Προς το περιεχόμενο

Ένας ευγενικός Έλληνας οδηγός


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες στον Κηφισό, ήταν ένα μηχανάκι που τραμπούκιζε μια κυρία με ένα yaris. Θεώρησε ότι έχει κάτσει πολύ άκρη (εντός της λωριδας της πάντα), με αποτέλεσμα να μην χωράει να περάσει (και ενώ ήταν εν στάση τα υπόλοιπα αυτοκίνητα - κίνηση γαρ -). Όταν πέρασε και αφου την στόλισε, του λέω "γιατί της κορναρεις;", "γιατί δεν χωράω να περάσω" μου λέει. "Μα ο ΚΟΚ δεν λέει ότι πρέπει να πατάς λωρίδα ή να προσπερνάς όπως εσύ θες", "μηχανάκι έχω, τι θες να κάνω;" απαντάει. Τέλος πάντων, το κόβω εκεί (είχε και κ@λοτροπο, φαινοταν ότι ψαχνόταν και όσο καλή διάθεση και να είχα για να το ψάξουμε και να το βρούμε μαζί, δεν άντεχα εκείνη τη στιγμή) και περνώντας, βλέπω α) δεν φορούσε κράνος, β) δεν είχε καν πινακίδα πίσω (γιατί απλά δεν "βόλευε" να μπει και προφανώς περισσευε). 

Βγήκε να κάνει νουθεσίες δηλαδή, ένας τύπος στον οποίο έπρεπε να ψάξει καλά για να βρει κανείς, κάτι νόμιμο πάνω του! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Χθες στον Κηφισό, ήταν ένα μηχανάκι που τραμπούκιζε μια κυρία με ένα yaris. Θεώρησε ότι έχει κάτσει πολύ άκρη (εντός της λωριδας της πάντα), με αποτέλεσμα να μην χωράει να περάσει (και ενώ ήταν εν στάση τα υπόλοιπα αυτοκίνητα - κίνηση γαρ -). Όταν πέρασε και αφου την στόλισε, του λέω "γιατί της κορναρεις;", "γιατί δεν χωράω να περάσω" μου λέει. "Μα ο ΚΟΚ δεν λέει ότι πρέπει να πατάς λωρίδα ή να προσπερνάς όπως εσύ θες", "μηχανάκι έχω, τι θες να κάνω;" απαντάει. Τέλος πάντων, το κόβω εκεί (είχε και κ@λοτροπο, φαινοταν ότι ψαχνόταν και όσο καλή διάθεση και να είχα για να το ψάξουμε και να το βρούμε μαζί, δεν άντεχα εκείνη τη στιγμή) και περνώντας, βλέπω α) δεν φορούσε κράνος, β) δεν είχε καν πινακίδα πίσω (γιατί απλά δεν "βόλευε" να μπει και προφανώς περισσευε). 

Βγήκε να κάνει νουθεσίες δηλαδή, ένας τύπος στον οποίο έπρεπε να ψάξει καλά για να βρει κανείς, κάτι νόμιμο πάνω του! 

Αυτοί είναι που γαυγίζουν πάντα. Πριν χρόνια σε παρόμοια περίπτωση και αφού τον άκουσα να μου βρίζει τη μάνα καθώς περνούσε ξυστά δίπλα μου τον πήρα από πίσω σαν δαιμονισμένος. Περάσαμε 2 κόκκινα μέχρι που χάθηκε απτην κάτω μεριά της Λιοσίων.

Αφού πέρασε ώρα να ηρεμήσω, λέω τί μαλακία έκανα. Με έριξε στο επίπεδό του ο ηλίθιος και με νίκησε. Θα μπορούσα να έχω σκοτώσει κανέναν στα κόκκινα που πέρασα και αν τον προλάβαινα είχα ήδη προαποφασίσει ότι θα περνούσα από πάνω του.

Στο δρόμο θέλει ηρεμία, ψυχραιμία και ο ηλίθιος θα καταστραφεί από μόνος του.

 

2 ώρες πριν, amorealex είπε

Μπααα, θα πάρει τηλέφωνο στην τροχαία και θα έχει πίσω τις πινακίδες και χωρίς να πληρώσει το πρόστιμο.

Μη σου πω ότι θα τραβήξει και το αυτάκι του υπεύθυνου βάρδιας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λυπηρο που θυμομαστε να καλεσουμε τροχαια μονο οταν δουμε καμια "κουρσα" 3λιτρη.

Ειναι το κλασσικο "επειδη εχει πορσε/μπεμβε/μερσεντε νομιζει οτι θα παρκαρει οπου γουσταρει" και εκει καλουμε τα 100.

Το corsa που ειχε παρκαρει στη ραμπα των ΑΜΕΑ δε μας ενοχλησε,το πορσικο ομως πρεπει να τιμωρηθει.

Κακομοιροι ελληναρες.

 

Το χειροτερο παντως δεν ειναι τα γαιδουρια που απλα δεν νοιαζονται.
Ειναι τα γαιδουρια που δε νοιαζονται,και ζητανε και τα ρεστα απο πανω.

