Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Ωραία. Ας υποθέσουμε ότι αυτός ο άνθρωπος λέει αλήθεια. Ότι έτσι έγιναν όλα.

Έχω μια ερωτηση να κάνω:.

Γιατί να θέλει ένα χρεοκοπημένο κράτος να καταστρέφει 30.000 ανθρώπους οικονομικά;

Που ακριβώς υπάρχει συμφέρον μέσα από αυτό; Θέλει ο Σόρος να μας καταστρέψει για να φτιάξει ανεμογεννήτριες στη περιοχή;

Εγώ από αυτά που λέει κρατάω μόνο το μπάχαλο του ελληνικού κράτους

6 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Τα είπαμε και τα ξαναείπαμε. Όταν έχεις το παρελθόν με το Μάτι θα κάνεις πλέον εκκενώσεις ακόμα και για φωτιά σε χαρτοπετσέτα. Κανείς δε θα ρισκάρει πλέον τέτοιο πράγμα.

Ναι ίσως κάποιες εκκενώσεις να μη χρειάζονταν. Και που ξέρει ο εκάστοτε υφιπουργος αν δεν αλλάξει η φορά του αέρα η αν ξαφνικά τα 3 μποφόρ γίνουν 9 όπως στο μάτι και τους κάψουν όλους. Δε ρισκάρανε με αποτέλεσμα να σωθούν όλοι αλλά να καταστραφούν τα πάντα.

Μην μου κόβεις αυτά που γράφω. Είπα δεν θέλω ΟΥΤΕ νεκρούς ΟΥΤΕ αυτό που έγινε. Αυτό είναι ψευτοδίλλημα και έχουν τσιμπήσει πολλοί.

Επεξ/σία από telis
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, telis είπε

Μην μου κόβεις αυτά που γράφω. Είπα δεν θέλω ΟΥΤΕ νεκρούς ΟΥΤΕ αυτό που έγινε. Αυτό είναι ψευτοδίλλημα και έχουν τσιμπήσει πολλοί.

Σόρρυ δεν είχα σκοπό να διαστρεβλώσω αυτό που γράφεις.

Τις προάλλες όταν έγραψα πως θα προτιμούσα να μην υπάρχουν ούτε νεκροί ούτε χαμένες περιουσίες, γελαγαν εδώ. Θεώρησα λοιπόν ότι αυτά δεν γίνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Σόρρυ δεν είχα σκοπό να διαστρεβλώσω αυτό που γράφεις.

Τις προάλλες όταν έγραψα πως θα προτιμούσα να μην υπάρχουν ούτε νεκροί ούτε χαμένες περιουσίες, γελαγαν εδώ. Θεώρησα λοιπόν ότι αυτά δεν γίνονται...

Ας γελάει όποιος θέλει. Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει πως αντιλαμβάνεται ο καθένας τα πράγματα. Τεχνητά πέρασε το δίλημμα, το ξαναλέω και τσίμπησε πολύς κόσμος. Ακόμα και η ανεξάρτητη (γκουχ γκουχ) δικαιοσύνη διάταξε έρευνα ΕΝ ΜΕΣΩ πυρκαγιών και ενώ δεν υπήρχε ένδειξη πότε θα σβήσουν για όνομα του Θεού δηλαδή, για το αν υπάρχει οργανωμένο σχέδιο εμπρηστών. Έπεσαν επικοινωνιακά να παρουσιάσουν την κατάσταση λίγο-πολύ ως δεδομένη, ότι δεν γινόταν να γίνει τίποτα διαφορετικό.*

Και ξάφνου βλέπεις το capital.gr που μόνο αντιπολίτευση δεν κάνει, να βάζει αυτό γιατί απλά είναι γεγονός χωρίς αμφισβήτηση:

https://www.capital.gr/story/3575401/asteroskopeio-gia-ti-fotia-sto-tatoi-xekinise-kai-ekaige-me-2-mpofor-epi-treis-ores

* Όπως και ο άλλος στο Μάτι έκανε τα αχαρακτήριστα στην τηλεόραση live ενώ ήξερε ότι υπήρχαν νεκροί.

