Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετοιμάζω την αμφισβήτηση λογαριασμού σχετικά με την ρήτρα. 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να μου πει αν φαίνεται για ποιό διάστημα κατανάλωσης είναι υπολογισμένη η ρήτρα και η αντίστοιχη κρατική έκπτωση;

Γ1Ν-Οικιακό

Oikiako.zip

Γ21-Επαγγελματικό

Epagelmatiko.zip

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο οικιακό ξεχάσαν τη CO2 , ρήτρα δε φαίνεται το διάστημα , απλά το οτι είναι λίγη 0,05

και στα 2 δεν έχει επιδότηση το Σεπ μιας και δεν είχε δώσει ακόμα εντολή ο υπουργός (και βγήκε και το ΦΕΚ αργότερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

στο οικιακό ξεχάσαν τη CO2 , ρήτρα δε φαίνεται το διάστημα , απλά το οτι είναι λίγη 0,05

Οκ, συνεπώς ρωτάω για να μάθω για ποιό διάστημα χρέωσαν. Τυπικά δεν θα έπρεπε να χρεώσουν καθόλου αφού η ενημέρωση έγινε 23/7/21 + 60 ημέρες = 23/9/21. Το οποίο 23/9/21 είναι εκτός της περιόδου κατανάλωσης του επόμενου λογαριασμού (25/5/21-22/9/21). Σωστά;

2 λεπτά πριν, korakios είπε

και στα 2 δεν έχει επιδότηση το Σεπ μιας και δεν είχε δώσει ακόμα εντολή ο υπουργός (και βγήκε και το ΦΕΚ αργότερα)

Άρα τι αφορά αυτή η έκπτωση; Την έκπτωση που δίνει η ίδια η ΔΕΗ για να αντισταθμίσει την ρήτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MiJ16 είπε

Άρα τι αφορά αυτή η έκπτωση; Την έκπτωση που δίνει η ίδια η ΔΕΗ για να αντισταθμίσει την ρήτρα;

απλά το Γ1 έχει έκπτωση 30% απο 5/8 , μπορεί να το κάνανε για αντιστάθμιση ,άγνωστο

2 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Τυπικά δεν θα έπρεπε να χρεώσουν καθόλου αφού η ενημέρωση έγινε 23/7/21 + 60 ημέρες = 23/9/21. Το οποίο 23/9/21 είναι εκτός της περιόδου κατανάλωσης του επόμενου λογαριασμού (25/5/21-22/9/21). Σωστά;

ναι και επαναλαμβάνω η απάντηση που θα πάρεις θα είναι οτι ενημέρωσαν στο site

μετά θα ισχυριστούν (υποθέτω δεν το έχω δει ακόμα) οτι είναι αλλαγή τιμών και όχι γενικών όρων

βλέπουμε

3 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Οκ, συνεπώς ρωτάω για να μάθω για ποιό διάστημα χρέωσαν.

δε ρωτάς , απαιτείς να πιστωθεί η ρήτρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω εδώ το κείμενο που έχω ετοιμάσει για την αμφισβήτηση λογαριασμού 

Spoiler

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

1. Στον λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης 23/07/2021 ενημερώνομαι για την αντικατάσταση της “Ρήτρας Αναπροσαρμογής CO2” από την “Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας¨ με έναρξη από τις 5/8/2021.

2. Στον λογαριασμό με ημερομηνίας έκδοσης 27/09/2021 (εκκαθαριστικός για την περίοδο κατανάλωσης 25/05/2021 - 22/09/2021) υπάρχει χρέωση “Ρήτρα Αναπροσαρμογής” ύψους 53,03€ προ ΦΠΑ.

ΘΕΩΡΩ

Βάση του άρθρου 30 παράγραφος 2 της Υπουργικής Απόφασης 29.03.2013/ΦΕΚ Β/832/09-4-2013, η έναρξη ισχύος των χρεώσεων του Προμηθευτή, που προκύπτουν από την τροποποίηση των όρων σύμβασης Προμήθειας, δύναται να εφαρμοστούν 60 ημέρες από την ενημέρωση των Πελατών του. Λαμβάνοντας υπ’ όψη το γεγονός πως η ενημέρωση μου πραγματοποιήθηκε στον λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης 23/07/2021, η χρέωση της “Ρήτρας αναπροσαρμογής χρεώσεων Προμήθειας” μπορεί να έχει εφαρμογή σε καταναλώσεις πέραν της 23/09/2021 (60 ημέρες).

