Προς το περιεχόμενο

Οι πειρατικές ιστοσελίδες «βγάζουν» δισεκατομμύρια δολάρια από διαφημίσεις


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποτε οι εταιρίες πουλούσαν € 30 το CD και έτσι δημιουργήθηκε το Napster. Μετά τα κατέβασαν στα €10-15 και ο κόσμος άρχισε να αγοράζει CD.
Τώρα "κλαίνε" για "διαφυγόντα κέρδη", λες και τα εκατομμύρια που κατεβάζουν ταινίες (ειδιακά από Αφρική, Ινδία κτλ) έχουν τη δυνατότητα να δώσουν έστω και $5 για να αγοράσουν νόμιμα. Την ίδια στιγμή που το 90% των κερδών τους προέρχεται από ενοικιάσεις δικαιωμάτων σε τηλεοπτικούς σταθμούς, εταιρίες streaming κ.τ.ο.

Όσο για τους δημιουργούς που δήθεν "στερούνται έσοδα", στο 90% των περιπτώσεων οι δημιουργοί έχουν πληρωθεί προκαταβολικά κατ΄ αποκοπή ένα ποσό και τα κέρδη πάνε 100% σε εταιρίες δικηγόρων που δουλεύουν για λογαριασμό των "μεγαθηρίων" που μετριούνται στα δάκτυλα των χεριών.

Πάντα οι πλούσιοι αρέσκονται να εμφανίζονται ως οι "καημένοι" που "δίνουν δουλειές στον κόσμο" (για να αγοράζει πανάκριβα τα προϊόντα τους) και οι "πειρατές" είναι οι κακοί. Κουβέντα όμως για τον μεγαλύτερο παγκόσμιο πειρατή που έχει κατακλέψει μάρκες και πατέντες. Κουβέντα!

ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ 101%

  • Like 5
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Kostasallinone είπε

Α.. για αυτό το GTA έχει τόσες διαφημίσεις.. μέχρι και στο ραδιόφωνο παίζουν.

μην λες για το GTA και νευριάζω που το έδωσε δωρεάν (free) το Epic Games Store και μαζεύτηκαν όλα τα πιτσιρίκια και δεν μπορούμε να παίξουμε σωστά ένα RP στο Five M.

2 λεπτά πριν, cp5120 είπε

Κάποτε οι εταιρίες πουλούσαν € 30 το CD και έτσι δημιουργήθηκε το Napster. Μετά τα κατέβασαν στα €10-15 και ο κόσμος άρχισε να αγοράζει CD.
Τώρα "κλαίνε" για "διαφυγόντα κέρδη", λες και τα εκατομμύρια που κατεβάζουν ταινίες (ειδιακά από Αφρική, Ινδία κτλ) έχουν τη δυνατότητα να δώσουν έστω και $5 για να αγοράσουν νόμιμα. Την ίδια στιγμή που το 90% των κερδών τους προέρχεται από ενοικιάσεις δικαιωμάτων σε τηλεοπτικούς σταθμούς, εταιρίες streaming κ.τ.ο.

Όσο για τους δημιουργούς που δήθεν "στερούνται έσοδα", στο 90% των περιπτώσεων οι δημιουργοί έχουν πληρωθεί προκαταβολικά κατ΄ αποκοπή ένα ποσό και τα κέρδη πάνε 100% σε εταιρίες δικηγόρων που δουλεύουν για λογαριασμό των "μεγαθηρίων" που μετριούνται στα δάκτυλα των χεριών.

Πάντα οι πλούσιοι αρέσκονται να εμφανίζονται ως οι "καημένοι" που "δίνουν δουλειές στον κόσμο" (για να αγοράζει πανάκριβα τα προϊόντα τους) και οι "πειρατές" είναι οι κακοί. Κουβέντα όμως για τον μεγαλύτερο παγκόσμιο πειρατή που έχει κατακλέψει μάρκες και πατέντες. Κουβέντα!

ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ 101%

Απόλυτα σωστός 100%

7 λεπτά πριν, aypnia είπε

Δεν είναι public φίλε όταν τα κάνεις κοινή χρήση με κάποιους άλλους λογαριασμούς.
Αυτή θεωρείται περιορισμένη πρόσβαση.
Public γίνονται όταν επιλέγει κοινή χρήση χωρίς να απαιτείται κάποιου είδους πρόσβασης και οποιοσδήποτε διαθέτει τον σύνδεσμο μπορεί να ανοίξει το αρχείο.
Όταν γίνονται public περνάνε και στις μηχανές αναζήτησης και μπορούν να γίνουν και report.
Δεν μπορεί να κάνει κάποιος report ένα αρχείο αν δεν μπορεί να το ανοίξει.
Και προφανώς αυτοί με τους οποίους έχεις κάνει κοινή χρήση δεν τα έχουν κάνει report.

Αν πάλι είναι όντως public, σε προκαλώ :) Στείλε μου το link ενός αρχείου να το κάνω report, να δούμε τι θα γίνει...
 

