Προς το περιεχόμενο

Αγορά ξύλου ελιάς για θέρμανση, τιμές?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρίσκομαι επαρχία, θέλω να αγοράσω ξύλα ελιάς για το λέβητα ξύλου για να βγάλω χειμώνα, τι τιμές παίζουν στην αγορά?

 

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Raylan είπε

Βρίσκομαι επαρχία, θέλω να αγοράσω ξύλα ελιάς για το λέβητα ξύλου για να βγάλω χειμώνα, τι τιμές παίζουν στην αγορά?

 

Υπάρχουν απο Κρήτη που φέρνουν νταλίκες και φεύγουν ξανά φορτωμένες με μπάλες άχυρο .

Τέλος αυγούστου πήρα 10 τόνους ελιά στα 130€/τόνο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Υπάρχουν απο Κρήτη που φέρνουν νταλίκες και φεύγουν ξανά φορτωμένες με μπάλες άχυρο .

Τέλος αυγούστου πήρα 10 τόνους ελιά στα 130€/τόνο

Αθηνα αυτη η τιμη; Γιατι ψαχνομαι κ εγω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Raylan είπε

Βρίσκομαι επαρχία, θέλω να αγοράσω ξύλα ελιάς για το λέβητα ξύλου για να βγάλω χειμώνα, τι τιμές παίζουν στην αγορά?

 

Εσυ δεν εχεις δικές σου ελιές;Θα αγοράσεις απο άλλον;

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε βόρεια Ελλάδα, μου έχουν αναφέρει τιμές ξύλου γύρω στα 100 με 200 ευρώ ο τόνος. Τωρα δεν θυμάμαι ακριβώς το είδος του ξύλου, επίσης δεν το βρίσκεις πάντα και παντου σε τέτοιες τιμές, εξαρτάται από πολλά. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάνε ακόμα με τα τον τόνο;;; 

Σε κυβικά δεν είναι πλέον; Εδώ και 3 χρόνια τουλάχιστον με κυβικά αγοράζω καυσόξυλα,από πέρυσι σε παλετες 1.5 κυβικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, meletis_m είπε

Υπάρχουν απο Κρήτη που φέρνουν νταλίκες και φεύγουν ξανά φορτωμένες με μπάλες άχυρο .

Τέλος αυγούστου πήρα 10 τόνους ελιά στα 130€/τόνο

Τι 130€/τόνο όντως τώρα? Με 130€ δεν βάζω πετρέλαιο καλύτερα..

Εγώ 60€ ανά τόνο αγόρασα την τελευταία φορά, φέτος το καλοκαίρι από Αλβανούς..

Απλά βρέθηκε ένας φίλος και μου είπε αν ενδιαφέρομαι να αγοράσω σε φιλική τιμή, σκεφτόμουν να του δώσω 60€ ανά τόνο και με την μεταφορά και τοποθέτηση στην οικία μου να το κάνω 70€ 

Εδώ που ρώτησα, μου είπαν από 40€ και βρίσκεις και μέχρι 100€ αναλόγως που πέσεις, κατα μέσω όρο μου είπαν 60€ με 65€ πωλούνται εδώ στην περιοχή..

Μιλάω πάντα για ξύλο ελιάς..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οξιά, Γραβος και πουρνάρι παίζουν στα 130-150€στην επαρχία (Ήπειρος). Χωρίς παραστατικά προφανώς. 

Σε περίπτωση που δεν έχεις ξανά κάψει ξύλο έχε υπόψη σου σου ότι η ελιά λόγω φυσικών ελαίων καίγεται καλά μεν αλλά αφήνει και αρκετά ιζήματα σε θαλάμους καύσης και καμινάδες / μπουρία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Raylan είπε

Τι 130€/τόνο όντως τώρα? Με 130€ δεν βάζω πετρέλαιο καλύτερα..

Εγώ 60€ ανά τόνο αγόρασα την τελευταία φορά, φέτος το καλοκαίρι από Αλβανούς..

Στην Αθήνα, πηγαίνει στη καλύτερη ένα 100ρικο το κυβικό, το οποίο στην καλύτερη να είναι μισός τόνος

Κάνεις τον υπολογισμό φαντάζομαι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Helionar είπε

Οξιά, Γραβος και πουρνάρι παίζουν στα 130-150€στην επαρχία (Ήπειρος). Χωρίς παραστατικά προφανώς. 

Σε περίπτωση που δεν έχεις ξανά κάψει ξύλο έχε υπόψη σου σου ότι η ελιά λόγω φυσικών ελαίων καίγεται καλά μεν αλλά αφήνει και αρκετά ιζήματα σε θαλάμους καύσης και καμινάδες / μπουρία. 

Ναι το πουρνάρι είναι ακριβό, είχα δώσει πέρσι περίπου 200€ για δύο τόνους και κάτι..