Το μεσημερι παρκαρισμενος ολος πανω στο πεζοδρομιο μαγκας ελληναρας,παω και αφηνω το παπι ( κουτι efood επανω ) απο πισω του.βρισκομαι εξω απο μαγαζι στα 15 μετρα και περιμενω την παραγγελια,οταν τον ακουω να φωναζει EFOOOOOD! Εκεινη την ωρα εβγαινε η παραγγελια,του κανω νοημα "1 λεπτο",περιμενω 10 δευτερα και επειδη βλεπω οτι η παραγγελια θελει λιγο ακομα,παω να παρω το μηχανακι.

Ο τυπος εχει κατσει εξω απο το αμαξι και με στραβοκοιταζει οσο το μετακινουσα.Στο τελος μπαινει μεσα,κανει τη μανουβρα,και οσο εφευγε ειχε βγαλει τη μοσχαροκεφαλα του απο το παραθυρο και συνεχιζε να στραβοκοιταζει εμενα,που στην τελικα ειχα παρκαρει κανονικα,απλα επειδη αυτος ειχε κολλησει στον τοιχο και στον μπροστινο δε μπορουσε να βγει.
Ειχα μολις πιασει βαρδια και ειχα υπομονη,αλλιως ακομα θα κυλιομασταν κατω.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2021 στις 7:02 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Παλιά υπηρχαν οι https://www.streetpanthers.gr/

Ακομα υπαρχουν,το ψιλοπαλευουν στη Σαλονικα,αλλα εκει τα γαιδουρα ειναι χειροτερα απο οποιαδηποτε αλλη πολη.

Εχω παρει 2 φορες αυτοκολλητακια απο αυτους,η πρωτη ηταν πριν καμια 10ρια χρονια που ειχε το "ειμαι γαιδαρος και παρκαρω οπου γουσταρω",την επομενη πηρα ενα που ελεγε "ενοχλω;σκασιλα μου,παρκαρω οπου γουσταρω".
Η αληθεια ειναι οτι τα πρωτα τα τελειωσα αμεσως,τα δευτερα εχω αρχισει και προσεχω πολυ πριν τα βαλω,πρεπει να ειναι πολυ εξτριμ η περιπτωση. Στις πιο πολλες περιπτωσεις παντως,βλεπω το ιδιο οχημα,με βγαλμενο το αυτοκολλητο,στην ιδια θεση.

Επισης παρακολουθω χρονια τους Ρωσσους "Stop A Douche Bag"
Συνηθως οταν βαζω να δω  ενα βιντεο,περναει κανα διωρο που βλεπω οτι εχουν βγαλει και δεν εχω δει :P

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλος ένας ευγενικόςΈλληνας οδηγός που σκέφτεται τους συνανθρώπους του 

Για την ιστορία, είχα παρκάρει το αυτοκίνητο μου σε θέση στάθμευσης για ανθρώπους με διαφορετικό τρόπο κίνησης και ο οδηγός του λευκού αυτοκινήτου διπλο-πάρκαρε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, να μην μπορώ να ανοίξω όσο χρειάζεται την πόρτα για να μπω και να βάλω το καρότσι μέσα. Τα κατάφερα όμως, όπως κάθε φορά!

Τι θα συμβεί όμως όταν τα χέρια μου θα πάψουν να είναι δυνατά;…».

https://www.facebook.com/watch/?v=959597824769229

 

Επεξ/σία από Nabuko
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Τι θα συμβεί όμως όταν τα χέρια μου θα πάψουν να είναι δυνατά;…».

Πω πω τραγικό.. Γι' αυτό καλό είναι όταν βλέπουμε στο δρόμο ανθρώπους που δεν βαστάνε καλά , να δίνουμε προτεραιότητα όσο χρόνο και αν χρειαστούν. Καλά για άτομα με κινητικά προβλήματα δεν το συζητάμε καν, είναι υποχρέωσή μας.-

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, atrigane είπε

Γι' αυτό καλό είναι όταν βλέπουμε στο δρόμο ανθρώπους που δεν βαστάνε καλά

Κανονικα θα επρεπε να τους παιρνουμε τα κλειδια,οχι να τους δινουμε προτεραιοτητα.

75χρονος χτυπησε την κοπελα μου με το ποδηλατο,δεν την ειδε και εστριψε μπροστα της ενω ηταν σε αντιθετα ρευματα,ευτυχως δεν την χτυπησε αυτος αλλα επεσε πανω του αυτη, τη γλυτωσε με ελαφρυ τραυματισμο.

Οταν πηγαμε να βρουμε τον ασφαλιστη του,μας ειπε οτι ειχε χτυπησε και αλλον πριν 2 μηνες.

Αυτο πριν 3 χρονια,και ο τυπος κυκλοφορει ακομα εξω,τον βλεπω καθε βδομαδα και δεν ξερει που βρισκεται.
Γ@μω το κρατος και τα παιδια του που τον αφηνουν να παιρνει το αμαξι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Κανονικα θα επρεπε να τους παιρνουμε τα κλειδια,οχι να τους δινουμε προτεραιοτητα.

