Προς το περιεχόμενο

Διαβήτης 2


ElisavetKat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, maparios είπε

να αναφέρω,μια και κανείς δεν το έχει κάνει μέχρι στιγμής,πως το βάρος δεν έχει να κάνει απαραίτητα με τη πρόσληψη τροφής..ένας απλός ορισμός είναι θερμίδες πρόσληψης θερμίδες που καις και τελος, δυστιχώς όμως υπάρχουν και άλλοι παράγοντες, όπως οι ορμόνες, ειδικά οι ορμόνες που εκρίνονται απο το άγχος.. δεν είναι μόνο οι θερμίδες ή ο θυροειδής επειδή αυτά γνωρίζει ο μέσος άνθρωπος.. έχω φίλο που μέναμε μαζί για 2 μήνες πριν χρόνια και γνωρίζω απο πρώτο χέρι οτι δεν έτρωγε ούτε τη μισή ποσότητα απο εμένα, δεν είχε θυροειδή, δεν είχε ζαχαρο,δεν είχε κάποιο θέμα υγείας και παρόλο που δεν έτρωγε έβαζε ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ κιλά, γιατι είχε τρελό άγχος,κρίσεις πανικού δεν μπορούσε να κοιμηθεί κλπ.. ισως να εφταιγε και η θεραπεία που έπαιρνε απο ψυχίατρο, αλλα γενικά έχω ακούσει δεκάδες τέτοια περιστάτικα σε γνωστούς και φίλους στον κύκλο μου

Δεκάδες περιστατικά ακούς, αλλά είναι συνήθως μύθοι, με την έννοια πως οι νόμοι της θερμοδυναμικής που κυβερνούν τον μεταβολισμό μας είναι αδιάβλητοι. Δεν μπορείς - σε βάθος χρόνου - να διατηρήσεις ή αυξήσεις το σωματικό λίπος σου χωρίς το ισοζύγιο ενέργειας να είναι σταθερά θετικό.

Υπάρχουν πράγματι πολλοί παράγοντες που μπορούν δυνητικά να επηρεάσουν τον μεταβολισμό μας αρνητικά, σε ένα βαθμό όμως. Στο σύνολο των περιπτώσεων που συζητάμε, ο βαθμός αυτός είναι κατά πολύ μικρότερος από την επίδραση της διατροφής μας στο ενεργειακό ισοζύγιο.

Υπάρχουν επίσης πολλοί παράγοντες που μπορούν δυνητικά να επηρεάσουν αρνητικά την σχέση μας με το φαγητό. Από ψυχολογικά προβλήματα και διατροφικές διαταραχές, μέχρι ορμονικές ανωμαλίες, παρενέργειες φαρμάκων, ασθένειες κλπ. Είθισται να είναι αυτού του είδους οι παράγοντες που παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο για την δυσκολία απώλειας βάρους που μπορεί να έχουμε.

Αλλά αν δεν φας, δεν παίρνεις. Δεν γίνεται αλλιώς. Για όποιον ενδιαφέρεται, υπήρχε μια σειρά στην Μ.Βρετανία με την ονομασία "secret eaters", η οποία και καταπιανόταν με άτομα που νόμιζαν πως έχουν μεταβολικό πρόβλημα, ή κληρονομικό, ή πως έτρωγαν λίγο και έπαιρναν κλπ. Αν και ψιλοστημένο reality του κώλου, αξίζει μια ματιά, κυρίως για να καταλάβουμε πόσο δύσκολο είναι να κρίνουμε μερικές φορές την ποσότητα ενέργειας που προσλαμβάνουμε σε καθημερινή βάση.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στόχος σου είναι να μειώσεις τα φαγητά που ανεβάζουν την ινσουλίνη. Από προσωπική εμπειρία που είχα διαγνωσθεί με υποθυρεοδεισμό πριν 2 χρόνια αλλά τελικά κατάφερα να χάσω 5-6 κιλά μέσα στο 2020 χωρίς ιδιαίτερη γυμναστική. Κάποια insights από εμένα:

1) Απέφευγε πατάτες τηγαηνητές απ' έξω ή προτηγανισμένες. Τηγανισμένες με λάδια που είναι σπορέλαια δημιουργούν φλεγμονές στον οργανισμό μας.
2) Απέφευγε επεξεργασμένες τροφές όπως μπισκότα, ψωμιά του τόστ, πίτες, πατατάκια, κράκερς κτλπ.
3) Επίσης προσπάθησε να μην συνδυάζεις πολύ υδατάνθρακα με λιπαρά φαγητά. Πχ μοσχαρίσια μπριζόλα με ψωμί, μακαρόνια με κιμά.
4) Απέφευγε τα μακαρόνια. Ανούσια τροφή από διατροφική αξία και προσωπικά όταν τα τρώω πέφτει η ενέργεια μου κατακόρυφα μετά από 2-3 ώρες. 

