Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αναγνωρίζει και επίσημα την δυνατότητα παράκαμψης του TPM στην εγκατάσταση των Windows 11


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, gregory22 είπε

Δηλαδή βάλτε τα αλλά δεν το προτείνουμε...

Βασικά «μας πρήξατε τα @@ όποτε πάρτε τα με δικό σας ρίσκο». Αλλά και έτσι έχουμε κλάψα.

Φαινεται οτι το μοτο «δικό της είναι, ότι θέλει κάνει» ισχύει μόνο για τις άλλες εταιρείες. 
 

Εν τω μεταξύ θα υποστηρίζει δυο λειτουργικά με τα 10 να μπαίνουν σε όλους.

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα εχω περασει ηδη σε 3 υπολογιστες(fx8350 , core2quad 9550 , i5 4gen)  ... regedit , στον καταλληλο καταλογο κλειδι LabConfig , μεσα dword32 BypassTPMCheck και αντιστοιχο SecureBoot , κλεισιμο , πισω - μπροστα και ολα καλα.

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, freegr είπε

Δηλαδή ξεχνούν τις αναβαθμίσεις ασφαλείας του λειτουργικού ή θα έρχονται κάποιες αραιά και που; 

Αν δεν δεν εχεις το τελευταιο iso σου κανει ενημερωση και κατα την εγκατασταση.Ειχα iso beta με windows insider και 2 μερες πριν την κυκλοφορια σε νεα εγκατασταση ειχε περασει final εκδοση.Φυσικα κατεβαζει κανονικα ενημερωσεις και defender.

Μόλις τώρα, Dihen είπε

Στ η τελική αξίζει η αναβάθμιση και γιατι

Προσωπικα μου αρεσει το περιβαλλον και η πιο εικονο-ποιημενη υλοποιηση τους.Τα καρφιτσωμενα στην Εναρξη ειναι πιο βολικα και δε εχω πια συντομευσεις στο desktop πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά τα λέει η Microsoft. Τα Windows 11 έχουν (?) αυξημένη ασφάλεια, αν επιμένει κανείς να τα δουλεύει σε mode λιγότερο ασφαλές, ας πάρει εκείνος το ρίσκο. Δεν λέει πουθενά ότι δεν θα παίρνουν updates, αλλά ότι κάποια updates που στηρίζονται σε requirements που δεν καλύπτει το PC, δεν θα λαμβάνονται. Δεν είναι κάτι παράξενο. Αυτό που λέει ουσιαστικά είναι ότι αν είσαι εταιρία ή επαγγελματίας μένεις στα 10 ή αναβαθμίζεις hardware/software. Αν είσαι χομπίστας, σε αφήνει να τα εγκαταστήσεις με δική σου ευθύνη.

Προβλέπω πάντως ότι τα Windows 11 θα είναι τα νέα Vista. Παρότι ήταν εκπληκτικό προϊόν (ουσιαστικά τα Windows 7 θα μπορούσαν να είναι απλά service pack των Vista), δεν έπιασε. Τότε όπως και τώρα απαιτούσαν hardware που δεν είχε η πλειοψηφία του κόσμου. Έκανε λίγο συμμάζεμα και tune-up και τα έβγαλε ως 7. Προσωπικά αν και είναι συμβατά με τα PC μου, δεν τα βάζω ακόμα.  

 

Επεξ/σία από merphi
spelling
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αναζητάτε λόγους, αιτίες, αφορμές, αποτελέσματα.

Είναι απλό το πράγμα. Χρήμα. 150$ για το TPM 2.0 module της gigabyte, για την Aorus 370 μητρική που πήρα πριν 1,5 χρόνο με i5 8600K επάνω (έχει τον header για το TPM αλλά το module δεν υπήρχει από το εργοστάσιο πάνω στη μητρική - η οποία παρεμπιπτόντως ήταν και ακριβούτσικη).

Στο eBay μπορείς να το βρεις και με 50-70$. Όσο περνάνε οι μέρες ρίχνουν τις τιμές. Δεν πουλάνε τίποτα, μόνο στα κορόϊδα.

Για ένα μαραφέτι που στην καλύτερη κοστίζει 2€ και είναι εντελώς άχρηστο για το 99,99% των χρηστών. Εκτός και αν εγκαθιστάς σε περιβάλλον μεγάλης εταιρείας και θέλεις οπωσδήποτε encryption για τους δίσκους σε επίπεδο υλικού.

