Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Moderator η σύμβαση είναι 12μηνη, όχι 24μηνη! 
1) Συνδρομή: Για μηνιαία κατανάλωση έως 500 KWh / μήνα, η μηνιαία συνδρομή ανέρχεται στα 11€.
2) Πάγιο =  < 2000kWh/4μηνο = 7€/μήνα


Eγω έχω κατανάλωση 480kwh/μήνα περίπου. Άρα θα έχω συνολικά 11*12 + 7*12 +6% ΦΠΑ =  229€ χρέωση/ετησίως.
Αυτό που με προβλημάτισε ήταν πως μου είπε πως η έκπτωση στην κιλοβατώρα, τα 0,148€ δηλαδή, δεν θα εφαρμοστούν άμεσα, αλλά στους πρώτους λογαριασμούς θα βλέπω την χρέωση χωρίς την έκπτωση. Και μετά τον εκκαθαριστικό, θα αλλάξει αυτό. Θα περιμένω την σύμβαση να την ξεψαχνίσω πρώτα και θα ενημερώσω. Κάποια παγίδα πρέπει να παίζει.

Moderator κοιτούσες το nrg Fixed 4U οικιακό, μιλούσα για το nrg Fixed 4BUSINESS 1(επαγγελματικό) εγώ.

 

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
12 hours ago, IBAGASA said:

Moderator κοιτούσες το nrg Fixed 4U οικιακό, μιλούσα για το nrg Fixed 4BUSINESS 1(επαγγελματικό) εγώ.

 

Yeah my bad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα παμε. 65-70 ευρω καθε μηνα ο εναντι.. 

Αυτο που λενε οτι αυξηθηκαν οι τιμες στους λογαριασμους ειναι απο τις επιπλεον χρεωσεις και του δημους; Η χρεωση της κιλοβατωρας χαμηλη παραμενει, οπως ηταν οταν ειχα υπογραψει την 2ετη συμβαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, IBAGASA είπε

(Σταύρος) "...ρε παιδιά, καταλαβαίνω ότι υπάρχει πολύ κινητικότητα, αλλά κάθε μέρα που περνάει, εγώ χάνω πολλά!"

(Υπάλληλος) "...δε βαριέσαι ρε μαν...(shhhHHHHsshhhHHH!!!)...χους ει, και εις χουν απελεύσει...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Οι καταγγελίες των καταναλωτών αναφέρονται στο πρόγραμμα myHomeEnter και προγραμμα myHomeEnter+.Τα προγράμματα υπόσχονται σταθερότητα στις χρεώσεις και πολλά ακόμα !, όπως αναφέρει στην ιστοσελίδα της.
Τα οφέλη των καταναλωτών από τα σταθερά τιμολόγια της ΔΕΗ εξανεμίζονται μόλις συμπληρωθεί το πρώτο εξάμηνο. Από την επόμενη ημέρα ο λογαριασμός επιστρέφει στην ρήτρα αναπροσαρμογής.

https://itechnews.gr/2022/03/dei-dekades-kataggelies-gia-ta-stathera-timologia/

Άρχισε τις τακτικές και των λοιπών ιδιωτικών εταιρειών και η ΔΕΗ. Μετά το 6μηνο, αλλάζει τους όρους.
Μάλλον με βλέπω να παγώνω την μετάβαση μου στα προγράμματα της ΔΕΗ.
Δε λέει με τίποτα να εγκλωβιστείς με Ρήτρα Αναπροσαρμογής + τιμή κιλοβατώρας 0,17...
Καμία ελπίδα πλέον... O Θεός μαζί μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, IBAGASA είπε

https://itechnews.gr/2022/03/dei-dekades-kataggelies-gia-ta-stathera-timologia/

Άρχισε τις τακτικές και των λοιπών ιδιωτικών εταιρειών και η ΔΕΗ. Μετά το 6μηνο, αλλάζει τους όρους.
Μάλλον με βλέπω να παγώνω την μετάβαση μου στα προγράμματα της ΔΕΗ.
Δε λέει με τίποτα να εγκλωβιστείς με Ρήτρα Αναπροσαρμογής + τιμή κιλοβατώρας 0,17...
Καμία ελπίδα πλέον... O Θεός μαζί μας!

έχει διαδοθεί σαν ιός σε όλα τα νήματα , μάλλον ραδιοαρβύλα η αλλαγή ,δεν έχει ποστάρει ούτε ένας λογαριασμό σε διάφορα φόρουμ ,  βέβαια αν ζοριστεί ίσως γίνει όχι επιβολή ρήτρας αλλά αύξηση της χρέωσης (μετά το 6μηνο)

edit εκτός αν εννοούν την επιβολή ρήτρας στο Γ1 χωρίς ειδοποίηση 60 ημερών ,που ναι είναι παράνομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ είναι ζημιογόνος αυτήν την στιγμή είπε ο Μητσοτάκης και δεν θα παράξει κέρδη για το 2021.
Αν δεν έχει γίνει ΄ήδη αυτό το κόλπο με το 6μηνο, το θεωρώ δεδομένο πως σύντομα θα ακολουθήσει τις πρακτικές των λοιπών εταιρειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, IBAGASA είπε

Η ΔΕΗ είναι ζημιογόνος αυτήν την στιγμή είπε ο Μητσοτάκης και δεν θα παράξει κέρδη για το 2021.
Αν δεν έχει γίνει ΄ήδη αυτό το κόλπο με το 6μηνο, το θεωρώ δεδομένο πως σύντομα θα ακολουθήσει τις πρακτικές των λοιπών εταιρειών.

