Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Το παραμύθι με τον λιγνίτη σταματήστε το. 

Φυσικό αέριο χρησιμοποιούν πλέον.

 

https://www.protergia.gr/el/paragwgh-hlektrikhs-energeias

Αυτα που παρέθεσες είναι στην Νότια Ελλάδα. Γνωρίζεις το μέγεθος της ΔΕΗ στην δυτική Μακεδονία? 

Σήμερα, οι 8 λιγνιτικοί σταθμοί της ΔΕΗ αποτελούν το 42% της εγκατεστημένης ισχύος της και παράγουν το56% περίπου της καθαρής ηλεκτρικής παραγωγής της ΔΕΗ.

Μόλις φέτος αν δεν κάνω λάθος, τέθηκε σε λειτουργία η 1η μονάδα με βιομάζα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το "θα δείξει" ,πιστεύω οτι είναι και ότι πιο λογικό και ξεκαθαρίζει τις όποιες υποθέσεις.

Αρκετά με αυτό το "χαζοθέμα" απο πλευράς μου

Όπως πιστεύω δεν έχει καμια σχέση ο λιγνίτης με τη συζήτηση

Ποιο σημαντικό είναι να δούμε τα μέτρα για τους ανθρώπους που χάσανε τις περιουσίες τους σε πρώτη φάση και μετά όταν επιτέλους σβήσει η φωτιά να ξεκινήσουν άμεσα αντιπλημμυρικά έργα.

Φοβάμαι οτι με την πρώτη ισχυρή νεροποντή θα υπάρξει πρόβλημα ,δηλαδή άμεσα όχι το χειμώνα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

 

Κανείς δεν είπε για ανεμογενήτριες στην Βαρυμπόμπη. Εκεί θα μπούνε άλλα και είχαν προαναγγελθεί

Α)

VARYMPOMPI-EPENDISEIS.jpg.8166d6461e0a77ee6664ffb7d122276c.jpg

 

Β) Συνέντευξη από τον Απρίλιο του 21

E75Vv2kXIAEd5n4.jpg.8a37dae04f2ff4609f68f59c5bae65a9.jpg

 

Νομίζω πιο ξεκάθαρο δεν θα μπορούσε να είναι

Οποιαδήποτε επενδυση εχει ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ αξια αν υπαρχει δυσικό κάλλος και πράσινο. Εχεις ιδέα απο επενδύσεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στο yb και στο fb, αλλά και εδώ να λένε ότι δεν υφίσταται κλιματική αλλαγή φαίνεται ο μέσος όρος του Έλληνα. Αυτή η χώρα είναι σίγουρο ότι θα καταστραφεί. Καμία ελπίδα 

Όσο για τις θεωρίες περί ανεμογενητριών και επενδύσεων τι να πω, ο Έλληνας νομίζεις ότι όλοι θέλουν να τον εξαφανίσουν ενώ αυτός το κάνει μόνος του. Τόσες περιοχές που κάηκαν ακόμα και η Γορτυνία κάηκε για να μπουν ανεμογενητριες? Απλά κάηκαν από ανεπάρκεια της πυροσβεστικής και της πολιτικής προστασίας. Απλά πράγματα 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Macosj είπε

Καλά στο yb και στο fb, αλλά και εδώ να λένε ότι δεν υφίσταται κλιματική αλλαγή φαίνεται ο μέσος όρος του Έλληνα. Αυτή η χώρα είναι σίγουρο ότι θα καταστραφεί. Καμία ελπίδα 

πολύς κόσμος δεν έχει επαφή με πράσινο και δε γνωρίζει το κατα πόσο είναι εφικτή η πυρκαγιά λόγω θερμοκρασιών , μην τους κατακρίνεις.

Θυμήθηκα και το "ένα τσιγάρο αρκεί να φέρει την καταστροφή" για τους παλιότερους 

πιτσιρικάδες είχαμε ανάψει τσιγάρα και τα πετούσαμε σε κουβά με ξερόχορτα να δούμε την καταστροφή....

________________________________________________________________________________________________

Ανακοινώθηκαν και τα πρώτα μέτρα στήριξης , ίσως ευκαιρία να φανεί και το τι έγινε με τους πυρόπληκτους στο Ματι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

πολύς κόσμος δεν έχει επαφή με πράσινο και δε γνωρίζει το κατα πόσο είναι εφικτή η πυρκαγιά λόγω θερμοκρασιών , μην τους κατακρίνεις.

