Προς το περιεχόμενο

Μου δινουν 3χιλιαρικα για καθε ξηρικο στρεμμα για φωτοβολταικα. Να τα παρω?


panos4tw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, panos4tw είπε

Στις αρχες του καλοκαιριου μας πλησιασε καποιος εκπροσωπος εταιριας για να αγορασει κατι στρεμματα που δεν εχουν αρδευση στον θεσσαλικο καμπο προς 2.2 χιλιαρικα ή ενοικιο 200-250 ευρω το μηνα για χρηση φωτοβολταικων. Του απαντησαμε οτι προτιμουμε να τα νοικιασουμε και επανηλθε τωρα λεγοντας οτι επειδη το χωραφι ειναι σε σημειο που ειναι πυλωνας της ΔΕΗ, το χρειαζονται για να γινει υποσταθμος και ο ΔΕΔΔΗΕ δινει εγκριση μονο αν ειναι ιδιοκτητο.

Οσο το εψαξα ακουγεται καλη προσφορα, εχεις κανει περαιτερω εμπειρια?

Ο ΔΕΔΔΗΕ δίνει έγκριση και σε περίπτωση που είναι χρησιδανεισμένο (ενοίκιο). Επέμεινε στο ενοίκιο και ζήτα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ασχετος με το θέμα εδώ απλά ένα σχόλιο.

Δε καταλαβάινω τι κόλλημα έχουν μερικοί με το δε "πουλάμε γη". Ακούσατε μια ατάκα από τον παππού σας και την επαναλαμβάνετε; Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Γιατί εγώ ξέρω άτομα (και συγγενείς) που χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο που δε πουλήσαν παλαιότερα. Οι συγγενείς για ένα οικόπεδο. Γιατί τώρα και να το χαρίσουν δε το παίρνει κανείς (που λέει ο λόγος). Οκ ίσως σε 50 χρόνια να πάρει αξία. Μέχρι τότε ποιος ζει ποιος πεθαίνει.

Κι εγώ έχω ένα οικόπεδο ξεχασμένο που πριν χρόνια μου το ζητούσαν. Κακώς δε το πούλησα, μεγάλη βλακεία. Τώρα τι να το κάνω; Σε ποιον να το πουλήσω, ποιος θα χτίσει; Θα περιμένω να πάρει αξία να το χαρούν τα εγγόνια μου; 

  • Like 17
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Bitbit είπε

ασχετος με το θέμα εδώ απλά ένα σχόλιο.

Δε καταλαβάινω τι κόλλημα έχουν μερικοί με το δε "πουλάμε γη". Ακούσατε μια ατάκα από τον παππού σας και την επαναλαμβάνετε; Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Γιατί εγώ ξέρω άτομα (και συγγενείς) που χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο που δε πουλήσαν παλαιότερα. Οι συγγενείς για ένα οικόπεδο. Γιατί τώρα και να το χαρίσουν δε το παίρνει κανείς (που λέει ο λόγος). Οκ ίσως σε 50 χρόνια να πάρει αξία. Μέχρι τότε ποιος ζει ποιος πεθαίνει.

Κι εγώ έχω ένα οικόπεδο ξεχασμένο που πριν χρόνια μου το ζητούσαν. Κακώς δε το πούλησα, μεγάλη βλακεία. Τώρα τι να το κάνω; Σε ποιον να το πουλήσω, ποιος θα χτίσει; Θα περιμένω να πάρει αξία να το χαρούν τα εγγόνια μου; 

