Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

Λυπητέρο ότι έγινε, αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος έφταιξε. Εδώ

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει σχέδιο για καταστροφή της Ελλάδας από φωτιές κτλ κτλ. Ευθύνες όμως για ολιγωρία και μη σωστή λειτουργία του κρατικού μηχανισμού υπαρχουν.

Και ένα ερώτημα πάνω σε αυτό. Το πόρισμα για το Μάτι τι έλεγε; Υπήρξε ευθύνη πέρα από τον αγρότη που έκαιγε χορτα ξεκινοντας τη πυρκαγιά; 

Για τη Μάνδρα;

Για την Εύβοια πέρσι (που ειχαμε 8 νεκρούς(;

Και τα ρωταω αυτά διότι φέτος μας είπαν ότι υπήρχαν παντού φωτιές και δε προλάβαιναν ενώ μετά μίλησαν ξεκάθαρα για αστοχίες. Πέρσι είπαν πως τέτοια νεροποντή δεν έχει ξαναγίνει, όμως το ίδιο είχαν πει και στη Μάνδρα. Παραλληλα, όσοι θυμούνται την καταραμένη μέρα στο Μάτι, που όντως οι καιρικές συνθήκες ήταν τραγικές, πάλι το έριξαν εκεί.

Επεξ/σία από gas7777
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Η λογική λέει ούτε αθωώνεις ούτε καταδικάζεις κανέναν μέχρι να βγούν ανεξαρτήτα πορίσματα. Όλα τα άλλα είναι απόψεις, και ξέρεις τι λένε για τις απόψεις. 

Η λογική επίσης λέει ότι δυστηχώς, από φυσικές καταστροφές καμία κυβέρνηση δεν μπορεί να σε προστατέψει. Λυπητέρο ότι έγινε, αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος έφταιξε. Εδώ βλέπουμε μεγαλύτερες καταστροφές σε χώρες που είναι 10ετίες μπροστά από μας. Σεισμοί στην Ιαπωνία, πυρκαγιές στην Αυστραλία / ΗΠΑ, πλημμύρες στην Γερμανία. Και εκεί οι κυβερνήσεις φταίνε?

Η έννοια "ανεξάρτητο πόρισμα" προς αναζήτηση υπευθύνων καταλαβαίνεις ότι μόνο γέλωτα προκαλεί έτσι ; 

Ξέρω μια χαρά τι λένε για τις απόψεις, φαντάζομαι και εσύ που συχνάζεις σε ένα φόρουμ και σχολιάζεις διάφορα ζητήματα έχεις και εσύ πολλές, όχι μόνο μία 

To αν οι καταστροφές είναι μεγαλύτερες, καθώς και ο ρυθμός εμφάνισής τους είναι αντικείμενο συζήτησης

Φαντάζομαι συμφωνείς ότι είναι διαφορετικό να καούν 2 εκατομμύρια στρέμματα δάσους σε μια χώρα που έχει σύνολο 10 εκατομμύρια, με το να καούν 3 εκατομμύρια σε μια χώρα που έχει 500

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Η λογική επίσης λέει ότι δυστηχώς, από φυσικές καταστροφές καμία κυβέρνηση δεν μπορεί να σε προστατέψει.

Λυπηρή αυτή η λογική , σαν να λες οτι θα καεί και η υπόλοιπη Ελλάδα και δε μπορεί να γίνει κάτι γιαυτό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Η έννοια "ανεξάρτητο πόρισμα" προς αναζήτηση υπευθύνων καταλαβαίνεις ότι μόνο γέλωτα προκαλεί έτσι ; 

Ξέρω μια χαρά τι λένε για τις απόψεις, φαντάζομαι και εσύ που συχνάζεις σε ένα φόρουμ και σχολιάζεις διάφορα ζητήματα έχεις και εσύ πολλές, όχι μόνο μία 

To αν οι καταστροφές είναι μεγαλύτερες, καθώς και ο ρυθμός εμφάνισής τους είναι αντικείμενο συζήτησης

Φαντάζομαι συμφωνείς ότι είναι διαφορετικό να καούν 2 εκατομμύρια στρέμματα δάσους σε μια χώρα που έχει σύνολο 10 εκατομμύρια, με το να καούν 3 εκατομμύρια σε μια χώρα που έχει 500

 

Ε οκ τότε να απαιτήσουμε πραγματικά ανεξάρτητο πόρισμα. Το να λέμε τα δικά μας επειδή δεν μας κάνει το πόρισμα δεν είναι λύση. 