Θυμήθηκα και το "ένα τσιγάρο αρκεί να φέρει την καταστροφή" για τους παλιότερους 

πιτσιρικάδες είχαμε ανάψει τσιγάρα και τα πετούσαμε σε κουβά με ξερόχορτα να δούμε την καταστροφή....

________________________________________________________________________________________________

Ανακοινώθηκαν και τα πρώτα μέτρα στήριξης , ίσως ευκαιρία να φανεί και το τι έγινε με τους πυρόπληκτους στο Ματι

Πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται, με όσους έχω μιλήσει το τελευταίο διάστημα μου λένε τέτοια ψεκασμενα πράγματα, είτε εγώ δεν έχω καλό κύκλο είτε ο μέσος όρος είναι αυτός. Ελπίζω το πρώτο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο , στη διαδρομή μου υπάρχει κάτι αντίστοιχο

Ο υποσταθμός της ΔΕΗ στην είσοδο της πλατείας

δυστυχώς δεν έβγαλα ακόμα φωτό

Είναι δίπλα σε δέντρα (Πήλιο) , γνωρίζει κάποιος αν είναι επικίνδυνα για φωτιά και αν ναι που να απευθυνθώ ?

Άσχετο μιας και ανέφερα Πήλιο , ευτυχώς γίνονται κάποιες περιπολίες αυτές τις μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Macosj είπε

Πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται, με όσους έχω μιλήσει το τελευταίο διάστημα μου λένε τέτοια ψεκασμενα πράγματα, είτε εγώ δεν έχω καλό κύκλο είτε ο μέσος όρος είναι αυτός. Ελπίζω το πρώτο 

Δυστυχώς όπως και με τον κορονοϊό το διαδίκτυο λειτουργεί ως μέσο παραπληροφορισης για κομματικούς λόγους 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, korakios said:

Άσχετο , στη διαδρομή μου υπάρχει κάτι αντίστοιχο

Ο υποσταθμός της ΔΕΗ στην είσοδο της πλατείας

δυστυχώς δεν έβγαλα ακόμα φωτό

Είναι δίπλα σε δέντρα (Πήλιο) , γνωρίζει κάποιος αν είναι επικίνδυνα για φωτιά και αν ναι που να απευθυνθώ ?

Άσχετο μιας και ανέφερα Πήλιο , ευτυχώς γίνονται κάποιες περιπολίες αυτές τις μέρες

Απευθύνσου στον Δήμο, αλλά πολύ πιθανό να το έχει κάνει ήδη ο περιπτεράς και να τον αγνόησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αυτα που παρέθεσες είναι στην Νότια Ελλάδα. Γνωρίζεις το μέγεθος της ΔΕΗ στην δυτική Μακεδονία? 

Σήμερα, οι 8 λιγνιτικοί σταθμοί της ΔΕΗ αποτελούν το 42% της εγκατεστημένης ισχύος της και παράγουν το56% περίπου της καθαρής ηλεκτρικής παραγωγής της ΔΕΗ.

Μόλις φέτος αν δεν κάνω λάθος, τέθηκε σε λειτουργία η 1η μονάδα με βιομάζα

της ΔΕΗ ίσως (αν είναι ανανεωμένο το site) ... όχι της χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, adi32 είπε

Δυστυχώς όπως και με τον κορονοϊό το διαδίκτυο λειτουργεί ως μέσο παραπληροφορισης για κομματικούς λόγους 

Σωστό μέχρι το κομματικούς, για ψεκαστικούς θα έλεγα. 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Απευθύνσου στον Δήμο, αλλά πολύ πιθανό να το έχει κάνει ήδη ο περιπτεράς και να τον αγνόησαν

τη φωτό όπως αναφέρω την ανέβασα σαν ενδεικτική

οκ, θα απευθυνθώ στο δήμο

@Macosjσβήσε το ποστ σου και μη ξανακάνεις αναφορά σε πολιτικά , κρίμα είναι να κλειδωθεί

