Προς το περιεχόμενο

Τα νέα iPhone 13 Pro και iPhone 13 Pro Max διαθέτουν ρυθμό ανανέωσης 120Hz και κορυφαία εγγραφή βίντεο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαταλαβαίνεις τι είναι το refresh rate και τι κάνει? Όσο γρήγορος και να είναι ο επεξεργαστής τα 60 δεν γίνονται 120. Και 150.000 single score να βγάζει στο geekbench τα 60hz παραμένουν 60. 

Προφανώς σε κινητό άχρηστο και gimmick ήταν από το 2017 που το είχαν τα android, άχρηστο και τώρα που το έβαλε και το iPhone για κάποιο περίεργο λόγο. Ομολογώ δεν περίμενα η Apple να μπεί στο παιχνίδι των εντυπώσεων, γιατί καθαρά περί αυτού πρόκειτο. Είδε ότι μένει πίσω από κινέζικα τσαόμινγκ 200€ και έτρεξε να κοπιάρει.

Αν είχα συσκευή με 120hz θα ήλπιζα να έχει την επιλογή για απενεργοποίηση να κρατάει παραπάνω η μπαταρία. 

το highlight ειναι οι χρονοι αποκρισης που κανεις δεν ξερει σε τι αναφερονται βεβαια

συμφωνω το refresh rate δεν ειναι τοσο απαραιτητο feature αλλα ουτε κ κακο αρκει να ειναι variable k να υπαρχει καλη μπαταρια να το υποστηριζει

 

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Να σου πώ την αλήθεια αδυνατώ να πιστέψω ότι λαγκάρις με το S21 όταν έχω μια πατάτα με snap710. Από όσο ξέρω το MIUI δεν είναι και από τα καλύτερα android, και παρολαυτά πάει άψογα, πως γίνεται το S21 με καλύτερο skin και 3 φορές πιο γρήγορο επεξεργαστή να λαγκέρνει δεν το κατανοώ. 

αν ηξερες ποσο bloatware εχουν τα samsung κατω απο το καπω που δεν φαινεται δεν θα πονταρες στο καλυτερο ταχαμου skin των samsung

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

το highlight ειναι οι χρονοι αποκρισης που κανεις δεν ξερει σε τι αναφερονται βεβαια

συμφωνω το refresh rate δεν ειναι τοσο απαραιτητο feature αλλα ουτε κ κακο αρκει να ειναι variable k να υπαρχει καλη μπαταρια να το υποστηριζει

Στο PC δεν μπορώ να κάτσω σε 60hz monitor ούτε για χρήση γραφείου. Ο λόγος πέρα από όλα τα άλλα είναι ότι λόγω του precision του mouse, καταλαβαίνεις καλύτερα το μεγάλο response time των 60 hz. Σε κινητό, που εγώ τουλάχιστον το χρησιμοποιώ για να βλέπω excelοφυλα, pdfs και mails δεν μου προφέρουν κάτι τα 120. Συν ότι δεν έχεις precise input method σαν το ποντίκι για να σε ενοχλεί το response time. 

Τώρα αν κάποιος παίζει παιχνίδια...ίσως. Αλλά τι σόι παιχνίδια παίζεις σε κινητό που θες 120hz panel :P 

H ****κια είναι ότι όλοι, μέχρι και η Apple πέσανε με τα μούτρα σε αυτή την αηδία. Θα έχουμε τώρα refresh rate wars, θα φτάσουμε τα 360hz και σε panels κινητών. Jesus lord όμως. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Να σου πώ την αλήθεια αδυνατώ να πιστέψω ότι λαγκάρις με το S21 όταν έχω μια πατάτα με snap710. Από όσο ξέρω το MIUI δεν είναι και από τα καλύτερα android, και παρολαυτά πάει άψογα, πως γίνεται το S21 με καλύτερο skin και 3 φορές πιο γρήγορο επεξεργαστή να λαγκέρνει δεν το κατανοώ. 

In fact από την ώρα που πατάω το κουμπί της κάμερας μέχρι να ανοίξει και να κάνει focus περνάει κάτι λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο. 