Τα αρχεία αυτά διακινούνται εντός εταιρείας και εντός εργαζομένων σε αυτήν (για δική τους διευκόλυνση)

δεν είμαστε πειρατική ιστοσελίδα για να τα διαμοιράζουμε ελεύθερα και δωρεάν (οι εταιρείες φιλοξενίας γνωρίζουν το περιεχόμενο)

δωρεάν δεν υπάρχει τίποτα στο διαδίκτυο να ξέρετε

ακόμα και δωρεά/συνδρομή να μην πληρώνετε (κάτι πληρώνετε που δεν το ξέρετε/γνωρίζετε)

βέβαια λόγω ότι η τεχνολογία αλλάζει έτσι βελτιώνεται και η κατάσταση

π.χ. στην μουσική έχουμε το Spotify και αντίστοιχες υπηρεσίες = εδώ έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση

στις ταινίες/σειρές έχουμε το Netflix/Amazon Prime/Apple TV/Disney+ = εδώ η πίτα είναι μικρή αλλά τα κέρδη τεράστια

στα παιχνίδια έχουμε το Steam/EA Play-Origin/MS XBOX Live/PSN/Ubisoft Connect-Uplay+/Epic Games Store = εδώ η πίτα είναι τεράστια αλλά σιγά σιγά μικραίνει τα κέρδη παραμένουν τεράστια.

σε όλα αυτά παίζουν και τα γνωστά "κλειδάδικα" έτσι έχει διαμορφωθεί η αγορά σήμερα

όλα αυτά διαμορφώνουν το τοπίο σιγά σιγά (αργά και σταθερά)

φυσικά δεν θίγεται κανένα δικαίωμα δημιουργού (αυτοί έχουν πληρωθεί προκαταβολικά και πληρώνονται για αυτό μην ακούω τις βλακείες που λένε οι οργανισμοί/επιτροπές προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Άσε μας βρε να κράξουμε λίγο την Google. Αυτή πάντα φταίει... 🤣

Παιδιά μακριά από αυτά τα sites. Στην καλύτερη θα είστε "bots" , ξέρω γω θα σας προβάλλονται (αόρατα σε σας) ads και θα κερδίζουν άλλοι. Μάλιστα κάποια antivirus δεν τα πιάνουν αυτά γιατί θεωρείται νορμαλ συμπεριφορά (να φορτώνεις δλδ ενα web page). Και δεν είναι κάποια, είναι τα περισσότερα.

καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για κατεβάσματα apps+utils+games και όχι για "επισκέψεις" σε ιδιαίτερες σελίδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cp5120 είπε

Κάποτε οι εταιρίες πουλούσαν € 30 το CD και έτσι δημιουργήθηκε το Napster. Μετά τα κατέβασαν στα €10-15 και ο κόσμος άρχισε να αγοράζει CD.
Τώρα "κλαίνε" για "διαφυγόντα κέρδη", λες και τα εκατομμύρια που κατεβάζουν ταινίες (ειδιακά από Αφρική, Ινδία κτλ) έχουν τη δυνατότητα να δώσουν έστω και $5 για να αγοράσουν νόμιμα. Την ίδια στιγμή που το 90% των κερδών τους προέρχεται από ενοικιάσεις δικαιωμάτων σε τηλεοπτικούς σταθμούς, εταιρίες streaming κ.τ.ο.

Όσο για τους δημιουργούς που δήθεν "στερούνται έσοδα", στο 90% των περιπτώσεων οι δημιουργοί έχουν πληρωθεί προκαταβολικά κατ΄ αποκοπή ένα ποσό και τα κέρδη πάνε 100% σε εταιρίες δικηγόρων που δουλεύουν για λογαριασμό των "μεγαθηρίων" που μετριούνται στα δάκτυλα των χεριών.

Πάντα οι πλούσιοι αρέσκονται να εμφανίζονται ως οι "καημένοι" που "δίνουν δουλειές στον κόσμο" (για να αγοράζει πανάκριβα τα προϊόντα τους) και οι "πειρατές" είναι οι κακοί. Κουβέντα όμως για τον μεγαλύτερο παγκόσμιο πειρατή που έχει κατακλέψει μάρκες και πατέντες. Κουβέντα!

ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ 101%

Ο,τι να 'ναι πραγματικά. Απίστευτη ασχετοσύνη. Ζήτω η αριστερή επανάσταση! Κάτω οι πλούσιοι, έξω το κεφάλαιο!

Αν πω αυτά που θέλω πραγματικά, θα φάω μόνιμο μπαν.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimisd είπε

Ναι αλλά τις διαφημίσεις που βλέπεις στα τορρεντοσαιτς ποιος νομίζεις τις σερβίρει? 😉

Ποιος? Τα λεφτα απο τις διαφημισεις ειναι "μαυρα"?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NotAliki177 είπε
18 ώρες πριν, Molpadia είπε

 

Παιδιά μακριά από αυτά τα sites. Στην καλύτερη θα είστε "bots"

Οποιος δεν ξέρει και πολλά-πολλά από bots, viruses κλπ και μπαίνει και κατεβάζει από αυτά, ΚΑΙ δεν έχει linux είναι άξιος της μοίρας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι οι αλλοι μπαινουν μεσα δεν βγαζουν φραγκο (κατεβασαν ρολα) . Στα @@ μου τι κανουν ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΘΕΜΑ 