Σε κανα δίμηνο τα Win11 θα μπαίνουν ακόμα και σε 486. 

Καλό είναι να μην ξεχνάμε ότι είναι απλά ένα λειτουργικό. Ένας launcher. Προσωπικά, ο υπολογιστής στο σπίτι μου θα μπορούσε απλά να ξεκινά με το Steam, τα windows δε μου προσφέρουν τίποτα απολύτως εκτός από ενοχλήσεις για updates.

Win10 μέχρι τέλους υποστήριξης. Μετά kinguin για 11άρια με 5€ (το πολύ).

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά θέλει να προλάβει τις ''Karen''. 

Από τη στιγμή που παρακάμπτεις  συνειδητά τις δικλίδες ασφαλείας εγκατάστασης , μην έχεις το θράσος μετά να απαιτείς  υποστήριξη  για ζητήματα ασφάλειας.

Αν την πατήσεις.... απλά τουμπεκιάσου.....

Και ναι με αυτή τη λογική έχει δίκιο όσο κι αν ξενίζει ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έβαλα. Σιγά τιςτρομερές διαφορές. Όντως αρκετά καλύτερο UI, πιο φιλικές οθόνες, πιο συγκροτημένες, πιο δομημένες και ξεκάθαρες αλλά τίποτα που δεν μπορούσε να γίνει ή είναι επανάσταση. Για όσους δεν τρίβονται με το λειτουργικό αλλά το χρησιμοποιούν για δουλειά ή παιχνίδια η διαφορά είναι από μικρή έως ελάχιστη.
Δηλαδή και τα Windows 10 μια χαρά θα είναι για όσους δεν μπορούν να τα βάλουν μέχρι το 2025 που υποστηρίζονται.
Εν κατακλείδι αξιοπρεπές update αλλά δε νομίζω ότι το 11 δηλώνει κάτι επαναστατικό, θα μπορούσε να είναι και ένα πολύ καλό update των 10.

Επεξ/σία από youraccount
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει φυσικά παρόμοιος τρόπος να παρακαμφθεί και το 1.2, εγώ που έχω κολλήσει σε insider build και δεν παρακάμπτεται με τίποτα έχει κανένας τίποτα να προτείνει εκτός καθαρής εγκατάστασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leolipop είπε

εχω περασει ηδη σε 3 υπολογιστες(fx8350 , core2quad 9550

αν και δεν είναι ταπεινό 2πυρηνάκι , έχεις δει κάποια διαφορά σε απόδοση και πόρους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imvrios είπε

Η εταιρεία δεν "οφείλει" να κάνει τίποτε. Το "οφείλει" είναι δική σου αξιολογική κρίση που για την MS μπορεί να μη σημαίνει τίποτε. Όταν έπαιρναν αυτή την απόφαση ήξεραν ότι θα υπήρχαν αντιδράσεις.

Ειλικρινά πιστεύεις ότι είναι μόνο δικιά μου κρίση; Πήγαινε πες σε ένα χρήστη που έχει i5 ή i7 τριετίας με πάνω από 4 πυρήνες ότι δεν μπορεί να βάλει τα 11 αν θέλει, επειδή δεν υπάρχει ένας απλός Windows 11 driver να τον υποστηρίξει.

1 ώρα πριν, imvrios είπε

Ούτε σε ωθεί να αγοράσεις νέο εξοπλισμό. Δεν θα έπρεπε καν να το γράψεις αφού είναι εν γνώση σου ότι τα windows 10 θα υποστηρίζονται για 4 ακόμα χρόνια και για τα οποία η εταιρεία λέει ότι αυτό το προϊόν της υποστηρίζει και λειτουργεί καλύτερα στον εξοπλισμό σου. Το να θες σώνει και καλά να αναβαθμίσεις ενώ η ίδια η εταιρεία σου λέει ότι δε το προτείνει είναι δική σου εμμονή/επιλογή.

