Προς το περιεχόμενο

Ένας ευγενικός Έλληνας οδηγός


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Nabuko είπε

Αν η Γερμανία που χρησιμοποιεί αυτό το μοντέλο είναι μπανανία τότε έχεις δίκιο. 

Στην Γερμανία φίλε μου όταν πήγαμε για δουλειά το 2016 εντός 10 ημερών είχαμε φάει κλίση για μικρά πράγματα εγώ και τα 2 αφεντικά μου, και υποτίθεται προσέχαμε. Εκεί έμαθα να χρησιμοποιώ το speed limiter γιατί μέσα στις πόλεις αυστηρά με 50χλμ/ωρα, όταν δε ο γιός του γερμανού αφεντικού μου ήρθε διακοπές Ελλάδα μου έλεγε τι ωραία ήταν, θες να πάρεις καφέ σταματάς με αλάρμ, θες να πάρεις τυρόπιτα σταματάς με αλαρμ, γενικά μου λέει οτι θες να κάνεις Ελλάδα σταματάς με αλάρμ και δεν ασχολείται κάνεις μαζί σου.

Οπότε δεν ξέρω σε ποια Γερμανία αναφέρεσαι, στην Γερμανία που πήγα εγώ έχουν μικρά πρόστιμα αλλά με εναν μαγικό τρόπο αν κάνεις καθημερινά τροχαίες παραβάσεις θα την τρως τουλάχιστον μια κλίση την εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στη Γερμανία έχει κάμερες σε κάθε φανάρι, αν περάσεις με κόκκινο ή αν σταματήσεις πατώντας στη διάβαση πεζών ή μπροστά από το φανάρι, έχεις 100% κλήση. Στην Ελλάδα, το κόκκινο είναι κάτι σαν "stop", ειδικά για τις μοτοσικλέτες.

Και, σε πραγματικό περιστατικό, λέει ο Ελληνας στον γερμανό τροχονόμο "για 5 λεπτάκια σταμάτησα" και απαντάει αυτός "το τηλέφωνο καταγγελίας της παράβασης ήταν πριν από 14 λεπτά".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Twisted_Metal είπε

Επίσης,  να δω ποτε θα πάρουμε  στα σοβαρα σαν κράτος  το σοβαρότατο  θεμα της ηχορύπανση ς.

Σε αυτή μετράει και ο γείτονας που κάθε σαββατοκύριακο (αλλα και καθημερινές, μέσα στο καλοκαίρι) κάνει γλέντι στην αυλή στον ακάλυπτο; Και λέει ανέκδοτα φωναχτά και ξεκαρδίζονται 12 η ώρα το βράδυ;

Ή που κάθε Κυριακή ψήνει και βρωμάει τσίκνα, μιας και η ψησταριά του δεν έχει ψηλή καμινάδα, κι έτσι ο ακάλυπτος είναι μια μεγάλη καμινάδα. υτυχώς είναι συνεπής και Κυριακές δεν απλώνουμε ρούχα γιατί μυρίζουν καπνιστά.

Έρχεται χειμώνας όμως θα μπει μέσα και δε θα ενοχλούν. Απλά θα ανάψουν τζάκια και σόμπες και θα μυρίζει όλη τη βδομάδα καπνός στο μπαλ΄κονι μας.

Και θα πεις, μα καλά, γιατί δε φερνεις την αστυνομία;

Γιατί είμαστε στην Ελλάδα φίλε, κι αυτό που κάνει έιναι κανονικό. Θα έρθει η αστυνομία, θα του κάνει σύσταση και μετά τι; Θα κόψουμε την καλημέρα; Θα βρω γρατσουνισμένο το αμάξι μου; Θα πλακωθούμε; Κι όλα αυτά γιατί; Επειδή λέει δυνατά αστεία και δε πολυσέβεται; 

Αυτός είναι κανονικός στην Ελλάδα. Είναι στην κουλτούρα μας να κάνουμε ότι μας καπνίσει.

