Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Το συμβόλαιό που υπέγραψα την Δευτέρα είναι το FIXED. Το FIXED όμως καταργήθηκε σήμερα ή χθες.
Δηλαδή εγώ που πρόλαβα και υπέγραψα όσο ακόμα ήταν εμπορικά διαθέσιμο, θα είμαι ο τυχερός?
Μακάρι αλλά μυρίζομαι πάλι απατεωνιά...

αν θέλουν μπορούν να το ακυρώσουν βάσει νομοθεσίας σε 10 μέρες (περίπου δε θυμάμαι) , αλλά αν δεν το ακυρώσουν έχεις τις παλιές τιμές , στο τσακ πρόλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

ναι , ισχύει αυτό που σου έγραψα

αν στο ακυρώσουν δες και της efaenergy μήπως και

αλλά συνέχεια στο θέμα με εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ μιας και είναι oftopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω βλεπω ρητρα αναπροσαρμογης σε εκκαθαριστικο online ΚΟΤ β και τραβαω τα βυζια μου. Προηγουμενος εκκαθαριστικος ειχε ρητρα μεχρι 26.10 Απο 26.10 μεχρι 17.11 ειναι 28€ ρητρα αναπροσαρμογης  στο Online σε 4μηνιαιο λογαριασμο των 800kwh. Ειναι να τρελενεσαι

Επεξ/σία από geopap-7-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, IBAGASA είπε

Το συμβόλαιό που υπέγραψα την Δευτέρα είναι το FIXED. Το FIXED όμως καταργήθηκε σήμερα ή χθες.
Δηλαδή εγώ που πρόλαβα και υπέγραψα όσο ακόμα ήταν εμπορικά διαθέσιμο, θα είμαι ο τυχερός?
Πάντως το συμβόλαιο μου , γράφει όπως και στις περισσότερες εταιρείες, πως για 6 μήνες δεν μπορεί να αλλάξουν οι τιμές.
Μακάρι αλλά μυρίζομαι πάλι απατεωνιά...

Σήμερα τα αποσύρανε. Αλλά ισχύει η προσφορά/ή η υπογραφή που έβαλες. ΑΝ στην πορεία (με τον 1ο λογαριασμό δηλαδή) δεις άλλα από αυτά που υπέγραψες, τότε καταγγελία ΡΑΕ και θα την βρεις την άκρη (δεν θα τραβήξει όπως με τις αναπροσαρμογές) και ΘΑ σε βάλουν κανονικά, με τους όρους (=σταθερό) και τις τιμές που υπέγραψες. Απλά θα φας κάτι ψυχολογικά έως τότε (ΑΝ δεν σε βάλουν με την μία στο σταθερό που ΥΠΕΓΡΑΨΕΣ - μη ξεχνιόμεθα...).

edit : α καλά...ΤΩΡΑ είδα ότι ήταν ώρες πριν το ποστ. Και στο μεταξύ σου απάντησε ο korakios και σου είπε τα σωστά (το είχα ξεχάσει ότι μπορούν να το ακυρώσουν εντός 10ημέρου). 

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα σας εγώ έκανα μια σύμβαση με την εταιρία ΔΕΗ για το πρόγραμμα myhome online χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογης

Το συμβόλαιο ξεκίνησε 19/1/2022 πρώτος λογαριασμός μου ήρθε μετά από λίγες μέρες όπου έβαλα τα νούμερα και έκαψα 68κιλοβατορες

 

Ύστερα μου ήρθε ο επόμενος λογαριασμός που είχα κάψει 249 κιλοβατώρες  και ήταν αυτό το αποτέλεσμα,μήπως υπάρχει θέμα γιατί μου βάλανε ρήτρα? Το συμβόλαιο που υπογραψα λέει χωρίς ρήτρα και ούτε με ενημέρωσαν για κάτι τετοιο και μου το τονησαν όταν ήμουν έτοιμος να κάνω το συνβολαιο

IMG_20220308_210028.jpg

IMG_20220308_205824.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kosgreece είπε

Ύστερα μου ήρθε ο επόμενος λογαριασμός που είχα κάψει 249 κιλοβατώρες  και ήταν αυτό το αποτέλεσμα,μήπως υπάρχει θέμα γιατί μου βάλανε ρήτρα?

ήταν μέχρι να ενεργοποιηθεί το online σε είχανε στο Γ1 (κακώς αν ήρθες απο άλλο πάροχο ) και γιαυτές πήρες τη ρήτρα (και επιδότηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ήταν μέχρι να ενεργοποιηθεί το online σε είχανε στο Γ1 (κακώς αν ήρθες απο άλλο πάροχο ) και γιαυτές πήρες τη ρήτρα (και επιδότηση)

Δηλαδή φίλε μου μέχρι να ενεργοποιήσουν το online έτρωγα ρήτρα καπέλο? Επησεις κακός που ήρθα από άλλο πάροχο στην ΔΕΗ εννοείς? Η επηδει ήρθα από άλλο πάροχο έγινε αυτό,ελπηζω τον άλλο μήνα να μην έχει ρήτρα,σε ευχαριστώ πολύ όμως για τις πληροφορίες γιατί έχουμε χαθεί με αυτήν την ρήτρα έχουμε τρελαθεί τελείως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kosgreece είπε

Δηλαδή φίλε μου μέχρι να ενεργοποιήσουν το online έτρωγα ρήτρα καπέλο?

