Προς το περιεχόμενο

Μου δινουν 3χιλιαρικα για καθε ξηρικο στρεμμα για φωτοβολταικα. Να τα παρω?


panos4tw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σας πω χοντρα χοντρα το κόστος...

Για ένα 500ρι Φ/Β παρκο, σε νορμαλ αποστάσεις, νορμαλ χωματουργικα, νορμαλ χώματα, με οδικο δίκτυο κτλ, απαιτούνται για τη κατασκευή περι 250-270.000ε (υπάρχουν και ακριβότερες τιμές στη πιάτσα). + τα πρωτα εξοδα φακελου/μελετης, οροι σύνδεσης κτλ.

Συνήθως δανειοδοτήσαι περι το 70% που σημαίνει πως πρέπει να έχεις περι 80Κ μετρητό. 

Και αν δει κάποιος μια οικονομοτεχνικη μελέτη (Δεν εχω πρόχειρη κάποια, μιας και δεν ασχολήθηκα με το μελετητικο κομμάτι/οικονομοτεχνικο) μέχρι τα πρώτα περιπου 8 χρόνια, παιρνεις ένα χαρτζιλίκι της ταξης των 5-7Κ το χρόνο, μιας και τα κέρδη ΜΕΤΑ φόρων, ξεπληρώνουν το δάνειο.

Τα λέω λιγο φαρδιά πλατιά, γιατι δε θυμάμαι τα "νουμερα" επακριβως μιας και εχω καιρο που διαβασα μελετες που παρουσιαζαν τα γραφεια σε πελάτες. 

Σε κάθε περίπτωση, ειναι μια επένδυση ΑΡΙΣΤΗ, παρόλο που θελει τις ασφάλειες της, τη συντήρηση της, πιθανές βλάβες - που θα υπάρξουν, κτλ ΑΛΛΑ για κάποιον που εχει τα χρήματα.

Οχι επειδη ο καθένας μας εχει και απο ένα χωραφακι, να νομιζει οτι κοστιζει χρυσο επειδη ΚΑΠΟΙΟΣ - οχι εμεις - μπορει να κατασκευάσει Φ/Β.

Αυτά!

Υ.Γ. αν με ρωτάς προσωπικα, θα το νοικιαζα. Αν δε γινεται για τους λογους που ανέφερες, ΑΣ το χρυσοπληρώσουν. 

  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω γνώσεις πάνω στο θέμα γι' αυτό και δεν μπορώ να σου πω να το κάνεις ή όχι. Αυτό που με βάζει σε σκέψη, είναι η ολοένα αυξανόμενη ζήτηση ηλεκτρικού ρεύματος σε όλη την Ευρώπη. Είτε λόγω τωρινής ζήτησης είτε μελλοντικής με τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα. Θεωρητικά λοιπόν, αν όχι τώρα, στο μέλλον θα χρειαστούν πολλά αιολικά/φωτοβολταϊκά πάρκα. Ίσως λοιπόν, όσο πιο νωρίς "μπεις" σε αυτό τόσο πιο πολύ κέρδος να έχεις γιατί σίγουρα στο μέλλον που θα έχουν πολλοί, η τιμή θα πέφτει.

Επεξ/σία από Ola150
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Να σας πω χοντρα χοντρα το κόστος...

Για ένα 500ρι Φ/Β παρκο, σε νορμαλ αποστάσεις, νορμαλ χωματουργικα, νορμαλ χώματα, με οδικο δίκτυο κτλ, απαιτούνται για τη κατασκευή περι 250-270.000ε (υπάρχουν και ακριβότερες τιμές στη πιάτσα). + τα πρωτα εξοδα φακελου/μελετης, οροι σύνδεσης κτλ.

Συνήθως δανειοδοτήσαι περι το 70% που σημαίνει πως πρέπει να έχεις περι 80Κ μετρητό. 

Και αν δει κάποιος μια οικονομοτεχνικη μελέτη (Δεν εχω πρόχειρη κάποια, μιας και δεν ασχολήθηκα με το μελετητικο κομμάτι/οικονομοτεχνικο) μέχρι τα πρώτα περιπου 8 χρόνια, παιρνεις ένα χαρτζιλίκι της ταξης των 5-7Κ το χρόνο, μιας και τα κέρδη ΜΕΤΑ φόρων, ξεπληρώνουν το δάνειο.

