Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Σοβαρα τωρα νομίζεις πως τα θεματα κλειδώνουν επειδή θα γράψει κάποιος κατι αρνητικό για τη σημερινή κυβέρνηση? Ετσι αντιλαμβάνεσαι τον όρο πολιτική συζήτηση που αναφέρεται στους όρους? 

Συνήθως τα κλειδώματα έχουν να κάνουν με αυτό. Ξεκινάμε μια κουβέντα, αρχίζουμε να κατηγορούμε την εκάστοτε κυβέρνηση διότι αυτή τυχαίνει να χειριζεται το εκάστοτε ζήτημα και το θέμα κλειδώνει.

Ε αυτό που λέω είναι ότι εδώ υπάρχει προσπάθεια να μην θιχτουν πρόσωπα αλλά μόνο καταστάσεις. Αναπαραγωγή ειδήσεων κάνουμε κατά βάση.

Για αυτό δε βρίσκω κάτι να παραβαίνει τους όρους.

Όμως σίγουρα εσεις ξέρετε καλύτερα. Απλό ερώτημα έκανα.

Update. Έχουμε αναζωπυρώσεις στην Εύβοια όπως σωστά προβλέφθηκε το πρωί από τη πολιτική προστασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Δε ξερω ποιοι το ελεγαν αυτο, αλλα απο τη πρωτη στιγμη μιλαω για εμπρησμο οταν συμφορουμιτες εδω μου λεγανε οτι δεν υπαρχουν εμπρησμοι και ολα ειναι κλιματικη αλλαγη, αμελεια ή φυσικα αιτια.

 

Προφανώς και υπάρχουν εμπρησμοί εκ προθέσεως σε κάποιες περιπτώσεις. Αλλά η κλιματική αλλαγή κάνει ευνοικότερες τις συνθήκες για την πυρκαγιά. Άλλο να έχεις καύσωνα 5 μέρες και άλλο 10. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Eddy_Gordo said:

Και Τσέχοι πυροσβέστες με τα οχήματα τους ηρθαν πριν λιγο στην Γορτυνία - Αρκαδία όπου η φωτιά εχει φτάσει εδω και 3 μερες αφού πέρασε τα σύνορα της Ηλείας και εχει καψει χωρια όπως Χωρα , Ραχες Νεοχωρι, Τουμπιτσι,  Δωδεκαμετρο.. Σήμερα μόλις ηρθαν τα εναέρια μεσα, τις πρώτες μέρες μόνο ένα ελικόπτερο έκανε ελάχιστες ρίψεις και έφυγε.   

Κριμα κρίμα κρίμα 

https://www.facebook.com/Forecastweather.Greece/posts/4170840146303556

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ νομίζω πως αυτή η καραμέλα περί ακραίων καιρικών συνθηκών που λένε όλοι για τις φετινές πυρκαγιές πρέπει να σταματήσει.

Φέτος είχαμε 43 βαθμούς χωρίς καθόλου βροχή ενώ πέρσυ πχ είχαμε 41 βαθμούς πάλι χωρίς καθόλου βροχή όπως σχεδόν σε όλα τα καλοκαίρια.

Πόσο διαφορά θα έκανε αυτό πιστεύετε? Ναι ίσως έχει συμβάλει σε έναν μικρό βαθμό αλλά το να τα ρίχνουμε όλα εκεί είναι υπερβολική απλούστευση.

Όπως επίσης και το απόλυτα ισοπεδωτικό "ε και η Καλιφόρνια έχει φωτιά επί ένα μήνα οπότε δεν θα μπορούσε να σταματήσει ούτε εδώ οπότε μην γκρινιάζετε, σε λαβί" το οποίο δεν έχει καμία λογική

Επεξ/σία από cthulhucarbide
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Εγώ νομίζω πως αυτή η καραμέλα περί ακραίων καιρικών συνθηκών που λένε όλοι για τις φετινές πυρκαγιές πρέπει να σταματήσει.

Φέτος είχαμε 43 βαθμούς χωρίς καθόλου βροχή ενώ πέρσυ πχ είχαμε 41 βαθμούς πάλι χωρίς καθόλου βροχή όπως σχεδόν σε όλα τα καλοκαίρια.

Πόσο διαφορά θα έκανε αυτό πιστεύετε? Ναι ίσως έχει συμβάλει σε έναν μικρό βαθμό αλλά το να τα ρίχνουμε όλα εκεί είναι υπερβολική απλούστευση.

Όπως επίσης και το απόλυτα ισοπεδωτικό "ε και η Καλιφόρνια έχει φωτιά επί ένα μήνα οπότε δεν θα μπορούσε να σταματήσει ούτε εδώ οπότε μην γκρινιάζετε, σε λαβί"

Αγαπητε επειδη εχω μετερεωλογικο σταθμο να σε ενημερωσω οτι εισαι ανημερωτος

Περυσι μο θερμοκρασιας Ιουλιο 28.8. Φετος 30.1

Περυσι πρωτες 8 μερες Αυγουστου μο 28,78 Φετος 33,5!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Εγώ νομίζω πως αυτή η καραμέλα περί ακραίων καιρικών συνθηκών που λένε όλοι για τις φετινές πυρκαγιές πρέπει να σταματήσει.