Επεξ/σία από sleon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Nabuko είπε

Αν η Γερμανία που χρησιμοποιεί αυτό το μοντέλο είναι μπανανία τότε έχεις δίκιο. 

Ότι στη Γερμανία θα υπήρχε αυτοκίνητο σταθμευμένο παράνομα και οι ένστολοι θα περίμεναν καρτερικά κάποιον πολίτη να κάνει καταγγελία για να αντιμετωπιστεί η παρανομία. Σίγουρα...

Σε κάθε κράτος την πρώτη ευθύνη για την αντιμετώπιση παρανομίας έχουν τα όργανα της τάξης, είτε ηθικά είτε νομικά. Τώρα αν η πραγματικότητα δε σ' αρέσει για κάποιο λόγο, μπορείς να εθελοτυφλείς όσο θέλεις και να λες ό,τι σου κατέβει.

Επεξ/σία από Gioandro
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2021 στις 8:00 ΜΜ, tsofras είπε

Βλέπω σχεδόν καθημερινά ομάδες Δίας

Η Διας δεν ειναι τροχαια.

 

Στις 26/9/2021 στις 4:46 ΜΜ, turbat0s είπε

Έχουν χυδαία προϊστορία τα κανάλια, προσωπικά είμαι υπερβολικά καχύποπτος για ό,τι και αν προβάλλουν!

Αρα αυτο που δειχνουν δεν υφισταται.

 

1 ώρα πριν, lary7 είπε

γενικά μου λέει οτι θες να κάνεις Ελλάδα σταματάς με αλάρμ και δεν ασχολείται κάνεις μαζί σου.

Ολη η Ελλαδα σε μια προταση.
Οτι μ@λ@κι@ θελει κανει ο ελληνας,αρκει να εχει αλαρμ.

Στο μεταξυ και αυτα τα ριμαδια τα αλαρμ δεν τα παταει πριν σταματησει,τα παταει ΑΦΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ,εστω να ειδοποιησει.
Τοσο αχρηστος,ακομα και εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Η Διας δεν ειναι τροχαια.

Μπορούσες να σχολιάσεις όλη την πρόταση που έγραψα όχι μόνο αυτό που ήθελες ρε μαν. Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις παρακάτω θα είδες τι έγραψα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Γερμανια, Αγγλια, Σκανδιναβια κλπ. οι πολιτες δεν ειναι τοσο παρτακηδες οσο εδω, οποτε διευκολυνονται παρα πολυ οι κρατικοι μηχανισμοι επιβλεψης. Εχουν κατα μεσο ορο πολυ μεγαλυτερη επιγνωση του οτι αμα σταματησουν με αλαρμ/παρκαρουν σε πεζοδρομιο ενοχλουν, και πολυ μεγαλυτερη εμπαθεια. Πραγμα που καλλιεργειται απο την κοινωνια. Εδω οταν εσυ κανεις το νομιμο και δεκα παπαρες παρανομουν μπροστα σου, προφανως νιωθεις ριγμενος. Το ευκολο ειναι να πεις πως φταιει η αστυνομια που δεν γραφει και τους δεκα. Το δυσκολο πως φταινε αυτοι οι δεκα που δεν εμαθαν απο το σπιτι τους να σεβονται. 

Εκτος απο την ανιωθιλα, εχουμε ιδιαιτερα ανεπτυγμενη και την δηθεν εννοια του "ρουφιανου", λες και αμα καποιος βλαπτει εστω και εμμεσα τα συμφεροντα σου παρανομωντας δεν πρεπει να κανεις καταγγελια, οποτε βραστα... 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιστατικό Γερμανία,

είμαι με τη γυναίκα μου και τη μικρή μας σε καροτσάκι,περπατάμε πάνω σε πεζοδρομιο, σε μια ήσυχη περιοχή της πόλης,ο δρόμος άδειος, περνάει ένα αμάξι ανά 5 λεπτά,στο πεζοδρόμιο εντελώς μόνοι μας, δεν υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος, 

πάνω στο πεζοδρόμιο ένα αμάξι,προφανώς κάποιον περίμενε, το μισό πάνω, το μισό στο δρόμο,χωράμε να περάσουμε άνετα, φαρδύ πεζοδρόμιο,

ο οδηγός μέσα στο αμάξι, μας βλέπει από μακριά, βάζει μπρος, κατεβάζει ολο το αμάξι κάτω, ώστε να είναι εντελώς άδειο το πεζοδρόμιο, φτάνουμε, μας λέει συγγνώμη,ντράπηκε πολύ ο άνθρωπος, του λέω οκ και συνεχίζουμε. 