Δε νομίζω ότι ο φίλος αναφέρεται σε οδηγούς αλλά σε πεζούς. Να τους δίνουμε προτεραιότητα και τον χρόνο που χρειάζονται να περάσουν το δρόμο, τη διάβαση, το φανάρι κλπ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δε νομίζω ότι ο φίλος αναφέρεται σε οδηγούς αλλά σε πεζούς. Να τους δίνουμε προτεραιότητα και τον χρόνο που χρειάζονται να περάσουν το δρόμο, τη διάβαση, το φανάρι κλπ 

Δεν το καταλαβα.
Και οταν βλεπουμε ενα αμαξι να εχει σταματησει και απο πισω να εχει ουρα,ας μην κανουμε σα ζωα,γιατι οταν θα δουμε τη μαμα/μπαμπα/παππου/γιαγια μας να κατεβαινουν με μεγαλη δυσκολια και υποβασταζομενοι,θα νιωσουμε μ@λ@κες.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Δεν το καταλαβα.
Και οταν βλεπουμε ενα αμαξι να εχει σταματησει και απο πισω να εχει ουρα,ας μην κανουμε σα ζωα,γιατι οταν θα δουμε τη μαμα/μπαμπα/παππου/γιαγια μας να κατεβαινουν με μεγαλη δυσκολια και υποβασταζομενοι,θα νιωσουμε μ@λ@κες.

 

ΜΕρικοί είναι μαλ@κες οπότε δεν νιώθουν τίποτα.

αναφερομαι στους βιαστικούς 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 28/09/2021 at 01:33, lary7 said:

Αυτή η νοοτροπία ξεχωρίζει την μπανανιά μας από τις λοιπές πολιτισμένες Ευρωπαϊκές και Βαλκανικές χώρες.

Όλοι οι ένστολοι περιμένουν από τον πολίτη να κάνει καταγγελία, δηλαδή πληρώνονται να αράζουν μέχρι να πάρει τηλ. ο πολίτης και να ξεκουνηθούν για να πάνε να ελέγξουν, και αν είναι ακόμα εκεί ο παραβάτης ,να σφυρίξουν κανένα 2λεπτο και μετά να κάνουν άλλα 10 λεπτά να συμπληρώσουν 1 κωλόχαρτο με το χέρι. Παραγωγικότητα για τα πανηγύρια.

Στις πολιτισμένες χώρες πχ. Σερβία κάνουν περιπολίες διαρκώς, όταν δουν παράβαση σε ράμπες κτλ. σταματάνε, επιτόπου βγάζουν μηχανάκι ηλεκτρονικό και σε 1 λεπτό έχουν βάλει κλήση σε φακελάκι και φεύγουν.  Ο Σέρβος αστυνομικός κόβει 10 κλήσεις σε χρόνο που ο Έλληνας δίνει 0.5, για αυτό στο Βελιγράδι παρκαρίσματα σαν αυτό από το βίντεο τα επιμελείται ο ψυχίατρος, κάποιο σοβαρό πρόβλημα θα έχει κάποιος για να παρκάρει τόσο αντικοινωνικά λένε.

 

Η νοοτροπία που κάνει τη χώρα μπανανία είναι πως όλοι περιμένουν πάντα κάποιον άλλον να σηκώσει το ξερό του και να  πάρει τηλέφωνο, για ό,τι θέμα και να μιλάμε

On 27/09/2021 at 18:12, squib said:

αν γινόμασταν αύριο Γερμανία θα είχαμε ξεσηκωθεί για τη χούντα που μας κυβερνάει. . 

Πλάκα κάνεις; Εννοείται αυτό, εδώ το τσιγάρο απαγορεύτηκε και γεμίσαμε τεστοστερόνη και "εγώ θα κάνω ό,τι μου γουστάρει ναούμενες, να φύγετε να πάτε αλλού"

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Θεσσαλονίκη (κέντρο) έχει δημοτική αστυνομία που γράφει κλήσεις από τις 8 μέχρι τις 5 περίπου.  Σε αυτό το χρονικό διάστημα φτιάχνουν λίγο τα πράγματα και γεμίζουν με ροζ χαρτάκια τα αυτοκίνητα.

Από τις 5 και μετά μια από τα ίδια, παρκάρουν όλοι όπου θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Στην Θεσσαλονίκη (κέντρο) έχει δημοτική αστυνομία που γράφει κλήσεις από τις 8 μέχρι τις 5 περίπου.  Σε αυτό το χρονικό διάστημα φτιάχνουν λίγο τα πράγματα και γεμίζουν με ροζ χαρτάκια τα αυτοκίνητα.

Από τις 5 και μετά μια από τα ίδια, παρκάρουν όλοι όπου θέλουν.

Αθηνα καταργηθηκε η δημοτικη αστυνομια νομιζω; Οσο ηταν δεν υπηρχε 2πλο παρκαριμενο οχημα σε συγκεκριμενες περιοχες που πηγαινα. Μετα, το χαος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...