Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Mikalaras είπε

Εγώ νομίζω δεν έλαβα ποτέ ειδοποίηση

πρέπει να τσεκάρεις όλους τους παλιότερους λογαριασμούς

ψάξε για ειδοποίηση του στυλ "απο 5/8 καταργείται η CO2 και εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής"

2 ώρες πριν, Mikalaras είπε

Υποθέτω είμαστε παγιδευμένοι στη ΔΕΗ όσον αφορά στα αγροτικά? 

δυστυχως δεν έχω ιδέα τι παίζει απο αγροτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Mikalaras είπε

Α νόμιζα ότι αναφέρεσαι σε άμεση ειδοποίηση με μέιλ/μήνυμα. Εντός λογαριασμών, ναι, υπήρξε.

οκ, πότε όμως ήταν η πρώτη ειδοποίηση ? Δηλαδή ποια ημερομηνία έκδοσης είχε ο λογαριασμός που ανέφερε την αλλαγή?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

οκ, πότε όμως ήταν η πρώτη ειδοποίηση ? Δηλαδή ποια ημερομηνία έκδοσης είχε ο λογαριασμός που ανέφερε την αλλαγή?

Του Ιουνίου σίγουρα (23/6), τον προηγούμενο πρέπει να τον ψάξω γιατί ήταν έντυπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mikalaras είπε

Του Ιουνίου σίγουρα (23/6), τον προηγούμενο πρέπει να τον ψάξω γιατί ήταν έντυπος.

κοίτα, ρήτρα εφαρμόζεται τουλάχιστον 60 μέρες μετά την πρώτη ειδοποίηση, αν δε σε ειδοποίησηαν πιο μπροστά απο τις 23/6 σημαίνει οτι απο 23/8 θα ξεκινούσε όχι απο 5/8 , γιαυτό και έχει σημασία να το ψάξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Mikalaras είπε

Εγώ νομίζω δεν έλαβα ποτέ ειδοποίηση, από σπόντα είδα τις συζητήσεις εδώ και γύρισα στο MyHome.

Έχω και μία αγροτική παροχή που διαχειρίζομαι, δεν ήρθε ποτέ ειδοποίηση ότι μπήκε κι εκεί ρήτρα. Σήμερα ήρθε ο εκκαθαριστικός:

image.png.be732095502e2f05b02e047a98439aa7.png

Υποθέτω είμαστε παγιδευμένοι στη ΔΕΗ όσον αφορά στα αγροτικά? 

Δες στο ebill αν σου δίνει εναλλακτικό άλλο πρόγραμμα ή μίλησε με την ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους τους πονεμένους και μη. Από ότι έχω καταλάβει πάμε σε στα ΔΕΗ online πρόγραμματα για να αποφύγουμε την ρήτρα?

 

Screenshot_2021-10-29-08-31-30-287_com.google.android.apps.docs.jpg

Επεξ/σία από sofiathereal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

6 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Διάβαζα το θέμα και βλέπω ότι μπορούμε να το προσβάλλουμε, να μην το πληρώσουμε με αποστολή παραπόνου ?

δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί στα άλλα προγράμματα δεν υπήρχε ενημέρωση

Για ΔΕΗ ενημέρωσαν ,αλλά κάποιους όχι όπως προβλέπονταν (60 μερες πριν 5/8) πότε είχες ειδοποίηση ? (διάβασε την ίδια σελίδα πάνω)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, korakios είπε

  

δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί στα άλλα προγράμματα δεν υπήρχε ενημέρωση

Για ΔΕΗ ενημέρωσαν ,αλλά κάποιους όχι όπως προβλέπονταν (60 μερες πριν 5/8) πότε είχες ειδοποίηση ? (διάβασε την ίδια σελίδα πάνω)

Ο πρώτος λογαριασμός που βλέπω την ειδοποίηση "Σας ενημερώνουμε ότι από 5.8.2021..." είναι ένας Έναντι, ο οποίος εκδόθηκε στις 06/08/2021 (εξόφληση έως 16/09). Οπότε, δεν ενημερώθηκα 60 μέρες πριν τις 05/08. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KaRouLi είπε

Ο πρώτος λογαριασμός που βλέπω την ειδοποίηση "Σας ενημερώνουμε ότι από 5.8.2021..." είναι ένας Έναντι, ο οποίος εκδόθηκε στις 06/08/2021 (εξόφληση έως 16/09). Οπότε, δεν ενημερώθηκα 60 μέρες πριν τις 05/08. 