Εκεί με παραβάσεις τύπου παράνομου παρκαρίσματος, ασχολείται η δημοτική αστυνομία,έχει παντού.Φυσικά σε μαγκακια που κλείνουν ράμπες και εξόδους/εισόδους, φωνάζουν γερανό επί τόπου και το σηκώνει. 

Δεν αφαιρούν ΠΟΤΕ πινακίδες. 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουμε γράψει πολλές φορές για το θέμα. 

Πέρα από όσα - σωστά - ειπώθηκαν, να μη ξεχνάμε τις άτυπες συμφωνίες μεταξύ δήμων/τοπικών εμπορικών συλλογών και Τ.Α. ώστε να μη κόβουν κλήσεις γιατί δημιουργούν πρόβλημα στους εμπορικούς δρόμους.. 

Γι αυτό δρόμοι οι οποίοι υπό νορμάλ συνθήκες δε θα είχαν τόσο μεγάλα προβλήματα, συνήθως είναι απροσπελαστοι, πχ Λεωφόρος Βεΐκου ΟΛΗ διπλοπαρκαρισμενα, Πεντελης και πάει λέγοντας... 

Και όταν θα κάνεις καταγγελία θα πάει η αστυνομία για να πατήσει τον φάρο και να διώξει όσους μπορεί χωρίς να βεβαιώσει παραβάσεις. 

Εγώ πάντως ευχαρίστως αφήνω αύριο τη δουλειά μου, η οποία με πληρώνει μια χαρά, για να ανέβω σε μια μοτοσυκλέτα και να βεβαιώνω παραβάσεις με ποσοστά (χωρίς μισθό) και να ζήσω την υπόλοιπη ζωή μου ζαμπλουτος. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οσο μεγαλωνω καταλαβαινω οτι δεν βγαζεις καμια ακρη.Το επιπεδο της καφριλας και του να "κανω τη δουλεια μου" ειναι παντου.Απειρο θρασος,μαγκια και πληρης αναλγησια απο τις αρχες.Δεν ξερω ποια ειναι η λυση..Να τους πλακωνεις?Να τσακωνεσαι συνεχως?Να κανεις το χαζο?Να γινεις δικομανης ?Οταν το βρειτε πειτε μου κ εμενα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπροστά από τη ράμπα ΑμεΑ πάρκαρε o γνωστός παρουσιαστής της ελληνικής τηλεόρασης Γιώργος Λιάγκας, αδιαφορώντας για τους συμπολίτες που αντιμετωπίζουν κινητικά προβλήματα.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας δημοσιογράφος και παρουσιαστής πρωινών εκπομπών στην τηλεόραση και κάτοικος Βουλιαγμένης, πάρκαρε το μεγάλου κυβισμού όχημα του στην πλατεία Φοίβης στη Γλυφάδα την Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου, σε σημείο που έκλεινε τη μισή ράμπα ΑμεΑ και ενδεχομένως τη λωρίδα όδευσης τυφλών συμπολιτών.

Θαμώνας παρακείμενου καταστήματος -ο οποίος έστειλε τις φωτογραφίες στο notiareport.gr– κάλεσε την αστυνομία η οποία εμφανίστηκε σε λίγα λεπτά. Οι άνδρες της ΕΛ.ΑΣ του έκοψαν κλήση και αφαίρεσαν τις πινακίδες.