απλά ευνοεί την εξάπλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cumulus είπε

Αγαπητε επειδη εχω μετερεωλογικο σταθμο να σε ενημερωσω οτι εισαι ανημερωτος

Περυσι μο θερμοκρασιας Ιουλιο 28.8. Φετος 30.1

Περυσι πρωτες 8 μερες Αυγουστου μο 28,78 Φετος 33,5!!!

Δεν βλέπω που διαφωνούμε, αυτό ακριβώς λέω και εγώ.

Διαφορά στον μέσο όρο 1,3 βαθμοί και διαφορά στον Αύγουστο 4 βαθμοί.

Ενώ παίζει και οι βροχοπτώσεις να ήταν ίδιες καθώς πολλά είναι τα καλοκαίρια που δεν βρέχει καθόλου.

Αν αυτό σου φαίνεται αρκετό ώστε πέρσυ και πρόπερσυ να είχαμε κάποιες μικρές φωτίτσες αλλά για φέτος να κάηκε το σύμπαν δεν ξέρω εμένα όμως δεν μου φαίνεται.

Και ξανατονίζω, δεν λέω ότι δεν έχει συμβάλει καθόλου αλλά η όποια επίδραση μου φαίνεται πολύ μικρότερη από όσο πάνε να την περάσουν ορισμένοι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτια μετα απο ξηρασια με υψηλη θερμοκρασια και απνοια καιει για μερες ανεξέλεγκτη εφοσον ξεφυγει. Ευκολη στην αρχη, δυσκολη μετα. 

Φωτια ανεξαρτήτου υγρασιας και θερμοκρασιας με δυνατο αερα καιει εξισου ανεξέλεγκτη αλλα ειναι πιο επικίνδυνη. Δυσκολη στην αρχη, αδυνατο να σβυσει αργοτερα. Ομως ο αερας σπανια κραταει μια κατεύθυνση οποτε η αλλαγη του στελνει την φωτια πισω στα καμμένα και βοηθαει πολυ την κατάσβεση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Swimmer21 said:

Απίστευτο. Ο Θεός μαζί τους.

Μιλάμε για τον ίδιο "Θεό" που έχει αφήσει να καούν τα πάντα και τους έφτασε στο σημείο αυτό, σωστά? 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Δεν βλέπω που διαφωνούμε, αυτό ακριβώς λέω και εγώ.

Διαφορά στον μέσο όρο 1,3 βαθμοί και διαφορά στον Αύγουστο 4 βαθμοί.

Ενώ παίζει και οι βροχοπτώσεις να ήταν ίδιες καθώς πολλά είναι τα καλοκαίρια που δεν βρέχει καθόλου.

Αν αυτό σου φαίνεται αρκετό ώστε πέρσυ και πρόπερσυ να είχαμε κάποιες μικρές φωτίτσες αλλά για φέτος να κάηκε το σύμπαν δεν ξέρω εμένα όμως δεν μου φαίνεται.

Και ξανατονίζω, δεν λέω ότι δεν έχει συμβάλει καθόλου αλλά η όποια επίδραση μου φαίνεται πολύ μικρότερη από όσο πάνε να την περάσουν ορισμένοι

Απλα θα αναφερω οτι οι 1,3 βαθμοι και 4 θεωρειται τρομακτικη διαφορα.

Το τι σου φαινεται εσενα πιστεψε με δεν παιζει κανενα ρολο στην επιστημη.

Επεξ/σία από cumulus
  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cumulus είπε

Απλα θα αναφερω οτι οι 1,3 βαθμοι και 4 θεωρειται τρομακτικη διαφορα.

Σε επίπεδο καιρού που μια μικρή μεταβολή δημιουργεί χαοτικές αλλαγές ναι.

Σε επίπεδο του πόσο έχουν στεγνώσει τα δέντρα στο διπλανό δάσος μάλλον όχι τόσο

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cthulhucarbide είπε

Σε επίπεδο καιρού που μια μικρή μεταβολή δημιουργεί χαοτικές αλλαγές ναι.

Σε επίπεδο του πόσο έχουν στεγνώσει τα δέντρα στο διπλανό δάσος μάλλον όχι τόσο

Εισαι γνωστης .Ειναι φανερο.

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cthulhucarbide είπε

Σε επίπεδο του πόσο έχουν στεγνώσει τα δέντρα στο διπλανό δάσος μάλλον όχι τόσο

Αν κατι μας εμαθε η πανδημια ειναι οτι το πραγμα μπλεκει οταν δεν μιλαμε για γραμμικες αλλα για εκθετικες σχεσεις. Ετσι υποψιαζομαι οτι συμβαινει και σε αυτη την περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, OxiGiannisGiannakis είπε

Αν κατι μας εμαθε η πανδημια ειναι οτι το πραγμα μπλεκει οταν δεν μιλαμε για γραμμικες αλλα για εκθετικες σχεσεις. Ετσι υποψιαζομαι οτι συμβαινει και σε αυτη την περιπτωση.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια συσχέτιση σε αυτά τα δύο

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...