Τα λέω λιγο φαρδιά πλατιά, γιατι δε θυμάμαι τα "νουμερα" επακριβως μιας και εχω καιρο που διαβασα μελετες που παρουσιαζαν τα γραφεια σε πελάτες. 

Σε κάθε περίπτωση, ειναι μια επένδυση ΑΡΙΣΤΗ, παρόλο που θελει τις ασφάλειες της, τη συντήρηση της, πιθανές βλάβες - που θα υπάρξουν, κτλ ΑΛΛΑ για κάποιον που εχει τα χρήματα.

Οχι επειδη ο καθένας μας εχει και απο ένα χωραφακι, να νομιζει οτι κοστιζει χρυσο επειδη ΚΑΠΟΙΟΣ - οχι εμεις - μπορει να κατασκευάσει Φ/Β.

Αυτά!

Υ.Γ. αν με ρωτάς προσωπικα, θα το νοικιαζα. Αν δε γινεται για τους λογους που ανέφερες, ΑΣ το χρυσοπληρώσουν. 

Για πες όμως και τον εκτιμώμενο χρόνο ζωής των ΦΒ, που μετά απο αυτόν θέλουν αντικατάσταση ;) Μην νομίζει κανείς ότι μετά τα 7 χρόνια, θα βρέχει λεφτα.

Επίσης λες ότι παιρνεις 5-7 το χρόνο, αφου όμως έχεις πληρωσει προκαταβολικά κεφάλαιο 80.000€! Οπότε τα 5-7 δεν ειναι κέρδος, αλλά μπαίνουν στην απόσβεση. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Να σας πω χοντρα χοντρα το κόστος...

Για ένα 500ρι Φ/Β παρκο, σε νορμαλ αποστάσεις, νορμαλ χωματουργικα, νορμαλ χώματα, με οδικο δίκτυο κτλ, απαιτούνται για τη κατασκευή περι 250-270.000ε (υπάρχουν και ακριβότερες τιμές στη πιάτσα). + τα πρωτα εξοδα φακελου/μελετης, οροι σύνδεσης κτλ.

Συνήθως δανειοδοτήσαι περι το 70% που σημαίνει πως πρέπει να έχεις περι 80Κ μετρητό. 

Και αν δει κάποιος μια οικονομοτεχνικη μελέτη (Δεν εχω πρόχειρη κάποια, μιας και δεν ασχολήθηκα με το μελετητικο κομμάτι/οικονομοτεχνικο) μέχρι τα πρώτα περιπου 8 χρόνια, παιρνεις ένα χαρτζιλίκι της ταξης των 5-7Κ το χρόνο, μιας και τα κέρδη ΜΕΤΑ φόρων, ξεπληρώνουν το δάνειο.

Τα λέω λιγο φαρδιά πλατιά, γιατι δε θυμάμαι τα "νουμερα" επακριβως μιας και εχω καιρο που διαβασα μελετες που παρουσιαζαν τα γραφεια σε πελάτες. 

Σε κάθε περίπτωση, ειναι μια επένδυση ΑΡΙΣΤΗ, παρόλο που θελει τις ασφάλειες της, τη συντήρηση της, πιθανές βλάβες - που θα υπάρξουν, κτλ ΑΛΛΑ για κάποιον που εχει τα χρήματα.

Οχι επειδη ο καθένας μας εχει και απο ένα χωραφακι, να νομιζει οτι κοστιζει χρυσο επειδη ΚΑΠΟΙΟΣ - οχι εμεις - μπορει να κατασκευάσει Φ/Β.

Αυτά!

Υ.Γ. αν με ρωτάς προσωπικα, θα το νοικιαζα. Αν δε γινεται για τους λογους που ανέφερες, ΑΣ το χρυσοπληρώσουν. 

500 ευρώ το εγκατεστημένο kW με όλα μέσα (ακόμα και για σταθερά ΦΒ) είναι πολύ λίγο. Τα 1000€ ακούγονται ποιο λογικά.

