Προς το περιεχόμενο

καταδυση thread


ANT2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Spect~ said:

Ναι ναι το διαβασα πριν.  Λεμε να κανουμε οσο προλαβαινουμε μια βουτια απο τις ειδικοτητες που εγραψα πριν καθως και να παρουμε την πιστοποιηση απο Prefect buoyancy & Nitrox πριν το ταξιδι ωστε να ειμαστε ανετοι στις βουτιες μας εκει 

μολις προσγειωθω απανταω και στα rest

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Μιλας για αυτονομη ή ελευθερη; 2ο ατομο εχεις να πηγαινεις μαζι;

Για αυτόνομη. Έχωτην γυναίκα μου,μαζί πήραμε τα διπλώματα και επειδή αν ακολουθείς συνεχείς καταδυτικά πάει πολύ το μαλλί οπότε μόνοι μας γύρω γύρω και μερικές φορές με το καταδυτικό.

Αν επιτρέπεται με πια καταδυτικά συνεργάζεστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, ANT2021 είπε

Για αυτόνομη. Έχωτην γυναίκα μου,μαζί πήραμε τα διπλώματα και επειδή αν ακολουθείς συνεχείς καταδυτικά πάει πολύ το μαλλί οπότε μόνοι μας γύρω γύρω και μερικές φορές με το καταδυτικό.

Αν επιτρέπεται με πια καταδυτικά συνεργάζεστε

Ποσο σε χρεώνουν τη βουτια; Εξοπλισμο υποθετω οτι εχεις και θα γεμιζεις απλα τη μπουκαλα; ποσο παει το γεμισμα;

Τι βαθμο εχεις;

Ενας ταπεινός OW ειμαι εγω και τιποτα παραπανω :P με ποιον να συνεργαζομαι ; :P Επισης δεν εμαι καν Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Ποσο σε χρεώνουν τη βουτια; Εξοπλισμο υποθετω οτι εχεις και θα γεμιζεις απλα τη μπουκαλα; ποσο παει το γεμισμα;

Τι βαθμο εχεις;

Ενας ταπεινός OW ειμαι εγω και τιποτα παραπανω :P με ποιον να συνεργαζομαι ; :P Επισης δεν εμαι καν Αθηνα.

Ανάλογα 35 με 45€ με σκάφος. Αλλιώς νομίζω 25. Μόνο μάσκα πέδιλα έχω ακόμα απο εξοπλισμό και εγώ νέος advanced είμαι οπότε τα νοικιάζω. Απλά επειδή είμαστε δυο άτομα μας κακοφαινεται.

Μπουκάλα 4 με 5€ έχει γέμισμα νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ANT2021 είπε

Ανάλογα 35 με 45€ με σκάφος. Αλλιώς νομίζω 25. Μόνο μάσκα πέδιλα έχω ακόμα απο εξοπλισμό και εγώ νέος advanced είμαι οπότε τα νοικιάζω. Απλά επειδή είμαστε δυο άτομα μας κακοφαινεται.

Μπουκάλα 4 με 5€ έχει γέμισμα νομιζω

ποσο πιο φτηνα πιστευεις θα σου βγει αν δεν πηγαινεις σε καταδυτικο; Θα πρεπει καθε φορα να νοικιαζεις ολοκληρο τον εξοπλισμο + καυσιμα πηγαινε/ελα στο καταδυτικο + καυσιμα για το μερος που θα πας.

 Θεματα που προκυπτουν στην περιπτωση σου

  1. Ασφάλεια γιατι οσο και να ναι η εμπειρια σας, υποθέτω οπως και η δικη μου, ειναι ακομη μηδαμινή
  2. Οι βουτιες δεν θα καταγράφονται σε περίπτωση που θες να κανεις κατι αργότερα τυπου advanced OW οπου θελει και ενα Χ αριθμο βουτιων

Επισης ποσες βουτιες νομιζεις οτι θα βρεις να κανεις που να εχουν ενδιαφέρον οταν βουτας απο στεριά;

Επεξ/σία από Spect~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Spect~ είπε

ποσο πιο φτηνα πιστευεις θα σου βγει αν δεν πηγαινεις σε καταδυτικο; Θα πρεπει καθε φορα να νοικιαζεις ολοκληρο τον εξοπλισμο + καυσιμα πηγαινε/ελα στο καταδυτικο + καυσιμα για το μερος που θα πας.