Αυτή την Ελλάδα δεν την θέλω.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cumulus είπε

Εγω δεν μπορω να κρινω αν αυτα που λεει ο αγαπητος green_punisher ειναι αληθεια ή ψεμματα ,διοτι σε αντιθεση με αλλους δεν εχω μαντικες ιδιοτητες,οποτε θα δεχτω οτι ειναι αληθεια.Αυτο ομως που μου κανει εντυπωση ειναι οτι προσπαθησα να ακολουθησω τον λογαριασμο στο twitter και μου λεει οτι δεν υπαρχει.

Επειδη ειμαι ασχετος απο twitter αν υποθεσω οτι ανοιξε λογαριασμο για να γραψει μονο αυτο το μηνυμα ,θα ειμαι λαθος;

https://twitter.com/green_punisher/status/1424043007771348994?ref_src=twsrc%5Etfw

- Το να άνοιξε κάποιος λογαριασμό έστω "για να γράψει μόνο αυτό το μήνυμα" και ταυτόχρονα να μην υπάρχει λογαριασμός του στο twitter (@green_punisher, This Tweet is from an account that no longer exists.) μήπως θα έπρεπε να οδηγήσει τη σκέψη-ακόμα και ενός κατά δήλωσή του "άσχετου απο twitter"-σε μια διαφορετική εκτίμηση;

- Με ένα πρόχειρο ψάξιμο βρήκα απαντήσεις στην twitter.com (προς τον @green_punisher) στις "Mar 12, 2020"...

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφερουσα ειναι η μαρτυρια εθελοντη απο τη Λαρισα που βρεθηκε στην Ευβοια για να βοηθησει, οπως δημοσιευεται σημερα στην τοπικη εφημεριδα.

"Όπου κι αν περπατούσες έβλεπες γκαζάκια. Το έβλεπες ανά είκοσι και τριάντα μέτρα. Δεν ήταν ένα ή δύο, αλλά πολλά μαζί. Και δίπλα βρισκόντουσαν αλουμινόχαρτα και μπιτόνια. Μια ανεξήγητη κατάσταση που απλά μας εξόργισε όλους όσοι βρεθήκαμε εκεί για να βοηθήσουμε” εξηγεί, στην “Ελευθερία” της Λάρισας, ο Δημήτρης από το Συκούριο που έφυγε μαζί με τέσσερις φίλους του, επίσης εθελοντές από το χωριό, για τη φλεγόμενη Βόρεια Εύβοια.

Η παραπανω μαρτυρια συναδει και με αλλες μαρτυριες ντοπιων ή μαρτυρων απο την περιοχη της Ευβοιας, ολες αυτες τις ημερες.

Ο ανακριτης που εχει αναλαβει την ερευνα περι οργανωμενου σχεδιου ή/και εγκληματικης οργανωσης, εχει μπροστα του πολλη δουλεια. Πχ να ελεγξει την αξιοπιστια τετοιων μαρτυριων κι αν τυχον ευσταθουν, να προχωρησει με τα περαιτερω γιατι ολοενα και αυξανονται οι συμπτωσεις και στο τελος, καποιοι που εχουν ηδη βγαλει πορισματα απο τα πληκτρολογια τους απο την 1η μερα (ειναι συνηθως οι ιδιοι που απο τη 1η εστια της Βαρυπομπης απαιτουσαν την παυση των εκκενωσεων, οι ιδιοι που αναπαρηγαγαν fake news οτι ο Ρουμανος επικεφαλης ειπε πως η φωτια μπορουσε να σβησει απο τη 1η μερα και οι ιδιοι που λενε οτι αφησανε την Ευβοια να καει αβοηθητη με μισο μποφορ) , θα ψαχνουν συννεφο για να πεσουν .