Σε τέτοιες περιπτώσεις, κάνουμε ένα ζύγισμα συνεπειών και όφελος για την απόφαση που θα πάρουμε και κρίνουμε με βάση αυτά. Πχ, για επένδυση σε Φ/Β η εκμίσθωση γίνεται σίγουρα 15 έτη και παραπάνω, μετά τα Φ/Β έχουν πέσει σε απόδοση τόσο πολύ που ο επενδυτής άμα δει ότι πάει να γίνει ζημιογόνος τερματίζει την λειτουργία και βάζει λουκέτο εφόσον δεν θέλει να προβεί σε αντικατάσταση. Για μια εκμίσθωση τόσων ετών φυσικά και δεν θα πουλήσεις. Τώρα αν το οικόπεδο δεν το κάνεις τίποτα ούτε υπάρχει πιθανότητα να χτίσεις εκεί η να το νοικιάσεις για καλλιέργεια, ε το πουλάς και ξεμπερδεύεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Για πες όμως και τον εκτιμώμενο χρόνο ζωής των ΦΒ, που μετά απο αυτόν θέλουν αντικατάσταση ;) Μην νομίζει κανείς ότι μετά τα 7 χρόνια, θα βρέχει λεφτα.

Επίσης λες ότι παιρνεις 5-7 το χρόνο, αφου όμως έχεις πληρωσει προκαταβολικά κεφάλαιο 80.000€! Οπότε τα 5-7 δεν ειναι κέρδος, αλλά μπαίνουν στην απόσβεση. 

Aυτα ειναι ευρέως γνωστά. Και ολα εμπεριέχονται στις τεχνοοικονομικές μελέτες που δινουν τα γραφεια στο πελάτη! 

Εστω για κάποιον που ασχολήθηκε λιγο. Προφανώς και δε βρέχει λεφτά.

3 ώρες πριν, acomaedo είπε

500 ευρώ το εγκατεστημένο kW με όλα μέσα (ακόμα και για σταθερά ΦΒ) είναι πολύ λίγο. Τα 1000€ ακούγονται ποιο λογικά.

Τα Φ/Β έχουν εγγύηση (συνήθως) 20-25 χρόνια με εγγυημένη απόδοση 80% της αρχικής. Οι inverter συνήθως θα χρειαστεί να αλλάξουν μια φορά στη διάρκεια ζωής των Φ/Β.

Η τιμή αυτή αλλάζει με την παροδο του χρόνου. Οταν ο πελάτης εκλεισε συμφωνια, τα υλικα ολα προ-αγοράστηκαν τη περιοδο εκείνη.

Σήμερα με τις ανατιμήσεις παντού, προφανώς και εχει ανέβει.

Προσεξε τι σου έγραψα. Με "ιδεατές" συνθηκες κατασκευής. Αν μιλάμε για αγροτεμάχιο με ημιβραχώδες, που δεν εχει προσβαση που ειναι επικλινες και θελει μερες χωματουργικών και και και, ολα αλλάζουν. 

ΔΕΝ υπάρχιε ταρίφα εν ολίγοις. Αλλα και πάνω απο 330-350Κ δεν έχω ακούσει στην ευρύτερη περιοχη εδώ Β.Ελλάδα.

Για την αποδοση θεωρώ πως όλοι το γνωρίζουν πλεον! Καθώς και για τους ινβέρτερς! 

 

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Πολύ χονδρικά αυτα που λες δίχως την συμπερίληψη πολλών άλλων παραμέτρων. Απόδοση Φ/Β από τον κατασκευαστή που θα επιλέξεις, γήρανση των Φ/Β και πτώση απόδοσης, κλιματικές συνθήκες (δεν αρκεί μόνο η υψηλή ηλιοφάνεια, η πολύ ζέστη το καλοκαίρι μειώνει την απόδοση, όσο πιο ακραία καιρικά φαινόμενα τόσο εντονότερη η φθορά τους). Συντήρηση αν και την είπες, θέλει κανονικό υπάλληλο με μισθό χαμηλό η μεροκάματο για τον καθαρισμό των πλαισίων από την σκόνη). Τέλος, αν δεν μένεις μέσα η δίπλα από το χωράφι, πληρωμή προσωπικού ασφαλείας, είναι θέμα χρόνου να σου κλέψουν τα Φ/Β και τις καλωδιώσεις. Λάβε υπόψη τυχόν αντιδράσεις από ψεκασμενους γείτονες και δολιοφθορες. 

