Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Αυτοι που ειχαν βγαλει πορισματα απο την πρωτη μερα οτι ηταν αμελεια/φυσικα αιτια δεν μας απαντησαν ποτε απο που οδηγηθηκαν σε αυτην την

Λοιπόν έλεγε ένας καθηγητής στο ραδιόφωνο του Αντ1 νομιζω, πως σύμφωνα με στοιχεία οι περισσότερες φωτιές στην Ελλάδα αλλά και στη Μεσόγειο γενικά, οφείλονται σε αμέλεια. Βέβαια και η αμέλεια εμπηισμος είναι (δε το θέλουν) όμως εκεί δεν υπάρχει οργανωμένο σχέδιο.

Είναι πρώτη φορά νομίζω που τίθεται θέμα οργανωμένου σχεδίου εμπρησμων, τη στιγμή που μιλάμε για κλιματική αλλαγή και όντως καίγεται η μισή Γη. Πχ και η Τουρκία καίγεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, adi32 είπε

Έχουμε καταλάβει τι γίνεται δυστυχώς.

Με μια ματιά στα social-media καταλαβαίνεις 

 

Τι θα καταλαβεις απο τα σοσιαλ μιντια, ειναι γεματα απο τυπους που λενε οτι δεν υπαρχει κορονοιος, μας ψεκαζουν αεροπλανα, 5G καρκινογονο κλπ κλπ

Επεξ/σία από rus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Λοιπόν έλεγε ένας καθηγητής στο ραδιόφωνο του Αντ1 νομιζω, πως σύμφωνα με στοιχεία οι περισσότερες φωτιές στην Ελλάδα αλλά και στη Μεσόγειο γενικά, οφείλονται σε αμέλεια. Βέβαια και η αμέλεια εμπηισμος είναι (δε το θέλουν) όμως εκεί δεν υπάρχει οργανωμένο σχέδιο.

Είναι πρώτη φορά νομίζω που τίθεται θέμα οργανωμένου σχεδίου εμπρησμων, τη στιγμή που μιλάμε για κλιματική αλλαγή και όντως καίγεται η μισή Γη. Πχ και η Τουρκία καίγεται.

 

Αυτο ειναι αληθεια (οτι οι περισσοτερες φωτιες προερχοναι απο αμελεια, ως γενικο ποσοστο).

Ομως εδω εχουμε μια συγκεκριμενη κατασταση, στην οποια εμφανιστηκαν 600+ νεες πυρκαγιες σε 8 μερες, εχει συλληφθει πρωτοφανης αριθμος εμπρηστων επ'αυτοφορω σε διαφορα σημεια, εχει προκυψει σε καποιες φωτιες επισης πρωτοφανης μεθοδολογια στην οποια οι εμπρηστες δεν αρκουνταν στην αρχικη εστια, αλλα φροντιζαν να βρισκονται κοντα στο μετωπο και να δημιουργουν νεες εστιες κι ολα μαζι τα παραπανω , μαζι με καποιες ακομα ενδειξεις (πχ μαρτυριες κατοικων, πυροσβεστων, εθελοντων, ευρηματα κλπ), εχουν δημιουργησει υποψιες και σε εισαγγελεα του Αρειου Παγου, τοσες ωστε να παραγγειλει ερευνα περι οργανωμενου σχεδιου ή/και εγκληματικης οργανωσης.

Εγω λοιπον τιποτε παραπανω δεν λεω απο το γεγονος οτι αυτα δημιουργουν υποψιες περι εμπρησμων σε αρκετες απο τις εστιες, πλην ομως για να μαθουμε σε ποιες τελικα υπηρξε εμπρησμος , θα πρεπει να αναμενουμε τα αποτελεσματα των ερευνων.

Παραλληλα ειμαι ολος αυτια να ακουσω τις ενδειξεις οποιου υποστηριζει οτι η Χ και η Υ φωτια δεν ηταν εμπρησμος απο προθεση. Το εννοω.

