Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Macosj είπε

Σωστό μέχρι το κομματικούς, για ψεκαστικούς θα έλεγα. Εκτός αν εννοείς ότι όλοι αυτοί είναι σύριζα, γιατί εγώ βλέπω οι περισσότεροι να είναι δεξιοί από αυτούς αν όχι όλοι

Πολλοί που δεν έχουν ιδέα και νομίζουν ότι ότι βλέπουν στα social είναι αλήθεια πέφτουν θύματα ασχέτως κόμματος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Macosj είπε

Τι πολιτικό έγραψα? Την εμπειρία μου καταθέτω, αν κάποιος άλλος έχει διαφορετική μπορεί να τη γράψει. Δηλαδή θα φοβόμαστε να λέμε τα πράγματα όπως είναι 

δεν είναι φόβος ,είναι τεχνολογικό φόρουμ με κανόνες . Απο τους κύριους κανόνες είναι μη αναφορά σε πολιτικά.  Αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά , πάσο , δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω αλλιώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αυτα που παρέθεσες είναι στην Νότια Ελλάδα. Γνωρίζεις το μέγεθος της ΔΕΗ στην δυτική Μακεδονία? 

Σήμερα, οι 8 λιγνιτικοί σταθμοί της ΔΕΗ αποτελούν το 42% της εγκατεστημένης ισχύος της και παράγουν το56% περίπου της καθαρής ηλεκτρικής παραγωγής της ΔΕΗ.

Μόλις φέτος αν δεν κάνω λάθος, τέθηκε σε λειτουργία η 1η μονάδα με βιομάζα

Απο το λογαριασμό Ιουνίου της ΔΕΗ

image.png.100fdb555f3e0a38a742275297bf8c66.png

επειδή εγω τουλάχιστον πρώτη φορά παρατήρώ το "Πυρηνική Ενέργεια" θα υπέθετα ότι έχει να κάνει με την πρωταρχική πηγή του ρευματος που παράγει ή αγοράζει η ΔΕΗ (μέσα και οι εισαγωγές) ή αυτό που "εμπορεύεται" (όχι απαραίτητα αυτό που παράγει).  

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Πολυς κόσμος, τόσο στην Ελλάδα όσο και εκτός, σε όλο τον κόσμο, δεν πιστεύει στην κλιματική αλλαγή. Έχω διαβάσει διαφορα επιχειρήματα, αλλα σοβαρά που απορρέουν από το γεγονός ότι όσοι τα λένε δεν έχουν το επίπεδο αλλα και την πρόσβαση για την ανάγνωση σε επιστημονικές δημοσιεύσεις και βιβλία, οπότε μιλάνε μονο με βάση την δική τους εμπειρία. Έχω ακούσει και εντελως γελοία πράγματα όπως και πλήρη άρνηση. Η βασική αιτία της άρνησης αποδοχής του προβλήματος και της προσπάθειας ακύρωσης/αμαυρωσης των δεδομένων που προκύπτουν, είναι πως στον κόσμο δεν αρέσει να του καταλογιζεις ευθύνες και να του κουνάς το δάκτυλο. Ακόμα και για όσους όμως αποδέχονται το φαινόμενο τα δεδομένα και ότι υπάρχουν ευθύνες, αυτό που διαβλεπουμε είναι η γραφικότητα με την οποία παρουσιάζεται το φαινόμενο από μια μερίδα ατόμων φορέων και μέσων, η αν αξιοπιστία που νιώθει αρκετός κόσμος απέναντι σε οργανώσεις και φορείς, όπως και η ανυπαρξία εύρεσης μιας χρυσης τομής με την οποία μπορούμε κάπως να προχωρήσουμε και να υπάρξει μια κάποια βελτίωση του προβλήματος σε βάθος χρόνου. Το να περιμένεις αλλαγή νοοτροπίας και καταναλωτικων συνηθειών από τον πληθυσμό του πλανήτη επειδή απλά θα το πει ο οικολόγος, ο πολιτικός, η Γκρετα Τουνμλεργκ, ο ακτιβιστής, είναι ανέφικτο. Ακόμα βέβαια και να ερχόταν ο ίδιος ο Θεός να το πει πάλι είναι αμφίρροπο αν θα άλλαζε κάτι σημαντικά. Η κοινωνία έχει μπουχτίσει από τα πρέπει και από διάφορους που της κουνάνε το δάκτυλο και πλέον ούτε διάθεση έχει να ακούσει, να μάθει, να αλλαξει. Ο καθένας κλείνεται στο καβούκι του και κοιτάει τον εαυτό του, πέραν από τον στενό του κύκλο αντιμετωπίζει με καχυποψία όλους τους άλλους, σου λέει που ξέρω εγώ ότι το ταδε είναι για το συμφέρον μου, ο καθένας κοιτάει το δικό του και να βγάλει κέρδος. 