 Θεματα που προκυπτουν στην περιπτωση σου

  1. Ασφάλεια γιατι οσο και να ναι η εμπειρια σας, υποθέτω οπως και η δικη μου, ειναι ακομη μηδαμινή
  2. Οι βουτιες δεν θα καταγράφονται σε περίπτωση που θες να κανεις κατι αργότερα τυπου advanced OW οπου θελει και ενα Χ αριθμο βουτιων

Επισης ποσες βουτιες νομιζεις οτι θα βρεις να κανεις που να εχουν ενδιαφέρον οταν βουτας απο στεριά;

Δύο φορές να πας στο μήνα είναι minimum 160 ευρώ για δύο άτομα που είμαστε. Δεν είναι και λίγα λεφτά. Έχω σκοπό μέσα στον επόμενο μήνα να πάρω στολή και μέχρι MAX τα Χριστούγεννα DC. Σε κάποια σημεία που τα ξέρω όπως είναι τα ιχθυοτροφεία στα Λεγραινά η ο Άγιος Νικόλαος μπορώ να κάνω μόνος μου ε και μία στο τόσο να πηγαίνω και κάποια εκδρομή. Ενοικίαση bcd χταπόδι και μπουκάλα νομίζω είναι στα 15 20€. Οπότε νομίζω συμφέρει για να μαζέψεις ένα μπάτζετ να πας να πάρεις έναν καλό εξοπλισμό.

Από στεριά εννοείται ότι δεν θα βρω μεγάλο ενδιαφέρον αλλά προτιμώ να έχω ένα σεβαστό αριθμό βουτιων από στεριά ώστε σε αξιόλογες βουτιές να είμαι πιο άνετος.

Επεξ/σία από ANT2021
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, ANT2021 είπε

Δύο φορές να πας στο μήνα είναι minimum 160 ευρώ για δύο άτομα που είμαστε. Δεν είναι και λίγα λεφτά. Έχω σκοπό μέσα στον επόμενο μήνα να πάρω στολή και μέχρι MAX τα Χριστούγεννα DC. Σε κάποια σημεία που τα ξέρω όπως είναι τα ιχθυοτροφεία στα Λεγραινά η ο Άγιος Νικόλαος μπορώ να κάνω μόνος μου ε και μία στο τόσο να πηγαίνω και κάποια εκδρομή. Ενοικίαση bcd χταπόδι και μπουκάλα νομίζω είναι στα 15 20€. Οπότε νομίζω συμφέρει για να μαζέψεις ένα μπάτζετ να πας να πάρεις έναν καλό εξοπλισμό.

Από στεριά εννοείται ότι δεν θα βρω μεγάλο ενδιαφέρον αλλά προτιμώ να έχω ένα σεβαστό αριθμό βουτιων από στεριά ώστε σε αξιόλογες βουτιές να είμαι πιο άνετος.

Για μενα βρες την χρυση τομη , δηλαδη να μην κανεις ουτε μονο το ενα ουτε μονο το αλλο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Spect~ είπε

Τι ειναι τα κόκκινα στην 3η φωτο;

 

Χτες καναμε ενα μικρο reef με ενα περασμα σε βαθος 10 μετρα. Το κανεις ανετα σε ελευθερη καταδυση αν θες. Την αλλη κυριακη εχει διπλη βουτια με σκάφος.

Χτες στη βουτια ημασταν 5 ατομα, μπροστα ο Τζιζας(Jesus) ο εκπαιδευτης, πισω του 2 τουριστες που εκαναν το 2ο μαθημα απο το open water, πισω τους εγω με τη δικια μου που εχουμε το OW της SSI και πισω μας ενας φιλος ,χωρις πιστοποιηση που εκανε την 3η του βουτια, με την 2η εκπαιδεύτρια. Οι 2 μπροστινοί μας πηγαιναν πολυ πάνω κατω και πολυ κολυμπι ορθιοι και γενικα "αγαρμποι". Σε καποια φαση μας ρωταει ο εκπαιδευτης ποσο μας εχει μεινει στην μπουκαλα 150 η δικια μου, 110 εγω και ο ενας απο τους 2 μπροστινους ειχε φτάσει στο 50!!! Εκει αναγκαστήκαμε να γυρίσουμε προς την ακτη, μπορούσαμε να βγουμε και στην επιφανεία και να κολυμπησουμε μεχρι την ακτη ηταν μικρη η αποσταση οποτε δεν τεθηκε ποτε θεμα ασφαλειας, αν και τον πηρε παραμασχαλα ο Τζιζας με το χταποδι του για να τελειωσουμε τη βουτια. Ολο αυτο το εγραψα για το ποσο μεγαλη διαφορα στον αερα βλεπεις σε καποιον αρχαριο με καποιον περισσότερο εμπειρο, γιατι και εγω με τους μυς που εχω δεν, αν και εχω πολυ χαμηλους παλμους, δεν ειμαι ο καλυτερος στην εξοικονόμηση, παρολα αυτα τεραστια η διαφορα. Αν και θεωρω μεγαλο μερος πηγαινε στο BCD βαλε/βγαλε.