5) Προσπάθησε να τρως περισσότερα λαχανικά από φρούτα. Δεν έχουν ζάχαρη και έχουν περισσότερες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία. Ειδικά τα πράσινα φυλλωδη λαχανικά.
6) Επίσης δεν πρέπει να πίνεις αναψυκτικά και χυμούς διότι έχουν πολλή ζάχαρη. Μέχρι και ο φυσικός χυμός χωρίς τις φυτικές ίνες που έχει ένα ωμό φρούτο ανεβάζει τα επίπεδα ινσουλίνης. 

7) Για να χορτάσεις προσπάθησε να τρως περισσότερες πρωτεϊνες και λίπη. Λιπαρά ψάρια, κρέας, ελιές, αβοκάντο, ελαιόλαδο, αυγά και ξηροί καρποί.

Επεξ/σία από Kostasd_G21
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Άμα η πεθερά σου είναι άνω των 80 οκ. Αν είναι κάτω πρέπει να προσέχει γιατί δεν κανει

Στα 60 είναι. Γενικά πιστεύει πως δεν έχει νόημα να ζήσεις με στερήσεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΠάρηςΓ είπε

Στα 60 είναι. Γενικά πιστεύει πως δεν έχει νόημα να ζήσεις με στερήσεις 

ωχ. αυτο δεν μου αρεσει που λεει. Καλο ειναι να τη προσεχετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει πολύ ανεβασμένα επίπεδα ζαχάρου, το καταλαβαίνει από κάποια συμπτώματα η μόνο με εξέταση αίματος; 

Έχω διαβάσει πως άτομα με διαβήτη πίνουν πολύ νερό και διψάνε συνεχώς, αυτό αποτελεί μια ένδειξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Όποιος έχει πολύ ανεβασμένα επίπεδα ζαχάρου, το καταλαβαίνει από κάποια συμπτώματα η μόνο με εξέταση αίματος; 

Έχω διαβάσει πως άτομα με διαβήτη πίνουν πολύ νερό και διψάνε συνεχώς, αυτό αποτελεί μια ένδειξη. 

Τα βασικά του διαβήτη είναι πολυουρία, πολυδιψία, πολυφαγία. Σε αδρές γραμμές: τρως τα μακαρόνια σου και το άμυλο τους στο στομάχι σου γίνεται γλυκόζη και η γλυκοζη αυξανεται στο αίμα. Όταν αυξανεται η γλυκοζη στο αιμα εκκρινεται ινσουλίνη για να την αποθηκευσει ετσι ωστε οταν χρειαζεσαι εννεργεια να εχεις αποθεμα. Επειδή στο διαβήτη ινσουλίνη ή δεν εκκρίνεται ή εχει μειωμένη δραση, τελικά μεταφέρεται στα ούρα και λόγω ώσμωσης αποβάλλεται και πολύ νερό (πολυουρία). Όταν χάνεις πολύ νερό έτσι διψάς (πολυδιψία) και επειδή η γλυκοζη δεν αποθηκεύτηκε πεινάς (πολυφαγία).

Με μια απλή εξέταση αίματος όμως θα τεθεί η διάγνωση και επί αμφιβολίας θα γίνει επανάληψη. Αλλά να πεις α πεινάω όλη μέρα, έχω διαβήτη, όχι. Μπορούν όμως αυτά τα συμπτώματα να σε υποψιάσουν για να πας στον γιατρό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Michelanjelo είπε

Τα βασικά του διαβήτη είναι πολυουρία, πολυδιψία, πολυφαγία. Σε αδρές γραμμές: τρως τα μακαρόνια σου και το άμυλο τους στο στομάχι σου γίνεται γλυκόζη και η γλυκοζη αυξανεται στο αίμα. Όταν αυξανεται η γλυκοζη στο αιμα εκκρινεται ινσουλίνη για να την αποθηκευσει ετσι ωστε οταν χρειαζεσαι εννεργεια να εχεις αποθεμα. Επειδή στο διαβήτη ινσουλίνη ή δεν εκκρίνεται ή εχει μειωμένη δραση, τελικά μεταφέρεται στα ούρα και λόγω ώσμωσης αποβάλλεται και πολύ νερό (πολυουρία). Όταν χάνεις πολύ νερό έτσι διψάς (πολυδιψία) και επειδή η γλυκοζη δεν αποθηκεύτηκε πεινάς (πολυφαγία).

Με μια απλή εξέταση αίματος όμως θα τεθεί η διάγνωση και επί αμφιβολίας θα γίνει επανάληψη. Αλλά να πεις α πεινάω όλη μέρα, έχω διαβήτη, όχι. Μπορούν όμως αυτά τα συμπτώματα να σε υποψιάσουν για να πας στον γιατρό σου.

Η πολυφαγία απο μόνη της δεν αποτελεί ποτέ το μονο συμπτωμα. Η πολυδιψία και η πολυουρία είναι πιο τυπικά. Εχεις καλες προθεσεις, αλλά μη γραφεις σαν να ξερεις γιατι δημιουργεις συγχιση. 
 

Τα συμπτώματα είναι διαφορετικά για καθε τύπο διαβήτη και χωριζονται - πολυ αδρα - σε νευρογλυκοπενικά και αδρενεργικά. Υπάρχουν και άλλα αλλά δεν έχει νοημα να κανουμε αυτη τη συζητηση. 
 