28 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Για πες όμως και τον εκτιμώμενο χρόνο ζωής των ΦΒ, που μετά απο αυτόν θέλουν αντικατάσταση ;) Μην νομίζει κανείς ότι μετά τα 7 χρόνια, θα βρέχει λεφτα.

Επίσης λες ότι παιρνεις 5-7 το χρόνο, αφου όμως έχεις πληρωσει προκαταβολικά κεφάλαιο 80.000€! Οπότε τα 5-7 δεν ειναι κέρδος, αλλά μπαίνουν στην απόσβεση. 

Τα Φ/Β έχουν εγγύηση (συνήθως) 20-25 χρόνια με εγγυημένη απόδοση 80% της αρχικής. Οι inverter συνήθως θα χρειαστεί να αλλάξουν μια φορά στη διάρκεια ζωής των Φ/Β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοίκιασε και μην πουλάς, πότε δεν πουλάμε γη. Όσοι το έκαναν το μετάνιωσαν. Ειδικά αν σου δίνουν 250€ τον μήνα, πάτησε στην τιμή. Δώσε τα 400. Η επένδυση έχει τεράστιο κέρδος, όποιος έχει πολύ χρήμα να επενδύσει είναι 200% κερδισμένος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Να σας πω χοντρα χοντρα το κόστος...

Για ένα 500ρι Φ/Β παρκο, σε νορμαλ αποστάσεις, νορμαλ χωματουργικα, νορμαλ χώματα, με οδικο δίκτυο κτλ, απαιτούνται για τη κατασκευή περι 250-270.000ε (υπάρχουν και ακριβότερες τιμές στη πιάτσα). + τα πρωτα εξοδα φακελου/μελετης, οροι σύνδεσης κτλ.

Συνήθως δανειοδοτήσαι περι το 70% που σημαίνει πως πρέπει να έχεις περι 80Κ μετρητό. 

Και αν δει κάποιος μια οικονομοτεχνικη μελέτη (Δεν εχω πρόχειρη κάποια, μιας και δεν ασχολήθηκα με το μελετητικο κομμάτι/οικονομοτεχνικο) μέχρι τα πρώτα περιπου 8 χρόνια, παιρνεις ένα χαρτζιλίκι της ταξης των 5-7Κ το χρόνο, μιας και τα κέρδη ΜΕΤΑ φόρων, ξεπληρώνουν το δάνειο.

Τα λέω λιγο φαρδιά πλατιά, γιατι δε θυμάμαι τα "νουμερα" επακριβως μιας και εχω καιρο που διαβασα μελετες που παρουσιαζαν τα γραφεια σε πελάτες. 

Σε κάθε περίπτωση, ειναι μια επένδυση ΑΡΙΣΤΗ, παρόλο που θελει τις ασφάλειες της, τη συντήρηση της, πιθανές βλάβες - που θα υπάρξουν, κτλ ΑΛΛΑ για κάποιον που εχει τα χρήματα.

Οχι επειδη ο καθένας μας εχει και απο ένα χωραφακι, να νομιζει οτι κοστιζει χρυσο επειδη ΚΑΠΟΙΟΣ - οχι εμεις - μπορει να κατασκευάσει Φ/Β.

Αυτά!

Υ.Γ. αν με ρωτάς προσωπικα, θα το νοικιαζα. Αν δε γινεται για τους λογους που ανέφερες, ΑΣ το χρυσοπληρώσουν. 

Πολύ χονδρικά αυτα που λες δίχως την συμπερίληψη πολλών άλλων παραμέτρων. Απόδοση Φ/Β από τον κατασκευαστή που θα επιλέξεις, γήρανση των Φ/Β και πτώση απόδοσης, κλιματικές συνθήκες (δεν αρκεί μόνο η υψηλή ηλιοφάνεια, η πολύ ζέστη το καλοκαίρι μειώνει την απόδοση, όσο πιο ακραία καιρικά φαινόμενα τόσο εντονότερη η φθορά τους). Συντήρηση αν και την είπες, θέλει κανονικό υπάλληλο με μισθό χαμηλό η μεροκάματο για τον καθαρισμό των πλαισίων από την σκόνη). Τέλος, αν δεν μένεις μέσα η δίπλα από το χωράφι, πληρωμή προσωπικού ασφαλείας, είναι θέμα χρόνου να σου κλέψουν τα Φ/Β και τις καλωδιώσεις. Λάβε υπόψη τυχόν αντιδράσεις από ψεκασμενους γείτονες και δολιοφθορες. 