Δείτε σε βίντεο την στιγμή που οι άντρες της ΕΛ.ΑΣ αφαιρούν τις πινακίδες

 

EDEAD017-D4DA-484F-81B7-3A7EC85AAF03.jpeg.906e68384508a69262ca0d0988c67d45.jpeg0A9DF20B-8DE2-463C-8010-65FAD0811EC3.jpeg.f7bc6328dae7bc6174c33b126ec22ea7.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Μπροστά από τη ράμπα ΑμεΑ πάρκαρε o γνωστός παρουσιαστής της ελληνικής τηλεόρασης Γιώργος Λιάγκας, αδιαφορώντας για τους συμπολίτες που αντιμετωπίζουν κινητικά προβλήματα.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας δημοσιογράφος και παρουσιαστής πρωινών εκπομπών στην τηλεόραση και κάτοικος Βουλιαγμένης, πάρκαρε το μεγάλου κυβισμού όχημα του στην πλατεία Φοίβης στη Γλυφάδα την Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου, σε σημείο που έκλεινε τη μισή ράμπα ΑμεΑ και ενδεχομένως τη λωρίδα όδευσης τυφλών συμπολιτών.

Θαμώνας παρακείμενου καταστήματος -ο οποίος έστειλε τις φωτογραφίες στο notiareport.gr– κάλεσε την αστυνομία η οποία εμφανίστηκε σε λίγα λεπτά. Οι άνδρες της ΕΛ.ΑΣ του έκοψαν κλήση και αφαίρεσαν τις πινακίδες.

Δείτε σε βίντεο την στιγμή που οι άντρες της ΕΛ.ΑΣ αφαιρούν τις πινακίδες

 

EDEAD017-D4DA-484F-81B7-3A7EC85AAF03.jpeg.906e68384508a69262ca0d0988c67d45.jpeg0A9DF20B-8DE2-463C-8010-65FAD0811EC3.jpeg.f7bc6328dae7bc6174c33b126ec22ea7.jpeg

 

Άλλο και τούτο. Μα καλά δεν ήξεραν ποιανού είναι; Θα μπορούσαν απλά να ελέγξουν την πίεση στα λάστιχά του, μην κινδυνεύσει ο άνθρωπος! Πέρα απτην πλάκα, καλά έκαναν. Όχι οτι δηλαδή θα ιδρώσει το αυτί του, το πρωί θα πάρει το άλλο τζιπ να πάει στο κανάλι.

ΥΓ. Αυτό σημαίνει εξουσία φίλοι μου, έχω τόσα χρήματα που δεν με προβληματίζουν οι νόμοι και τα πρόστιμά τους ή και πολλές φορές δεν με αγγίζουν καν οι νόμοι.

Και κάτσε εσύ Θωμά να μετράς τις δόσεις για να πας ένα 2ήμερο με την οικογένειά σου και γω να κόβω δεξιά και αριστερά για να πληρώσω το 2λιτρο σήμα. Γιατί εμείς δεν παράγουμε τόσο "σπουδαίο" έργο.

Επεξ/σία από atrigane
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη απαράδεκτη παράβαση βεβαιώνεται καθημερινά σε πολλούς οδηγούς και έτσι πρέπει.

Όμως επειδή στη συγκεκριμένη εμπλέκεται ένας "γνωστός" τηλεοπτικός γυρολόγος και ένα ακριβό κάρο, αξίζει το ανάθεμα των αναγνωστών που παλεύουν με συμβατικά αυτοκινητάκια της σειράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τη Δευτέρα θα τις έχει πάρει πίσω τις πινακίδες. Και θα ξανά υψώνει το δάχτυλο από άμβωνος στην επόμενη Λατινοπούλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, atrigane είπε

Όχι οτι δηλαδή θα ιδρώσει το αυτί του, το πρωί θα πάρει το άλλο τζιπ να πάει στο κανάλι.

Μπααα, θα πάρει τηλέφωνο στην τροχαία και θα έχει πίσω τις πινακίδες και χωρίς να πληρώσει το πρόστιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...