Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ελαστικών


orfeas26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, orfeas26 είπε

Με τα Falken δεν ξέρω τι παίζει γτ όλοι τα παινευουν στα forum. Είναι Ιαπωνικά και ανήκουν στην Sumimoto.

Οι πιο ακριβές σειρές είναι για μεγάλα sport αυτοκίνητα έως supercars, αλλά και τα πιο φθηνά έχουν καλά reviews σε ξένα sites.

Απλά εδώ στην Ελλάδα είμαστε «29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν Skip, αυτοί ξέρουν».

Γι' αυτό και παντού διαβάζεις για Continental κ.λπ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, PedroG είπε

Τα κορμοραν είναι αξιόπιστη εταιρεία.... γαλλικών συμφερόντων θυγατρική της Michellin.

Είναι πολύ καλό Λάστιχο απλά δεν έχει το brand name το όποιο και.πληρωνεις 100 💶.... ευρώ νταβατζιλικι.

Αυτά τα ελαστικά βγήκαν για να χτυπήσουν τα ελαστικά που έχουν χαμηλές τιμές.. Βλέπε Κίνα μεριά.. Κ γι αυτό το λόγο βλέπουμε θυγατρικές.. Η ποιότητα δεν μπορεί να είναι ίδια, αν ήταν έτσι δεν θα χρειαζόταν η κάθε εταιρεία θυγατρική για να βγάλει ελαστικό με 170 ευρώ η 4αδα. Επίσης γλυτώνει κ τη δυσφήμιση στο όνομα της. Δεν λες μπάλα το Michellin, λες μάπα το kormoran. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, phanispal είπε

Οι πιο ακριβές σειρές είναι για μεγάλα sport αυτοκίνητα έως supercars, αλλά και τα πιο φθηνά έχουν καλά reviews σε ξένα sites.

Απλά εδώ στην Ελλάδα είμαστε «29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν Skip, αυτοί ξέρουν».

Γι' αυτό και παντού διαβάζεις για Continental κ.λπ..

Ναι στο tyreviews έχουν τρελή βαθμολογία. Σε τιμή δεν έχουν διαφορά μεγάλη. 200€ τα Falken, 200€ τα Toyo CF2, 225 τα Michelin.

14 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Εγώ θα έπαιρνα τα Toyo Proxes CF2 τότε.

Είναι πιο σπορ λάστιχο?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanasisxask είπε

Κάθε 16.000 χιλιόμετρα αλλάζεις λάστιχα; 

 

50 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μπορεί να είναι από τους γρήγορους.

Όχι.
 Απλώς έχω μια παραξενιά κάθε δυο χρόνια να τα αλλάζω.

( υ.γ έχω φαει μια ξενερα τωρα πριν ένα μήνα που πηρα το μίνι Κούπερ και φοράει τα Χάνκοκ δεν λέγετε . Τουμπανακι το τρίπορτο αλλά μου την δίνει που βλέπω τα λάστιχα Δεν λέω πατάει τωρα που εινσι καλοκαίρι , του εκανα τα τεστ μου στις στροφεσ με παραπάνω χλμ να δω πως μπαίνει   , μπαίνει καλά αλλά τον χειμώνα με τις βροχές θα τα αλλάξω.  Θα πάω στα πιρελλι ετσι για να μην λέτε πως μόνο Κόντι προμοτάρω )

Κορμοραν , ούτε για αστείο. Φιλε ts .Εδώ τα μισλεν είναι άχρηστα Σκεψου τα κορμοραν.  

Επεξ/σία από mp123
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αν μπορείς να τα αλλάζεις πάντα τόσο συχνά καλά κάνεις, δε νομίζω ότι σου εγγυάται κανείς για οποιοδήποτε ελαστικό ότι δε θα αλλάξει προς το (πολύ) χειρότερο η συμπεριφορά του μετά από 15.000 χιλιόμετρα/2 χρόνια, όσο κορυφαίο και να ήταν μέχρι τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, orfeas26 είπε

Καλησπέρα έχω Ford Fiesta diesel 1.6 και θέλω να βάλω καινούργια λάστιχα για διάσταση 175/65/14. Είμαι μεταξύ των:

1.Falken Sincera SN100 (μου είναι άγνωστη μάρκα)

2.Goodyear efficientgrip performance

3.Toyo Process CF2

4.Michelin Energy Saver+

5.Dunlop Streetresponse 2

Έχετε κάποια γνώμη για αυτά??

      Μαζί με την καλησπέρα μου , ο λόγος αν επιτρέπεται που καταλήξατε στα συγκεκριμένα μοντέλα εταιρειών και δεν συμπεριλαβατε ας πούμε τα Sava , τα Bridgestone , τα Yokohama , τα Cleber , τα Pirelli , τα Fulda ........... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, phanispal είπε

Καλά, αν μπορείς να τα αλλάζεις πάντα τόσο συχνά καλά κάνεις, δε νομίζω ότι σου εγγυάται κανείς για οποιοδήποτε ελαστικό ότι δε θα αλλάξει προς το (πολύ) χειρότερο η συμπεριφορά του μετά από 15.000 χιλιόμετρα/2 χρόνια, όσο κορυφαίο και να ήταν μέχρι τότε.