Είναι διαφορετικό ως πρός το impact που θα έχει ναι, αλλά στο θέμα ευθυνών και αν έγιναν όλα σωστά η όχι δεν νομίζω ότι έχει διαφορά το πόσα δάση έχει η χώρα. 


Πάντως η έκταση που κάηκε πέρυσι στην Αυστραλία ήταν πάνω από 10 φορές μεγαλύτερη από αυτην φέτος στην Ελλάδα...

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Λυπηρή αυτή η λογική , σαν να λες οτι θα καεί και η υπόλοιπη Ελλάδα και δε μπορεί να γίνει κάτι γιαυτό.

 

Όχι εντάξει, θα βρούμε το ραβδί του Harry Potter και θα μας προστατεύσει. Κάνει και για σεισμούς, θα χτυπήσει κανένας 9 ριχτέρ και δεν θα κουνηθεί κλαδί. Θα κάνει ξόρκια ο Χάρης. 

 

Ρεαλισμός λέγεται, το να νομίζεις οτι μπορούν οι κυβερνήσεις να σε προστατεύσουν από φυσικές καταστροφές δικαιολογείται όταν είσαι 5. Άντε 10. Κάποια στιγμή πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι και αυτοί, άνθρωποι είναι. Δεν έχουν μαγικές δυνάμεις. Ναι μπορείς να προετοιμαστείς κατάλληλα, πχ. σωστή πολεοδομία και αντισεισμικά κτίρια, αλλά για ότι και να έχεις προετοιμαστεί η φύση δυστηχώς can do one better.  Πάρε απλά το παράδειγμα της Ιαπωνίας. Πολύ μπροστά σε αντισεισμικά κτίρια, χώρα παράδειγμα. Δες τώρα τι έγινε το 2011 στη Φουκουσίμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε οκ τότε να απαιτήσουμε πραγματικά ανεξάρτητο πόρισμα. Το να λέμε τα δικά μας επειδή δεν μας κάνει το πόρισμα δεν είναι λύση. 
Είναι διαφορετικό ως πρός το impact που θα έχει ναι, αλλά στο θέμα ευθυνών και αν έγιναν όλα σωστά η όχι δεν νομίζω ότι έχει διαφορά το πόσα δάση έχει η χώρα. 

Πάντως η έκταση που κάηκε πέρυσι στην Αυστραλία ήταν πάνω από 10 φορές μεγαλύτερη από αυτην φέτος στην Ελλάδα...

15 λεπτά πριν, korakios είπε

Άρα η άποψή σου είναι ότι όλα έγιναν όπως έπρεπε, δεν υπήρξε καμία ολιγωρία, και δεν έγινε ο παραμικρός λάθος χειρισμός, απλώς έτυχε λόγω κακού timing 

Εντάξει σεβαστή η άποψή σου, ξέρεις εξάλλου τι λένε για τις απόψεις 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Χαλαρωσε αδερφε. Δεν παρεθεσα μονο hoaxes urls αλλα παρεθεσα και νομοθεσια που αποδεικνυει πως δεν υπαρχει κινητρο για ενα αιολικο παρκο να καψει πουρναρια, οπως στο Αντιρριο, ακομα κι αν τα hoaxes λενε ψεματα με τις δορυφορικες φωτο οτι η καμμενη εκταση ειναι παραδιπλα απο τις ανεμογγενητριες… Φυσικα στον κυκλο του αφυπνισμενου διαδικτυου ξερω καλα τη συλλογιστικη, οποτε δεν περιμενα να αλλαζε κατι οτι κι αν παρεθετα διοτι ο αφυπνισμενος…θα παραμεινει…αφυπνισμενος.

