Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, andreasosfp είπε

Μου αρέσει που στα παραδείγματα της ΔΕΗ υπολογίζουν την ρήτρα με 0,068 ευρώ ανα kwh κάτι που με τα δεδομένα Αυγούστου (122.18*1,15+11,5-50=102.007 ευρώ ανα Μwh δλδ 0,102007 ανα Κwh ) δεν ισχύει. Άρα ή μας δουλεύουν ή η ΔΕΗ αρχικά δεν θα χρεώσει όλη την ρήτρα. Αναμονή για τους νέους λογαριασμούς.

μπορεί να κάνουν γενική προσπάθεια να μείνει στα ~0,11 αλλά όπως είπες θα δούμε

Μακάρι μιας και πολύς κόσμος ,ηλικιωμένοι ή άτομα που δεν το έχουν το θέμα γενικότερα θα μείνουν στο Γ1/ΓΝ1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα σας,

Επειδη κυριολεκτικα εχω χαθει....

Οι γονεις μου εχουν το κλασσικο Γ1 με κοινωνικο τιμολογιο. Τι γινεται; θα ερθει αυξημενος? Πρεπει να πανε σε αλλο προγραμμα?

 

Δυστηχως δεν εχω προσβαση δτο λογαριασμο καθως βρισκομαι σε  αλλη πολη. Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, akis_supernatural είπε

Οι γονεις μου εχουν το κλασσικο Γ1 με κοινωνικο τιμολογιο. Τι γινεται; θα ερθει αυξημενος?

ναι

17 λεπτά πριν, akis_supernatural είπε

Πρεπει να πανε σε αλλο προγραμμα?

online είναι το μόνο που δέχεται ΚΟΤ απο ΔΕΗ και θέλει πάγια εντολή όμως και ebill, δεν ξέρω αν θα τους βολέψει

για το online στο άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός με ρήτρα. Έχω ΚΟΤ Α. Η περίοδος είναι 20/5 - 21/9. Η ρήτρα της δεη ενεργοποιήθηκε λένε 5 Αυγούστου. Αυτό σημαίνει πως από κει και μετά θα χρεωθούμε ρήτρα; Το ρωτάω γιατί από 6/8 ως 16/9 είχα κατεβάσει τον γενικό γιατί έλειπα. Τελικά χρεώθηκα 28,88€ ρήτρα.

Κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι πώς γίνεται να έκαψα τις ίδιες κιλοβατώρες με πέρυσι το καλοκαίρι που ήμουν μόνιμα εδώ, ενώ φέτος από τους 4 μήνες του εκκαθαριστικού, εγώ έλειπα 1μιση μήνα. Ίδια κατανάλωση με πέρυσι άντε λίγο παραπάνω κλιματιστικό τον Ιούλιο που είχε καύσωνα.

 

1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Con_stant1ne είπε

Η ρήτρα της δεη ενεργοποιήθηκε λένε 5 Αυγούστου.

ναι , έχει μήνες πριν προειδοποίηση

2 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Αυτό σημαίνει πως από κει και μετά θα χρεωθούμε ρήτρα;

ναι ,γιαυτό άλλαξε στο online

είχαν πει οτι θα υπήρχε κρατική επιδότηση 0,03€/kw με γνωστά όρια,  που θα περιλαμβάνει κατανάλωση  απο 1/9 , ίσως εφαρμοστεί στον επόμενο αναδρομικά

5 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Το ρωτάω γιατί από 6/8 ως 16/9 είχα κατεβάσει τον γενικό γιατί έλειπα. Τελικά χρεώθηκα 28,88€ ρήτρα.

δεν το ξέρει ο ΔΕΔΔΗΕ , απλά βλέπει το μετρητή και ο πάροχος εφαρμόζει αναλογικά τις κιλοβατώρες

6 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι πώς γίνεται να έκαψα τις ίδιες κιλοβατώρες με πέρυσι το καλοκαίρι που ήμουν μόνιμα εδώ, ενώ φέτος από τους 4 μήνες του εκκαθαριστικού, εγώ έλειπα 1μιση μήνα. Ίδια κατανάλωση με πέρυσι άντε λίγο παραπάνω κλιματιστικό τον Ιούλιο που είχε καύσωνα.

μάλλον φταίει το κλιματιστικό , ίσως λάθος ένδειξη , μπορεί και ρευματοκλοπή κτλ κτλ , αλλά άνοιξε νέο θέμα μαις και δεν έχει σχέση με το τόπικ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

26 λεπτά πριν, userAnon είπε

Γνωρίζει κανείς πως χρεώνει την ρήτρα προσαρμογής η ΔΕΗ να δώσει ένα παράδειγμα? δεν βρίσκω κάτι στο site τους

https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/01-08-2021/TIMOK-XT-AUG2021-G1_ND.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

άρα αν το υπολογίζω καλά είναι 0,094325 μόνο η ρήτρα προσαρμογής. Όποτε και ΑΝ μπορείς σε παρακαλώ επαλήθευσε.