 

Μερικές ερωτησεις τωρα:

1) Γιατι να θεωρείται το DC πιο σημαντικο απο το δικο σου ρυθιστη εφόσον εχεις το SPG για να βλεπεις οτι χρειάζεσαι; για τον χρονο μπορεις να εχεις ενα απλο ρολοι. Μιλαω παντα για recreation dives. Δηλαδη εγω χτες αν ειχα DC σε τι θα με ωφελουσε; Μαλλον θα παω στο Suunto D5 για αρχη, οταν παρω ρυθμιστης θα παρω και το Wireless transmitter και αργότερα που θα εχω λεφτα θα παω στο Garmin και θα δωσω το Suunto στη δικια μου

2) Θα ξεκινησουμε μεσα στο σεπτεμβρη σιγα σιγα τις καταδυσεις για το advance. Θα κανουμε αρχικα το advance adventurer που ειναι ουσιαστικα 1 βουτια απο 5 διαφορετικα specialties αν θυμαμαι καλα και μετα θα ολοκληρωσουμε σιγα σιγα τα specialties για το advance. Λεμε να κανουμε τα εξης:

  1. Deep dive
  2. Perfect Buoyancy  
  3. Navigation
  4. Enriched Air Nitrox Level 2 (40%)

Και μας λείπει το 5ο. Μαλλον Wreck αν πιανεται για εδικότητα.

3) @poulinos To enriched air Nitrox, αν καταλαβα καλα αλλάζει η αναλόγια του αερίου στην μπουκάλα; Τι διαφορα εχει απο την κλασσικη καταδυση που σου επιτρέπει να κάθεσαι περισσότερη ώρα ;

Μολις διαβασα τι γινεται. Ουσιαστικα λόγω αυξημένου οξυγόνου μειωνεται το αζωτο που διασπάται στον οργανισμο μας οποτε σου επιτρέπει να κατσεις περισσότερη ωρα κατω απο το νερο χωρις να χρειάζεται να κανεις deco stop 

Ελληνικο ενα που ειχα δει δεν ειχε σχεδον καθολου κινηση. Ενα ξενο που ειχα μπει απο την αλλη εχει τεραστια συμμετοχή

Καλο ειναι οτι το ψάχνετε να αποκτήσετε εμπερια με τα μαθηματα . Ομως. τη πραγματική εμπειρία την αποκτάς με τη τριβή κ με τις βουτιές . 
Θυμαμαι ένα καλοκαιρι πριν χρόνια έκανα το Nitrox course έκανα κ 2-3 βουτιές κ μετα ήρθε ο χειμώνας κ τα ξέχασα ολα.  . Το επομενο καλοκαιρι βρέθηκα σε ένα Live aboard στην Ερυθρά κ δήλωσα το πτυχίο του Nitrox αλλα τους είπα οτι χρειάζεται φρεσκάρισμα . Μετα  απο ένα μάθημα 2 ωρών κ 22-23 βουτιές σε μια εβδομαδα έμαθα πραγματικά το Nitrox . 
Το ιδιο ισχύει για τη πλευστοτητα τη κατανάλωση αέρα τα παντα . Οσο περισοτερο το εξασκείς το άθλημα τοσο καλύτερος γίνεσαι . Μόλις το αφήσεις σε αφήνει . Κ φυσικά ειναι πολυ σημαντικο να σε μάθουν σωστοί δάσκαλοι. 
Υγ. Τα κόκκινα σημάδια πρεπει να ειναι απο ένα φίλτρο που έβαλα για να βελτιώσω το χρωμα της φωτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, totalius είπε

Καλο ειναι οτι το ψάχνετε να αποκτήσετε εμπερια με τα μαθηματα . Ομως. τη πραγματική εμπειρία την αποκτάς με τη τριβή κ με τις βουτιές . 
Θυμαμαι ένα καλοκαιρι πριν χρόνια έκανα το Nitrox course έκανα κ 2-3 βουτιές κ μετα ήρθε ο χειμώνας κ τα ξέχασα ολα.  . Το επομενο καλοκαιρι βρέθηκα σε ένα Live aboard στην Ερυθρά κ δήλωσα το πτυχίο του Nitrox αλλα τους είπα οτι χρειάζεται φρεσκάρισμα . Μετα  απο ένα μάθημα 2 ωρών κ 22-23 βουτιές σε μια εβδομαδα έμαθα πραγματικά το Nitrox . 
Το ιδιο ισχύει για τη πλευστοτητα τη κατανάλωση αέρα τα παντα . Οσο περισοτερο το εξασκείς το άθλημα τοσο καλύτερος γίνεσαι . Μόλις το αφήσεις σε αφήνει . Κ φυσικά ειναι πολυ σημαντικο να σε μάθουν σωστοί δάσκαλοι. 
Υγ. Τα κόκκινα σημάδια πρεπει να ειναι απο ένα φίλτρο που έβαλα για να βελτιώσω το χρωμα της φωτό .