Δεν θα σου πω μην κάνεις την επένδυση, αλλά ούτε επικροτώ απόψεις του στυλ "άμα είχα τα φράγκα θα πήγαινα τρέχοντας". 

Η επένδυση απαιτεί πολύ χρήμα, αν είσαι από τα άτομα που αλλά έχεις πολλά λεφτά στην άκρη και μόνο για ώρα ανάγκης, κράτησε τα. 

Για τον ts πάντως, φυσικά και να νοικιάσει το χωράφι. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν συμφωνώ με το ότι η "γη" δεν πωλείται

αλλά

εγώ πάντως αν ήμουν στην θέση του TS  (ανεξάρτητα αν τα χρειαζόμουν ή όχι τα χρήματα) θα ζήταγα από τους επενδυτές ένα νούμερο με έξι μηδενικά ίσως και εφτά μηδενικά για να τους το πουλήσω ειδικά αν μέσα στην γη μου υπήρχε κολώνα του ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ikorolis είπε

θα ζήταγα από τους επενδυτές ένα νούμερο με έξι μηδενικά ίσως και εφτά μηδενικά

ε όχι και δέκα μύρια, μη δώσουμε το χωράφι για μια τυρόπιτα τώρα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι τα ποσά π γράφτηκαν είναι σχετικά κοντά και τα 2 μεταξύ τους!!! 

Spoiler

- Eνα φωτοβολταϊκό πάρκο 500 KW παράγει περίπου 775.000 KWh ετησίως. Με τιμή πώλησης της KWh στα 0,075 € (είναι πιο κάτω πια..)το επιπλέον κέρδος για τον αγρότη θα είναι περίπου 58.000 € ετησίως.

Υλικά (πάνελ-αντιστροφέας) για φωτοβολταϊκό πάρκο 500kWp για παραγωγή έως 900.000KWh ετησίως με 156.500€. (χωρίς κόστος βάσεων)

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, panos4tw είπε

Στις αρχες του καλοκαιριου μας πλησιασε καποιος εκπροσωπος εταιριας για να αγορασει κατι στρεμματα που δεν εχουν αρδευση στον θεσσαλικο καμπο προς 2.2 χιλιαρικα ή ενοικιο 200-250 ευρω το μηνα για χρηση φωτοβολταικων. Του απαντησαμε οτι προτιμουμε να τα νοικιασουμε και επανηλθε τωρα λεγοντας οτι επειδη το χωραφι ειναι σε σημειο που ειναι πυλωνας της ΔΕΗ, το χρειαζονται για να γινει υποσταθμος και ο ΔΕΔΔΗΕ δινει εγκριση μονο αν ειναι ιδιοκτητο.

Οσο το εψαξα ακουγεται καλη προσφορα, εχεις κανει περαιτερω εμπειρια?

Μπορείς να ξαναπείς λίγο την προσφορά που σου έκαναν; Σου δίνουν 2.200 ευρώ το στρέμμα ή 3.000 που λέει ο τίτλος; Και αν ναι τα 200-250 ευρώ που σου είχαν κάνει αρχική προσφορά για ενοικίαση τον μήνα είναι για το σύνολο των στρεμμάτων; (πόσα είναι τα στρέμματα;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη θέση σου θα τα πούλαγα. Εμείς καμιά 20αριά στρέμματα που είχαν νερό και ήταν ακριβώς έξω απο το χωριό τα πουλήσαμε κάτω απο 1500€ το στρέμμα.

Τα νοικιάζαμε σύνολο 1000€ το χρόνο όπως και οι άλλοι στην περιοχή και αν αφαιρέσεις και τον ΕΝΦΙΑ μας μένανε καθαρά 800-900€. Χρειαζόταν να τα νοικιάζουμε σχεδόν 30 χρόνια για να βγάλουμε τα ίδια λεφτά που πήραμε απο την πώληση. Και δεν υπήρχε περίπτωση να τα καλλιεργούσαμε ποτέ εμείς.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...