Όταν θα ξεκινήσει να βγάζει features που υποστηρίζονται μόνο στα 11, και θα σου λέει ξεκάθαρα "Τα θες αυτά; Μόνο στα 11!",  και θα σου επιβάλει να αγοράσεις νέο hardware, λόγω εσκεμμένης απουσίας ενός απλού driver ή της επιβολής κρυπτογράφισης δεδομένων, αυτό το λες και νταβατζιλίκι. Και το έχει κάνει πολλές φορές στο παρελθόν, κάθε φορά που βγάζει καινούργια έκδοση του λειτουργικού, πιέζοντας εμμέσως (ή πιο σωστά άμεσα) τον καταναλωτή για αγορά νέου hardware (directx εκδόσεις μόνο σε νέα λειτουργικά, εκδόσεις internet browser επίσης κλπ). Πρακτικές διόλου άγνωστες στο καταναλωτικό κοινό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Paladin-}LoA{- είπε

Ειλικρινά πιστεύεις ότι είναι μόνο δικιά μου κρίση; Πήγαινε πες σε ένα χρήστη που έχει i5 ή i7 τριετίας με πάνω από 4 πυρήνες ότι δεν μπορεί να βάλει τα 11 αν θέλει, επειδή δεν υπάρχει ένας απλός Windows 11 driver να τον υποστηρίξει.

Όταν θα ξεκινήσει να βγάζει features που υποστηρίζονται μόνο στα 11, και θα σου λέει ξεκάθαρα "Τα θες αυτά; Μόνο στα 11!",  και θα σου επιβάλει να αγοράσεις νέο hardware, λόγω εσκεμμένης απουσίας ενός απλού driver ή της επιβολής κρυπτογράφισης δεδομένων, αυτό το λες και νταβατζιλίκι. Και το έχει κάνει πολλές φορές στο παρελθόν, κάθε φορά που βγάζει καινούργια έκδοση του λειτουργικού, πιέζοντας εμμέσως (ή πιο σωστά άμεσα) τον καταναλωτή για αγορά νέου hardware (directx εκδόσεις μόνο σε νέα λειτουργικά, εκδόσεις internet browser επίσης κλπ). Πρακτικές διόλου άγνωστες στο καταναλωτικό κοινό.

 

Όσον αφορά το πρώτο σκέλος δεν έχει σημασία αν είναι μόνο δική σου κρίση ή όχι. Η εταιρεία έκανε μια επιλογή που ήξερε ότι θα προκαλέσει αντιδράσεις και τη θεμελιώνει από άποψη ασφαλείας. Δεν όφειλε να κάνει κάτι για εσένα ή για εσάς. Έκανε αυτό και αν συμφωνείτε ακολουθείτε, αν όχι υπάρχουν κι άλλες πολύ καλές επιλογές.

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος, αφενός μπορείς να προσθέσεις τις ίδιες δυνατότητες με λογισμικό τρίτων. Αφετέρου η Microsoft δε πουλάει επεξεργαστές και μητρικές. Ακόμα και αν πειστείς να αγοράσεις νέο επεξεργαστή/ μητρικό ή ολόκληρο σύστημα, η μόνη περίπτωση που η MS θα βγάλει κάποια χρήματα θα είναι αν πάρεις surface. Οπότε που είναι το νταβατζιλίκι, όταν μάλιστα και νέο σύστημα να χτίσεις και νέα άδεια να χρειαστείς, θα την πάρεις 5€ από ένα κλειδάδικο και η MS θα κάνει τα στραβά μάτια και θα λειτουργεί;

Εκτός αν έχεις καμία θεωρία συνομωσίας για συμπαιγνία MS και κατασκευαστών να πάρουν τα ωραία χρήματα σου. Στην πραγματικότητα μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου και με τα 10 και τίποτε δε θα σου λείψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν νομίζω ότι στα Windows 11 υπάρχει εκείνο το θεαματικό χαρακτηριστικό που να κάνει επιτακτική την μετάβαση σε αυτά. Μερικά κουμπιά πιο πάνω ή πιο κάτω δεν κάνουν την διαφορά. Όσοι από εμάς έχουμε παλιούς υπολογιστές και δεν έχουμε λεφτά να αγοράσουμε τώρα καινούργιο μηχάνημα ας παραμείνουμε σε αυτό που έχουμε. Μέχρι το 2025 ενημερώσεις ασφαλείας θα λαμβάνουμε. Τώρα για το TPM καλά κάνει και το προωθεί η Microsoft μέσω του λειτουργικού της. Ότι παραπάνω στην πλευρά της ασφάλειας καλό είναι. Απλά δεν υπάρχουν διαρκώς διαθέσιμα χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...