Διοτι αν (λεμε, αν) ευσταθει κατι τετοιο, αυξανονται οι πιθανοτητες να υπηρξε, οργανωμενο, καλα σχεδιασμενο και χειρουργικα εκτελεσμενο σχεδιο ολοκαυτωματος. Αλλα επειδη εγω δεν βιαζομαι να βγαλω συμπερασματα σαν εκεινους που μας λεγανε για το Ρουμανο επικεφαλης, θα αναμενω πρωτα να μαθω αν μπορει να ευσταθει μια τετοια μαρτυρια. Κρατω επιφυλαξεις, παροτι ειναι μπολικες και οι συμπτωσεις και οι μαρτυριες. Αλλωστε , περα απο τυχον εξωτερικο παραγοντα, δεν μπορει να παει καπου αλλου το μυαλο μου αναφορικα με τυχον ηθικη αυτουργια. Ουτε κι εκει παει το μυαλο μου δηλαδη (too much πχ να μπηκε η Τουρκια σε τετοια διαδικασια αφου δεν εχει να αποκομισει καποιο αμεσο ωφελος), αλλα με τετοιες μαρτυριες, ειναι να απορει κανεις.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ενδιαφερουσα ειναι η μαρτυρια εθελοντη απο τη Λαρισα που βρεθηκε στην Ευβοια για να βοηθησει, οπως δημοσιευεται σημερα στην τοπικη εφημεριδα.

"Όπου κι αν περπατούσες έβλεπες γκαζάκια. Το έβλεπες ανά είκοσι και τριάντα μέτρα. Δεν ήταν ένα ή δύο, αλλά πολλά μαζί. Και δίπλα βρισκόντουσαν αλουμινόχαρτα και μπιτόνια. Μια ανεξήγητη κατάσταση που απλά μας εξόργισε όλους όσοι βρεθήκαμε εκεί για να βοηθήσουμε” εξηγεί, στην “Ελευθερία” της Λάρισας, ο Δημήτρης από το Συκούριο που έφυγε μαζί με τέσσερις φίλους του, επίσης εθελοντές από το χωριό, για τη φλεγόμενη Βόρεια Εύβοια.

Η παραπανω μαρτυρια συναδει και με αλλες μαρτυριες ντοπιων ή μαρτυρων απο την περιοχη της Ευβοιας, ολες αυτες τις ημερες.

Ο ανακριτης που εχει αναλαβει την ερευνα περι οργανωμενου σχεδιου ή/και εγκληματικης οργανωσης, εχει μπροστα του πολλη δουλεια. Πχ να ελεγξει την αξιοπιστια τετοιων μαρτυριων κι αν τυχον ευσταθουν, να προχωρησει με τα περαιτερω γιατι ολοενα και αυξανονται οι συμπτωσεις και στο τελος, καποιοι που εχουν ηδη βγαλει πορισματα απο τα πληκτρολογια τους απο την 1η μερα (ειναι συνηθως οι ιδιοι που απο τη 1η εστια της Βαρυπομπης απαιτουσαν την παυση των εκκενωσεων, οι ιδιοι που αναπαρηγαγαν fake news οτι ο Ρουμανος επικεφαλης ειπε πως η φωτια μπορουσε να σβησει απο τη 1η μερα και οι ιδιοι που λενε οτι αφησανε την Ευβοια να καει αβοηθητη με μισο μποφορ) , θα ψαχνουν συννεφο για να πεσουν .

Διοτι αν (λεμε, αν) ευσταθει κατι τετοιο, μιλαμε για λεπτομερες, οργανωμενο και χειρουργικα εκτελεσμενο σχεδιο ολοκαυτωματος. Αλλα επειδη εγω δεν βιαζομαι να βγαλω συμπερασματα σαν εκεινους που μας λεγανε για το Ρουμανο επικεφαλης, θα αναμενω πρωτα να μαθω αν μπορει να ευσταθει μια τετοια μαρτυρια. Κρατω επιφυλαξεις, παροτι ειναι μπολικες και οι συμπτωσεις και οι μαρτυριες.

Κι εμείς έχουμε δηλώσεις από πυροσβέστες της περιοχής: 
"Προχωρούσαμε σβήνοντας τη φωτιά και αφού απομακρυνόμασταν, μετά από λίγο ξαναφούντωνε πίσω μας, με κίνδυνο να εγκλωβιστούμε και να καούμε όλοι"!

