Προς το περιεχόμενο

Hackers έκλεψαν $97 εκατομμύρια από το ιαπωνικό ανταλλακτήριο κρυπτονομισμάτων Liquid


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Οι αποριες/ερωτησεις σου ειναι basics για τα κρυπτονομισματα και το πώς δουλευουν...Δεν ειναι οτι δε θελω να σου απαντησω , ειναι πως αν δεις 2-3 συντομα και περιληπτικα βιντεο για την τεχνολογια blockchain πχ του bitcoin θα σου λυθουν ολες οι παραπανω αποριες με τροπο καλυτερο απ'οτι να στα απαντησω εγω.

Έχω την αίσθηση ότι δεν είναι τόσο basics αυτά που ρωτάω. Αν αυτά που ρωτάω είχαν απαντήσεις, θα ήταν αδύνατο να "χακευτεί" το σύστημα.

(Την γνώμη μου την έχω ξαναγράψει, το blockchain δεν το θεωρώ κλιμακώσιμο και σαν τεχνολογία μάλλον παρατημένο. Το "αποκεντρωμένο" είναι πρόβλημα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, petasis είπε

Θες να μας εξηγήσεις λίγο παραπάνω; Εγώ καταλαβαίνω ότι το blockchain είναι αποκεντρωμένο, με την έννοια ότι υπάρχουν πολλά αντίγραφα.

Υποθέτω ότι οι "χρήστες" δεν έχουν πλήρες αντίγραφο του blockchain, αλλά μικρά κομμάτια. Οπότε δεν είναι μέρος της "αποκέντρωσης". Από την άλλη υποθέτω, ότι τα "ανταλλακτήρια" έχουν αντίγραφα όλης της αλυσίδας, και κάπως εξουσιοδοτούνται και συνεργάζονται μεταξύ τους να μπορούν να αλλάξουν την αλυσίδα (εδώ είναι το αποκεντρωμένο), προσθέτοντας transactions. To "χακάρισμα" το αντιλαμβάνομαι σαν προσθήκες στο blockchain που έγιναν παραβιάζοντας κάποιους "κανόνες" που είναι "συμφωνημένοι" μεταξύ των "ανταλλακτηρίων". Που πλέον όμως έγιναν, και δεν μπορούν να "ξεγίνουν". Και κάπου εδώ μου γίνεται ασαφές πώς τελικά ελέγχεται το blockchain και τι ρόλο παίζουν τα "ανταλλακτήρια" και η φερεγγυότητά τους.

Όχι δεν ισχύουν αυτά. Έχεις όλο το αντίγραφο αν το θες και επίσης δεν υπάρχουν "official ανταλλακτήρια", ούτε κάποιο πρωτόκολλο συνεργασίας, ούτε ειδική εξουσιοδότηση για ανταλλακτήρια. Το έχεις καταλάβει με ένα δικό σου λάθος τρόπο.

 

https://www.investopedia.com/terms/b/blockchain.asp

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο τύπος σκορπάει δεξιά και αριστερά σε ανταλλακτήρια έχουν εντοπιστει όλα τα ποσά και έχουν παγώσει ολα , του έχουν μείνει ακόμη 30 εκατομύρια στο  πορτοφόλι

 

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί ασφάλειας, το bitcoin μπορεί να "χακαριστεί" εύκολα αν και μόνο αν κάποιος καταφέρει και αποκτήσει το 51% της συνολικής ισχύος.

Το αν κάτι τέτοιο είναι ρεαλιστικό είναι άλλο θέμα.

Το ίδιο ισχύει και για τα Proof Of Stake νομίσματα, aν κάποιος έχει το 51% του stake

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Περί ασφάλειας, το bitcoin μπορεί να "χακαριστεί" εύκολα αν και μόνο αν κάποιος καταφέρει και αποκτήσει το 51% της συνολικής ισχύος.

Το αν κάτι τέτοιο είναι ρεαλιστικό είναι άλλο θέμα.