Εχω αλλάξει τρία s21 ultra και τα τρία χάλια και δεν είναι θέμα επεξεργαστή.  Μάλιστα το έχουν αναφέρει αρκετοί γνωστοί της τεχνολογίας στο Twitter κτλ. 

Το one UI δεν είναι καθόλου καλύτερο από αυτό της xiaomi σε ότι αφορά animations κτλ, ίσα ίσα. 

Επεξ/σία από Runman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Runman είπε

Εχω αλλάξει τρία s21 ultra και τα τρία χάλια και δεν είναι θέμα επεξεργαστή.  Μάλιστα το έχουν αναφέρει αρκετοί γνωστοί της τεχνολογίας στο Twitter κτλ. 

Το one UI δεν είναι καθόλου καλύτερο από αυτό της xiaomi σε ότι αφορά animations κτλ, ίσα ίσα. 

Δεν έχω πρόσφατη εμπειρία από samsung, το τελευταίο που είχα ήταν το note 3. Απλά διαβάζω παντού για αυτά τα τσαόμι που έχουν άθλιο skin κλπα και λέω για να πάει σφαίρα το πιο άθλιο skin του android με σάπιο επεξεργαστή σαν το δικό μου, φαντάσου πόσο σφαίρα πάνε τα υπόλοιπα :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

οι android users λατρευουμε την ολοφανερη αγνοια σας για το τι αγοραζετε με τις επικες κοτσανες που γραφονται με υφος σνομπ μεγιστανα ενω παραλληλα ειναι ηλιου φαεινοτερο ποιοι ειναι οι πραγματικοι λογοι, οι συνεπακολουθες προεκτασεις τους κ το βλαχομπαροκ του ολου πραγματος 

Μπα,το καλύτερο είναι οι εξυπνάδες απο Android χρήστες πχ με κινητό των 200ευρω και νομίζει ότι επειδή το κινητό του υποστηρίζει 120hz(poco x3),έχει την ίδια και καλυτερη οθόνη με τις ακριβότερες ναυαρχίδες τύπου Iphone πχ στο ακριβοτερο 12 pro max.

Η φυσικα το γνωστό αστείο με την μνήμη ram που βλέπει ο αλλος τα 4 και 6gb ram σε ios και νομίζει ότι αποδίδουν τα ίδια με τα 4 και 6gb ram σε Android.

Η τελος και στις μπαταρίες μια απο τα ίδια. Βλεπεις τα 3640mah μπαταρία του 12pro max να αποδίδουν καλύτερα σε σχέση με Android κινητα με 4000 και 4500μπαταριες(και 60hz οθόνες).

Οχι οτι και πολλοι χρήστες ios δεν γράφουν αναλογα που και που,αλλά σε Android μεριά του δίνουν και καταλαβαίνει.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μπα,το καλύτερο είναι οι εξυπνάδες απο Android χρήστες πχ με κινητό των 200ευρω και νομίζει ότι επειδή το κινητό του υποστηρίζει 120hz(poco x3),έχει την ίδια και καλυτερη οθόνη με τις ακριβότερες ναυαρχίδες τύπου Iphone πχ στο ακριβοτερο 12 pro max.

Η φυσικα το γνωστό αστείο με την μνήμη ram που βλέπει ο αλλος τα 4 και 6gb ram σε ios και νομίζει ότι αποδίδουν τα ίδια με τα 4 και 6gb ram σε Android.

Η τελος και στις μπαταρίες μια απο τα ίδια. Βλεπεις τα 3640mah μπαταρία του 12pro max να αποδίδουν καλύτερα σε σχέση με Android κινητα με 4000 και 4500μπαταριες(και 60hz οθόνες).

Οχι οτι και πολλοι χρήστες ios δεν γράφουν αναλογα που και που,αλλά σε Android μεριά του δίνουν και καταλαβαίνει.

