Προς το περιεχόμενο

Προτομή.Πού μπορεί να φτιαχτεί με χαμηλό οικονομικό κοστος?


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε ολους.Οπως αναφερω και στον τιτλο του θεματος θελω να φτιαχτει μια προτομη μικρου μεγεθους πχ 50 ποντων υψους απο καποιο μαγαζι που ασχολειται με αυτα οπως τα μαγαζια που τυπωνουν οτι θελεις  πχ απο φωτογραφια πανω σε μπλουζακι.Καπως ετσι το εχω σκεφτει αν φυσικα υπαρχει καποιο καταστημα που ασχολειται με αυτα.Θα μπορουσε πχ να ειναι μια προτομη απο υλικο οπως σιδηρο,πηλο ή αλλα υλικα.

Ξερω πως μπορει να ακουγεται πρωτοτυπο το ερωτημα μου αλλα μηπως γνωριζει καποιος ή εχει ιδεα πού θα μπορουσα να αποτανθω ή να ρωτησω? Εχω παρατηρησει στην περιοχη στο μοναστηρακι και στην πλακα διαφορα μαγαζια που εχουν προτομες απο αρχαιους φιλοσοφους,πολεμιστες,διαφορα μικρα ή μεγαλα αγαλματιδια που τα πουλανε ως σουβενιρ στους τουριστες.Δεν ετυχε να ρωτησω ποτε πού μπορει να τα προμηθευονται κτλ αλλα λογικα καποιος τα φτιαχνει ολα αυτα.Απο εκει μου ηρθε η ιδεα να κανω ενα δωρο καπου.Δηλαδη να δωσω μια φωτογραφια και να μου φτιαξουν μια προτομη που να ειναι οπως στη φωτογραφια. Θελω να φτιαχτει περιπου κατι τετοιο για να σας δωσω μια ιδεα.Τυχαιες οι φωτο απο google.

 

greek-goddess-artemis-stone-bust-copy-pi7763_1.jpg

Σας ευχαριστω.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sonikk είπε

οπως τα μαγαζια που τυπωνουν οτι θελεις  πχ απο φωτογραφια πανω σε μπλουζακι.

Τέτοια μαγαζιά μπορεί να φτιάχνουν προτομή σε 3D εκτυπωτή (από πλαστικό).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει αυτό που θες.

Λογικά θες να πας την φωτογραφία ενός φίλου σου για να του φτιάξεις την προτομή. Από φωτογραφία δεν γίνεται να φτιάξεις ένα τρισδιάστατο σχέδιο το οποίο χρειάζεται για να κατασκευαστεί το τρισδιάστατο αντικείμενο. Σκέψου μόνο ότι η φωτογραφία δείχνει την μπροστινή πλευρά. Τα πλάγια και το πίσω μέρος του κεφαλιού πως θα ξέρει το πρόγραμμα πως να τα τυπώσει?

Έστω και αν υπήρχε το τρισδιάστατο αρχείο, η μόνη προφανής επιλογή είναι η κατασκευή σε 3d εκτυπωτή, η οποία όμως θα έχεις οριζόντιες γραμμές στο τελικό αποτέλεσμα και δεν είναι κάτι που θα ήθελες να πας για δώρο. Η μη προφανής επιλογή είναι σκάλισμα σε 5αξονικό cnc σε ότι υλικό θες αλλά θα μιλάγαμε για κόστος σε 4ψήφιο νούμερο.

Τα αγαλματάκια και οι προτομές που βλέπεις φτιάχνονται κατά χιλιάδες εύκολα από καλούπι. (Το οποίο καλούπι όμως για να βγει κατασκευάστηκε σε 5αξονικό cnc αρχικά).

Long story short, ξέχνα το (το πόσο κιτς θα ήταν το δώρο αυτό είναι άλλη ιστορία).

Υ.γ. μια ίσως πιο ρεαλιστική λύση θα ήταν να βρεις κάποιον φοιτητή από καλών τεχνών, να του δώσεις φωτογραφίες από διάφορες γωνίες για να στο φτιάξει από πηλό. Η δουλειά αυτή θέλει μέρες οπότε και πάλι το να δώσεις κάτω από μερικές εκατοντάδες € δεν το αποφεύγεις. Εκτός αν βρεις κάποιον που να μαθαίνει και να δεχτεί να το κάνει για εξάσκηση, προφανώς με αμφίβολο αποτέλεσμα

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, sonikk είπε

Θα μπορουσε πχ να ειναι μια προτομη απο υλικο οπως σιδηρο,πηλο ή αλλα υλικα.

Για τέτοια πράγματα απευθύνεσαι συνήθως σε γλύπτες (απόφοιτοι ΑΣΚΤ δηλαδή, από τα αντίστοιχα εργαστήρια) ή  - αυτό μου ήρθε τώρα - σε μαρμαροτεχνίτες εκ  Τήνου.

Οι μεν δουλεύουν και άλλα υλικά (σίδηρο, γύψο κ.λπ. | το γνωρίζω από πρώτο χέρι), ενώ οι δε κυρίως μάρμαρο. Θα κοιτούσα για αγγελίες στη σχολή ή θα έκανα μια βόλτα προς Μαρούσι ή προς Χαλάνδρι (Πάτημα), που έχει πολλά μαρμαράδικα και σίγουρα θα ξέρουν να σου πουν περισσότερα πράγματα.

ΥΓ Η γύψος δουλεύεται κατά κόρον, κυρίως σε εκμαγεία (αντίγραφα δηλαδή, μαρμάρινων αυθεντικών μελών).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τουριστικά δεν φτιάχνονται με σκάλισμα , αλλά με καλούπια. 
Υπάρχει η πολύ δύσκολη τεχνική για καλούπωμα του ίδιου του ατόμου , θέλει υπομονή και κυρίως μεγάλη αντοχή στο ότι δεν θα μπορεί εύκολα να αναπνεύσει και ότι θα έχει δεμένα τα μάτια. 

Δεν είναι κάτι πρωτότυπο το ερώτημα σου , ξεφεύγει όμως οικονομικά , ειδικά αν γίνει σκάλισμα.

Ξυλογλύπτες μπορείς να βρεις , είναι λίγο πιο οικονομικό το θέμα 

εγώ όμως προτείνω άλλο

Your Photo in Crystal | 3D Photo Laser Etched Crystal | D for Dog

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

" Προτομή.Πού μπορεί να φτιαχτεί με χαμηλό οικονομικό κοστος? "

PS3D.GR
PORTRAIT SCULPTURE

https://ps3d.gr/

Επεξ/σία από Arsentis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...