Έχω αυτη την παραξενιά.2 χρόνια αλλαγη . Μια χαρά πατάνε αλλά έχω αυτό το κόλλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Μαζί με την καλησπέρα μου , ο λόγος αν επιτρέπεται που καταλήξατε στα συγκεκριμένα μοντέλα εταιρειών και δεν συμπεριλαβατε ας πούμε τα Sava , τα Bridgestone , τα Yokohama , τα Cleber , τα Pirelli , τα Fulda ........... 

Στη διάσταση μου τα Yokohama είναι κατηγορίας C σε βρεγμένο, οπότε απορρίπτονται.

Τα falken τα πρότεινε λαστιχας και τα έψαξα μετά σε forum.

Τα toyo τα φοράει ένας φίλος σε Octavia 180 ίππων.

Τα Dunlop και Goodyear είχαν καλή βαθμολογία στο tyreviews.

Επεξ/σία από orfeas26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2021 στις 10:55 ΜΜ, orfeas26 είπε

Με τα Falken δεν ξέρω τι παίζει γτ όλοι τα παινευουν στα forum. Είναι Ιαπωνικά και ανήκουν στην Sumimoto.

Είχα φαλκεν ze914 205 55 16 και τα άλλαξα λόγω χρονολογίας ήταν 6 χρόνων λάστιχο για το ze310 σε Φορντ μοντεο 1800.αριστα ελαστικά τα φαλκεν.το ίδιο και σε Σμαρτ 450 τα sincera σε διάσταση 175 55 15 155 60 15 εξαιρετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2021 στις 10:27 ΜΜ, Fordakias7 είπε

Είχα φαλκεν ze914 205 55 16 και τα άλλαξα λόγω χρονολογίας ήταν 6 χρόνων λάστιχο για το ze310 σε Φορντ μοντεο 1800.αριστα ελαστικά τα φαλκεν.το ίδιο και σε Σμαρτ 450 τα sincera σε διάσταση 175 55 15 155 60 15 εξαιρετικα

Τελικά έβαλα τα Falcen Sincera SN100.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2021 στις 11:26 ΜΜ, mp123 είπε

 

Όχι.
 Απλώς έχω μια παραξενιά κάθε δυο χρόνια να τα αλλάζω.

( υ.γ έχω φαει μια ξενερα τωρα πριν ένα μήνα που πηρα το μίνι Κούπερ και φοράει τα Χάνκοκ δεν λέγετε . Τουμπανακι το τρίπορτο αλλά μου την δίνει που βλέπω τα λάστιχα Δεν λέω πατάει τωρα που εινσι καλοκαίρι , του εκανα τα τεστ μου στις στροφεσ με παραπάνω χλμ να δω πως μπαίνει   , μπαίνει καλά αλλά τον χειμώνα με τις βροχές θα τα αλλάξω.  Θα πάω στα πιρελλι ετσι για να μην λέτε πως μόνο Κόντι προμοτάρω )

Κορμοραν , ούτε για αστείο. Φιλε ts .Εδώ τα μισλεν είναι άχρηστα Σκεψου τα κορμοραν.  

Εγώ θα σου έλεγα να τα βάλεις αγγελία και να βάλεις καινούρια.

Το ίδιο έκανα στο δικό μου όταν το πήρα, μπορεί να είναι μια ταλαιπωρία αλλά αξίζει. (τελικά μου στοίχισε η αλλαγή 50-100€ βασικα το βάλε βγάλε ήταν το κόστος).

 

Έτσι πήρα φίλου τα falken ze, καινούρια μισή τιμή... (Το δεύτερο δεν κάνει χλμ και φοράει χειμερινά 4-5 μήνες τον χρόνο...) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Fordakias7 είπε

Πολύ καλή επιλογή φίλε μου δεν θα το μετανιώσεις είναι άριστα λαστιχα

Ta sn110 έβαλες έτσι?

Ναι συγνώμη τα 110 έβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/8/2021 στις 10:04 ΜΜ, PedroG είπε

Είναι πολύ καλό Λάστιχο απλά δεν έχει το brand name το όποιο και.πληρωνεις 100 💶.... ευρώ νταβατζιλικι

Πέρα από κάποιον δύσπιστο που θεωρεί ότι τα εκατό ευρώ για το brand name είναι νταβατζιλικι όπως λες (προσωπικά, μου μοιάζει περισσότερο με προμοτάρισμα από πλευράς εμπόρου, για να πουλήσει ό, τι του αποφέρει και μεγαλύτερο κέρδος - βλ. και εμπορικές συμφωνίες μεταξύ εισαγωγέα και εμπόρου - ), υπάρχει και ο αντίλογος που λέει ότι η επωνυμία (brand name) εξασφαλίζει μια τυποποίηση, μια μακρόχρονη παράδοση στο προϊόν και ούτω καθεξής. 

Το ότι παρουσιάζει αυξημένες πωλήσεις - εν μέσω σοβαρής κρίσης στην ελληνική αγορά - δεν θα το έλεγα ακριβώς επιχείρημα.

Προσωπική μου άποψη βεβαίως. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...