Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=1878

και το meteo ψεμματα λεει?ειναι φανερο οτι δεν θελανε νεκρους και αδιαφορησαν για τις περιουσιες και τα ζωα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, alphay είπε

Από ότι έχω καταλάβει από αναζητήσεις στο internet( δηλαδή άστα να πάνε), οι περισσότεροι δεν δέχονται ότι η κλιματική αλλαγή οφείλεται στη ανθρώπινη παρέμβαση.

Στους ανθρώπους οφείλεται η επιτάχυνσή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Προσπαθώ να βρω μια λογική εξήγηση αλλά δεν μπορώ. Αν είσαι της άποψης καλά να πάθουν ας πούμε τότε μάλλον δεν έχεις ζήσει στην επαρχεία, πόσο μάλλον να πας σε κάποιο χωριό της Εύβοιας συγκεκριμένα.

Σου έγραψα παραπάνω, όχι δεν είμαι της άποψης καλά να πάθουν.

Θεωρώ ότι αυτός που παίρνει την απόφαση για κάτι πρέπει να είναι και αυτός που αποφασίζει το που/πως/πότε πρέπει να είναι αυτό το κάτι. Το ζήτημα ειδάλως η απόφαση είναι μη βέλτιστη. Ξαναλέω είναι "τεχνικό". Αν το πούμε "απλωικά", αν σου εγγυηθεί καποιος ότι το σπίτι σου ότι και να γίνει θα στο πληρώσει κάποιος, θα σε νοίζει κάπως λιγότερο αν καεί. Πρέπει να υπάρχει "alignment" που θα λεγανε και οι μανατζαρέοι μεταξύ του risk taker και αυτού που 'risk mitigator".

Όχι δεν έχω ζήσει επαρχεία και αυτό δεν έχει σε τίποτα να κάνει με το θέμα. Δεν έχει κάποια παραπάνω ισχύ η άποψη αυτού που έχει ζήσει επαρχία. Όλοι 1/11.000.000 ενώ υπό μία άλλη προσέγγιση, κάποιος που ζει σε περιοχή που κάνει subsidize με τους φόρους του τα έξοδα του κράτους για την επαρχία μπορει να έχει και παραπάνω.

Επεξ/σία από DrLo
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ποιός πέθανε και σε έβαλε λογοκριτή;

Φάνηκε το επίπεδό σου , να σε χαίρεσαι , πάντα άξιος και καλή συνέχεια

Κάτσε να σε βάλω σε αγνόηση γιατί δηλητηριάζεις το θέμα με τις προσωπικές σου καθοδηγούμενες (edit &ακραίες ) απόψεις και είναι κρίμα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Φάνηκε το επίπεδό σου , να σε χαίρεσαι , πάντα άξιος και καλή συνέχεια

Κάτσε να σε βάλω σε αγνόηση γιατί δηλητηριάζεις το θέμα με τις προσωπικές σου καθοδηγούμενες απόψεις και είναι κρίμα

κλαψ κλαψ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DrLo είπε

Σου έγραψα παραπάνω, όχι δεν είμαι της άποψης καλά να πάθουν.

Θεωρώ ότι αυτός που παίρνει την απόφαση για κάτι πρέπει να είναι και αυτός που αποφασίζει το που/πως/πότε πρέπει να είναι αυτό το κάτι. Το ζήτημα ειδάλως η απόφαση είναι μη βέλτιστη. Ξαναλέω είναι "τεχνικό". Αν το πούμε "απλωικά", αν σου εγγυηθεί καποιος ότι το σπίτι σου ότι και να γίνει θα στο πληρώσει κάποιος, θα σε νοίζει κάπως λιγότερο αν καεί.

Είχα δει παλιότερο ένα επεισόδιο του John Oliver που μίλαγε για κάτι παρόμοιο με τις πλημμύρες σε παραθαλάσσιες περιοχές με κίνδυνο τυφώνων στις ΗΠΑ.

