Προς το περιεχόμενο

Apple. Η σάρωση εικόνων για παιδική κακοποίηση δεν θα εργαλειοποιηθεί από καμία κυβέρνηση για παρακολούθηση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ένα κακό δεν χτυπιέται με ένα άλλο κακό .

Η καταπολέμηση της παιδικής πορνογραφίας πρέπει να είναι μέλημα των οργανωμένων κρατών και όχι της Χ ιδιωτικής εταιρίας .

Αν η Apple ήθελε να βοηθήσει ουσιαστικά θα μπορούσε να ιδρύσει και να χρηματοδοτεί έναν οργανισμό για την καταπολέμηση  αυτής της αθλιότητος γιατί όπως και να το κάνουμε λεφτά έχει ,αν θέλει να γίνει μπροστάρης σε κάτι τέτοιο

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, jmirko15 said:

Τέλεια λογική. Και γι'αυτό πλέον οι εταιρείες κάνουν ότι θέλουν.

το αποτελεσμα μετραει και ασχετα με το πως θα θελαμε στην πραξη βλεπεις τι γινεται.δεν ειναι η λογικη μου οτι πρεπει να τα δεχομαστε αλλα κοιτα τι γινεται διοτι κανεις δεν ξεβολευεται.εδω θα βγει σε λιγο νεο iphone  και  θα στηθουν παλι σε ουρες.και το παρον θεμα θα ειναι ξεχασμενο.οτι η apple ειναι εταιρεια τρις λεει ποσο τον νοιαζει τον καθε χρηστη για αυτο το θεμα.same for fb

1 hour ago, NotAliki177 said:

Συγνώμη τι κακό έχει να ζεις χωρίς Smartphone, και να έχεις ένα παλιό για κλήσεις μόνο. Εγώ πχ γουστάρω όταν είμαι έξω να απολαμβάνω την βόλτα μου και την "ζωντάνια" του έξω. Δεν θέλω να είμαι έξω και να είμαι πάνω σε μια οθόνη. Στο σπίτι έχω το πισί.

Αν δεν είσαι φοιτητής (για τις ανακοινώσεις) ή η δουλειά σου είναι τέτοια που λαμβάνεις συχνά emails, δεν νομίζω ότι είναι τόσο απαραίτητο το smartphone on the go.

τιποτα το κακο.οι αναγκες θεωρητικα το οριζουν αλλα πλεον το οριζει το lifestyle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Συγνώμη τι κακό έχει να ζεις χωρίς Smartphone, και να έχεις ένα παλιό για κλήσεις μόνο. Εγώ πχ γουστάρω όταν είμαι έξω να απολαμβάνω την βόλτα μου και την "ζωντάνια" του έξω. Δεν θέλω να είμαι έξω και να είμαι πάνω σε μια οθόνη. Στο σπίτι έχω το πισί.

Αν δεν είσαι φοιτητής (για τις ανακοινώσεις) ή η δουλειά σου είναι τέτοια που λαμβάνεις συχνά emails, δεν νομίζω ότι είναι τόσο απαραίτητο το smartphone on the go.

Στο forum που ο κόσμος μπορεί να γκρινιάζει που δεν έχει οθόνη 120Hz το smartphone του......

xl6y0u4yitk21.jpg.1e2112c20890283ab7ccb4d2ea831043.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, busellatos said:

Τολμα τώρα να τραβήξεις καυτό βίντεο την γκόμενα και να φωνάζεις " Τι σου κάνω μωρό μου " " Τι παιδί είσαι εσύ" 😬😳

Φαντάζομαι πως αυτό το κάνεις γιατί λογικά μετά δεν θα σε πιστεύει κανείς ε? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, merphi είπε

Συγνώμη, αλλά εμένα το πρώτο χαρακτηριστικό με άρεσε (Communication Safety). Όποιος ξέρει από παιδιά, ξέρει πόσο εύπιστα είναι και πόσο εύκολα μπορεί κάποιος χειριστικός άνθρωπος να τα ξεγελάσει ή απλά είναι περίεργα. Αν υπάρχει η επιλογή να ενεργοποιείται για τα ανήλικα παιδιά και να είναι ανενεργό για τους υπόλοιπους, τότε είναι καλό.

 

Καλά τα λες, αλλά αυτό που περιγράφει το άρθρο είναι τελείως διαφορετικό. Υπάρχουν τρόποι να ελέγξουμε τη χρήση που κάνουν τα παιδιά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, jadawin said:

Καλά τα λες, αλλά αυτό που περιγράφει το άρθρο είναι τελείως διαφορετικό. Υπάρχουν τρόποι να ελέγξουμε τη χρήση που κάνουν τα παιδιά μας.

Υποτιμάς νομίζω τις ικανότητες που έχει πλέον ένα παιδί που είναι συνεχώς εκτεθειμένο στο internet...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Υποτιμάς νομίζω τις ικανότητες που έχει πλέον ένα παιδί που είναι συνεχώς εκτεθειμένο στο internet...