Εννοείται ότι πρέπει να Βουτάς συνέχεια. Το θέμα είναι κάποια πράγματα να τα μάθεις και σωστά. Δηλαδή αν μάθεις να έχεις καλή πλευστότητα αλλά θέλεις και μισή μπούκαλα μέχρι να το βρεις δεν λέει κατι. Επίσης, όταν κάποιος σου δείχνει τι να κάνεις γλιτώνεις χρόνο από το να ανακαλύψεις ξανά τον τροχό. 

Ξανά λέω εννοείται βουτιες αλλά όχι μόνο αυτό. Επίσης ασφάλεια πάνω από όλα 

 

Εμας εδώ η σχολή που πάμε έχει συνέχεια βουτιές με σκάφος και Κυριακή συνήθως πάνε όλοι οι ντόπιοι γιατί είναι η μόνη μέρα που μπορούν. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό ακριβώς θέλω να κάνω τώρα δεν με νοιάζει που θα βουτήξω το μόνο που σκέφτομαι να εξασκούμε όσο μπορώ περισσότερο, και που και που θα πηγαίνω και εκδρομές με το καταδυτικό και τυχών λαθοι τα συζητάμε και τα βελτιώνουμε σιγά σιγά.

Ιδικά με το θέμα αέρα αν και έχω μάθει να μην πειράζω πολύ το bcd θέλω βελτίωση, την τρώω την μπουκάλα, όχι σε τραγικά πλαίσια απλά είμαι λίγο πιο κάτω από τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, ANT2021 είπε

Εγώ αυτό ακριβώς θέλω να κάνω τώρα δεν με νοιάζει που θα βουτήξω το μόνο που σκέφτομαι να εξασκούμε όσο μπορώ περισσότερο, και που και που θα πηγαίνω και εκδρομές με το καταδυτικό και τυχών λαθοι τα συζητάμε και τα βελτιώνουμε σιγά σιγά.

Ιδικά με το θέμα αέρα αν και έχω μάθει να μην πειράζω πολύ το bcd θέλω βελτίωση, την τρώω την μπουκάλα, όχι σε τραγικά πλαίσια απλά είμαι λίγο πιο κάτω από τους υπόλοιπους.

Για αυτο λεω κανε το perfect buoyancy πχ και μετα βγες και κανε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι rescue diver, θα σου πρότεινα αν δεν το βιάζεσαι να περιμένεις το αμαζον prime day βάζει τα cressi (leonardo, giotto) σε πάρα πολύ καλές τιμές. Σκέψου είχα πετύχει κ το suunto to d4i 260 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Για αυτο λεω κανε το perfect buoyancy πχ και μετα βγες και κανε 

Το έχω κάνει σαν επιλογή στο advanced απλά θέλει να το δουλέψω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, ANT2021 said:

Για αυτόνομη. Έχωτην γυναίκα μου,μαζί πήραμε τα διπλώματα και επειδή αν ακολουθείς συνεχείς καταδυτικά πάει πολύ το μαλλί οπότε μόνοι μας γύρω γύρω και μερικές φορές με το καταδυτικό.

Αν επιτρέπεται με πια καταδυτικά συνεργάζεστε

ειχα κανει με mares , με aqua team, με τον george vandoro (tec)και με sea breaze(δεν πολυ υφιστατε). με τον van ειχε συνεργασια με διαφορα καταδυτικα. ice diving το κανα με καταδυτικο στην πολωνια(   http://www.nurkowanie.pl/)

7 hours ago, Spect~ said:

Για αυτο λεω κανε το perfect buoyancy πχ και μετα βγες και κανε 

το πιο ανετο θα ειναι αμα κανει frog kick.το σωμα ευθεια ποδαρακια λυγισμενα και frog kick. https://youtu.be/6ERgzNxt10U

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

ειχα κανει με mares , με aqua team, με τον george vandoro (tec)και με sea breaze(δεν πολυ υφιστατε). με τον van ειχε συνεργασια με διαφορα καταδυτικα. ice diving το κανα με καταδυτικο στην πολωνια(   http://www.nurkowanie.pl/)

το πιο ανετο θα ειναι αμα κανει frog kick.το σωμα ευθεια ποδαρακια λυγισμενα και frog kick. https://youtu.be/6ERgzNxt10U

 

Δηλαδή το frog βοηθάει πολύ και στην Κατανάλωση?

Η αλήθεια είναι ότι το έχω σκεφτεί να κάνω μαθήματα κάποια στιγμή. Η βλακια είναι ότι δεν το σκέφτηκα πριν πάρω τα πέδιλα και δεν πήρα για frog εκτός αν δεν είναι απόλυτο αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...