Προς το περιεχόμενο

καταδυση thread


ANT2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
2 λεπτά πριν, ANT2021 είπε

Δηλαδή το frog βοηθάει πολύ και στην Κατανάλωση?

Η αλήθεια είναι ότι το έχω σκεφτεί να κάνω μαθήματα κάποια στιγμή. Η βλακια είναι ότι δεν το σκέφτηκα πριν πάρω τα πέδιλα και δεν πήρα για frog εκτός αν δεν είναι απόλυτο αυτό.

 

Το Frog βοηθαει στην πλευστοτητα γιατι ειναι τετοια η σταση του σώματος που σου επιτρεπει να πλεεις καλύτερα. Επισης ειναι υποχρεωτικο για Cave diving αν δεν κανω λαθος.

 

Το ταξιδι εκλεισε μενει τωρα να δω τι βουτιες θα κανω εκει

Λοιπον μεχρι τωρα με λιγο ψαξιμο για χειμωνα εχουν μπει σε λιστα:

  1. Suunto D5 μεχρι καποια στιγμη να παρω το Garmin MK2i
  2. Apeks XTX50 με DST/DS4
  3. BCD της ScubaPro, δεν ξερω πιο μοντελο απλα εχει παρα πολυ βολικο στραπ για την μπουκαλα
  4. Στολή, ισως την κανω το Νοεμβρη που θα ειμαι Αθηνα γιατι θα παω για custom
  5. Πεδιλα δεν εχω ιδεα αλλα ειναι ευκολη αγορα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Spect~ είπε

Το Frog βοηθαει στην πλευστοτητα γιατι ειναι τετοια η σταση του σώματος που σου επιτρεπει να πλεεις καλύτερα. Επισης ειναι υποχρεωτικο για Cave diving αν δεν κανω λαθος.

 

Το ταξιδι εκλεισε μενει τωρα να δω τι βουτιες θα κανω εκει

Λοιπον μεχρι τωρα με λιγο ψαξιμο για χειμωνα εχουν μπει σε λιστα:

  1. Suunto D5 μεχρι καποια στιγμη να παρω το Garmin MK2i
  2. Apeks XTX50 με DST/DS4
  3. BCD της ScubaPro, δεν ξερω πιο μοντελο απλα εχει παρα πολυ βολικο στραπ για την μπουκαλα
  4. Στολή, ισως την κανω το Νοεμβρη που θα ειμαι Αθηνα γιατι θα παω για custom
  5. Πεδιλα δεν εχω ιδεα αλλα ειναι ευκολη αγορα

Μπήκες δυναμικά εσύ στο χώρο μπράβο?

Εγώ προς το παρών έχω τα πάρει πέδιλα τα Scubapro Go Sport και μάσκα Scubapro New Crystal VU που την θεωρώ κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Spect~ είπε

Το Frog βοηθαει στην πλευστοτητα γιατι ειναι τετοια η σταση του σώματος που σου επιτρεπει να πλεεις καλύτερα. Επισης ειναι υποχρεωτικο για Cave diving αν δεν κανω λαθος.

 

Το ταξιδι εκλεισε μενει τωρα να δω τι βουτιες θα κανω εκει

Λοιπον μεχρι τωρα με λιγο ψαξιμο για χειμωνα εχουν μπει σε λιστα:

  1. Suunto D5 μεχρι καποια στιγμη να παρω το Garmin MK2i
  2. Apeks XTX50 με DST/DS4
  3. BCD της ScubaPro, δεν ξερω πιο μοντελο απλα εχει παρα πολυ βολικο στραπ για την μπουκαλα
  4. Στολή, ισως την κανω το Νοεμβρη που θα ειμαι Αθηνα γιατι θα παω για custom
  5. Πεδιλα δεν εχω ιδεα αλλα ειναι ευκολη αγορα

Ταξίδι για που αν επιτρέπεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 ώρες πριν, ANT2021 είπε

Μπήκες δυναμικά εσύ στο χώρο μπράβο?

Εγώ προς το παρών έχω τα πάρει πέδιλα τα Scubapro Go Sport και μάσκα Scubapro New Crystal VU που την θεωρώ κορυφή.

Δεν εχω παρει τιποτα απο ολα αυτα ! :P Αυτη ειναι η λιστα προς αγορα για το χειμωνα με σκοπο να εχω εξοπλισμο στην αρχη της επομενης σεζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερωτηση πως στους υποβρίχιους φωτογράφους.. Τι ρυθμισεις χρησιμοποιειται πριν και τι post process για τα χρώματα των φωτογραφιών; Τραβαω με GoPro 7 εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Spect~ said:

Ερωτηση πως στους υποβρίχιους φωτογράφους.. Τι ρυθμισεις χρησιμοποιειται πριν και τι post process για τα χρώματα των φωτογραφιών; Τραβαω με GoPro 7 εγω

red filter ξερω οτι βαζουν καποιοι στην go pro αλλιως δυνατα flash(εξωτερικα).το red filter επειδη το κοκκινο χανεται πολυ γρηγορα σε λιγα μετρα βαθος.

ειχατε δεν ειχατε με ξεσηκωσατε με αυτο το thread.θυμηθηκα διαφορες καταδυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη go pro από όσο έχω δει γιατί δεν έχω ο ιδιος χρειάζεσαι ένα δυνατό φως να προσαρμόσεις κ όχι φλας αφού κυρίως είναι για βίντεο . Μετά ρύθμιση underwater κ είσαι οκ . Όσο πιο δυνατός ειναι ο προβολέας τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις κ σε βίντεο κ σε φωτό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, totalius είπε

Στη go pro από όσο έχω δει γιατί δεν έχω ο ιδιος χρειάζεσαι ένα δυνατό φως να προσαρμόσεις κ όχι φλας αφού κυρίως είναι για βίντεο . Μετά ρύθμιση underwater κ είσαι οκ . Όσο πιο δυνατός ειναι ο προβολέας τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις κ σε βίντεο κ σε φωτό . 