Αν αυτό ήταν λόγω εμπρησμών ή λόγω των ακραίων συνθηκών που δημιούργησε ο 10ήμερος καύσωνας ή συνδυασμός, δεν ξέρω αν θα το μάθουμε ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ενδιαφερουσα ειναι η μαρτυρια εθελοντη απο τη Λαρισα που βρεθηκε στην Ευβοια για να βοηθησει, οπως δημοσιευεται σημερα στην τοπικη εφημεριδα.

"Όπου κι αν περπατούσες έβλεπες γκαζάκια. Το έβλεπες ανά είκοσι και τριάντα μέτρα. Δεν ήταν ένα ή δύο, αλλά πολλά μαζί. Και δίπλα βρισκόντουσαν αλουμινόχαρτα και μπιτόνια. Μια ανεξήγητη κατάσταση που απλά μας εξόργισε όλους όσοι βρεθήκαμε εκεί για να βοηθήσουμε” εξηγεί, στην “Ελευθερία” της Λάρισας, ο Δημήτρης από το Συκούριο που έφυγε μαζί με τέσσερις φίλους του, επίσης εθελοντές από το χωριό, για τη φλεγόμενη Βόρεια Εύβοια.

Η παραπανω μαρτυρια συναδει και με αλλες μαρτυριες ντοπιων ή μαρτυρων απο την περιοχη της Ευβοιας, ολες αυτες τις ημερες.

Ο ανακριτης που εχει αναλαβει την ερευνα περι οργανωμενου σχεδιου ή/και εγκληματικης οργανωσης, εχει μπροστα του πολλη δουλεια. Πχ να ελεγξει την αξιοπιστια τετοιων μαρτυριων κι αν τυχον ευσταθουν, να προχωρησει με τα περαιτερω γιατι ολοενα και αυξανονται οι συμπτωσεις και στο τελος, καποιοι που εχουν ηδη βγαλει πορισματα απο τα πληκτρολογια τους απο την 1η μερα (ειναι συνηθως οι ιδιοι που απο τη 1η εστια της Βαρυπομπης απαιτουσαν την παυση των εκκενωσεων, οι ιδιοι που αναπαρηγαγαν fake news οτι ο Ρουμανος επικεφαλης ειπε πως η φωτια μπορουσε να σβησει απο τη 1η μερα και οι ιδιοι που λενε οτι αφησανε την Ευβοια να καει αβοηθητη με μισο μποφορ) , θα ψαχνουν συννεφο για να πεσουν .

Διοτι αν (λεμε, αν) ευσταθει κατι τετοιο, μιλαμε για λεπτομερες, οργανωμενο και χειρουργικα εκτελεσμενο σχεδιο ολοκαυτωματος. Αλλα επειδη εγω δεν βιαζομαι να βγαλω συμπερασματα σαν εκεινους που μας λεγανε για το Ρουμανο επικεφαλης, θα αναμενω πρωτα να μαθω αν μπορει να ευσταθει μια τετοια μαρτυρια. Κρατω επιφυλαξεις, παροτι ειναι μπολικες και οι συμπτωσεις και οι μαρτυριες. Αλλωστε , περα απο τυχον εξωτερικο παραγοντα, δεν μπορει να παει καπου αλλου το μυαλο μου αναφορικα με τυχον ηθικη αυτουργια. Ουτε κι εκει παει το μυαλο μου δηλαδη (too much πχ να μπηκε η Τουρκια σε τετοια διαδικασια αφου δεν εχει να αποκομισει καποιο ωφελος), αλλα με τετοιες μαρτυριες, ειναι να απορει κανεις.

