αυτή την εντύπωση έδωσες ότι είναι.

Πληροφοριακά και επειδή πραγματικά έχω και εγώ αυτήν την απορία : σε ποιό σημείο ακριβώς, υπονόησα ότι ψωνίζεις από πλανόδιους και λαϊκή ή ότι δεν συνοδεύονται από απόδειξη αγοράς ή ότι δεν είναι από επίσημο έμπορο ή ότι είναι χύδην με το κιλό ; Θα μπορούσες να μου το υποδείξεις; 😊

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κολλημένος με τις μαρκεςκαι τις τιμές των ελαστικών αλλά σε κάθε αλλαγή ψάχνω αρκετά για το επόμενο σετ που θα βάλω.

Παραθέτω ένα τεστ του 2018 που εμπεριέχονται κ τα Kormoran

https://www.thetirelab.com/autobild/summer/2018/195-65-r15/braking-distance/

Πάντα, όλα τα χρόνια σε όσα τεστ κ να κοίταξα οι γνωστοί κατασκευαστές είναι στις πρώτες θέσεις, οπότε εκεί η επιλογή είναι πολύ ασφαλής.

Οι κάτω θέσεις συμπληρώνονται από τις δευτέρες εταιρίες.

Ωστόσο πάντα υπάρχουν εκπλήξεις ειδικά σε χειμερινά και all seasons λάστιχα όπου οι δευτέρες εταιρίες πολλές φορές πετυχαίνουν καλύτερά σκορ.

Για μένα σωστά μίλησε ο φίλος που  πρότεινε τα Kormoran και μιλάει για σχέση ποιότητάς τιμής. Διαβάζουμε τα τέστ κ ανάλογα με το τι ζητάμε επιλέγουμε βάσει πιο συμφέρουσας τιμής.

Όμως να τονίσω ότι ακόμα κ το ένα μέτρο διάφορα στο φρενάρισμα στο κάνει μεγάλη διαφορά και σίγουρα αξίζει τα παραπάνω χρήματα.

Κ εδώ ένα τέστ του 2021 για την επίμαχη διάσταση

https://www.thetyrelab.com/175-65-R14/summer/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, imr είπε

Καλα κανεις και αλλαζεις σε 2 χρονια αλλα τι ακριβως σε χαλαει στα hankook? (ventus prime λογικα?)

Απο τα καλυτερα λαστιχα που κυκλοφορουν

Τωρα καλοκαίρι τίποτα. Ενάμιση μήνα το αυτοκίνητο το έχω στρώσει σε δυο ταξίδια εθνική κρατάει και στρίβει καλά δεν γλιστράει.Τον χειμώνα με τις βροχές φοβαμε γιατί οι αξιολογήσεις του σε βρεγμένο δεν είναι καλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mp123 είπε

Τωρα καλοκαίρι τίποτα. Ενάμιση μήνα το αυτοκίνητο το έχω στρώσει σε δυο ταξίδια εθνική κρατάει και στρίβει καλά δεν γλιστράει.Τον χειμώνα με τις βροχές φοβαμε γιατί οι αξιολογήσεις του σε βρεγμένο δεν είναι καλες. 

 

Ειχα τα 2 για μικρο διαστημα και ηταν απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει (και εχω δοκιμασει σχεδον οτι κυκλοφορει σε ultra high performance)

Δεν θα ειναι σαν τα κινεζικα στο βρεγμενο για να το φοβασαι, μια χαρα ασφαλες θα ειναι.

 

Επισης κατα τη γνωμη μου για ελλαδα το λαστιχο πρεπει να ειναι καλο στην γυαλινη ασφαλτο του καλοκαιριου. εχω γλυστρησει πολλες φορες καλοκαιρι, αλλα ποτε σε βροχη. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, imr είπε

 

Ειχα τα 2 για μικρο διαστημα και ηταν απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει (και εχω δοκιμασει σχεδον οτι κυκλοφορει σε ultra high performance)

Δεν θα ειναι σαν τα κινεζικα στο βρεγμενο για να το φοβασαι, μια χαρα ασφαλες θα ειναι.

 

Επισης κατα τη γνωμη μου για ελλαδα το λαστιχο πρεπει να ειναι καλο στην γυαλινη ασφαλτο του καλοκαιριου. εχω γλυστρησει πολλες φορες καλοκαιρι, αλλα ποτε σε βροχη. 