Δεν διαφωνώ, απλά θα προτιμούσα να ερωτηθώ για τη χρήση που κάνω στο κινητό μου και τις παρεμβάσεις της εταιρίας που το παράγει κι όχι να μου το επιβάλουν. Το ίδιο και για το κινητό του παιδιού μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, jadawin said:

Δεν διαφωνώ, απλά θα προτιμούσα να ερωτηθώ για τη χρήση που κάνω στο κινητό μου και τις παρεμβάσεις της εταιρίας που το παράγει κι όχι να μου το επιβάλουν. Το ίδιο και για το κινητό του παιδιού μου.

Σε σχέση με το περιεχόμενο που θα βλέπει το παιδί σου θα ισχύει μια διαφορετική λειτουργία στο iOS και το iPhone/iPad που απλά μέσω ΑΙ θα σκανάρει τοπικά τις εικόνες προσπαθώντας να αναγνωρίσει αν περιέχουν πορνογραφικό περιεχόμενο κλπ (περίπου το ίδιο που κάνει το fb όταν σε προειδοποιεί για το περιεχόμενο μιας εικόνας πριν εμφανιστεί). Αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό με τον έλεγχο που θα αφορά τις φωτογραφίες που θα ανεβαίνουν στο iCloud σε σχέση με τη βάση δεδομένων με υλικό παιδικής πορνογραφίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διαβάσει/ψάξει κανένας τι πραγματικά και πως θα λειτουργεί αυτό το σύστημα; Long story short:

1. ΑΝ έχεις ανοιχτό το iCloud Photos τότε η συσκευή σου θα ελέγχει για περίεργες φωτογραφίες εξάγοντας έναν μοναδικό αριθμό και συγκρίνοντάς τον με άλλους "περίεργους" αριθμούς.

2. Αν βρεθούν πολλοί τέτοιοι, τότε χτυπάει κόκκινο.

Το συγκεκριμένο γίνεται εδώ και ΠΑΡΑ πολλά χρόνια από google, facebook, microsoft, dropbox κτλ κτλ κτλ απλά γίνεται server side με την εταιρία να έχει πλήρη έλεγχο και να μπορεί να δει ΌΛΕΣ τις φώτο. Η apple  το κάνει on-device ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ έχεις ανοιχτό το photo library δηλαδή να ανεβαίνουν όλες στο cloud. Απλά επειδή δεν θέλει να κάνει full scan όλες τις φώτο στο σύννεφο γιατί είναι παραβίαση του privacy, το κάνει η συσκευή πριν ανεβάσει την φώτο έτσι δεν εκτίθεται ΠΟΥΘΕΝΑ η κάθε φώτο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jadawin είπε

Καλά τα λες, αλλά αυτό που περιγράφει το άρθρο είναι τελείως διαφορετικό. Υπάρχουν τρόποι να ελέγξουμε τη χρήση που κάνουν τα παιδιά μας.

Πως ακριβώς μπορεις να ελεγξεις το αν θα λαβει εισερχομενη dick pic ενα 12χρονο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σοβαρό θέμα για γελάκια και αντιπαραθέσεις οπαδών εταιρειών (ναι υπάρχουν αρκετοί) . Από την μία ακούγεται σαν μια μεγάλη βοήθεια για τις διωκτικές αρχές για να σωθεί κάποιο παιδάκι από την άλλη ανοίγει λεωφόρους για βρίσκουν ότι θέλουν όποιοι θέλουν και  μέσω των φωτογραφιών. Δεν έχει να κάνει ότι δεν έχουμε κανένα κρατικό μυστικό να κρύψουμε, αλλά το θέμα με την ιδιωτικότητα ξεχειλώνει όσο δεν πάει. Όσο για το ότι τα δεδομένα δεν θα φτάσουν σε άλλα χέρια, καμία εταιρεία δεν πείθει γιατί απλά από αυτό θησαυρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

1.2. 3.οπως δεν θα σε ρωτησουν για αλλα τοσα και οχι μονο η apple. στην συγκεκριμενη περιπτωση  αλλαζεις εταιρεια. οπως εχουμε δεχτει αλλα τοσα ετσι θα γινει και αυτο.αλλιως υπαρχει και η λυση σε ενα βουνο χωρις κινητο ταυτοτητα αφμ τραπεζες κτλ. χωρις παρεξηγηση. η ολη ιστορια μου θυμιΖΕΙ ΤΑ μηχανηματσ στο μετρο.οι δηθεν rebels τα σπαγαν και τωρα ξεχαστηκε και τα δεχτηκαν.οπως αλλα χιλιαδες ατομα δεχτηκαν ολες τις αλλαγες στο fb.τα υπολοιπα ειναι να γκρινιαζουμε απλα για να γινεται συζητηση μεχρι να μας περασει.χρονια τωρα

ωραια ολα αυτα που λες, ασχετα βεβαια με αυτα που ρωτησα. Εντυπωσιακο βεβαια που βρηκες ομοιοτητες μεταξυ μιας εταιριας που αυτο-διοριστηκε αστυνομος του περιεχομενου του κινητου μου με τα σπασμενα μηχανηματα στο μετρο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dmspolys είπε

Μακάρι να βοηθήσει την όλη κατάσταση και της δύσκολες στιγμές που ζουνε τα μικρά αγγελούδια . Μακάρι αυτά τα διεστραμμένα άτομα να τα κλείσουν μέσα σιγά σιγά !!!

Ουτε προκειται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...