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Macosj είπε

Πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται, με όσους έχω μιλήσει το τελευταίο διάστημα μου λένε τέτοια ψεκασμενα πράγματα, είτε εγώ δεν έχω καλό κύκλο είτε ο μέσος όρος είναι αυτός. Ελπίζω το πρώτο 

και όσο πάει πεφτει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Macosj είπε

Καλά στο yb και στο fb, αλλά και εδώ να λένε ότι δεν υφίσταται κλιματική αλλαγή φαίνεται ο μέσος όρος του Έλληνα. Αυτή η χώρα είναι σίγουρο ότι θα καταστραφεί. Καμία ελπίδα 

Όσο για τις θεωρίες περί ανεμογενητριών και επενδύσεων τι να πω, ο Έλληνας νομίζεις ότι όλοι θέλουν να τον εξαφανίσουν ενώ αυτός το κάνει μόνος του. Τόσες περιοχές που κάηκαν ακόμα και η Γορτυνία κάηκε για να μπουν ανεμογενητριες? Απλά κάηκαν από ανεπάρκεια της πυροσβεστικής και της πολιτικής προστασίας. Απλά πράγματα 

Πολυς κόσμος, τόσο στην Ελλάδα όσο και εκτός, σε όλο τον κόσμο, δεν πιστεύει στην κλιματική αλλαγή. Έχω διαβάσει διαφορα επιχειρήματα, αλλα σοβαρά που απορρέουν από το γεγονός ότι όσοι τα λένε δεν έχουν το επίπεδο αλλα και την πρόσβαση για την ανάγνωση σε επιστημονικές δημοσιεύσεις και βιβλία, οπότε μιλάνε μονο με βάση την δική τους εμπειρία. Έχω ακούσει και εντελως γελοία πράγματα όπως και πλήρη άρνηση. Η βασική αιτία της άρνησης αποδοχής του προβλήματος και της προσπάθειας ακύρωσης/αμαυρωσης των δεδομένων που προκύπτουν, είναι πως στον κόσμο δεν αρέσει να του καταλογιζεις ευθύνες και να του κουνάς το δάκτυλο. Ακόμα και για όσους όμως αποδέχονται το φαινόμενο τα δεδομένα και ότι υπάρχουν ευθύνες, αυτό που διαβλεπουμε είναι η γραφικότητα με την οποία παρουσιάζεται το φαινόμενο από μια μερίδα ατόμων φορέων και μέσων, η αν αξιοπιστία που νιώθει αρκετός κόσμος απέναντι σε οργανώσεις και φορείς, όπως και η ανυπαρξία εύρεσης μιας χρυσης τομής με την οποία μπορούμε κάπως να προχωρήσουμε και να υπάρξει μια κάποια βελτίωση του προβλήματος σε βάθος χρόνου. Το να περιμένεις αλλαγή νοοτροπίας και καταναλωτικων συνηθειών από τον πληθυσμό του πλανήτη επειδή απλά θα το πει ο οικολόγος, ο πολιτικός, η Γκρετα Τουνμλεργκ, ο ακτιβιστής, είναι ανέφικτο. Ακόμα βέβαια και να ερχόταν ο ίδιος ο Θεός να το πει πάλι είναι αμφίρροπο αν θα άλλαζε κάτι σημαντικά. Η κοινωνία έχει μπουχτίσει από τα πρέπει και από διάφορους που της κουνάνε το δάκτυλο και πλέον ούτε διάθεση έχει να ακούσει, να μάθει, να αλλαξει. Ο καθένας κλείνεται στο καβούκι του και κοιτάει τον εαυτό του, πέραν από τον στενό του κύκλο αντιμετωπίζει με καχυποψία όλους τους άλλους, σου λέει που ξέρω εγώ ότι το ταδε είναι για το συμφέρον μου, ο καθένας κοιτάει το δικό του και να βγάλει κέρδος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

τη φωτό όπως αναφέρω την ανέβασα σαν ενδεικτική

οκ, θα απευθυνθώ στο δήμο

@Macosjσβήσε το ποστ σου και μη ξανακάνεις αναφορά σε πολιτικά , κρίμα είναι να κλειδωθεί

Τι πολιτικό έγραψα? Την εμπειρία μου καταθέτω, αν κάποιος άλλος έχει διαφορετική μπορεί να τη γράψει. Δηλαδή θα φοβόμαστε να λέμε τα πράγματα όπως είναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...