Το κράτος πριν δεκαετίες είχε ξεκινήσει να χρηματοδοτεί ασφάλειες σπιτιών στις επικίνδυνες περιοχές με τη λογική ότι οι κάτοικοι μόλις μάζευαν λεφτά θα έφευγαν. Ωστόσο, εδώ και δεκαετίες δεν φεύγουν, γιατί το κράτος πληρώνει κάθε φορά τις ανακατασκευές των σπιτών και δεν έχουν κάτι να χάσουν.

Στην Ελλάδα ωστόσο δεν νομίζω ότι υπάρχουν τέτοια φαινόμενα, καθώς δεν υπάρχουν τέτοια προγράμματα. ΜΙα απλή αποζημείωση δεν έχει σχέση με κάτι τέτοιο. 

Επεξ/σία από giwrgostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Σου έγραψα παραπάνω, όχι δεν είμαι της άποψης καλά να πάθουν.

Θεωρώ ότι αυτός που παίρνει την απόφαση για κάτι πρέπει να είναι και αυτός που αποφασίζει το που/πως/πότε πρέπει να είναι αυτό το κάτι. Το ζήτημα ειδάλως η απόφαση είναι μη βέλτιστη. Ξαναλέω είναι "τεχνικό" .

Δεν σε πιάνω τι θες να πεις. 

Εγώ γνωρίζω ότι κανένας δεν περιμένει χρήματα μετά από μια φωτιά, τη ζωή του πίσω θέλει αλλά δεν μπορεί να την έχει γιατί η ζωή εκεί εξαρτάται άμεσα από το δάσος και τα χωράφια. 

Τέλος όταν το επιτελικό κράτος δεν κάνει τίποτα για να σε σώσει η αποζημίωση είναι το ελάχιστο. 

6 λεπτά πριν, giwrgostr είπε

Είχα δει παλιότερο ένα επεισόδιο του John Oliver που μίλαγε για κάτι παρόμοιο με τις πλημμύρες σε παραθαλάσσιες περιοχές με κίνδυνο τυφώνων στις ΗΠΑ.

Το κράτος πριν δεκαετίες είχε ξεκινήσει να χρηματοδοτεί ασφάλειες σπιτιών στις επικίνδυνες περιοχές με τη λογική ότι οι κάτοικοι μόλις μάζευαν λεφτά θα έφευγαν. Ωστόσο, εδώ και δεκαετίες δεν φεύγουν, γιατί το κράτος πληρώνει κάθε φορά τις ανακατασκευές των σπιτών και δεν έχουν κάτι να χάσουν.

Στην Ελλάδα ωστόσο δεν νομίζω ότι υπάρχουν τέτοια φαινόμενα, καθώς δεν υπάρχουν τέτοια προγράμματα. ΜΙα απλή αποζημείωση δεν έχει σχέση με κάτι τέτοιο. 

Στην περίπτωση του πευκόδασος δεν ισχύει αυτό, αν λείψει ο ανθρώπινος παράγοντας θα είχαμε χειρότερες καταστροφές. Εννοώ ανθρώπινος παράγοντας εκμετάλλευσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, giwrgostr είπε

Είχα δει παλιότερο ένα επεισόδιο του John Oliver που μίλαγε για κάτι παρόμοιο με τις πλημμύρες σε παραθαλάσσιες περιοχές με κίνδυνο τυφώνων στις ΗΠΑ.

Το κράτος πριν δεκαετίες είχε ξεκινήσει να χρηματοδοτεί ασφάλειες σπιτιών στις επικίνδυνες περιοχές με τη λογική ότι οι κάτοικοι μόλις μάζευαν λεφτά θα έφευγαν. Ωστόσο, εδώ και δεκαετίες δεν φεύγουν, γιατί το κράτος πληρώνει κάθε φορά τις ανακατασκευές των σπιτών και δεν έχουν κάτι να χάσουν.