Δεν θα σου πω μην κάνεις την επένδυση, αλλά ούτε επικροτώ απόψεις του στυλ "άμα είχα τα φράγκα θα πήγαινα τρέχοντας". 

Η επένδυση απαιτεί πολύ χρήμα, αν είσαι από τα άτομα που αλλά έχεις πολλά λεφτά στην άκρη και μόνο για ώρα ανάγκης, κράτησε τα. 

Για τον ts πάντως, φυσικά και να νοικιάσει το χωράφι. 

Γι'αυτο ξεκίνησα με τις λέξεις "χοντρα χοντρά". 

Δε διαφωνώ σε κάτι μαζί σου.

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Aυτα ειναι ευρέως γνωστά. Και ολα εμπεριέχονται στις τεχνοοικονομικές μελέτες που δινουν τα γραφεια στο πελάτη! 

Εστω για κάποιον που ασχολήθηκε λιγο. Προφανώς και δε βρέχει λεφτά.

Η τιμή αυτή αλλάζει με την παροδο του χρόνου. Οταν ο πελάτης εκλεισε συμφωνια, τα υλικα ολα προ-αγοράστηκαν τη περιοδο εκείνη.

Σήμερα με τις ανατιμήσεις παντού, προφανώς και εχει ανέβει.

Προσεξε τι σου έγραψα. Με "ιδεατές" συνθηκες κατασκευής. Αν μιλάμε για αγροτεμάχιο με ημιβραχώδες, που δεν εχει προσβαση που ειναι επικλινες και θελει μερες χωματουργικών και και και, ολα αλλάζουν. 

ΔΕΝ υπάρχιε ταρίφα εν ολίγοις. Αλλα και πάνω απο 330-350Κ δεν έχω ακούσει στην ευρύτερη περιοχη εδώ Β.Ελλάδα.

Για την αποδοση θεωρώ πως όλοι το γνωρίζουν πλεον! Καθώς και για τους ινβέρτερς! 

 

Γι'αυτο ξεκίνησα με τις λέξεις "χοντρα χοντρά". 

Δε διαφωνώ σε κάτι μαζί σου.

Οι τιμές των Φ/Β πέφτουν εδώ και μια δεκαετία. Αύξηση άρχισε να παρατηρείται μόνο μέσα στο 20.

Ακόμα και έτσι η χαμηλότερη τιμή που μπορούσε να βρει κάποιος δεν έπεφτε κάτω από 0.21€/W (χωρίς φόρους-δασμούς κλπ). Άρα για 500kW η τιμή δεν μπορεί να είναι στα 250k όταν μόνο για τα πάνελ το ελάχιστο κόστος χωρίς φόρους δασμούς, μεταφορικά είναι 105k€. Απο κει και πέρα από τα 250 στα 350k (που ακούγονται ποιο λογικά) η διαφορά είναι 40% που δεν την λες αμελητέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, DrLo είπε

Εγώ πιστεύω ότι η μόνη σοβαρή άποψη σε αυτό το νήμα είναι αυτός που σου είπε να ζητήσεις 10.000.000

μπορείς να "ειρωνεύεσαι όσο θες....

εγώ πάντως αν είχα κάπου γη (στρέμματα) και μέσα σε αυτά υπήρχε κολώνα του ΔΕΔΔΗΕ κτλ... και μου ζήταγε κάποιος την γη μου για να βάλει Φ/Β

η απάντηση μου θα ήταν τα πουλάω

η τιμή 1.000.000 ευρώ έως 10.000.000 ευρώ

αν θέλει καλώς αν δεν θέλει κανένα πρόβλημα...

η αιτιολογία είναι απλή...είναι γη 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bitbit είπε

ασχετος με το θέμα εδώ απλά ένα σχόλιο.