ΑΠΑΙΤΩ

  1. Την πλήρη περιγραφή σχετικά με το τι αφορά η “Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας” που εμφανίζεται πλέον στον λογαριασμό μου
  2. Την πίστωση του ποσού των 53,03€+ΦΠΑ που αναφέρεται στον λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης 23/09/2021.

 

Σε περίπτωση αρνητικής απάντησης σας, επιφυλάσσομαι πάντως νομίμου δικαιώματος μου για προσφυγή σε ΣτΚ και ΡΑΕ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Παραθέτω εδώ το κείμενο που έχω ετοιμάσει για την αμφισβήτηση λογαριασμού 

Αναφορά σε κείμενο

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

1. Στον λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης 23/07/2021 ενημερώνομαι για την αντικατάσταση της “Ρήτρας Αναπροσαρμογής CO2” από την “Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας¨ με έναρξη από τις 5/8/2021.

2. Στον λογαριασμό με ημερομηνίας έκδοσης 27/09/2021 (εκκαθαριστικός για την περίοδο κατανάλωσης 25/05/2021 - 22/09/2021) υπάρχει χρέωση “Ρήτρα Αναπροσαρμογής” ύψους 53,03€ προ ΦΠΑ.

ΘΕΩΡΩ

Βάση του άρθρου 30 παράγραφος 2 της Υπουργικής Απόφασης 29.03.2013/ΦΕΚ Β/832/09-4-2013, η έναρξη ισχύος των χρεώσεων του Προμηθευτή, που προκύπτουν από την τροποποίηση των γενικών όρων σύμβασης Προμήθειας, δύναται να εφαρμοστούν 60 ημέρες από την ατομική ενημέρωση των Πελατών του. Λαμβάνοντας υπ’ όψη το γεγονός πως η ενημέρωση μου πραγματοποιήθηκε στον λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης 23/07/2021, η χρέωση της “Ρήτρας αναπροσαρμογής χρεώσεων Προμήθειας” μπορεί να έχει εφαρμογή σε καταναλώσεις πέραν της 23/09/2021 (60 ημέρες).

ΑΠΑΙΤΩ

  1. Την πλήρη περιγραφή σχετικά με το τι αφορά η “Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας” που εμφανίζεται πλέον στον λογαριασμό μου . (Ο σύνδεσμος www.dei.gr που αναγράφεται στο λογαριασμό δεν περιέχει πληροφορίες σχετικά με τη χρέωση)
  2. Την πίστωση του ποσού των 53,03€+ΦΠΑ που αναφέρεται στον λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης 23/09/2021.
  3.  

Σε περίπτωση αρνητικής απάντησης σας, επιφυλάσσομαι πάντως νομίμου δικαιώματος μου για προσφυγή σε ΣτΚ και ΡΑΕ.

αν θες προσθέτεις τα παραπάνω :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, MiJ16 είπε

Ανεβάζω εδώ το έντυπο αμφισβήτησης της ΔΕΗ σε word

για pdf και επεξεργασία δες το xournal++ (δωρεάν και opensource)

Επεξ/σία από korakios
links
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση της ΔΕΗ στο Γ1Ν Οικιακό

Spoiler

Σε απάντηση της ηλεκτρονικής σας επιστολής, σας γνωρίζουμε πως η ΔΕΗ ακολουθώντας τις υποδείξεις της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας (ΡΑΕ) προχωράει στην κατάργηση της ρήτρας CO2 στα προϊόντα Χαμηλής Τάσης , και από τις 05.08.21 την αντικαθιστά με τη Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρέωσης Προμήθειας, η οποία βασίζεται στην Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς.

Τα άλλα στοιχεία των τιμολογίων, όπως Χρεώσεις Ενέργειας , Πάγιες Χρεώσεις , Χρεώσεις Ισχύος καθώς και η Έκπτωση συνέπειας παραμένουν τα ίδια.

Επιπλέον, η Έκπτωση Ενέργειας κυμαίνεται απο 30% (Γ1, Γ2 κ.α) έως 50%( Αγροτικά).

Εξέλιξη χρεώσεων Ρήτρας Αναπροσαρμογής:

• 05-31/08/2021 : 0,07864€/ kWh
• 09/21: 0.10201€/ kWh

H Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας είναι ένας μηχανισμός που αντικατοπτρίζει τις διακυμάνσεις του κόστους προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας για κάθε τιμολογούμενη περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη.