ΤΕΑ Προσαυξηση Συν. Προσαυξησης Συνολο   άνω ευρος Σύνολο-Εύρος   τιμή kwh
114 1,15 11,5 144,325   50 94,325   0,094325
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

άρα αν το υπολογίζω καλά είναι 0,094325 μόνο η ρήτρα προσαρμογής. Όποτε και ΑΝ μπορείς σε παρακαλώ επαλήθευσε.

ΤΕΑ Προσαυξηση Συν. Προσαυξησης Συνολο   άνω ευρος Σύνολο-Εύρος   τιμή kwh
114 1,15 11,5 144,325   50 94,325   0,094325

ναι κάπου εκεί είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 λεπτό πριν, duende είπε

μου ηρθε ρητρα αναπροσαρμογης 130κατι ευρω. τι φαση? αξιζει να παω σε online?

αν έχεις ημερήσιο κάνε χρέωση ενέργειας ΔΕΗ , διά συνολικές κιλοβατώρες και δες τελική τιμή κιλοβατώρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/9/2021 στις 3:29 ΜΜ, akis_supernatural είπε

Καλησπερα σας,

Επειδη κυριολεκτικα εχω χαθει....

Οι γονεις μου εχουν το κλασσικο Γ1 με κοινωνικο τιμολογιο. Τι γινεται; θα ερθει αυξημενος? Πρεπει να πανε σε αλλο προγραμμα?

 

Δυστηχως δεν εχω προσβαση δτο λογαριασμο καθως βρισκομαι σε  αλλη πολη. Σας ευχαριστω

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

43.jpg.ae699d6bf9f6e94c230d6174d29bd9a3.jpg

Πες τους να σου δώσουν όλα τα στοχεία του λογαριασμού:

- ΑΦΜ

- Tαυτότητα

- Κωδικός εταίρου

- Ηλεκτρονικός κωδικός πληρωμής

- Κινητό τηλέφωνο (δε νομίζω να δεχτεί το σύστημα να βάλεις πάλι το δικό σου). Ελπίζω να μη χρειάζεται η εγγραφή επιβεβαίωση με sms. Eκτός αν βάλεις κάποιου φίλου σου και το αλλάζεις στην πορεία.

Αν καταφέρεις να κάνεις ebill, τους βάζεις στο Enter και ξεμπερδεύεις.

Αν έχουν ΚΟΤ εννοείται θα τους βάλεις στο online.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Αν καταφέρεις να κάνεις ebill, τους βάζεις στο Enter και ξεμπερδεύεις.

 

Χωρις ρητρα? δηλ. αν βαλω το enter θα ειμαι μειον 82ευρω? (τωρα εχουν το κλασσικο της ΔΕΗ)

 

deh.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οnline και Enter δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής.

Τo online συνδιάζεται με ΚΟΤ, το enter όχι.

Το online έχει υποχρεωτική πάγια εντολή (αν και μπορείτε να πληρώνετε νωρίτερα για να μη τραβάει λεφτά στη λήξη).

Τo enter δε ξέρω αν έχει μηδενική εγγύηση ή αν είναι 60ευρώ?

To enrter δε ξέρω αν έχει ηλεκτρονική αποστολή λογαριασμού ή αν έχει και έντυπη.

Γλυτώνετε όλη τη ρήτρα αναπροσαρμογής, χάνετε την έκπτωση ενέργειας 30%.

Κατά πάσα πιθανότητα χάνετε την έκτακτη επιδότηση που θα είναι μόνο για κυμαινόμενα τιμολόγια, εκτός κι αν δωθεί και στα σταθερά τιμολόγια (δεν έχει εκδωθεί ΚΥΑ).

Ακόμα κι έτσι, πάλι συμφέρουν το Enter / Οnline έναντι του Γ1.

Νυχτερινό μετρητή να βάλετε για να έχετε νυχτερινή χρέωση προμήθεις και να γλυτώνετε αδμηε/δεδδηε για τη νυχτερινή κατανάλωση. Αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ 40 ευρώ. Για να βάλετε νυχτερινό μετρητή πρέπει να μην έχει λήξει το πιστοποιητικό ΥΔΕ, διαφορετικά υπολογίστε επιπλέον κάνα 70άρι.

Όλα αυτά έχουν απαντηθεί στο θέμα της ΔΕΗ, στο θέμα του ΚΟΤ, στο θέμα του ΥΔΕ... τότε γιατί τα ξαναγράφω και σπαταλάω το χρόνο μου αντί να σπαταλήσετε εσείς λίγο απ'το χρόνο σας;

Αποχαιρετώ τη παρέα, κουράστηκα....

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...