Δε καταλαβάινω τι κόλλημα έχουν μερικοί με το δε "πουλάμε γη". Ακούσατε μια ατάκα από τον παππού σας και την επαναλαμβάνετε; Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Γιατί εγώ ξέρω άτομα (και συγγενείς) που χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο που δε πουλήσαν παλαιότερα. Οι συγγενείς για ένα οικόπεδο. Γιατί τώρα και να το χαρίσουν δε το παίρνει κανείς (που λέει ο λόγος). Οκ ίσως σε 50 χρόνια να πάρει αξία. Μέχρι τότε ποιος ζει ποιος πεθαίνει.

Κι εγώ έχω ένα οικόπεδο ξεχασμένο που πριν χρόνια μου το ζητούσαν. Κακώς δε το πούλησα, μεγάλη βλακεία. Τώρα τι να το κάνω; Σε ποιον να το πουλήσω, ποιος θα χτίσει; Θα περιμένω να πάρει αξία να το χαρούν τα εγγόνια μου; 

Απόλυτα σωστός και θα συμφωνήσω. Παλαιότερα μου έδινα 25 χιλιάρικα μαύρα τα περισσότερα ,για άχρηστο ακίνητο κάποιος που το ήθελε να συμπληρώσει μέτρα η σύζυγος δεν συμφωνούσε , σήμερα ούτε 5 δεν μου δίνουν έχει ρημάξει και από πάνω πληρώνω και ΕΝΦΙΑ.

Από τη στιγμή που είσαι άσχετος δεν έχεις τις γνώσεις και το μπάτζετ να το κάνεις μόνος , είναι ρίσκο η δανειοδότηση διότι σαν άσχετος μπορεί να σου πάρει η Τράπεζα και το ακίνητο και φεσωμένο να σε έχει , πουλάς. Δεν εξετάζεις τι κέρδος θα έχουν αυτοί που θα αγοράσουν γιατί για να επενδύσουν για κέρδος το κάνουν αλλά το σίγουρο δικό σου κέρδος χωρίς ρίσκα, άγχος κ.λ.π.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dkstopo είπε

δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά κατά 90% αλλά ούτε θα το πουλήσεις ουτε θα το νοικιασεις, οπότε μην ανοίγεσαι... 

Είναι πιθανό, πολλές τέτοιες επενδύσεις δεν προχωράνε ποτέ για διάφορους λόγους...

Ακόμα ένας λόγος αν μπορεί να το πουλήσει και ας μη γίνει τίποτα μετά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουλα το χθες. τα ξηρικα πηγαινουν 200-300 το πολυ 500 ευρω το στρεμμα μιας και χωρις νερο ειναι αχρηστα.δυσκολευομαι να πιστεψω οτι καποιος δινει 3κ για ξεροχωραφα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikorolis είπε

μπορείς να "ειρωνεύεσαι όσο θες....

εγώ πάντως αν είχα κάπου γη (στρέμματα) και μέσα σε αυτά υπήρχε κολώνα του ΔΕΔΔΗΕ κτλ... και μου ζήταγε κάποιος την γη μου για να βάλει Φ/Β

η απάντηση μου θα ήταν τα πουλάω

η τιμή 1.000.000 ευρώ έως 10.000.000 ευρώ

αν θέλει καλώς αν δεν θέλει κανένα πρόβλημα...

η αιτιολογία είναι απλή...είναι γη 

Δε διαφωνώ σε κάτι από όσα λες.

εκτός ότι η αιτολογία δεν είναι "είναι γη" αλλά "είναι γη με κολώνα"

μπορεί κάθένας να κάνει το δικό του valuation για το πόσο παραπάνω αξίζει το "με κολώνα". στη περίπτωσή σου είναι κατά ΜΟ 5.500.000 - 3.000 = 4.997.000   

for-those-reasons-im-out.gif

 

-

Αυτό βέβαια απο την άλλη σημαίνει ότι ο ΔΕΔΔΗΕ είναι βλάκας ... θα έπρεπε να κάνει πλειοδοτικούς διαγωνισμούς σε πιο χωράφι να βάλει τις κολώνες του ζητώντας από τους ιδοκτήτες ποσοστο από αυτό το premium. 500.000 η κολώνα ακούγεται ευκαιρία.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Απόλυτα σωστός και θα συμφωνήσω. Παλαιότερα μου έδινα 25 χιλιάρικα μαύρα τα περισσότερα ,για άχρηστο ακίνητο κάποιος που το ήθελε να συμπληρώσει μέτρα η σύζυγος δεν συμφωνούσε , σήμερα ούτε 5 δεν μου δίνουν έχει ρημάξει και από πάνω πληρώνω και ΕΝΦΙΑ.