Δηλαδή πώς γίνεται να αποδίδουν διαφορετικά οι μνήμες? Αν ανοίξω μια σελίδα που έχει μόνο φωτογραφίες οι οποίες πιάνουν 6gb χώρο, στο iphone θα πιάνουν 2gb? Πως θα γίνει αυτό? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Δηλαδή πώς γίνεται να αποδίδουν διαφορετικά οι μνήμες? Αν ανοίξω μια σελίδα που έχει μόνο φωτογραφίες οι οποίες πιάνουν 6gb χώρο, στο iphone θα πιάνουν 2gb? Πως θα γίνει αυτό? :P 

μα τι λες τωρα, iPhone 11 με iOS 15 βγαζει παραπανω απο τι βγαζουν πριν.

Αν δεν ειναι το λειτουργικο και πως διαχειριζεται την μνημη, τοτε τι ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Δηλαδή πώς γίνεται να αποδίδουν διαφορετικά οι μνήμες? Αν ανοίξω μια σελίδα που έχει μόνο φωτογραφίες οι οποίες πιάνουν 6gb χώρο, στο iphone θα πιάνουν 2gb? Πως θα γίνει αυτό? :P 

Googl αρε ram management μεταξύ ios και android να σου φύγει η απορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν έχω πρόσφατη εμπειρία από samsung, το τελευταίο που είχα ήταν το note 3. Απλά διαβάζω παντού για αυτά τα τσαόμι που έχουν άθλιο skin κλπα και λέω για να πάει σφαίρα το πιο άθλιο skin του android με σάπιο επεξεργαστή σαν το δικό μου, φαντάσου πόσο σφαίρα πάνε τα υπόλοιπα :P 

Τα xiaomi δεν έχουν αργό skin ίσα ίσα είναι πανγρηγορα

Απλά έχουν προβληματικό λογισμικό που πάντα κάτι δεν δουλεύει σωστά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

Τα xiaomi δεν έχουν αργό skin ίσα ίσα είναι πανγρηγορα

Απλά έχουν προβληματικό λογισμικό που πάντα κάτι δεν δουλεύει σωστά

 

προβληματικο οχι ,αρκετα bugs ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Neural_handshake είπε

προβληματικο οχι ,αρκετα bugs ναι

Ναι αυτό τελοσπάντων

Καμιά φορά βέβαια αν κάποιο από αυτά τα bug είναι κάτι που χρησιμοποιείς και δεν το φτιάχνουν για μήνες η κατάσταση είναι ανυπόφορη.

Αλλά αυτό είναι κάτι που ξέρεις και δέχεσαι λόγω της τιμής (συνήθως γιατί υπάρχουν και ακριβά μοντέλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

Ναι αυτό τελοσπάντων

Καμιά φορά βέβαια αν κάποιο από αυτά τα bug είναι κάτι που χρησιμοποιείς και δεν το φτιάχνουν για μήνες η κατάσταση είναι ανυπόφορη.

Αλλά αυτό είναι κάτι που ξέρεις και δέχεσαι λόγω της τιμής (συνήθως γιατί υπάρχουν και ακριβά μοντέλα)

ναι ειναι καραγκιοζιδες ,δεν μπορουν να υποστηριξουν σωστα τοσες συσκευες που βγαζουν κ καποια bugs ειναι αρκετα σοβαρα 

 

ο μυθος του ram management

https://www.nextpit.com/android-vs-ios-ram-management

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπειδή με αυτά που διαβάζω ψήθηκα να δοκιμάσω ένα αιφόνι να δώ αν στέκουν / ισχύουν, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει συνοπτικά τις διαφορές στα μοντέλα?

Από ότι κατάλαβα pro και pro max έχουν διαφορά μόνο στην οθόνη. Το 13αρί το σκέτο έχει λίγο χειρότερο soc και κάμερα και το mini, είναι απλά mini. Η κάμερα δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αλλά δεν θα ήθελα να κατέβω από 6.4" οπότε μάλλον για το max 256 gb προσανατολίζομαι, αλλά έλεος λίγο με την ανάλυση. Συναγωνίζεται το galaxy s5 του 2014

Επίσης επειδή φαντάζομαι LDAC δεν θα υποστηρίζει ούτε το 13αρι, ακουστικά με minijack πως τα συνδέουμε? 

ΥΓ1. Έτσι και δεν δω την "smoothila" και τα 60hz που είναι σαν 120 (άρα τα 120 του iphone θα είναι σαν 240) θα σας κοροιδεύω μια ζωή :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...