Προς το περιεχόμενο

Squid Game [ Netflix]


Nikosgiann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου άρεσε πολύ.  Πραγματικά είχε σοβαρά κοινωνικά μηνύματα.

Μου έκανε τρομερή εντύπωση που ενώ δεν γούσταρα καθόλου την γλώσσα,  πέτυχα το 6ο επεισόδιο με αγγλικό διάλογο,  και στο 5λεπτο,  το σταμάτησα και το ξαναέβαλα με κορεάτικο.  Το λέω και δεν το πιστεύω,  η ένταση που έβγαζε ο κορεάτικος διάλογος ήταν τρομερή.

Επίσης να βάλω και ένα 10 με τόνο στα βυζια της τύπισσας πίσω από τον χοντρό vip. Έπος λέμε, τα καλύτερα που έχω δει χρόνια. Ποια είναι η μαντάμ? 🤩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποτέ δε θα καταλάβω όσους δε μπορούν τις original γλώσσες και επιλέγουν τις μεταγλωττίσεις.

Ήξερα ότι κάτι μου θύμιζε ο παππούς, απλά πάνε χρόνια που δεν έχω ξαναδεί το εξαιρετικό Spring, Summer, Fall, Winter... And Spring.

Στο δια ταύτα, ξεκίνησε καλά, κάπου το έχασε, αλλά σε γενικές γραμμές κατάφερε και κρατήθηκε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εντύπωση οτι ο αστυνομικός...

Spoiler

...στο τέλος έζησε... αφου τον πυροβόλησε ο αδερφός του ο Frontman  . 

 

Επεξ/σία από CONAN_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/10/2021 στις 3:19 ΜΜ, adamv123 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Μονο εμενα μου φαινεται αντιφατικο, το γεγονος οτι λεγανε στους παικτες οτι θελουν να ειναι ολοι ισοι και να εχουν τις ιδιες ευκαιριες, την στιγμη που στα παιχνιδια συμμετειχε και ο δημιουργος τους ξερωντας οτι δεν θα πεθανει??? Γενικα εμενα μου αρεσε η σειρα στην αρχη , αλλα το τελος δεν με ικανοποιησε. Δεν καταλαβα ποιος ηταν ο σκοπος του γερου. Το οτι τα εκανε ολα αυτα για να νιωσει παλι νεος μου ακουγεται γελοιο.

 

Ο ***** κάνει παρομοίωση τους υπερβολικά πλούσιους με τους υπερβολικά φτωχούς στο ότι τα λεφτά τους είναι άχρηστα και εμπόδιο (!).

Δεν μπορούν να ευχαριστηθούν την ζωή τους οι πρώτοι επειδή έχουν τόσα λεφτά που με ελάχιστη προσπάθεια μπορούν να έχουν σχεδόν ότι επιθυμούν με αποτέλεσμα να τους λείπει ο ενθουσιασμός και να πλήττουν στην ανία.

Αντίθετα οι δεύτεροι επειδή δεν έχουν καθόλου χρήματα δεν μπορούν να ευχαριστηθούν σχεδόν τίποτα και τους λείπουν σχεδόν τα πάντα.

 

Ο **** ουσιαστικά ήθελε να νιώσει έντονα συναισθήματα διότι ως παρατηρητής είχε εμπειρία χρόνων. Επιθυμούσε κάτι πιο δυνατό κι έντονο και να το βλέπει και ζει από κοντά.

Στις 8/10/2021 στις 11:26 ΜΜ, Bourdoulas είπε

Όταν έχεις δει 8000 σειρές και ταινίες σχεδόν όλα προβλέψιμα είναι. 

Εξαιρετική σειρά. Εμένα με χάλασε το τέλος

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αντί να πάει στην κόρη του, επέλεξε την εκδίκηση. Εν τω μεταξύ θα περίμενε κάποιος εφόσον τους παρακολουθούν όταν κάποιος παραστρατησει να τον σκοτώνουν για να κρατήσουν το μυστικό τους.

 

Τοσο η σκηνή με την υπόσχεση για αποκατάσταση των οικογενειών, η σκηνή με το παρολίγο μαχαίρωμα όπου η κοπέλα του είπε να μην σκοτωσει τον αντίπαλο στον ύπνο διότι δεν είναι τέτοιος κι ότι κατά βάθος είναι καλόψυχος με ανθρωπιά, οι τελευταίες σκηνές δείχνουν οριακά να υπερισχύει η ανθρωπιά και η ενσυναίσθηση από την αδιάκοπη και μισάνθρωπη κούρσα ανταγωνιστικότητας για επιβίωση, ανέλιξη κι επικράτηση.

Ολα αυτά αναιρούνται με την τελευταία σκηνή διότι μοιάζει να επικρατεί η εκδικητικότητα κι όχι η αποκατάσταση της δικαιοσύνης.

Spoiler

Το να επιλέξει κανείς ενώ το έχει δηλώσει προηγουμένως ΜΕ ΟΡΚΟ σε κάποιον άλλον λίγο πριν ξεψυχήσει με όρκο ότι θέλει να γίνει επιτέλους καλός πατέρας κι ότι θα φροντίσει και την οικογένειά της βορειοκορεάτισσας, έρχεται σε αντίθεση με την τελική του επιλογή να πάει κόντρα στον θεσμό του παιχνιδιού και το να προσπαθεί να σώσει/αποτρέψει της ζωής τους κολασμένους/φαλιρισμένους από το να μπουν στην διαδικασία να το παίξουν με την απειροελάχιστη ελπίδα να νικήσουν.