Από τη στιγμή που είσαι άσχετος δεν έχεις τις γνώσεις και το μπάτζετ να το κάνεις μόνος , είναι ρίσκο η δανειοδότηση διότι σαν άσχετος μπορεί να σου πάρει η Τράπεζα και το ακίνητο και φεσωμένο να σε έχει , πουλάς. Δεν εξετάζεις τι κέρδος θα έχουν αυτοί που θα αγοράσουν γιατί για να επενδύσουν για κέρδος το κάνουν αλλά το σίγουρο δικό σου κέρδος χωρίς ρίσκα, άγχος κ.λ.π.

Εαν το είχες πουλησει, σημερα δεν θα είχες ακινητο, αλλα σιγουρα δεν θα είχες και τα χρηματα......... τουτέστιν το ρευστο θα είχε χαθει με τον ενα η τον αλλο τροπο, πουλαμε ακινητο μονο εαν δεν έχουμε να φαμε η για να επενδυσουμε σε αλλο ακινητο, αγορα αυτοκινητου, ταξιδια, επιπλα, ρουχα, ρολογια κλπ κλπ κλπ.... δεν ειναι επενδυση!!! και δυστυχώς το 90% απο οσους πουλανε ακινητο, τα χρηματα ξοδευονται σε αυτα που ανεφερα!!!! 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, acomaedo είπε

Οι τιμές των Φ/Β πέφτουν εδώ και μια δεκαετία. Αύξηση άρχισε να παρατηρείται μόνο μέσα στο 20.

Ακόμα και έτσι η χαμηλότερη τιμή που μπορούσε να βρει κάποιος δεν έπεφτε κάτω από 0.21€/W (χωρίς φόρους-δασμούς κλπ). Άρα για 500kW η τιμή δεν μπορεί να είναι στα 250k όταν μόνο για τα πάνελ το ελάχιστο κόστος χωρίς φόρους δασμούς, μεταφορικά είναι 105k€. Απο κει και πέρα από τα 250 στα 350k (που ακούγονται ποιο λογικά) η διαφορά είναι 40% που δεν την λες αμελητέα.

Αυριο εχω ραντεβου για την οριοθέτηση του γεωτεμαχίου.

Θα ρωτησω/επιβεβαιώσω με τον ιδιοκτήτη-αν ειναι παρών-και σου μεταφέρω το ποσό της συμφωνίας τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Εαν το είχες πουλησει, σημερα δεν θα είχες ακινητο, αλλα σιγουρα δεν θα είχες και τα χρηματα......... τουτέστιν το ρευστο θα είχε χαθει με τον ενα η τον αλλο τροπο, πουλαμε ακινητο μονο εαν δεν έχουμε να φαμε η για να επενδυσουμε σε αλλο ακινητο, αγορα αυτοκινητου, ταξιδια, επιπλα, ρουχα, ρολογια κλπ κλπ κλπ.... δεν ειναι επενδυση!!! και δυστυχώς το 90% απο οσους πουλανε ακινητο, τα χρηματα ξοδευονται σε αυτα που ανεφερα!!!! 

Οπότε γιατί να δουλεύουμε, αφού θα τα φάμε ούτως ή αλλως? Ασε που κάποια στιγμή θα πεθάνουμε κ ολας! Ποιο το νόημα της ζωής ? Κανένα!

Μου θύμισες το Θεϊκό "Και να έπαιρνες τα 2.000 ευρώ, τι θα έκανες; Θα τα σπατάλαγες!"

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...