Έμαθα ότι οι μάντρες αγοράζουν 40€ τον τόνο (ξύλο ελιάς) από τους αγρότες εδώ στην περιοχή και κάνουν την μεταπώληση μετά.. κι αν έχουν κάνα φίλο γνωστό στα αφήνουν 60 με 65 ευρώ..

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Raylan είπε

Τι 130€/τόνο όντως τώρα? Με 130€ δεν βάζω πετρέλαιο καλύτερα..

Εγώ 60€ ανά τόνο αγόρασα την τελευταία φορά, φέτος το καλοκαίρι από Αλβανούς..

Απλά βρέθηκε ένας φίλος και μου είπε αν ενδιαφέρομαι να αγοράσω σε φιλική τιμή, σκεφτόμουν να του δώσω 60€ ανά τόνο και με την μεταφορά και τοποθέτηση στην οικία μου να το κάνω 70€ 

Εδώ που ρώτησα, μου είπαν από 40€ και βρίσκεις και μέχρι 100€ αναλόγως που πέσεις, κατα μέσω όρο μου είπαν 60€ με 65€ πωλούνται εδώ στην περιοχή..

Μιλάω πάντα για ξύλο ελιάς..

 

Υπερβολικά χαμηλές αυτές οι τιμές, αλλά για να τις αναφέρεις κάτι θα ξέρεις, δεν σε αμφισβητώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Raylan είπε

Τι 130€/τόνο όντως τώρα? Με 130€ δεν βάζω πετρέλαιο καλύτερα..

Εγώ 60€ ανά τόνο αγόρασα την τελευταία φορά, φέτος το καλοκαίρι από Αλβανούς..

Απλά βρέθηκε ένας φίλος και μου είπε αν ενδιαφέρομαι να αγοράσω σε φιλική τιμή, σκεφτόμουν να του δώσω 60€ ανά τόνο και με την μεταφορά και τοποθέτηση στην οικία μου να το κάνω 70€ 

Εδώ που ρώτησα, μου είπαν από 40€ και βρίσκεις και μέχρι 100€ αναλόγως που πέσεις, κατα μέσω όρο μου είπαν 60€ με 65€ πωλούνται εδώ στην περιοχή..

Μιλάω πάντα για ξύλο ελιάς..

 

Σε ποια περιοχή πωλείται 1 τόνος ξύλο ελιάς 60 ευρώ;;;;;;;;; Πρώτη φορά ακούω τέτοιο ποσό,όχι μόνο για ελιά, που είναι πιο ακριβό, αλλά για καυσόξυλα γενικά.

Μήπως είναι για 1 κυβικό; Ή αντί για τόνο είναι μισός; Ζυγολογιο σε δίνει; 

Αν ισχύει να στείλω ένα φορτηγό να φορτώσω.Είναι απίστευτη η τιμή αυτή. 

Τέτοιες τιμές παίζανε σε χωριά που κόβανε ξύλα εκεί, αποκλειστικά για τους κατοίκους εκεί και ακοπα. Ξανά όχι για ελιά, αλλά για δρυς, οξιά. 

Παλιά με τον τόνο, κόστιζε 120 ευρώ, δρυς ή οξιά, τώρα ειναι 60 ευρώ το κυβικό χύμα,το οποίο αν τα στοιβαξεις είναι λιγότερο από 1 κυβικό. Οπότε συμφέρει η παλέτα. 

Τέλος, ξανά η ερώτηση, πουλάνε ακόμα με τα κιλά;;; 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jmmys είπε

Σε ποια περιοχή πωλείται 1 τόνος ξύλο ελιάς 60 ευρώ;;;;;;;;; Πρώτη φορά ακούω τέτοιο ποσό,όχι μόνο για ελιά, που είναι πιο ακριβό, αλλά για καυσόξυλα γενικά. 

Αν ισχύει να στείλω ένα φορτηγό να φορτώσω.Είναι απίστευτη η τιμή αυτή. 

Τέτοιες τιμές παίζανε σε χωριά που κόβανε ξύλα εκεί, αποκλειστικά για τους κατοίκους εκεί και ακοπα. Ξανά όχι για ελιά, αλλά για δρυς, οξιά. 

Παλιά με τον τόνο, κόστιζε 120 ευρώ, δρυς ή οξιά, τώρα ειναι 60 ευρώ το κυβικό χύμα,το οποίο αν τα στοιβαξεις είναι λιγότερο από 1 κυβικό. Οπότε συμφέρει η παλέτα. 

Τέλος, ξανά η ερώτηση, πουλάνε ακόμα με τα κιλά;;; 

Καλαμάτα είναι.Ολα όμως έχουν κοστολόγιο,μαζεμα,μεταφορά,κοψιμο,φύρα,μεταφορά στο σπίτι σου.Δεν είναι οτι τα παίρνεις έτοιμα στα 60€ και τέλος. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...