Το ίδιο ισχύει και για τα Proof Of Stake νομίσματα, aν κάποιος έχει το 51% του stake

αραγε το ίδιο να ισχύει και για το Proof of coverage?Με 51% του coverage να μπορούν να το χακάρουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Πολλά περιστατικά, τι γίνεται;;;; υποτίθεται αυτά είναι ασφαλή λόγω της (αποκέντρωσης?)?

Αυτοί που τα χασαν πως θα τα πάρουν πίσω? γιατί δεν νομίζω να έχει 600kk η εταιρία για να τους τα δώσει... απλά θα βαρέσουν κανόνι και θα πάνε διακοπές... (πολύ που νοιάστηκαν)

Δηλαδή μπορούν αυτές οι εταιρίες, οι ιδιωτικές εταιρίες, να βάλουν "black listed" τα χρήματα που πήραν; από την μια καλό και από την άλλη γεννά πολλά ερωτηματικά...

από την στιγμή που βάζει κάποιος τα Bitcoin του και τα ψηφιακά του νομίσματα σε ένα ανταλλακτήριο τότε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε

15 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Ενώ τα πραγματικά χρήματα που έχεις κρυμμένα κάτω από το στρώμα δεν μπορεί να σε εμποδίσει κανείς να τα πάρεις!

Ναι. "Πραγματικά χρήματα" μέχρι το.... πρωινό που θα ξυπνήσεις / ξυπνήσουμε και θα έχουν καταργηθεί τη νύχτα χωρίς φεγγάρι :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ethereum είπε

ο τύπος σκορπάει δεξιά και αριστερά σε ανταλλακτήρια έχουν εντοπιστει όλα τα ποσά και έχουν παγώσει ολα , του έχουν μείνει ακόμη 30 εκατομύρια στο  πορτοφόλι

 

Μία φορά και έναν καιρό που είχα ασχοληθεί λίγο στο βαθύ ντιπ Γουέμπ υπήρχαν σαιτ που σου έκαναν laundry τα μπιτκοιν. Δεν υπάρχουν πλέον αυτά; Ή δεν γίνεται με τόσο μεγάλα ποσά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, cp5120 είπε


Ενώ τα πραγματικά χρήματα που έχεις κρυμμένα κάτω από το στρώμα δεν μπορεί να σε εμποδίσει κανείς να τα πάρεις!
Και δεν έχουν όλοι starlink.

Δεν θα σε εμποδίσει κάνεις όντως. 

Απλά θα είναι ένα κομμάτι χαρτί πλέον χωρίς αξία αν θελήσουν οι κυβερνήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, george1807 said:

Δεν θα σε εμποδίσει κάνεις όντως. 

Απλά θα είναι ένα κομμάτι χαρτί πλέον χωρίς αξία αν θελήσουν οι κυβερνήσεις.

Ναι και στα cryptos "καθορίζουν" την αξία οι "καρχαρίες". Περισσότερη εμπιστοσύνη έχω στην εκάστοτε κυβέρνηση παρά τον giwrgakis123 με παρατσούκλι "the big investor".

Τίποτα δεν είναι safe. Και τα 2 σενάρια είναι πιθανά. Απλά πάμε με την λογική και τις πιθανότητες.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Ναι και στα cryptos "καθορίζουν" την αξία οι "καρχαρίες". Περισσότερη εμπιστοσύνη έχω στην εκάστοτε κυβέρνηση παρά τον giwrgakis123 με παρατσούκλι "the big investor".

Τίποτα δεν είναι safe. Και τα 2 σενάρια είναι πιθανά. Απλά πάμε με την λογική και τις πιθανότητες.

Καλή ιδέα.