ΥΓ. Υπηρξαν φωτιες που ηταν πραγματι αμελεια. Δεν εχω καποιο θεμα να το πω. Ιτεα, Θεολογος , λογου χαριν.

36 λεπτά πριν, filipN είπε

1. Από που φαίνεται ότι είναι απόπειρα εμπρησμού και όχι κάτι άλλο; Όπως, για παράδειγμα απόπειρα αποπροσανατολισμού των ερευνών ή "ξεκάρφωμα";

2. Tι ακριβώς είναι αυτά που γράφεις εδώ; Θα μπορούσαν να θεωρηθούν από κάποιον κακόπιστο ως απόπειρα δημιουργίας διχαστικού κλίματος. Γνωρίζεις ότι ο ίδιος ο πρωθυπουργός δήλωσε "από την πρώτη μέρα" ότι δεν θα υιοθετήσει θέσεις που θα διχάσουν τη χώρα;

Αναμένουμε να το τηρήσεις!

1. Αυτο που γραφω ειναι η τοποθετηση και η ενημερωση απο επισημο προσωπο και συγκεκριμενα τον δημαρχο Ελληνικου-Αργυρουπολης. Αν εχεις ενδειξεις οτι λεει ψεματα, ή οτι πιθανως κανει οσα λες, αναμενουμε τα στοιχεια σου. Προσεξε, δεν ζηταμε αποδειξεις. Εστω μια ενδειξη πες μας κι ας μην ισχυει. Διαφορετικα, αν αυθαιρετα γραφεις κατι τετοιο, κρινεσαι αναλογα απο οσους σε διαβαζουν τοσο εσυ, οσο και οι αυθαιρετες θεωριες συνομωσιας σου. Και κατ'επεκταση καθε τοποθετηση σου γυρω απο το θεμα του τοπικ.

2. Ειναι αποπειρα δημιουργιας διχαστικου κλιματος που μιλησα για κατι που εχει λαβει χωρα ως γεγονος; Δηλαδη δεν βλεπεις διχαστικη την πραξη αυτη καθ'ευατη αλλα σου φαινεται διχαστικο που αναφερω οτι εγινε ;

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, rus είπε

Τι θα καταλαβεις απο τα σοσιαλ μιντια, ειναι γεματα απο τυπους που λενε οτι δεν υπαρχει κορονοιος, μας ψεκαζουν αεροπλανα, 5G καρκινογονο κλπ κλπ

Αυτό ακριβώς εννοώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οσοι πιανονται για εμπρισμο καραμπινα και τουφεκια στο κεφαλι αλλη δουλεια δεν βλεπω. Τους βαζουν μεσα και βγαινουν σε 1-2 μηνες. Με αυτα τα μυαλα δεν θα μεινει τιποτα απο πρασινο στην χωρα. Ετσι γινεται σε ολα τα ποινικα εγκληματα. ΠΙανουν βιαστες σε 1-2 χρονια εξω και πανε και ξανα βιαζουν. Σκοτωμα επιτοπου να δεις αν θα ξανα τολμησει αλλος να το κανει. Αλλα ειπαμε νομοι του κωλου.

Οι εμπρηστες που εχουν συλληφθει ειναι δυνητικα χρησιμα ατομα αυτη τη στιγμη και η σωματικη ακεραιοτητα τους πρεπει να διαφυλαχθει. Μη ξεχνας, υπαρχει ερευνα περι οργανωμενου σχεδιου ή/και εγκληματικης οργανωσης σε εξελιξη. Δεν αναμενω να ριξουν οι ιδιοι φως στην ερευνα, αλλα η ανακριση τους μπορει να δωσει στοιχεια (πχ μεσω αντιφασεων, ανοιγματος επικοινωνιων κλπ κλπ).

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, konandrio said:

Βρήκες ευκαιρία να μας δείξεις ότι είσαι προχω και άθεος;

Αδιάφορο, απλά μου φαίνεται πολύ αστεία η ειρωνεία. 