 

Θυμίζει αμήχανα την στιγμή που είχε πει η Βορειοκορεάτισσα όταν τους είχαν αδειάσει από το βαν και την παρακαλάτε ορκοζομενος στην μητέρα του ότι αν τον απελευθερώσει πως δεν θα ζητήσει τα κλεψιμέικα από την κοπέλα, αμέσως παραβίασε τον όρκο και η Βορειοκορεάτισσα αηδιασμένη του είπε αηδιασμένη πως ούτε όρκο  για την μητέρα του δεν σέβεται κι εκτιμά...

 

20 ώρες πριν, telis είπε

Μου άρεσε πολύ.  Πραγματικά είχε σοβαρά κοινωνικά μηνύματα.

Μου έκανε τρομερή εντύπωση που ενώ δεν γούσταρα καθόλου την γλώσσα,  πέτυχα το 6ο επεισόδιο με αγγλικό διάλογο,  και στο 5λεπτο,  το σταμάτησα και το ξαναέβαλα με κορεάτικο.  Το λέω και δεν το πιστεύω,  η ένταση που έβγαζε ο κορεάτικος διάλογος ήταν τρομερή.

Επίσης να βάλω και ένα 10 με τόνο στα βυζια της τύπισσας πίσω από τον χοντρό vip. Έπος λέμε, τα καλύτερα που έχω δει χρόνια. Ποια είναι η μαντάμ? 🤩

Οι ανθρώπινες γλάστρες παίζανε καλύτερα τον ρόλο τους και υπηρετούσαν αρτιότερα την 7η τέχνη από τους VIPs.

Για αρκετή ώρα δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν πλαστικές δημιουργίες ή αγαλματάκια ακούνητα...

Επεξ/σία από Krepalidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, CONAN_ said:

Εχω την εντύπωση οτι ο αστυνομικός...

  Απόκρυψη περιεχομένων

...στο τέλος έζησε... αφου τον πυροβόλησε ο αδερφός του ο Frontman  . 

 

Spoiler

 

100% σίγουρο.

Ο κανόνας της τηλεόρασης. Αφού δεν είδαμε πτώμα και αφού μιλάμε για τόσο σημαντικό χαρακτήρα. Είναι μαθηματικά σίγουρο ότι ζει και βασιλεύει ο αστυνομικός.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφορικά με τον αστυνομικό που συζητάτε:

Spoiler

Κι εγώ πιστεύω ότι μάλλον έζησε, και είναι κάτι που το επιδίωξε ο ίδιος ο Frontman, γιατί αν θυμάστε όταν μπήκε μέσα σε μια αρένα που ήταν ένας από αυτούς που ασχολούταν με το εμπόριο οργάνων, τον πυροβόλησε με απίστευτη ακρίβεια και πολύ γρήγορα, οπότε και τον αστυνόμο θα τον πυροβόλησε επίτηδες εκεί που τον πυροβόλησε και όχι στο κεφάλι ας πούμε. Ένα ερώτημα είναι βέβαια γιατί δεν επέστρεψε με την αστυνομία, ίσως να θέλει να κάνει κάτι πιο οργανωμένο. Μην ξεχνάμε εξάλλου ότι ο VIP του είπε πολλά για τα παιχνίδια λογικά, οπότε θα ξέρει ότι γίνονται και σε άλλες περιοχές του πλανήτη και ανά διαστήματα. Μπορεί λοιπόν να θέλει να τα σταματήσει μια και καλή.

 

Επεξ/σία από Nate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2021 στις 11:56 ΠΜ, CONAN_ είπε

Εχω την εντύπωση οτι ο αστυνομικός...

  Απόκρυψη περιεχομένων

...στο τέλος έζησε... αφου τον πυροβόλησε ο αδερφός του ο Frontman  . 

 

Ειναι 100% σιγουρος, το δειχνει και στα credits....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 4saken είπε

Ειναι 100% σιγουρος, το δειχνει και στα credits....

Επειδή ανέφερες και στην προηγούμενη σελίδα το ίδιο. Τι ακριβώς είδες ρε φίλε στα Credits;

Το έβαλα και πάλι να το δω και δεν μπορώ να καταλάβω αν είμαι ηλίθιος ή εντελώς τυφλός...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, 4saken είπε

Τα credits ειναι κανα 5λεπτο τουλαχιστον...το ειχα αφησει να παιζει και χαζευα στο κινητο.Εχει μια σκηνη 2 δευτερολεπτων.

Τι ακριβώς δείχνει εκτός από κινέζικα γράμματα; Στα ποσά λεπτά μετά το τέλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2021 στις 7:12 ΠΜ, 4saken είπε

Τα credits ειναι κανα 5λεπτο τουλαχιστον...το ειχα αφησει να παιζει και χαζευα στο κινητο.Εχει μια σκηνη 2 δευτερολεπτων.

Αδερφε εισαι σιγουρος; Το τσεκαρα και δεν ειδα κατι.

Επισης στα site δεν αναφερει κατι παραπανω απο οτι ειδαμε.

https://www.cnet.com/how-to/squid-game-netflix-ending-explained-and-all-your-most-burning-questions-answered/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...