Αφού δεν έχετε σκοπό να διαβάσετε τι σας απαντούν οι συνομιλητές σας, γιατί μπαίνετε στον κόπο.. σε κάθε ποστ για κρύπτο γίνεται η ίδια μάχη από κάτω στα σχόλια, είναι απίστευτο. Όλα τα θέματα έχουν ακριβώς τα ίδια σχόλια από σχεδόν τα ίδια άτομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisxpap είπε

Μία φορά και έναν καιρό που είχα ασχοληθεί λίγο στο βαθύ ντιπ Γουέμπ υπήρχαν σαιτ που σου έκαναν laundry τα μπιτκοιν. Δεν υπάρχουν πλέον αυτά; Ή δεν γίνεται με τόσο μεγάλα ποσά; 

δεν εχω ασχοληθει με deep web δεν γνωρίζω απ οτι ειδα υπαρχουν καποια ανταλλακτηρια που μπορεις μεσω τρίτων να χρησιμοποιήσεις νομίσματα αλλων σε ενα τετοιο ETH mixer πηγε αλλα τον εντόπισαν , μπορει να χακαρουν αλλα το να μην αφήσουν ίχνη αδύνατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Ναι και στα cryptos "καθορίζουν" την αξία οι "καρχαρίες". Περισσότερη εμπιστοσύνη έχω στην εκάστοτε κυβέρνηση παρά τον giwrgakis123 με παρατσούκλι "the big investor".

Τίποτα δεν είναι safe. Και τα 2 σενάρια είναι πιθανά. Απλά πάμε με την λογική και τις πιθανότητες.

Kατ'αρχην η υποθεση κρυπτο, η πιο σωστα bitcoin δεν επαφιεται στην εμπιστοσυνη σου προς τον giwrgakis123, αλλα στην εμπιστοσυνη σου προς το δικτυο, το πρωτοκολλο και φυσικα το προτζεκτ. Ποσες φορες ακομα να επαναλαβουμε οτι προκειται για κατι αποκεντρωμενο που δε μπορει να το ελεγξει ο giwrgakis123;

Οσον αφορα την εμπιστοσυνη σου στις κυβερνησεις, καλα κανεις εφοσον νιωθεις πιο ανετα ετσι ή σου ειναι πιο βολικο να νιωθεις ετσι, πλην ομως, πρεπει να πουμε πως η ιστορια δε σε δικαιωνει για την εμπιστοσυνη σου. Ουτε καν το παρον δε σε δικαιωνει. Αλλα και παλι, δικαιωμα σου ειναι να χανεις συνηδειτα και καθημερινα την αγοραστικη σου δυναμη, διατηρωντας παρ'ολα αυτα την εμπιστοσυνη σου σε αυτους που σε αποδυναμωνουν χωρις να σου δινουν κανενα λογαριασμο, χωρις καν να ακολουθουν καποιο κανονα. Ειναι κυβερνησεις αφου. Οποτε εμπιστοσυνη κι ολα θα πανε λαμπρα.

Η μονη ενσταση ειναι στο γεγονος οτι επικαλεισαι "λογικη και πιθανοτητες". Η λογικη και οι πιθανοτητες βαση ιστοριας, δειχνουν ακριβως το αναποδο απο το συμπερασμα σου. Συνεπως, δεν ειναι fact η αποψη σου και δεν τεκμηριωνεται ουτε απο τη λογικη, ουτε κι απο τις πιθανοτητες.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Cli είπε

Μου θύμησες κάποιον καθηγητή λυκείου που έκανε ένα παρόμοιο μάθημα στο udemy και νόμιζε ότι έγινε χάκερ....😂

Το θέμα είναι πότε κοιμάται αυτός ο Neagoie! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/8/2021 στις 4:00 ΜΜ, george1807 είπε

Αποκεντρωμένο είναι το δίκτυο και μπορείς να έχεις δικό σου πορτοφόλι για να κρατάς τα κρυπτονομισματα σου. Από τη στιγμή που θα τα αποθηκεύσεις σε ένα ανταλλακτηριο παύει να είναι αποκεντρωμένο. 

Και πως μεταφερεις τα νομισματα από το ανταλλακτητιο που τα αγορασε στο πορτοφολι σου? Δηλαδή πχ αγοράζεις κρυπτονομισματα από μια γνωστή πλατφόρμα. Αυτά που αγόρασες δεν μπαίνουν σε ένα πορτοφόλι? 

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...