Δεν ξερω ποσο θα βοηθησει το φως σε νορμαλ συνθηκες, δηλαδη στα 10 μετρα τι διαφορα να κανει; θα κανει διαφορα μονο οταν θασαι πολυ κοντα σστο αντικειμενο υποθετω

17 ώρες πριν, poulinos είπε

red filter ξερω οτι βαζουν καποιοι στην go pro αλλιως δυνατα flash(εξωτερικα).το red filter επειδη το κοκκινο χανεται πολυ γρηγορα σε λιγα μετρα βαθος.

ειχατε δεν ειχατε με ξεσηκωσατε με αυτο το thread.θυμηθηκα διαφορες καταδυσεις

Για τα φιλτρα το ξερω.

Ε κανε καμια 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Spect~ είπε

Δεν ξερω ποσο θα βοηθησει το φως σε νορμαλ συνθηκες, δηλαδη στα 10 μετρα τι διαφορα να κανει; θα κανει διαφορα μονο οταν θασαι πολυ κοντα σστο αντικειμενο υποθετω

Για τα φιλτρα το ξερω.

Ε κανε καμια 😜

Ανάλογα το φως . Δεν είναι όλοι οι προβολείς το ίδιο . 
Ο συνδυασμός κ των 2 είναι το καλύτερο . Εξαλου τα φίλτρα είναι φτηνά κ εύκολα στη χρήση . Από μόνα τους όμως δε κάνουν μεγάλη διαφορά .

Εδώ εχει μερικά tips 

 

Επεξ/σία από totalius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Spect~ said:

Δεν ξερω ποσο θα βοηθησει το φως σε νορμαλ συνθηκες, δηλαδη στα 10 μετρα τι διαφορα να κανει; θα κανει διαφορα μονο οταν θασαι πολυ κοντα σστο αντικειμενο υποθετω

Για τα φιλτρα το ξερω.

Ε κανε καμια 😜

σωστα .πρεπει να εισαι κοντα στο αντικειμενο αναλογως και ποσο δυνατο flash εχειε. θα ηθελα cave diving σε ορυχειο ή  cave russia  στην orda .εναλλακτικα trimix στο dean's blue hole

https://youtu.be/VIs00QjiJZQ

to.video που με εκανε να θελω να κανω  ice diving. ευτυχως το ονειρο εγινε πραγματικοτητα πριν λιγα χρονια. και σταθηκα και αναποδα στον παγο.so funny

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

@ANT2021 αν θυμαμαι καλα εσυ δεν εισαι που θες να κανεις βουτιες μονος σου; αν δεν κανω λαθος πρεπει να δηλωνεις στο τοπικο λιμεναρχει που θα βουτηξεις και ποτε. καθως και να προσεχεις μην ειναι σημειο που απαγορευεται. Ελπιζω να το γνωριζεις. Για να εισαι τυπικος παντα ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2021 στις 10:18 ΠΜ, Spect~ είπε

@ANT2021 αν θυμαμαι καλα εσυ δεν εισαι που θες να κανεις βουτιες μονος σου; αν δεν κανω λαθος πρεπει να δηλωνεις στο τοπικο λιμεναρχει που θα βουτηξεις και ποτε. καθως και να προσεχεις μην ειναι σημειο που απαγορευεται. Ελπιζω να το γνωριζεις. Για να εισαι τυπικος παντα ε

Όχι μόνος μου με την γυναίκα μου κάνω απλά όχι μαζί με κάποιο καταδυτικο κέντρο σαν εκδρομή έλεγα και ψάχνω γενικά σημεία ενδιαφέροντος από στερια. Μόνος πότε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, ANT2021 είπε

Όχι μόνος μου με την γυναίκα μου κάνω απλά όχι μαζί με κάποιο καταδυτικο κέντρο σαν εκδρομή έλεγα και ψάχνω γενικά σημεία ενδιαφέροντος από στερια. Μόνος πότε!

Μονος αναφερομουν ως προς το καταδυτικό. Ακομη και απο στερια παντως νομιζω οτι πρεπει να το δηλωσεις στο τοπικο λιμεναρχείο. 

 

IN other news, Κυριακη εχει off απο καταδυση λογω αγωνα στα Γιαννενα και την επομενη μαλλον ξεκιναμε τις πιο βαθιες βουτιες να παμε για το deep dive. Ισως στο ταξιδι κανουμε και το wreck σαν ειδικοτητα. 2 βουτιες νομιζω ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Spect~ είπε

Μονος αναφερομουν ως προς το καταδυτικό. Ακομη και απο στερια παντως νομιζω οτι πρεπει να το δηλωσεις στο τοπικο λιμεναρχείο. 

 

IN other news, Κυριακη εχει off απο καταδυση λογω αγωνα στα Γιαννενα και την επομενη μαλλον ξεκιναμε τις πιο βαθιες βουτιες να παμε για το deep dive. Ισως στο ταξιδι κανουμε και το wreck σαν ειδικοτητα. 2 βουτιες νομιζω ειναι 

Θα το ρωτήσω δεν το έχω ξανά ακούσει..

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, ANT2021 είπε

Θα το ρωτήσω δεν το έχω ξανά ακούσει..

Ευχαριστώ

Δεν ξέρω αν ισχύει μόνο απο βάρκα ή γενικά. Επίσης υπάρχουν μέρη που απαγορεύεται όπως κοντά σε λιμάνια, ιχθυοκαλιεργειες κλπ. Γενικά έχε λίγο το νου σου μη μπλέξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...