ναι , άλλοι τη φάγανε αρκετά λόγω συστημικού λάθους , αυτο δεν ήταν τίποτα

3 λεπτά πριν, kosgreece είπε

Επησεις κακός που ήρθα από άλλο πάροχο στην ΔΕΗ εννοείς? Η επηδει ήρθα από άλλο πάροχο έγινε αυτό,ελπηζω τον άλλο μήνα να μην έχει ρήτρα,

το 2ο , δε θα έχει άλλη ρήτρα , αλλά να κοιτάς το ebill συχνά μην απενεργοποιηθεί κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό τους έχω καταλάβει γιατί πήρα 8 και κάτι ευρώ ρήτρα γιατί έμπαινα κάθε μέρα μέσα και κοίταγα πότε θα ενεργοποιηθεί το το myhome online σε ευχαριστώ πολύ πρέπει να ασχολούμαστε κάθε μέρα με όλους τους παρόχους έλεος με αυτό το πράγμα μας έχει γίνει εφιαλτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχετε μπάρμπα μεγαλοδικηγόρο, ξεχάστε τα συμβόλαια "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής".

Όσοι ήξερα που είχαν και καλά "κλειδωμένο" συμβόλαιο, πλέον δεν έχουν. Τους ενημέρωσαν πριν μήνες ότι δεν ισχύει το συμβόλαιό τους και επειδή η εταιρεία το έσπασε μπορούν να πάνε σε άλλον πάροχο "χωρίς πρόστιμο".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Όσοι ήξερα που είχαν και καλά "κλειδωμένο" συμβόλαιο, πλέον δεν έχουν. Τους ενημέρωσαν πριν μήνες ότι δεν ισχύει το συμβόλαιό τους και επειδή η εταιρεία το έσπασε μπορούν να πάνε σε άλλον πάροχο "χωρίς πρόστιμο".

λογικό αφού η νομοθεσία το επιτρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, StavrosD είπε

Αν δεν έχετε μπάρμπα μεγαλοδικηγόρο, ξεχάστε τα συμβόλαια "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής".

Όσοι ήξερα που είχαν και καλά "κλειδωμένο" συμβόλαιο, πλέον δεν έχουν. Τους ενημέρωσαν πριν μήνες ότι δεν ισχύει το συμβόλαιό τους και επειδή η εταιρεία το έσπασε μπορούν να πάνε σε άλλον πάροχο "χωρίς πρόστιμο".

 

Στον Ήρων που έχω ποσταρει λογαριασμό ξέρω συνάδελφο που ούτε ρήτρα ούτε τίποτα και δίνει γύρω στο 0.07€kwh . Αφού είχε πρόβληματιστει πως γίνεται και τους είχε στείλει email.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kosgreece είπε

Επησεις κακός που ήρθα από άλλο πάροχο στην ΔΕΗ εννοείς?

...όχι δεν εννοεί αυτό, καλά έκανες και πήγες ΔΕΗ - αυτό που εννοεί είναι ότι το σύστημα της ΔΕΗ είναι τέτοιο που ενώ υπογράφεις για συγκεκριμένο πρόγραμμα ("χωρίς ρήτρα"), σε περνάνε πρώτα στο ρητροπρόγραμμα Γ1 και ΜΕΤΑ περιμέεεεεενεις να γίνει η ενεργοποίηση του σταθερού προγράμματος. Και φυσικά όσο καιρό θα πάρει για να γίνει αυτό, χρεώνεσαι (κακώς) την αναπροσαρμογή. Με άλλα λόγια, την πληρώνει ο πελάτης, για το δικό τους το "κωλοβάρεμα". Και όπως επίσης σου είπε, για 8 Ευρώ δεν αξίζει να ασχοληθείς, ασ' το να πάει (υπάρχουν άλλοι που περίμεναν για ΜΗΝΕΣ να γίνει η μετάβαση σε σταθερό, και το ποσό αναπροσαρμογής που τους ερχόταν ήταν μεγάλο και φυσικά άξιζε να "μπλέξουν" με διαδικασίες αμφισβήτησης ώστε να δικαιωθούν). Ό,τι αναπροσαρμογή ήταν να σου ΄ρθει, σου ήρθε. Τέλος,,,,,,,,,,,,,,,,,,για την ώρα βέβαια, καθώς πρέπει από εδώ και πέρα να παρακολουθείς τις εξελίξεις στον τομέα "ρεύμα", διότι με αυτά που γίνονται, δεν αποκλείεται να υπάρχουν και ανάλογες αλλαγές (πχ μετα το 6μηνο που ΕΧΕΙ το δικαίωμα ο - κάθε - πάροχος, είτε την τιμή κιλοβατώρας να σου ανεβάσουν, είτε και - χτύπα ξύλο - να καταργήσουν τα σταθερά προγράμματα...). ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ, είσαι σφαλής δηλαδή, αλλά τους επόμενους μήνες, ποιος ξέρει τί θα γίνεται στην χώρα, στην Ευρώπη και στον πλανήτη όλο. Πχ ήδη οι Ρώσοι ανακοίνσαν σήμερα ότι θα κόψουν εντελώς την παροχή φυσικού αερίου στην Ευρώπη....Άρα τα πάντα είναι ρευστά για το σε τί κατάσταση θα είμαστε στο σύντομο μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...