Στην Ελλάδα ωστόσο δεν νομίζω ότι υπάρχουν τέτοια φαινόμενα, καθώς δεν υπάρχουν τέτοια προγράμματα. ΜΙα απλή αποζημείωση δεν έχει σχέση με κάτι τέτοιο. 

Αυτό που έγραψα παραπάνω ήταν αν θες μια απλωική προσέγγιση.

Έχω δει αρκετά επισόδεια του John Oliver αλλά δε ξέρω αυτό που λες, ούτε ξεκινάμε απαραίτητα από την ίδια λογική πάντα (γιατί συχνά λέει και αυτός υπέρτατες χαζομάρες).

Το να χρησιμοποιούταν ένα ποσοστό του ΕΝΦΙΑ πχ σαν "minimum ασφαλιστρο" για διάφορες περιπτώσεις και να αποζημειωνόσουν από αυτό το ταμείο, όσο μπορούσε κάθε φορά δε μου φαίνεται παράλογο. Αυτό είναι άλλο πάντως από το να βγάινει κάποιος και να μοιράζει λεφτά.

Anyway, το θέμα δεν είναι απλά και μόνο για αυτούς σε αυτή τη περίπτωση. Είναι γενικότερη αντίληψη περί του πως πρέπει να πέρνονται σωστές αποφάσεις και όσο μεγαλύτερη διαφορά υπάρχει μεταξύ αυτού που αποφασίζει με αυτόν που καλείται να "πληρωσει"  το κόστος της απόφασης, τόσο πιο στρεβλή είναι η διαδικασία. και δε το βλέπω μόνο στη περίπτωση των κρατικών εξόδων, είναι γενικότερη αντίληψή μου, από την καθημερινοτητα μέχρι αι τα πιο σοβαρά ζητήματα.

 

8 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Τέλος όταν το επιτελικό κράτος δεν κάνει τίποτα για να σε σώσει η αποζημίωση είναι το ελάχιστο. 

Η περίπτωση των αποζημειώσεων και κατά πόσο διακαιούσε κάτι τέτοι είναι δουλειά των δικαστηρίων.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φουντώνει η φωτιά στην Αρκαδία, ο ανεμος την έστρεψε προς σημεία με άκαυτο και ξεκίνησε νέο μέτωπο. Θα επικρατούν καλές καιρικές συνθήκες για την κατάσβεση της φωτιας.

Στην Μεσσηνία είναι υπό έλεγχο το μέτωπο. 

Στην Εύβοια ακόμα δεν έχει σβήσει λένε. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηδη φυλακιστηκαν οι πρωτοι εμπρηστες που ειχαν συλληφθει μεταξυ αυτων και η λαθρομεταναστρια που επιχειρησε να καψει το πεδιον του Αρεως. Αναφερομαι σε αυτην γιατι ηταν η μονη που της ασκηθηκε ποινικη διωξη για πλημελλημα κι οχι για κακουργημα οπως στους αλλους, ηταν επισης η μονη για την οποια κυκλοφορησε το γνωστο περι ψυχολογικων προβληματων, αλλα τελικως αυτα δεν ηταν αρκετα για να αφεθει ελευθερη. Δειχνει ενδεχομενως και τη βουληση επιτελους να τελειωνουμε με αυτους που καινε δαση, οταν για παραδειγμα, ο κυριος που του εφυγε η φωτια στο Ματι διωκεται για πλημελημα και παραμενει εξω μεχρι σημερα ή ο αλλος που επισης μπηκε φυλακη σημερα για το Ποικιλο Ορος, ειχε παρελθον με εμπρησμους αλλα κυκλοφορουσε κι αυτος ανετος.