αν είσαι σίγουρος κάνε καταγγελία και ζητάς τη χρέωση ρήτρας απο 60 μέρες και μετά απο τις 6/8/21

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αν είσαι σίγουρος κάνε καταγγελία και ζητάς τη χρέωση ρήτρας απο 60 μέρες και μετά απο τις 6/8/21

Έχω όλους τους λογαριασμούς μπροστά μου. Ο προηγούμενος του, που είναι εκκαθαριστικός και εκδόθηκε 09/06/2021, δεν αναφέρει καμία ρήτρα αναπροσαρμογής. Ο πρώτος που το αναφέρει εκδόθηκε 06/08/2021. Εγώ φυσικά τότε δε το πρόσεξα, καθώς το ποσό ήταν νορμαλ, αλλά ο τρέχων λογαριασμός που ήρθε πριν λίγες μέρες με τη ρήτρα χρεωμένη έκανε μπαμ, γι αυτό και το πρόσεξα.

Την καταγγελία την κάνω σύμφωνα με τις οδηγίες που βλέπω στην υπογραφή σου? Επίσης, εγώ θα προχωρήσω άμεσα σε αλλαγή σε ΔΕΗ MyHomeOnline. Την ρήτρα τώρα στον τρέχοντα λογαριασμό, την πληρώνω?

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Ο προηγούμενος του, που είναι εκκαθαριστικός και εκδόθηκε 09/06/2021

ακόμα πιο μπροστά ?

3 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Εγώ φυσικά τότε δε το πρόσεξα, καθώς το ποσό ήταν νορμαλ, αλλά ο τρέχων λογαριασμός που ήρθε πριν λίγες μέρες με τη ρήτρα χρεωμένη έκανε μπαμ, γι αυτό και το πρόσεξα.

και αυτό θα πεις

κάνε εγγραφή στο myrae και ζήτα την εφαρμογή των αλλαγών μετά απο 60 μέρες της πρώτης ειδοποίησης

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

ακόμα πιο μπροστά ?

Εννοώ ότι έλεγξα 2 λογαριασμούς πιο πριν, και μόνο ο Εναντι λογαριασμός στις 06/08 αναφέρει την ρήτρα.

Αναφορά σε κείμενο

και αυτό θα πεις

κάνε εγγραφή στο myrae και ζήτα την εφαρμογή των αλλαγών μετά απο 60 μέρες της πρώτης ειδοποίησης

Καλώς, θα το κάνω. Την ρήτρα όμως εφόσον θα αλλάξω πρόγραμμα (από Γ1 σε MyHomeOnline) δεν την πληρώνω (ο τρέχων λογαριασμός λήγει 22/11).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KaRouLi είπε

Την ρήτρα όμως εφόσον θα αλλάξω πρόγραμμα (από Γ1 σε MyHomeOnline) δεν την πληρώνω (ο τρέχων λογαριασμός λήγει 22/11).

αυτό εσύ το κανονίζεις

2 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Εννοώ ότι έλεγξα 2 λογαριασμούς πιο πριν

εγώ εννοώ πριν από 9/6 (για να το διευκρινίσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό εσύ το κανονίζεις

εγώ εννοώ πριν από 9/6 (για να το διευκρινίσω)

Ούτε πριν τις 09/06 δεν βλέπω ειδοποίηση. Τίποτα. Είναι ξεκάθαρο ότι δεν ειδοποίησαν εγκαίρως.

Για την ρήτρα, κανονικά δεν πρέπει να μην την χρεωθω εφόσον δεν ενημερώθηκα εγκαίρως? Θα με ενημερώσει κάποιος από την rae για το τι ισχύει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...