Για θα ματιά του κόσμου μπαίνει ανακριτής. Τι να ανακρίνει? Τα δέντρα που έμειναν ακαυτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ακουστεί έντονα τα γκαζάκια και κυκλοφορούν πολλές φωτό, θα δείξει αν όντως ισχύουν.
Προσπαθώ όμως να καταλάβω λίγο την διαδικασία, παίρνω βενζίνη λογικά με το μπετόνι και τα πανιά, βάζω φωτιά και από πάνω βάζω ένα γκαζάκι για να σκάσει, το γκαζάκι θα βοηθήσει από την έκρηξη να εξαπλωθεί γρήγορα η φωτιά ;
Πετάω ένα γεμάτο γκαζάκι στο Δάσος και περιμένω να σκάσει από τον ήλιο; Νομίζω δύσκολο να σκάσει.


Λίμνη Μπελέτση, βασιλικα κτήματα κτλπ όπως και σε πολλά άλλα δάση πετάνε drone όπως πετάω και εγώ, είναι σίγουρο ότι έχουν πέσει πολλά  τα οποία δεν βρίσκονται ποτέ, αν κάποιο του χτυπάει την μπαταρία ο ήλιος είναι πιθανό να σκάσει και να προκληθεί φωτιά;

Αν έχουμε κανένα πυροτεχνουργό να μας κάνει ανάλυση 🤔

και κάποιοι έλεος, δεν είναι όλα πολιτική , υπάρχει και ο ανθρώπινος παράγοντας, για αυτό έκατσα και έγραψα και 5 βλακείες.
Θα πέσει φρέσκο χρήμα 
Τσίμπησε ο κόσμος αλλά εγώ ουάου δεν τσιμπάω με τίποτα 
Ψευτοδίλημμα ......................
γκρρρρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Για θα ματιά του κόσμου μπαίνει ανακριτής. Τι να ανακρίνει? Τα δέντρα που έμειναν ακαυτα? 

Δεν ξερω αν ο ανωτατος εισαγγελεας του Αρειου Παγου εχει αναγκη για κινησεις εντυπωσιασμου παραγγελνοντας τετοια ερευνα, αλλα, δεν ειναι πολλες οι συμπτωσεις θαρρεις, που πραγματι χρηζουν περαιτερω ανακριτικης διερευνησης μη τυχον και δεν ειναι συμπτωσεις; Οχι τοσο για να βρεθει κατι, αλλα κυριως για να αποδειχθει οτι οντως ηταν συμπτωσεις και δεν υπαρχει τιποτε περισσοτερο απο τους κλασσικους αυτονομους ψυχοπαθεις/πυρομανεις, την κλιματικη αλλαγη και τα φυσικα αιτια.

Συνεπως, το αν θα οδηγησει καπου μια τετοια ερευνα το θεωρω κι εγω δυσκολο, γιαυτο ειμαι και πολυ φειδωλος με τα συμπερασματα και τις τοποθετησεις μου. Δεν ειμαι πορισματίας των πληκτρολογιων, ουτε θα τον κανω ποτε μου.

Σε αντιθεση με μεριδα του τυπου κλπ που εδω και μερες εχει βγαλει λεπτομερεστατα πορισματα για καθε μια απο τις πυρκαγιες.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Σε αντιθεση με μεριδα του τυπου κλπ που εδω και μερες εχει βγαλει πορισματα για καθε μια απο τις πυρκαγιες.

Τα ΜΜΕ στη συντριπτική τους πλειοψηφία αναφέρονται σε εμπρησμούς.

Καταλαβαίνω τον λόγο είτε έχουν στοιχεία είτε όχι διότι αυτό δημιουργεί ενότητα ενάντια σε έναν άγνωστο εχθρό και βγαζει τις οποίες ευθύνες του κρατικού μηχανισμού ( δεν είναι ακόμα ώρα για ευθύνες)

Εμπρησμος η όχι όμως, το σίγουρο είναι πως τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα αν τα δάση μας είχαν δασοφυλακή.

Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να το κοιτάξουμε αυτό το ζήτημα..στο πλαίσιο πχ της πρόσληψης 2000 (ή 1000) αστυνομικών για τα Πανεπιστήμια θα μπορούσε ένα μέρος αυτών να προστατεύουν το καλοκαίρι τα δάση μας. Άλλωστε τα καλοκαίρια τα ΑΕΙ είναι κλειστά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Τα ΜΜΕ στη συντριπτική τους πλειοψηφία αναφέρονται σε εμπρησμούς.