εκτός αν βγει ζημιογόνο μόνο το καμμάτι που ανήκει στο δημόσιο και την ξαναπληρώσουμε εμείς κλασσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ στη σύμβαση προς υπογραφή που μου απέστειλε η ΔΕΗ στο Email, έχουν αποκόψει μεγάλο μέρος τον όρων σύμβασης. Σε άλλο Link όμως βρήκα κλασικά πως:

''Τα τιμολόγια αναρτώνται στην επίσημη ιστοσελίδα της ΔΕΗ Α.Ε., www.dei.gr, τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν τη θέση τους σε εφαρμογή και η ενημέρωση για τις αναπροσαρμογές, εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης Η/Ε ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν. Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης Η/Ε που ακολουθεί την αναπροσαρμογή. Η ελάχιστη διάρκεια ισχύος των προσφερόμενων τιμολογίων ορίζεται σε έξι (6) μήνες, εκτός εάν ορίζεται άλλως από την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία.''

Μπορεί επίσης να κάνουν το κόλπο που μου έκανε και η Elpedison. Να βγάλουν εκτός εμπορικής διάθεσης τα σταθερά προγράμματα και να μας πετάξουν στα Γ1 & Γ1Ν ως τα μοναδικά ενεργά διαθέσιμα προγράμματα. Από κόλπα είναι μανούλες όλοι τους, δεν τους φοβάμαι καθόλου!!!😃

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόλις τώρα παρατηρώ πως η NRG αφαίρεσε και τα 2 Fixed προγράμματα από το Site τους!
Eντωμεταξύ εγώ υπέγραψα την Δευτέρα το Fixed 4 Business1. Ωχ, μυρίζομαι εμπλοκή! Τους καλώ στο τηλέφωνο εντός ολίγου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Mόλις τώρα παρατηρώ πως η NRG αφαίρεσε και τα 2 Fixed προγράμματα από το Site τους!
Eντωμεταξύ εγώ υπέγραψα την Δευτέρα το Fixed 4 Business1. Ωχ, μυρίζομαι εμπλοκή! Τους καλώ στο τηλέφωνο εντός ολίγου!

Υπέγραψες; Έχει γίνει η αλλαγή;; Ήσουν σε άλλον παροχο;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπέγραψα την Δευτέρα στο Fixed και σήμερα μου ήρθε SMS πως η αίτησή μου καταχωρήθηκε επιτυχώς στο σύστημα του ΔΕΔΗΕ. Από Elpedison θέλω να μεταφερθώ στην NRG. Θα ενημερωθώ με νέο SMS για την ολοκλήρωση, αναφέρει το SMS.

Πήρα τηλέφωνο και μου είπε ένας υπάλληλος πως αφού υπέγραψα, ισχύει ότι υπέγραψα, αλλά ποιός τους πιστεύει?
Έστειλα Mail και στην κ.Ρίζου και την ρωτάω.

Αν δω και δεν απαντήσει κανένας ή αρχίσουν και τα μασάνε, θα  συμπληρώσω το έντυπο υπαναχώρησης. 
Ρε τι τραβάμε με τα λαμόγια. Λες και το μυρίστηκα και μπήκα στο Site τους να δω αν συνεχίζει να υπάρχει το Fixed!
Δεν παίζονται με τίποτα!

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Υπέγραψα την Δευτέρα στο Fixed και σήμερα μου ήρθε SMS πως η αίτησή μου καταχωρήθηκε επιτυχώς στο σύστημα του ΔΕΔΗΕ. Από Elpedison θέλω να μεταφερθώ στην NRG. Θα ενημερωθώ με νέο SMS για την ολοκλήρωση, αναφέρει το SMS.

Πήρα τηλέφωνο και μου είπε ένας υπάλληλος πως αφού υπέγραψα, ισχύει ότι υπέγραψα, αλλά ποιός τους πιστεύει?
Έστειλα Mail και στην κ.Ρίζου και την ρωτάω.

Αν δω και δεν απαντήσει κανένας ή αρχίσουν και τα μασάνε, θα  συμπληρώσω το έντυπο υπαναχώρησης. 
Ρε τι τραβάμε με τα λαμόγια. Λες και το μυρίστηκα και μπήκα στο Site τους να δω αν συνεχίζει να υπάρχει το Fixed!
Δεν παίζονται με τίποτα!

Αφού έτσι σου είπαν.. Κοίταξε και στον Δεδδηε αν έχει παει όντως η εντολή αυτή.. Πάρε τηλέφωνο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το συμβόλαιό που υπέγραψα την Δευτέρα είναι το FIXED. Το FIXED όμως καταργήθηκε σήμερα ή χθες.
Δηλαδή εγώ που πρόλαβα και υπέγραψα όσο ακόμα ήταν εμπορικά διαθέσιμο, θα είμαι ο τυχερός?
Πάντως το συμβόλαιο μου , γράφει όπως και στις περισσότερες εταιρείες, πως για 6 μήνες δεν μπορεί να αλλάξουν οι τιμές.
Μακάρι αλλά μυρίζομαι πάλι απατεωνιά...

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...