Δυστυχώς πολλά ψεκαστικα έρχονται από την Αμερική, ακόμα και ο τραμπ δεν δεχόταν την κλιματική αλλαγή. Γενικά βλέπουμε ότι στην ανατολή που το iq με βάση έρευνες είναι πολύ μεγαλύτερο αυτά Υπάρχουν σε πολύ μικρότερο βαθμό 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν είναι φόβος ,είναι τεχνολογικό φόρουμ με κανόνες . Απο τους κύριους κανόνες είναι μη αναφορά σε πολιτικά.  Αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά , πάσο , δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω αλλιώς

Οκ το διόρθωσα, απλά πολλοί νομίζουν ότι αρνητής της κλιματικής αλλαγής = αντιπολίτευση, ορθολογιστης = μαζί με την κυβέρνηση. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει ούτε στο ελάχιστο όχι απλά δεν ισχύει 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Macosj είπε

Οκ το διόρθωσα, απλά πολλοί νομίζουν ότι αρνητής της κλιματικής αλλαγής = αντιπολίτευση, ορθολογιστης = μαζί με την κυβέρνηση. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει ούτε στο ελάχιστο όχι καν δεν ισχύει 

ναι ,κατάλαβα , αλλά δε θέλει και πολύ να το πάνε κάποιοι αλλού το θέμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Macosj είπε

Δυστυχώς πολλά ψεκαστικα έρχονται από την Αμερική, ακόμα και ο τραμπ δεν δεχόταν την κλιματική αλλαγή. Γενικά βλέπουμε ότι στην ανατολή που το iq με βάση έρευνες είναι πολύ μεγαλύτερο αυτά Υπάρχουν σε πολύ μικρότερο βαθμό 

Οκ το διόρθωσα, απλά πολλοί νομίζουν ότι αρνητής της κλιματικής αλλαγής = αντιπολίτευση, ορθολογιστης = μαζί με την κυβέρνηση. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει ούτε στο ελάχιστο όχι απλά δεν ισχύει 

Είναι πολύπλοκο το θέμα της άρνησης ενός φαινομένου, δεν εξαντλείται μοναχα στους ψεκασμενους, αυτοί είναι μόνο μια πτυχή του προβλήματος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι άλλο τώρα. Νομίζω ότι αυτή η ενίσχυση που θα δοθεί θα πάει κατά πλειονότητα σε λάθος χέρια. Κάποια μόνιμοι κάτοικοι εκ Αθηνών θα πάρουν ενισχύσεις πολλά χιλιάρικα ενώ αυτοί που πραγματικά έχασαν τις περιουσίες τους θα πάρουν ψίχουλα σε συνάρτηση με αυτό που έχασαν και με αυτά που έχουν 

5 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Είναι πολύπλοκο το θέμα της άρνησης ενός φαινομένου, δεν εξαντλείται μοναχα στους ψεκασμενους, αυτοί είναι μόνο μια πτυχή του προβλήματος. 

Είναι σαν τα εμβόλια. Πάντα υπήρχε αντιεμβολιαστικό κίνημα, απλά τώρα με το κορονοϊό αυξήθηκε κατά πολύ και επηρέασε και αυτούς που είχαν κάποιες αμφιβολίες. Εγώ απορώ πως δεν έχει επέμβει εισαγγελέας για όλα αυτά που διαδίδονται με πειραγμένα στοιχεία. 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω καταλάβει από αναζητήσεις στο internet( δηλαδή άστα να πάνε), οι περισσότεροι δεν δέχονται ότι η κλιματική αλλαγή οφείλεται στη ανθρώπινη παρέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα τους δωθούν λεφτά γιατί θα τα σπαταλήσουν. 

Αν τους δώσουν 2-3 χιλιάρικα ναι, αν τους δώσουν όσα έχασαν όχι. Αυτό ας πούμε δεν θεωρείται πολιτικό σχόλιο. Οκ συνεχίζουμε όμως. Όταν έγραψα εγώ για μια γνωστή φυλλάδα που διαδίδει fake news έπεσαν να με φάνε 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Macosj είπε

Αν τους δώσουν 2-3 χιλιάρικα ναι, αν τους δώσουν όσα έχασαν όχι. Αυτό ας πούμε δεν θεωρείται πολιτικό σχόλιο. Οκ συνεχίζουμε όμως. Όταν έγραψα εγώ για μια γνωστή φυλλάδα που διαδίδει fake news έπεσαν να με φάνε 

To σχόλιό που ήταν προφανές "πικάρισμα" να γελάσουμε και λίγο.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δε πρέπει να δωθεί ούτε ένα ευρώ (όχι για το περί σπατάλης κλπ, γενικότερη άποψη που δεν έιναι της ώρας).