Οι ποινες παρολα αυτα πρεπει να αυστηροποιηθουν , οι δε ανακριτες εχουν πολλη δουλεια μπροστα τους, αναφορικα με τη διερευνηση των κινητρων, βλ. παραγγελια του εισαγγελεα του Αρειου Παγου. Το βαρος πρεπει να δωθει εκει πλεον απο τις αρμοδιες δικαστικες αρχες.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αυτό που έγραψα παραπάνω ήταν αν θες μια απλωική προσέγγιση.

Έχω δει αρκετά επισόδεια του John Oliver αλλά δε ξέρω αυτό που λες, ούτε ξεκινάμε απαραίτητα από την ίδια λογική πάντα (γιατί συχνά λέει και αυτός υπέρτατες χαζομάρες).

Το να χρησιμοποιούταν ένα ποσοστό του ΕΝΦΙΑ πχ σαν "minimum ασφαλιστρο" για διάφορες περιπτώσεις και να αποζημειωνόσουν από αυτό το ταμείο, όσο μπορούσε κάθε φορά δε μου φαίνεται παράλογο. Αυτό είναι άλλο πάντως από το να βγάινει κάποιος και να μοιράζει λεφτά.

Anyway, το θέμα δεν είναι απλά και μόνο για αυτούς σε αυτή τη περίπτωση. Είναι γενικότερη αντίληψη περί του πως πρέπει να πέρνονται σωστές αποφάσεις και όσο μεγαλύτερη διαφορά υπάρχει μεταξύ αυτού που αποφασίζει με αυτόν που καλείται να "πληρωσει"  το κόστος της απόφασης, τόσο πιο στρεβλή είναι η διαδικασία. και δε το βλέπω μόνο στη περίπτωση των κρατικών εξόδων, είναι γενικότερη αντίληψή μου, από την καθημερινοτητα μέχρι αι τα πιο σοβαρά ζητήματα.

 

Η περίπτωση των αποζημειώσεων και κατά πόσο διακαιούσε κάτι τέτοι είναι δουλειά των δικαστηρίων.

Ναι τώρα όλοι αυτοί θα γίνουν πλούσιοι. 

Δεν μιλάμε γενικά μιλάμε συγκεκριμένα, τώρα εσύ που νιώθεις ότι το κρατικό χρήμα που σου παρακρατείτε σπαταλιέται σε αυτή την περίπτωση. Τότε ειλικρινά σε λυπάμαι.

Τώρα γενικά οι αποζημιώσεις κάπως έτσι λειτουργούν ΕΛΓΑ για παράδειγμα. 

Τι δικαιούνται και τι όχι ας μην το πιάσουμε, και μη το τραβάς με τον ορθολογισμό σε αυτό το θέμα, όπως τα δικαστήρια που λες. Γιατί πρέπει να βρεθούν πολλοί άλλοι πριν στα δικαστήρια για να καταλήξουμε στις αποζημιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Αυτα που παρέθεσες είναι στην Νότια Ελλάδα. Γνωρίζεις το μέγεθος της ΔΕΗ στην δυτική Μακεδονία? 

Σήμερα, οι 8 λιγνιτικοί σταθμοί της ΔΕΗ αποτελούν το 42% της εγκατεστημένης ισχύος της και παράγουν το56% περίπου της καθαρής ηλεκτρικής παραγωγής της ΔΕΗ.

Μόλις φέτος αν δεν κάνω λάθος, τέθηκε σε λειτουργία η 1η μονάδα με βιομάζα

το σήμερα της σελίδας είναι το 2007. Στο πραγματικό σήμερα η δεη έχει τρεις λιχνιτικούς σταθμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ηδη φυλακιστηκαν οι πρωτοι εμπρηστες που ειχαν συλληφθει μεταξυ αυτων και η λαθρομεταναστρια στο πεδιον του Αρεως. Αναφερομαι σε αυτην γιατι περιεργως ηταν η μονη που της ασκηθηκε ποινικη διωξη για πλημελλημα κι οχι για κακουργημα οπως στους αλλους, ηταν επισης η μονη για την οποια κυκλοφορησε το γνωστο περι ψυχολογικων προβληματων, αλλα τελικως αυτα δεν ηταν αρκετα για να αφεθει ελευθερη. Δειχνει ενδεχομενως και τη βουληση επιτελους να τελειωμουμε με αυτους, οταν ο κυριος που του εφυγε η φωτια στο Ματι διωκεται για πλημελημα και παραμενει εξω μεχρι σημερα.