Καταλαβαίνω τον λόγο είτε έχουν στοιχεία είτε όχι διότι αυτό δημιουργεί ενότητα ενάντια σε έναν άγνωστο εχθρό και βγαζει τις οποίες ευθύνες του κρατικού μηχανισμού ( δεν είναι ακόμα ώρα για ευθύνες)

Εμπρησμος η όχι όμως, το σίγουρο είναι πως τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα αν τα δάση μας είχαν δασοφυλακή.

Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να το κοιτάξουμε αυτό το ζήτημα..στο πλαίσιο πχ της πρόσληψης 2000 (ή 1000) αστυνομικών για τα Πανεπιστήμια θα μπορούσε ένα μέρος αυτών να προστατεύουν το καλοκαίρι τα δάση μας. Άλλωστε τα καλοκαίρια τα ΑΕΙ είναι κλειστά....

Ετερον εκατερον. Δε διαφωνω στη προσεγγιση σου, αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να αγνοηθει η περιπτωση οργανωμενου σχεδιου εμπρησμου, ειδικα αν οι μαρτυριες δημιουργουν τετοιες υποψιες (οχι σε εμενα, αλλα σε ανωτατο Εισαγγελεα του Αρειου Παγου, μην παρεξηγηθω δηλαδη).

Συνεπως αν τυχον υπαρχει κατι τετοιο, μιλαμε για μειζον ζητημα εθνικης ασφαλειας/πολιτικης προστασιας κι αν τυχον υπαρχει κατι επειγει η διερευνηση του.

Οσο φυσικα επειγουν κι αυτα που λες, στο επιχειρησιακο κομματι.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Το 2 με εκνευριζει λιγο οταν το διαβάζω. Στεναχωρηθηκε ο μέσος Ελληνας που καηκε το ζωο και δεν προλαβε να το παρει να το καψει ο ιδιος σπιτι του για να το φαει.. Οχι δεν ειμαι βιγκαν και τρωω κρεας κανονικα. 

Τα προβατα, τα κατσικια και τα κουνελια ναι. Τα αλογα, τα γαϊδουρια, οι σκυλοι και οι γατες οχι, δεν ειναι για φαγωμα 🙂

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις η περίπτωση οργανωμένου σχεδίου εμπρησμου ανοίγει μεγάλες συζητήσεις οι οποίες εύκολα μπορούν να ξεφύγουν και να πάνε σε γραφικότητες τύπου Σόρος.

Ποιοι μπορεί να θέλουν τόσο κόσμο κατεστραμμένο; Τόσο μεγάλες εκτάσεις;

Τι συμβαίνει με την αξία της γης όταν αυτή καεί. Τι προτάσεις υπήρχαν σε εκείνα τα σημεία νωρίτερα για αξιοποίηση.

Είναι θέμα ψήφων; 

Κτλ.κτλ.κτλ. καταλαβαίνεις....

Η καημένη η Εύβοια μέσα σε ένα χρόνο έχει διαλυθεί. Πχ η θάλασσα στο Λευκαντι που ήταν τουριστικός προορισμός είναι χάλια μετά τις πλυμμηρες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Imola είπε

Ο εχθρός της Ελλάδας είναι οι πολίτες της, ή όπως είχε πει και κάποιος παλιότερα "Δυστυχώς η Ελλάδα κατοικείται από Έλληνες".

Με εντυπωσιάζουν:

  1. Το μέγεθος της βλακείας. [Οι 8 στους 10 ανήκουν κάπου μέσα στο φάσμα μεταξύ ελαφρόμυαλου ξερόλα και ηλίθιου. Στην συγκεκριμένη κατηγορία ανήκουν και σχεδόν όλοι οι πολιτικοί. Οι εναπομείναντες 2 πολίτες βιώνουν μαρτυρικά το κάθε λεπτό στην ζωή τους εδώ].
  2. Το εγκληματικά χαμηλό επίπεδο της συνείδησης. [Το πρόσφατο τραγικό δεδομένο, όπου χιλιάδες ζώα αφέθηκαν να καούν, -κάποια από αυτά δεμένα, χωρίς οι ιδιοκτήτες τους να νοιώσουν ότι έπρεπε να τα προστατέψουν, παίρνοντάς τα μαζί τους. Εκατοντάδες ζώα άλογα/γαϊδούρια/πρόβατα/κατσίκια/σκύλοι/γάτες/κουνέλια κάηκαν ζωντανά, επειδή οι άνθρωποι απλά αδιαφόρησαν…].
  3. Το εγκληματικά χαμηλό επίπεδο της αντίληψης. [ Χωριά, Δήμοι, οικισμοί αλλά ακόμα και κατοικίες εκατομμυρίων δεν διαθέτουν μέσα πυρόσβεσης, παρά μονάχα μάνικες ποτίσματος…!!! Καμία πρόνοια, καμία προετοιμασία…].
  4. Το επίπεδο της καθαριότητας. [Η χώρα είναι πνιγμένη στο σκουπίδι, ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ από άκρη σε άκρη. Πόλεις, χωριά, τουριστικοί προορισμοί, λιμάνια και γειτονιές. Αλλά και ΔΑΣΗ πνιγμένα και αυτά στα σκουπίδια από χαρτί/πλαστικό/ αλουμίνιο. Στην Ελλάδα η λέξη «καθαριότητα» είναι άγνωστη. Οι πολίτες βρωμίζουν, οι τουρίστες αντιγράφουν τους πολίτες και οι Δήμοι απλά αδιαφορούν].
  5. Η ατιμωρησία. [Το έγκλημα στην Ελλάδα αντιμετωπίζεται με χάδι. Η "Ελληνική Διακιοσύνη" δεν είναι ούτε Ελληνική ούτε Δισκαιοσύνη.]
  6. Η φόρα στην κατηφόρα. [Θεωρώ ότι δεν πρόκειται να υπάρξει βελτίωση του επιπέδου, διότι 1.  Η Παιδεία συνεχίζει συντονισμένα να είναι ανύπαρκτη και 2. Η δομή της χώρας έχει αλλάξει εδώ και δεκαετίες προς το χειρότερο, με τις προσμίξεις ήδη υποβαθμισμένων ξένων στοιχείων. Η ταχύτητα που έχουμε αναπτύξει στον κατήφορο είναι μεγάλη και η πρόσκρουση στον τοίχο θα είναι θανατηφόρα.]

Δεν θα ξαναδώ την Εύβοια όμορφα πράσινη δεν θα ξαναδώ την Πελοπόννησο σαγηνευτικά μαγευτική. Τις πρώτες μέρες των πυρκαγιών τις πέρασα μέσα στην οργή. Τώρα μου έμεινε απλά η κατάθλιψη.

Ενα σχόλιο μόνο για το 2. Το άκουσα αυτό από πάρα πολλούς. Αρνούμαι να το πιστέψω έτσι εύκολα ότι αφήσανε ζώα δεμένα όσοι ήτανε μέσα στα σπίτια τους. Τώρα, ενδέχεται σε κάποιους να έγινε το κλασσικό δηλαδή να αφήνουν σκύλους να φυλάνε τα σπίτια και να έφυγαν για άλλη κατοικία και τόπο διαμονής, οπότε δεν κατεβήκανε καν και είδανε απλά το σπίτι τους καημένο με όλα τα υπαρχοντα και τα ζώα μαζί. Πιστεύω περισσότερο ότι απουσίαζε ο ιδιοκτήτης από το μέρος και δεν επενεβη καν, αδυνατώ να πιστέψω ότι έμενε μέσα στο σπίτι ή πρόλαβε και μπήκε μέσα στο σπίτι να πάρει πράγματα αξίας να σβήσει τις φλόγες και παράτησε το ζώο δεμένο. Αυτά τα λέω για τα οικοσιτα ζώα. 