ΥΓ: Τα πάντα είναι "πολιτικά". Όποιος μπορεί να μη έχει καθόλου "πολιτική" στο τι σκέφτεται και λέει για τέτοια ζητήματα , τότε λέει ανούσια πράγματα.

Επεξ/σία από DrLo
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DrLo είπε

Προσωπική μου άποψη είναι...

Σεβαστό που δε θες να το αναλύσεις αλλά το σωστό είναι να μην το αναφέρεις καθόλου μιας και είναι τουλάχιστον ακραία άποψη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, DrLo είπε

To σχόλιό που ήταν προφανές "πικάρισμα" να γελάσουμε και λίγο.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δε πρέπει να δωθεί ούτε ένα ευρώ (όχι για το περί σπατάλης κλπ, γενικότερη άποψη που δεν έιναι της ώρας).

ΥΓ: Τα πάντα είναι "πολιτικά". Όποιος μπορεί να μη έχει καθόλου "πολιτική" στο τι σκέφτεται και λέει για τέτοια ζητήματα , τότε λέει ανούσια πράγματα.

Μιλάς για Δημόσιο χρήμα ή και ιδιωτικό; (Δηλαδή να απαγορέψουμε και τις δωρεές)

Δηλαδή είναι σαν να μας λες καλά να πάθουνε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Μιλάς για Δημόσιο χρήμα ή και ιδιωτικό; (Δηλαδή να απαγορέψουμε και τις δωρεές)

Δηλαδή είναι σαν να μας λες καλά να πάθουνε;

Για δημοσιο προφανώς.

Το ιδωτικό το κάνει ο καθένας σαίτες ή χαρτοπόλεμο και το κάνει ότι γουστάρει προφανώς. Δε μπορώ να έχω άποψη τη πρέπει ή δε πρέπει να το το κάνει.

Όχι δε λέω "καλά να πάθουνε". Δε ξέρω πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα. Λέω ότι δε θεωρώ σωστό να δωθούν χρήματα, και σίγουρα όχι στο 100%.  Είναι κάπως "τεχνικοί" οι λόγοι που κάνουν να το πιστέυω και δεν είναι της παρούσης.

22 λεπτά πριν, korakios είπε

Σεβαστό που δε θες να το αναλύσεις αλλά το σωστό είναι να μην το αναφέρεις καθόλου μιας και είναι τουλάχιστον ακραία άποψη 

Ποιός πέθανε και σε έβαλε λογοκριτή;

Επεξ/σία από DrLo
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Αυτα που παρέθεσες είναι στην Νότια Ελλάδα. Γνωρίζεις το μέγεθος της ΔΕΗ στην δυτική Μακεδονία? 

Σήμερα, οι 8 λιγνιτικοί σταθμοί της ΔΕΗ αποτελούν το 42% της εγκατεστημένης ισχύος της και παράγουν το56% περίπου της καθαρής ηλεκτρικής παραγωγής της ΔΕΗ.

Μόλις φέτος αν δεν κάνω λάθος, τέθηκε σε λειτουργία η 1η μονάδα με βιομάζα

Φαντάζομαι σημασία έχει τι περνάει στο δίκτυο. Αυτή την στιγμή λοιπόν είναι αυτό, με τον λιγνίτη να έχει μπει τον Αύγουστο λόγο της ζήτησης. Τους προηγούμενους μήνες ήταν λιγότερο από 5-6 %.

gfhfhfhgfhg.png.22be0bb15354c120865b5bf457e059c3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Για δημοσιο προφανώς.

Το ιδωτικό το κάνει ο καθένας σαίτες ή χαρτοπόλεμο και το κάνει ότι γουστάρει προφανώς. Δε μπορώ να έχω άποψη τη πρέπει ή δε πρέπει να το το κάνει.

Ποιός πέθανε και σε έβαλε λογοκριτή;

Προσπαθώ να βρω μια λογική εξήγηση αλλά δεν μπορώ. Αν είσαι της άποψης καλά να πάθουν ας πούμε τότε μάλλον δεν έχεις ζήσει στην επαρχεία, πόσο μάλλον να πας σε κάποιο χωριό της Εύβοιας συγκεκριμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...