Στο μεταξυ ποσο καλαμπουρι μπορει να εισαι που μου αντιπαραβαλλεις zougla 🤡
 

 

Κατα τα αλλα, να ερχονται οι Ρουμανοι να σβησουν φωτιες και να καταληγουν να εχουν εμπλακει σε fake news και μικροπολιτικες σκοπιμοτητες. Και να τρεχουν να τα διαψευδουν αντι να ασχολουνται με την πυροσβεση. Δεν ηξεραν με τι κρετινους θα μπλεξουν, δεν ρωταγαν; Και τωρα που τολμησε να διαψευσει ο επικεφαλης τους, παλι αδιαβαστος πιανεται. Δε του ειπαν οτι μετα απο αυτο κινδυνευει πλεον να γινει hashtag το ονοματακι του μαζι με ενα γνωστο ρημα της ελληνικης διαλεκτου ? Θα ανατρεχει σε ελληνορουμανικα λεξικα μετα. Για αλλη πυροσβεση δεν τον βλεπω παντως…

Χαλαρός είμαι. Δε στέκομαι στη συγκεκριμένη φωτογραφία. Δεν έχω άποψη για το συγκεκριμένο μέρος. Γενικά αναφέρω οτι το να εμπιστευόμαστε blogs κτλ, ειδικά χωρίς περαιτέρω ψάξιμο στα όρια του δυνατού, είναι το ίδιο λάθος με το να εμπιστευόμαστε τα hoaxes.

Επιπλέον νομίζω οτι θα έβγαζαν και το συγκεκριμένο άρθρο της ζουγκλας hoax, αλλά δε γνωρίζω τίποτα σχετικό. Για μένα λοιπόν σημαίνει οτι ισχύει έστω κι αν το χει ανεβάσει το zoogla.gr.

Ένας ακόμα λόγος που δεν τους εμπιστεύομαι είναι και ο παρακάτω:

https://www.ellinikahoaxes.gr/scientific-advisers/

https://www.skai.gr/news/politics/o-ilias-mosialos-ekprosopos-tis-kyvernisis-se-diethneis-organismous-gia-koronoio

'Οταν λοιπόν υπάρχει τέτοια σχέση του συγκεκριμένου εξ. συνεργάτη με την κυβέρνηση δεν γίνεται να δείξω εμπιστοσύνη στο συγκεκριμένο site.

Όσο αφορά την παρεξήγηση στη δήλωση του Ρουμάνου επικεφαλής της αποστολής, νομίζω οτι ο ίδιος δημοσιοποίησε επιστολή που αποκαθιστά την αλήθεια στα λεγόμενα του και δε χρειάζεται να την αναλύσουμε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Άρα η άποψή σου είναι ότι όλα έγιναν όπως έπρεπε, δεν υπήρξε καμία ολιγωρία, και δεν έγινε ο παραμικρός λάθος χειρισμός, απλώς έτυχε λόγω κακού timing 

Εντάξει σεβαστή η άποψή σου, ξέρεις εξάλλου τι λένε για τις απόψεις 

Αυτά είναι δικά σου λόγια που δεν είπα πότε. Ξέρεις τι λένε για όποιον δεν μπορεί να επιχειρηματολόγησει πάνω σε αυτά που λέει ο άλλος και γιαυτό επιχειρηματολόγει πάνω σε αυτά που δεν είπε? 

Δεν ξέρω αν υπάρχουν ευθύνες και ολιγωρίες, δεν είμαι αρμόδιος να κρίνω. Ξέρω ότι υπάρχουν φυσικές καταστροφές που απλά οποιαδήποτε κυβέρνηση δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτές. Μένει να μάθουμε αν η συγκεκριμένη είναι η όχι μία από αυτές. 

Από εκεί και πέρα δεν περιμένω κάτι διαφορετικό από την πλειονότητα. Και σεισμός 300 ρίχτερ να γίνει η κυβέρνηση θα φταίει που δεν πήρε μέτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/8/2021 στις 5:34 ΜΜ, OxiGiannisGiannakis είπε

Αν κατι μας εμαθε η πανδημια ειναι οτι το πραγμα μπλεκει οταν δεν μιλαμε για γραμμικες αλλα για εκθετικες σχεσεις. Ετσι υποψιαζομαι οτι συμβαινει και σε αυτη την περιπτωσ

Star Trek Reaction GIF

 

 

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gas7777 είπε

1. Προτεραιότητα πυροπληκτων που έχασαν την εργασία τους σε προσλήψεις σε Δήμους, δασοφυλακή κτλ. Άμεση συνταξιοδότηση όσων έχουν περάσει ένα συγκεκριμένο ηλιακό οριο.