Όσον αφορά κτηνοτροφικα ζώα και φάρμες, πχ γουρούνια. Αμφιβάλλω το κατά πόσο εύκολο είναι να τα ελευθερώσεις και να τα απομακρύνεις ειδικά όταν μιλάμε για μεγαλο αριθμό ζώων την στιγμή που σε πλησιάζει η φωτιά κοντα. Μην σπεύσει να διαφωνήσει κάποιος με αυτό εκτός αν έχει ο ίδιος φάρμα με ζώα και ξέρει βάσει εμπειρίας ότι αυτό που είπα είναι λάθος. Θα μιλήσω για τα γουρούνια στο οποίο έχω προσωπική εμπειρία, θέλουν αρκετό χρόνο και τρομερή υπομονή από τον άνθρωπο που διαχειρίζεται τα ζώα αυτά για να μπορέσει να τα μεταφέρει κάπου, εκτός κι αν μου πεις ότι η φωτιά θέλει πολλές ώρες να φτάσει στο μέρος σου, τα γουρούνια απλά δεν βγαίνουν έξω, δεν κουμανταρονται εύκολα, έχουν την τάση να οικειοποιουνται τον χώρο στον οποίο θα τα κλείσεις και το κάθε γουρούνι απαιτεί τουλάχιστον μισό η και πάνω από κάποια λεπτά για να το βγάλεις από έναν χώρο να το πας στον επόμενο χώρο από τις εγκαταστάσεις κοκ ώστε να το οδηγήσεις σε φορτηγό να μπει μέσα να το απομακρύνεις, φοβούνται πολύ όταν βλέπουν άνθρωπο γενικά, μπορεί να βγει ένα γουρούνι και στην προσπάθεια σου να βγει το επόμενο, το πρώτο να ξαναμπεί μέσα. Επίσης, δεν είναι ζώα που θα τα πιάσεις και θα τα βγάλεις με το χέρι εκτός αν. είστε 4 άτομα και το δέσετε και το πάρετε σηκωτό να το πάτε στην καρότσα. Σε όλα αυτά αναφέρομαι σε μονάδες με έναν σεβαστό αριθμό ζώων, τώρα αν έχεις ένα μέρος με 2-3 γουρούνια, κότες, κατσίκες, ε οφείλεις να προσπαθήσεις να τα σώσεις. 

Το ίδιο ισχύει πάνω κάτω αν μιλάμε για γαϊδούρια δεν μεταφέρονται καθόλου εύκολα, δεν είναι από τα ζώα που θα τα πιάσεις από ένα σχοινί και θα τα μεταφέρεις. Τα άλογα είναι τα πιο εύκολα διαχειρισιμα ζώα στην μεταφορά αλλά απαιτούν μεγάλο μεταφορικό μέσον αν έχεις πολλά. Για πρόβατα κοτες κατσίκια αγελάδες κοκ δεν έχω άποψη, αλλά πέραν από το να ανοίξεις την πόρτα των εγκαταστάσεων να φύγουν να πάνε όπου θέλουν, αν γλιτώσουν και δεν χάσουν τον προσανατολισμό τους ή πεθάνουν λόγω καπνας, μην θεωρείτε καθόλου εύκολο για έναν ιδιοκτήτη/κτηνοτρόφο να τα διαχειριστεί όλα αυτά την στιγμή που έρχεται η φωτιά. Έπρεπε να υπήρχε ένα πλάνο για το πως θα διασωθουν τα ζώα κτηνοτροφίας σε περίπτωση φωτιας η πλημμύρας, δεν νομίζω κανένας να έχει σκεφτεί κάτι τέτοιο.

Εδω ερχόμαστε σε αυτό που ειπώθηκε ήδη, μηδέν σχεδιασμός, πρόβλεψη και πρόληψη για το οτιδήποτε, όπως και το ότι σπίτια πολλών χιλιάδων ευρώ δεν είχαν πυροσβεστικό σύστημα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το offtopic απλά θαυμάζω το γεγονός οτι μαθαίνω τόσα για τη διαχείριση ζώων απο το Insomnia!

(Δεν το λέω ειρωνικά!) 

Μπραβο παιδια για την πολιτισμένη συζητηση, έχει ενδιαφέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...