Οι ποινες παρολα αυτα πρεπει να αυστηροποιηθουν , οι δε ανακριτες εχουν πολλη δουλεια μπροστα τους, αναφορικα με τη διερευνηση των κινητρων, βλ. παραγγελια του εισαγγελεα του Αρειου Παγου. Το βαρος πρεπει να δωθει εκει πλεον απο τις αρμοδιες δικαστικες αρχες.

 

Άκουσα σε ένα κανάλι ότι κάποιοι στην Πελοποννησο εκλεψαν χιλιόμετρα καλωδίων από εγκαταστάσεις φωτοβολταικων και πήγανε να τα λιώσουν, προκλήθηκε φωτιά στο μέρος αλλά την έσβησε η πυροσβεστική. Το κάθε καρυδιάς καρύδι πάει και προκαλεί φωτιές.....

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, Basilhs23___ said:

Άκουσα σε ένα κανάλι ότι κάποιοι στην Πελοποννησο εκλεψαν χιλιόμετρα καλωδίων από εγκαταστάσεις φωτοβολταικων και πήγανε να τα λιώσουν, προκλήθηκε φωτιά στο μέρος αλλά την έσβησε η πυροσβεστική. Το κάθε καρυδιάς καρύδι πάει και προκαλεί φωτιές.....

Τώρα...άμα πω ότι υποπτεύομαι ποιοί το έκαναν, θα κλειδωθεί το θέμα ε;

Αααα... Βρήκα και το link https://www.thessnews.gr/thessaloniki/astinomika/thessaloniki-i-mafia-tou-chalkou-xanachtypa-arpaxan-kalodia-apo-egkatastasi-fotovoltaikon-kai-evalan-fotia/

Edit: Το ίδιο λέμε, ή είναι άλλη περίπτωση;

Σημερινή ημερομηνία είναι αυτό που έβαλα

24 minutes ago, BackFromHell said:

μεταξυ αυτων και η λαθρομεταναστρια που επιχειρησε να καψει το πεδιον του Αρεως. Αναφερομαι σε αυτην γιατι ηταν η μονη που της ασκηθηκε ποινικη διωξη για πλημελλημα κι οχι για κακουργημα οπως στους αλλους, ηταν επισης η μονη για την οποια κυκλοφορησε το γνωστο περι ψυχολογικων προβληματων, αλλα τελικως αυτα δεν ηταν αρκετα για να αφεθει ελευθερη. Δειχνει ενδεχομενως και τη βουληση επιτελους να τελειωνουμε με αυτους που καινε δαση, οταν για παραδειγμα, ο κυριος που του εφυγε η φωτια στο Ματι διωκεται για πλημελημα και παραμενει εξω μεχρι σημερα ή ο αλλος που επισης μπηκε φυλακη σημερα για το Ποικιλο Ορος, ειχε παρελθον με εμπρησμους αλλα κυκλοφορουσε κι αυτος ανετος.