Επεξ/σία από panagiotou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ρωτήσω εγώ ο χαζός. Αν βγάζουν τρις τότε γιατί δεν φτιάχνουν επίσημα sites με διαφημίσεις για να τα κατεβάζει από εκεί ο κόσμος νόμιμα και να πηγαίνουν τα λεφτά στις σωστές τσέπες;

Ή η έρευνα είναι μουφα και προπαγάνδα για να πάρουν νέα μέτρα ή  είναι χαζοί που δεν το σκέφτηκαν και περίμεναν εμένα να τους το πω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω βάλει για DNS διακομιστή στον δρομολογητή τον 1.1.1.1 και ενώ για μήνες δούλευε καλά, σήμερα είδα με έκπληξη ότι έχω το edppi block. Τί έγινε; Επεκτάθηκε και στον ξένο DNS διακομιστή ή εγώ κάνω κάτι λάθος; Έτσι αναγκάστηκα να μπω με τον Tor φυλλομετρητή στο http://www.subtitles.gr/

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Krusty είπε

Έχω βάλει για DNS διακομιστή στον δρομολογητή τον 1.1.1.1 και ενώ για μήνες δούλευε καλά, σήμερα είδα με έκπληξη ότι έχω το edppi block. Τί έγινε; Επεκτάθηκε και στον ξένο DNS διακομιστή ή εγώ κάνω κάτι λάθος; Έτσι αναγκάστηκα να μπω με τον Tor φυλλομετρητή στο http://www.subtitles.gr/

Μου άνοιξε κανονικά η σελίδα, έχεις βάλει και για IPv6 ; Aν όχι θα πρέπει να βάλεις.

Cloudflare IPv6 servers : 2606:4700:4700::1111 2606:4700:4700::1001

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Ο,τι να 'ναι πραγματικά. Απίστευτη ασχετοσύνη. Ζήτω η αριστερή επανάσταση! Κάτω οι πλούσιοι, έξω το κεφάλαιο!

Αν πω αυτά που θέλω πραγματικά, θα φάω μόνιμο μπαν.

Να πεις αυτά που θέλεις πραγματικά και να αναλάβεις και την ευθύνη ακόμα και αν αυτή επιφέρει το μόνιμο μπάνιο (ΒΑΝ) από το να λες άσχετα πράγματα είναι πολύ καλύτερο.

11 ώρες πριν, Krusty είπε

Έχω βάλει για DNS διακομιστή στον δρομολογητή τον 1.1.1.1 και ενώ για μήνες δούλευε καλά, σήμερα είδα με έκπληξη ότι έχω το edppi block. Τί έγινε; Επεκτάθηκε και στον ξένο DNS διακομιστή ή εγώ κάνω κάτι λάθος; Έτσι αναγκάστηκα να μπω με τον Tor φυλλομετρητή στο http://www.subtitles.gr/

ενδέχεται να υπήρξε αναβάθμιση του firmware του router που σου έχει δώσει ο πάροχος ή να το πείραξαν από εκεί όποτε έχασε τις ρυθμίσεις του...

θα πρέπει να περάσεις τους DNS για IPv4 και για IPv6 στο ROUTER σου

δηλαδή να βάλεις στους DNS IPv4 1.1.1.1 και 1.1.0.0

και στο IPv6 2606:4700:4700::1111 2606:4700:4700::1001

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το μόντεμ/ρούτερ που δίνει η Wind ΖΧΗΝ Η268Ν. Παραθέτω screenshoot τις ρυθμίσεις μου στο local network->DNS.

Για IPv6 δεν βλέπω που υπάρχει ρύθμιση στον δρομολογητή. Δοκίμασα να θέσω DNS διακομιστή για IPv4 το 1.1.1.1 και στο λειτουργικό και πάλι τα ίδια, τρώω μπλοκάρισμα...

DNS.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Krusty είπε

Έχω το μόντεμ/ρούτερ που δίνει η Wind ΖΧΗΝ Η268Ν. Παραθέτω screenshoot τις ρυθμίσεις μου στο local network->DNS.

Για IPv6 δεν βλέπω που υπάρχει ρύθμιση στον δρομολογητή. Δοκίμασα να θέσω DNS διακομιστή για IPv4 το 1.1.1.1 και στο λειτουργικό και πάλι τα ίδια, τρώω μπλοκάρισμα...

DNS.png

άλλαξε και τον IPv4 DNS Server 2 σε 1.1.0.0 και πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι δεν μπορώ να μπω. Δοκίμασα εκτός από server 2 να βάλω το 1.1.0.0 και για server 1, αλλά πάλι τίποτα. Μήπως η Wind κάνει τίποτα περίεργα και αγνοεί πλέον αυτήν την ρύθμιση για να επιβάλλει τον νόμο και να γνωρίζει ποιες σελίδες επισκεπτόμαστε; Στο λειτουργικό μου δεν έχω θέσει άλλους DNS servers και το έχω στο auto.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...