Απλά στις τακτικές εξετάσεις σας ζητήστε και μια γλυκοζυλιωμένη, και θα ‘χετε σαφή εικόνα. 

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

το οριο ειναι 110

Το όριο πλέον είναι <95 για το πρωινό σάκχαρο και <140 για την υπόλοιπη μέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, itsathina είπε

Το όριο πλέον είναι <95 για το πρωινό σάκχαρο και <140 για την υπόλοιπη μέρα. 

δεν μου ειπαν κατι τετοιο. αλλα αν το παμε ετσι, πανε να σου δημιουργησουν σαγχαρο και ας μην εχςι χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελισάβετ μου, θα σου προτείνω να πας σε έναν ενδοκρινολόγο. 
Προσωπικά, έχω διαβήτη κύησης, είμαι 26 και τον κρατάω απόλυτα ρυθμισμένο με σωστή διατροφή. 99,9% θα φύγει με το που γεννήσω. Δεν έχω πεινάσει και δε μου έχει λείψει τίποτα ποτέ έως τώρα, παρόλο που είμαι έγκυος. 
Ίσα ίσα που έχω και παραπάνω επιλογές, από όσες πριν που δεν ήξερα τίποτα περί διατροφής.
Ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί, έχει στο ίδιο ιατρείο και διατροφολόγο.
Θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο, για να μην έχεις να πηγαίνεις σε 2 γιατρούς κ.λπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, itsathina είπε

Ελισάβετ μου, θα σου προτείνω να πας σε έναν ενδοκρινολόγο. 
Προσωπικά, έχω διαβήτη κύησης, είμαι 26 και τον κρατάω απόλυτα ρυθμισμένο με σωστή διατροφή. 99,9% θα φύγει με το που γεννήσω. Δεν έχω πεινάσει και δε μου έχει λείψει τίποτα ποτέ έως τώρα, παρόλο που είμαι έγκυος. 
Ίσα ίσα που έχω και παραπάνω επιλογές, από όσες πριν που δεν ήξερα τίποτα περί διατροφής.
Ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί, έχει στο ίδιο ιατρείο και διατροφολόγο.
Θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο, για να μην έχεις να πηγαίνεις σε 2 γιατρούς κ.λπ

Με το καλό να γεννήσεις το παιδάκι. Πολλές γυναίκες κατά την εγκυμοσύνη το αντιμετωπίζουν. Μην ανησυχείτε θα φυγει

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, itsathina είπε

Το όριο πλέον είναι <95 για το πρωινό σάκχαρο και <140 για την υπόλοιπη μέρα. 

Αναρωτίεμαι που τα διαβάζετε αυτά που γράφετε με τόση σιγουριά.

https://www.cdc.gov/diabetes/basics/getting-tested.html

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, itsathina είπε

Ελισάβετ μου, θα σου προτείνω να πας σε έναν ενδοκρινολόγο. 
Προσωπικά, έχω διαβήτη κύησης, είμαι 26 και τον κρατάω απόλυτα ρυθμισμένο με σωστή διατροφή. 99,9% θα φύγει με το που γεννήσω. Δεν έχω πεινάσει και δε μου έχει λείψει τίποτα ποτέ έως τώρα, παρόλο που είμαι έγκυος. 
Ίσα ίσα που έχω και παραπάνω επιλογές, από όσες πριν που δεν ήξερα τίποτα περί διατροφής.
Ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί, έχει στο ίδιο ιατρείο και διατροφολόγο.
Θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο, για να μην έχεις να πηγαίνεις σε 2 γιατρούς κ.λπ

Είναι λίγο σαν ανέκδοτο. Είχε μείνει έγκυος η γυναίκα μου, της γράφει εξετάσεις ο γυναικολόγος και το σάκχαρο βγαίνει οριακά εκτός ορίων για έγκυο, 98 ίσως δεν θυμάμαι νούμερα, τις εξετάσεις τις παίρνω εγώ και γυρίζω σπίτι. Πιάνουμε την κουβέντα, καλές οι εξετάσεις της λέω λίγο αόριστα, Μου λέει να φάμε και ψωμί, της απαντάω καλύτερα να κόψουμε τα ψωμιά, κάτι ψυλιάζεται, της απαντάω ε, έχεις και λίγο υψηλό σάκχαρο...

Εντάξει τελικά κάναμε επαναληπτικές, γλυκοζιωμένη κλπ και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα σε όλη την εγκυμοσύνη, ήταν ένα τυχαίο γεγονός.

Αλλά για 2  εβδομάδες μέχρι την επόμενη μέτρηση της μετρούσα ο ίδιος την ποσότητα των υδατανθράκων που έτρωγε και τις ποσότητες γενικά συν κάτι ματζούνια που της έδινα μηλόξιδο το βράδρυ πριν κοιμηθεί (ακόμα πιστεύω ότι πραγματικά ρίχνει τα επίπεδα γλυκόζης). Στην συνέχεια σταματήσαμε να μετράμε τις ποσότητες που έτρωγε μεν αλλά είχε φοβηθεί λίγο και απέφευγε γλυκά, παγωτά κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...