Γιατί πλημέλλημα η Αφγανή;

Αυτός στο Μάτι, λέει ότι πήγε η Πυροσβεστική και έσβησε τότε την φωτιά 

Αν συνέχισε η φωτιά μετά και έκαψε, έχει την ευθύνη 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Πολυς κόσμος, τόσο στην Ελλάδα όσο και εκτός, σε όλο τον κόσμο, δεν πιστεύει στην κλιματική αλλαγή. Έχω διαβάσει διαφορα επιχειρήματα, αλλα σοβαρά που απορρέουν από το γεγονός ότι όσοι τα λένε δεν έχουν το επίπεδο αλλα και την πρόσβαση για την ανάγνωση σε επιστημονικές δημοσιεύσεις και βιβλία, οπότε μιλάνε μονο με βάση την δική τους εμπειρία. Έχω ακούσει και εντελως γελοία πράγματα όπως και πλήρη άρνηση. Η βασική αιτία της άρνησης αποδοχής του προβλήματος και της προσπάθειας ακύρωσης/αμαυρωσης των δεδομένων που προκύπτουν, είναι πως στον κόσμο δεν αρέσει να του καταλογιζεις ευθύνες και να του κουνάς το δάκτυλο. Ακόμα και για όσους όμως αποδέχονται το φαινόμενο τα δεδομένα και ότι υπάρχουν ευθύνες, αυτό που διαβλεπουμε είναι η γραφικότητα με την οποία παρουσιάζεται το φαινόμενο από μια μερίδα ατόμων φορέων και μέσων, η αν αξιοπιστία που νιώθει αρκετός κόσμος απέναντι σε οργανώσεις και φορείς, όπως και η ανυπαρξία εύρεσης μιας χρυσης τομής με την οποία μπορούμε κάπως να προχωρήσουμε και να υπάρξει μια κάποια βελτίωση του προβλήματος σε βάθος χρόνου. Το να περιμένεις αλλαγή νοοτροπίας και καταναλωτικων συνηθειών από τον πληθυσμό του πλανήτη επειδή απλά θα το πει ο οικολόγος, ο πολιτικός, η Γκρετα Τουνμλεργκ, ο ακτιβιστής, είναι ανέφικτο. Ακόμα βέβαια και να ερχόταν ο ίδιος ο Θεός να το πει πάλι είναι αμφίρροπο αν θα άλλαζε κάτι σημαντικά. Η κοινωνία έχει μπουχτίσει από τα πρέπει και από διάφορους που της κουνάνε το δάκτυλο και πλέον ούτε διάθεση έχει να ακούσει, να μάθει, να αλλαξει. Ο καθένας κλείνεται στο καβούκι του και κοιτάει τον εαυτό του, πέραν από τον στενό του κύκλο αντιμετωπίζει με καχυποψία όλους τους άλλους, σου λέει που ξέρω εγώ ότι το ταδε είναι για το συμφέρον μου, ο καθένας κοιτάει το δικό του και να βγάλει κέρδος. 

Να ξέρεις πως η όλη διαδικασία της κλιματικής αλλαγής την εκμεταλλευονται πάρα πολλοί. Διάβαζα προχθές πως τα κρουαζεριοπλοια των 10 μεγαλύτερων εταιρειών παγκοσμιως εκπέμπουν τόσα αέρια θερμοκηπίου όσο όλος ο στόλος των αυτοκινήτων στην Ευρώπη.αλλά είναι πιο επικερδες για τις εταιρείες  να πουλήσουν νέα αυτοκίνητα πάρα να ενημερωθεί ο κόσμος για τα κρουαζιεριοπλοια. Η κλιματική αλλαγή ειναι πεδίο αντιπαράθεσης μεταξύ εταιρειών που είναι το κατεστημένο και σε αυτές που θέλουν να τις ανατρέψουν για να γινουν αυτές το κατεστημένο. Και εμείς είμαστε στην μέση και πρέπει να διαλέξουμε στρατόπεδα. Ειδικά για τις φωτιές, ας αναρωτηθεί κάποιος τι θα γινοταν εάν οι Έλληνες πυροσβέστες είχαν την εκπαίδευση και τον εξοπλισμό των Ρουμάνων και εάν οι κάτοικοι(ειδικά της Αττικής) είχαν συναίσθηση που εχτιζαν τα σπίτια τους και τα μέτρα προστασίας που έπρεπε να πάρουν.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...