Προς το περιεχόμενο

Η Γερμανία θέλει οι κατασκευαστές smartphone να δίνουν 7 χρόνια ενημερώσεων ασφαλείας


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακάρι να εφαρμοστεί. Κρίμα είναι γιατί τα παππούδια είναι που συνήθως έχουν παλιότερες συσκευές και είναι οι πιο ευάλωτοι.

Μπράβο στην ΕΕ και για την ιδέα του Type C σε όλες τις συσκευές, όχι μόνο διευκολύνει την ζωή μας αλλά και μειώνει σημαντικά το e-waste. Μακάρι να ακολουθήσουν και τα λάπτοπ με Type C ή παρόμοιο universal βύσμα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε κατι εβδομαδες ειναι εκλογες στην γερμανια και τους τελευταιους  μηνες ολο υποσχεσεις ειναι εκει περα. μακαρι να μην ειναι και αυτη μια υποσχεση που θα την ξεχασουν αργοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Το iPhone 6s του 2015 θα πάρει πάντως iOS 15, περνάει στα 7 χρόνια υποστήριξης οπότε η Apple τι είχε, τι έχασε στο θέμα της υποστήριξης λογισμικού.

Κρίμα είναι όμως να έχεις μείνει με κινητό του 2016 πάντως ανεξαρτήτως μάρκας.

  • Confused 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ. Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές ότι θέλω να μπει πλαφόν στις αγορές νέων κινητών. Αυτό το αγοράζω κινητό κάθε χρόνο, είναι πρόβλημα για το περιβάλλον. Πρέπει τα λειτουργικά των κινητών να ενσωματώνουν οδηγούς, και να τρέχουν σε πολλές συσκευές, από διάφορες γενιές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Πάρε παράδειγμα την αππλε... το iphone 6 γιατί τρέχει το τελευταίο iOS? (να πλύνω το στόμα μου που είπα καλό λόγο για την Apple? :P )

Επειδή βγάζει ένα κινητό τον χρόνο (σε διάφορες παραλλαγές) και επειδή η περίοδος 2007 - 2013 για τα κινητά ήταν κάθε χρόνο κάτι σούπερ καινούριο σε επίπεδο software ενώ 2013-2021 οι αλλαγές γινόντουσαν με το σταγονόμτερο, γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iphone Χ, θα μείνει στα χερια μου εως και το τελευταία αναβάθμιση, όπως εγινε και με το 4ς.

Δεν βρισκω τον λογο προσωπικά να αλλάζω κάθε χρόνο η 2 χρονια. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Κρίμα είναι όμως να έχεις μείνει με κινητό του 2016 πάντως ανεξαρτήτως μάρκας.

το 5s (μέχρι πέρυσι που το χρησιμοποιούσα)  ,όντως "βάρυνε" , αλλά το SE πάει ακόμα σφαίρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Android περνουν παραπάνω από 6 7 χρόνια ενημερώσεις χρόνια τώρα. Κινητό του 2013 θα πάρει Android 12 μέσω xda. Οπότε όσοι θέλουν τόσα χρόνια ενημερώσεις ας μάθουν 2 3 πράγματα παραπάνω να περάσουν μια rom. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Θα ήταν τόσο δύσκολο, η ίδια η Google να δίνει τα security update και να μην συμμετέχουν σε αυτή την διαδικασία καθόλου οι κατασκευαστές? 

Νομίζω ότι γίνεται ηδη αυτό. Σε s5e έχω ενημερώσεις από Google Ιούλιος 2021 ενώ ενημερωσεις από Samsung ασφαλείας Μάρτιος 2021. Έχει κάνα χρόνο αυτό είναι αλλού οι ενημερώσεις ασφαλείας Google και αλλού της Samsung. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσε να επιβάλλει να αλλάζουν και πιο εύκολα οι μπαταρίες, όπως τον παλιό καλό καιρό! Άλλαζες μπαταρία και είχες καινούριο κινητό!

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τα Android περνουν παραπάνω από 6 7 χρόνια ενημερώσεις χρόνια τώρα. Κινητό του 2013 θα πάρει Android 12 μέσω xda. Οπότε όσοι θέλουν τόσα χρόνια ενημερώσεις ας μάθουν 2 3 πράγματα παραπάνω να περάσουν μια rom. 

Δεν έχεις άδικο αλλά αυτό ισχύει μόνο για τις δημοφιλή συσκευές… 

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Νομίζω ότι γίνεται ηδη αυτό. Σε s5e έχω ενημερώσεις από Google Ιούλιος 2021 ενώ ενημερωσεις από Samsung ασφαλείας Μάρτιος 2021. Έχει κάνα χρόνο αυτό είναι αλλού οι ενημερώσεις ασφαλείας Google και αλλού της Samsung. 

Όχι, τα security updates έρχονται μέσω του κατασκευαστή και όχι απευθείας από την Google…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Δεν έχεις άδικο αλλά αυτό ισχύει μόνο για τις δημοφιλή συσκευές… 

Ισχύει αυτό ναι συνήθως οι πιο γνωστές συσκευές που πούλησαν καλά κρατάνε χρόνια στο xda με custom. Περιμένω να πάρω 12 σε λίγο καιρό στο note 3 προχθές πήρα και μπαταρία με 7 ευρώ. Οταν ξανά βγάλουν κινητό με φουλ οθόνη και σωστή αναλογία τότε θα μεταβώ μέχρι τώρα ότι έχω πιάσει είναι το ένα χειρότερο από το άλλο. Βλέπεις βίντεο με μπάρες αριστερά δεξιά αν βάλεις φουλ οθόνη κόβεται περιεχόμενο. Χαζομάρες των εταιριών ρε γαμωτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Κρίμα είναι όμως να έχεις μείνει με κινητό του 2016 πάντως ανεξαρτήτως μάρκας.

Το ιδιο μπορώ να σου πω και για λαπτοπ, αυτοκίνητο, σπίτι κτλπ. αλλά ο υπερκαταναλωτισμός δεν είναι λύση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...