 

Ευχαριστω για τις πληροφορίες. Χθες πήγα ταξίδι Μεσσηνία αυθημερόν. Στον γυρισμό νύχτα με ταχύτητες 180 210 και τρελή ζέστη πάταγε πολυ καλά σε όλη την εθνική . Σε επαρχιακό δρόμο με στροφές τα ίδια καλό πάτημα.
Μακάρι Φιλε μου να είναι οπως τα λες να βγουν καλά και στην βροχή , και να μην την πατήσω οπως τα μισλεν που στην βροχή ήταν απαράδεκτα.  Ένταξη ούτε Εγω θέλω να δίνω 400ρια για καινουρια λάστιχα σε καινούριο αυτοκίνητο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Ευχαριστω για τις πληροφορίες. Χθες πήγα ταξίδι Μεσσηνία αυθημερόν. Στον γυρισμό νύχτα με ταχύτητες 180 210 και τρελή ζέστη πάταγε πολυ καλά σε όλη την εθνική . Σε επαρχιακό δρόμο με στροφές τα ίδια καλό πάτημα.
Μακάρι Φιλε μου να είναι οπως τα λες να βγουν καλά και στην βροχή , και να μην την πατήσω οπως τα μισλεν που στην βροχή ήταν απαράδεκτα.  Ένταξη ούτε Εγω θέλω να δίνω 400ρια για καινουρια λάστιχα σε καινούριο αυτοκίνητο. 

Μια χαρα θα εισαι. Εαν εχεις διαφορα απο καποιο αλλο επωνυμο λαστιχο θα ειναι απειροελαχιστη. 

Σε βροχη πρεπει να αλλαζουμε τροπο οδηγησης, δεν θα εχεις ποτε την ιδια προσφυση  οτι λαστιχο και να εχεις και για αυτο πρεπει να πεφτει και η ταχυτητα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριτήριο αγοράς θεωρώ την απόδοση των ελαστικών στο βρεγμένο και στεγνό ην αντοχή τους στην υδρολίσθηση.

 

Πριν κάποια χρόνια επειδή ήμουν στο Ιόνιο είχα επιλέξει τα Fallen και είχα εντυπωσιαστεί τόσο από τις καλές κριτικές όσο και από την όντως πολύ καλή επίδοση τους σε βρεγμένο και ιδίως για την τιμή τους που ήταν σε επίπεδα "θυγατρικών" ενώ είχε συμπεριφορά Α σε βρεγμένο όταν τα περισσότερα επώνυμα παίρνανε Β, C.

 

Στο στεγνό οι διαφορές μεταξύ καλύτερων μια φτηνοτερων υλοποιήσεων είναι μικρότερη σε σχέση με το βρεγμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2021 στις 2:00 ΜΜ, mp123 είπε

Μακάρι Φιλε μου να είναι οπως τα λες να βγουν καλά και στην βροχή , και να μην την πατήσω οπως τα μισλεν που στην βροχή ήταν απαράδεκτα

Ποια Michelin είχες και γλιστραγαν? 

Ακόμα και σε αυτοκίνητο χωρίς antispin ξεκίναγα σε ανηφόρα με βροχή αλλα και χιόνι και δεν σπιναρε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adi32 είπε

Ποια Michelin είχες και γλιστραγαν? 

Ακόμα και σε αυτοκίνητο χωρίς antispin ξεκίναγα σε ανηφόρα με βροχή αλλα και χιόνι και δεν σπιναρε 

Είχα τα primacy 3 όταν είχα το rx8.  100 120 σε ανοιχτές στροφές και γλίστραγε όταν ο δρόμος ήταν βρεγμένος. Στο χιόνι ούτε με 60 σε επαρχιακό δρόμο με στροφές.

Υ.γ Επειδή διάβασα και το έψαξα λίγο παραπάνω τα falken είναι ιαπωνικά λάστιχα δεν είναι κινεζικά οπώς νόμιζα. Οκ εκανα λάθος που έλεγα είναι μάπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Είχα τα primacy 3 όταν είχα το rx8.  100 120 σε ανοιχτές στροφές και γλίστραγε όταν ο δρόμος ήταν βρεγμένος. Στο χιόνι ούτε με 60 σε επαρχιακό δρόμο με στροφές.

Υ.γ Επειδή διάβασα και το έψαξα λίγο παραπάνω τα falken είναι ιαπωνικά λάστιχα δεν είναι κινεζικά οπώς νόμιζα. Οκ εκανα λάθος που έλεγα είναι μάπα.

Τα primacy δεν είναι τόσο για σπορ οδήγηση όσο τα pilot 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, adi32 είπε

Τα primacy δεν είναι τόσο για σπορ οδήγηση όσο τα pilot 

Σοβαρά ; Ο λάστιχας μου είχε πει είναι τα καλύτερα για αυτό το αυτοκίνητο. Μάλλον μ@λακιες μου είπε . Του είχα πει τα καλύτερα χωρίς να με νοιάζει το κόστος. Μια φορά εβαλα σε αυτόν και δεν ξανά εβαλα. Τότε άδικα λέω πως δεν είναι καλά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mp123 είπε

Σοβαρά ; Ο λάστιχας μου είχε πει είναι τα καλύτερα για αυτό το αυτοκίνητο. Μάλλον μ@λακιες μου είπε . Του είχα πει τα καλύτερα χωρίς να με νοιάζει το κόστος. Μια φορά εβαλα σε αυτόν και δεν ξανά εβαλα. Τότε άδικα λέω πως δεν είναι καλά ;

Ναι αν δεις και την τιμή τα pilot είναι πιο ακριβά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...