Ειδικά όταν λένε στην τηλεόραση σώθηκε από θαύμα το εκκλησάκι και γύρω δεν έχει μείνει τίποτα όρθιο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Αδιάφορο, απλά μου φαίνεται πολύ αστεία η ειρωνεία. 

Ειδικά όταν λένε στην τηλεόραση σώθηκε από θαύμα το εκκλησάκι και γύρω δεν έχει μείνει τίποτα όρθιο. 

ΟΚ, στην Ελλάδα είσαι,  είναι μια έκφραση  που χρησιμοποιείται καθημερινά. Τώρα εσύ κάτσε ψάξε τι έκανε ο Θεός και τι δεν έκανε.
Και εμένα μου φαίνεται το λιγότερο ασέβεια να προσβάλει οποιοσδήποτε τα πιστεύω του άλλου ακόμα και αν ο άλλος έχει για θεό μια πατάτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, konandrio είπε

ΟΚ, στην Ελλάδα είσαι,  είναι μια έκφραση  που χρησιμοποιείται καθημερινά. Τώρα εσύ κάτσε ψάξε τι έκανε ο Θεός και τι δεν έκανε.
Και εμένα μου φαίνεται το λιγότερο ασέβεια να προσβάλει οποιοσδήποτε τα πιστεύω του άλλου ακόμα και αν ο άλλος έχει για θεό μια πατάτα .

Τα περί Θεού, αγγέλων, θαυμάτων κ.λπ. δεν ακούγονται μόνο στην Ελλάδα!

Όλοι θεωρούν τον Θεό  προστάτη, βοηθό και σωτήρα και τον επικαλούνται πριν από κάποιο γεγονός και τον ευχαριστούν κατόπιν, αν όλα πάνε καλά! Αν πάνε στραβά,  ήταν "θέλημα Θεού" και/ή μούγκα στη στρούγκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Μπορεί να απαντήσει κάποιος πως θα μπορούραν να αναφλεγούν τα γκαζάκια που απλά βρίσκονταν κάτω από το μαξιλάρι?

Νομίζω είναι πολύ δύσκολο να σκάσει ακόμα και αν το βαράει ο ήλιος, είχα κάνει και εγώ την ίδια ερώτηση όπως και για της μπαταρίες από drone που έχουν πέσει στα δάση και όσο πάνε θα αυξάνονται.
'Ειχε πέσει σκούπα και χάθηκαν. 😂
 

4 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Τα περί Θεού, αγγέλων, θαυμάτων κ.λπ. δεν ακούγονται μόνο στην Ελλάδα!

Όλοι θεωρούν τον Θεό  προστάτη, βοηθό και σωτήρα και τον επικαλούνται πριν από κάποιο γεγονός και τον ευχαριστούν κατόπιν, αν όλα πάνε καλά! Αν πάνε στραβά,  ήταν "θέλημα Θεού" και/ή μούγκα στη στρούγκα!

Ε ναι, εγώ είπα ότι είναι τρόπος έκφρασης τα περί Θεού και χρησιμοποιείτε καθημερινά στη χώρα μας. Δεν είναι ανάγκη να κουράζουμε τους διαχειριστές όλη την ώρα. 😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Μπορεί να απαντήσει κάποιος πως θα μπορούραν να αναφλεγούν τα γκαζάκια που απλά βρίσκονταν κάτω από το μαξιλάρι?

Ελα ντε, αφού με το μαξιλάρι ήταν σε sleep mode. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

Θα μπορούσαν να θεωρηθούν από κάποιον κακόπιστο...

Αν ειναι κακόπιστος, θα νομίζει ότι θέλει ή ότι τον συμφέρει, έτσι και αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Υπήρχαν νεκροί

Όντως, 

από την άλλη, όχι τόσοι καμμένοι όσοι επλίζανε κάποιοι.

ontopic:

Πάει και το ένα από τα λίγα Beriev που υπάρχουνε στο κόσμο

btw: 

Είδα βίντεο με ρίξεις νερού από Il-76 και έσκασα στα γέλια.

Επεξ/σία από DrLo
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...