 ... και μετά συζητάμε για τη κακιά παλιά ελλάδα και ότι πρέπει να αλλάξουν πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, NickTG είπε

Πραγματικά απορώ τι φαντάζεσαι όταν διαβάζεις το μήνυμά μου. 

Τι σχέση έχουν όλα αυτά που γράφεις, τι συγκρίσεις που πουθενά δεν έχω καν υπονοησει περνάνε από το μυαλό σου και σε τι ακριβώς απαντάς! 

Πες μας και πόσο πιο πράσινος και πιο φιλόζωος είσαι από όλους εδώ τριγύρω. Λες και σε ρώτησε κανείς. 

Ότι να ναι !!!

Ναι σε όλα.

Εξισώσεις δεν έκανα εγώ , διάβασε από πίσω άμα θες και μην γράφεις άκυρα και ότι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτά είναι δικά σου λόγια που δεν είπα πότε. 

Ζητώ συγνώμη, τα ελληνικά μου μάλλον είναι φτωχά

Αναφορά σε κείμενο

Η λογική επίσης λέει ότι δυστηχώς, από φυσικές καταστροφές καμία κυβέρνηση δεν μπορεί να σε προστατέψει. Λυπητέρο ότι έγινε, αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος έφταιξε

 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, konandrio said:

Ότι να ναι !!!

Ναι σε όλα.

Εξισώσεις δεν έκανα εγώ , διάβασε από πίσω άμα θες και μην γράφεις άκυρα και ότι να ναι.

Έτσι είναι konandrio. 

Έχεις δίκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Ζητώ συγνώμη, τα ελληνικά μου μάλλον είναι φτωχά

 

Το ομολογώ, έχεις δίκιο (χωρίς ειρωνεία).  Έπρεπε να τα μασήσω καλύτερα γιατί δεν έχουν όλοι την ίδια αντίληψη. Ας το μασήσω λοιπόν. Ναι υπάρχουν κάποια φυσικά φαινόμενα από τα οποία μια κυβέρνηση μπορεί να μας προστατεύσει. Για παράδειγμα αν πέφτουν σπίτια από σεισμούς 1 ρίχτερ, τότε έχει δώσει άδεια να χτιστούν σπίτια που δεν θα έπρεπε, και άρα φταίει η κυβέρνηση. Αν πέφτουν όμως σπίτια με σεισμούς 10 ρίχτερ αλλάζει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ξέρω ότι υπάρχουν φυσικές καταστροφές που απλά οποιαδήποτε κυβέρνηση δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτές. Μένει να μάθουμε αν η συγκεκριμένη είναι η όχι μία από αυτές.

Ορίστε;

Καμία έκπληξη βέβαια, μιλάμε για τη χώρα στην οποία η χρεοκοπία αντιμετωπίστηκε ως φυσικό φαινόμενο (άρα δεν φταίει κανείς), δεν θα ισχύει το ίδιο και για τις πυρκαγιές με 2 μποφόρ;

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ορίστε;

Καμία έκπληξη βέβαια, μιλάμε για τη χώρα στην οποία η χρεοκοπία αντιμετωπίστηκε ως φυσικό φαινόμενο (άρα δεν φταίει κανείς), δεν θα ισχύει το ίδιο και για τις πυρκαγιές με 2 μποφόρ;

Για την Αυστραλία μιλάς που κάηκε πάνω από 10πλάσια δασική έκταση? Που μια πυρκαγιά έκανε και γενέθλια μέχρι να την σβήσουν? Η για τις ΗΠΑ που κάθε χρόνο κάνουν barbecue? A, για την Ελλάδα λες. Ναι εδώ θα έπρεπε να είμαστε άτρωτοι από 800 μέτωπα φωτιάς ταυτόχρονα. Ας αγόραζε και άλλα μέσα. Δεν φτάνουν 20 εναέρια? Ας αγοράζαμε 40. Δεν φτάνανε τα 40? Ας αγόραζε 80. Δεν φτάνουν τα 80? Ε ας έπαιρνε καμιά χιλιάδα ρε φίλε να υπάρχουν να είμαστε σίγουροι. 

Σε αυτό το νήμα δεν έγραψε κάποιος ότι "οι πυροσβέστες είχαν εντολή να μη ρίξουν" σαν απόδειξη ότι μας άφησαν να καούμε? 😆

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...