Η τιμή αγοράς ρεύματος παρουσιάζει διακυμάνσεις λόγω του βασικού κανόνα προσφοράς & ζήτησης καθώς και λόγω των διακυμάνσεων στις αγορές καυσίμων. Η χονδρική τιμή (Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς) ανακοινώνεται σε ημερήσια βάση από το Ελληνικό Χρηματιστήριο Ενέργειας.

Η ρήτρα αναπροσαρμογής χρεώνεται από όλους τους παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας.

Τον ακριβή τύπο υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής καθώς και αναλυτικά παραδείγματα υπολογισμού της μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα μας https://www.dei.gr/el .

Παραμένουμε στην διάθεσή σας

Απάντηση της ΔΕΗ στο Γ21 Επαγγελματικό

Spoiler

Σε απάντηση της ηλεκτρονικής σας επιστολής, σας ενημερώνουμε ότι η ΔΕΗ ακολουθώντας τις υποδείξεις της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας (ΡΑΕ) προχώρησε στην κατάργηση της Ρήτρας CO2 στα προϊόντα Χαμηλής Τάσης, και από 05.08.2021 της αντικατέστησε με την Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρέωσης Προμήθιειας η οποία βασίζεται στην Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς.
Είναι μία χρέωση η οποία δεν έχει καθοριστεί από την υπηρεσία μας, αλλά από τον αρμόδιο διαχειριστή ΡΑΕ και εφαρμόζεται στο σύνολο των καταναλωτών ανεξαρτήτως παρόχου όπου έχουν επιλέξει.
Στο επισυναπτόμενο, θα βρείτε λεπτομερώς τον τρόπο υπολογισμού της Ρήτρας Αναπροσαρμογής. Ως εκ τούτου, δεν δύναται να προβούμε σε επιστροφή του ποσού όπου καταβάλατε σχετικά με την Ρήτρα Αναπροσαρμογής.

Είμαστε στην διάθεσή σας για κάθε διευκρίνιση και πληροφορία,

Κοινώς, διάβασαν διαγώνια το κείμενο μου...

Γνωρίζετε αν μπορώ να απαντήσω πάνω στο e-mail της απάντησης τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Γνωρίζετε αν μπορώ να απαντήσω πάνω στο e-mail της απάντησης τους;

καλύτερα κατευθείαν άνοιξε αίτημα στο myrae (και αναφέρεις και τη γενικευμένη αόριστη απάντηση που πήρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ήρθε μόλις έναντι λογαριασμός και τώρα πήρα πρέφα για τη ρήτρα. Εαν αλλάξω τώρα πρόγραμμα την γλυτώνω στον εκαθαριστικό που θα έρθει το φλεβάρη;;

Ποιο πρόγραμμα συμφέρει; να βάλω το enter?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΜΕΡΟΣ του προγράμματος !!!!!!

ΠΟΥ το γράφει στον τιμοκατάλογο της ΔΕΗ γιατί δεν το βρίσκω ?

 

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia-1-jan-2021/oikiako-timologio-xwris-xronoxrewsi-g1aug2021

δες "τιμοκατάλογος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skaros1 είπε

παιδια μια ερωτηση σε Γ21 Επαγγελματικο εχουμε καμια επιλογη ? με σταθερη τιμη ? χωρις ρητρα?

 

ηρθε ο λογαριασμος φωτια

νωρίς το κατάλαβες...

δες το excel της υπογραφής μου για τα σταθερά (συμφέρουν μόνο αν έχεις μεγάλη κατανάλωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2022 στις 1:29 ΜΜ, haris013 είπε

μου ήρθε μόλις έναντι λογαριασμός και τώρα πήρα πρέφα για τη ρήτρα. Εαν αλλάξω τώρα πρόγραμμα την γλυτώνω στον εκαθαριστικό που θα έρθει το φλεβάρη;;

όχι - απλά όσο πιο γρήγορα αλλάξεις τόσο λιγότερη αναπροσαρμογή θα χρεωθείς

Ποιο πρόγραμμα συμφέρει; να βάλω το enter?

Αν έχεις ΚΟΤ, βάλε για σιγουριά το Έντερ (που δεν έχει και προαπαιτούμενο την πάγια εντολή).

Αλλιώς, έστω και λίγο, πιο φθηνό είναι το Ονλάιν.

Εννοείται μέσω του ebill, όχι econtract.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...