Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αναγνωρίζει και επίσημα την δυνατότητα παράκαμψης του TPM στην εγκατάσταση των Windows 11


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω τα εγκατεστησα μεσα  απο τα windows 10  αποσυμπιεζοντας το iso και αντικαθιστωντας απλα το appraiserres.dll . ολα δουλευουν ρολοι και ηδη εχει παρει 2 updates κανονικα . με unsupported cpu  και καθολου tpm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 hour ago, xristos97 said:

Μαντεψε ποσους μεσους χρηστες θα αναγκασει τωρα η M$ με αυτο να παρουν κανουργιο υπολογιστη... Ασε μερικους να λενε οτι το κανει για ασφαλεια...

O petasis όμως έχει σύστημα που πληρεί τις προϋποθέσεις, απλά δεν έχει ενεργοποιήσει τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Thresh είπε

O petasis όμως έχει σύστημα που πληρεί τις προϋποθέσεις, απλά δεν έχει ενεργοποιήσει τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις στο bios.

Για την ακρίβεια, έχω 6 συσκευές με windows 10, και 3 πληρούν τα κριτήρια. Απλά, είπα να τις αναβαθμίσω και τις 6 μαζί, μόλις αποφασίσει η μικροσοφτ να τις αναβαθμίσει σωστά όλες.

Προφανώς το σπαμ άρχισε στις 3 που δεν είναι "αναβαθμίσιμες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, petasis said:

Προφανώς το σπαμ άρχισε στις 3 που δεν είναι "αναβαθμίσιμες".

Αν η απλή ένδειξη πάνω δεξιά στο Windows Update menu είναι spam, δεν θέλω να ξέρω τι πρέπει να λες για το πραγματικό spam...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αν η απλή ένδειξη πάνω δεξιά στο Windows Update menu είναι spam, δεν θέλω να ξέρω τι πρέπει να λες για το πραγματικό spam...

Βγάζει ολόκληρη ανακοίνωση εντός του windows update. Αν το κλίσεις, το εμφανίζει σταθερά λίγο πιο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, petasis said:

Βγάζει ολόκληρη ανακοίνωση εντός του windows update. Αν το κλίσεις, το εμφανίζει σταθερά λίγο πιο κάτω.

Μόνο αυτό βλέπω αφού πάτησα Χ.

Capture.PNG.cc29ee753472e8c14392d8feafb7005d.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Paladin-}LoA{- είπε

Ειλικρινά πιστεύεις ότι είναι μόνο δικιά μου κρίση; Πήγαινε πες σε ένα χρήστη που έχει i5 ή i7 τριετίας με πάνω από 4 πυρήνες ότι δεν μπορεί να βάλει τα 11 αν θέλει, επειδή δεν υπάρχει ένας απλός Windows 11 driver να τον υποστηρίξει.

Όταν θα ξεκινήσει να βγάζει features που υποστηρίζονται μόνο στα 11, και θα σου λέει ξεκάθαρα "Τα θες αυτά; Μόνο στα 11!",  και θα σου επιβάλει να αγοράσεις νέο hardware, λόγω εσκεμμένης απουσίας ενός απλού driver ή της επιβολής κρυπτογράφισης δεδομένων, αυτό το λες και νταβατζιλίκι. Και το έχει κάνει πολλές φορές στο παρελθόν, κάθε φορά που βγάζει καινούργια έκδοση του λειτουργικού, πιέζοντας εμμέσως (ή πιο σωστά άμεσα) τον καταναλωτή για αγορά νέου hardware (directx εκδόσεις μόνο σε νέα λειτουργικά, εκδόσεις internet browser επίσης κλπ). Πρακτικές διόλου άγνωστες στο καταναλωτικό κοινό.

 

Έχω βάλει σε 3770K και έχει βρει τα πάντα. Ούτε ένα εωτηματικό στον device manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε αυτό , ειναι ο ποιο απλός τρόπος που βρήκα χωρίς το παραμικρό hack απλά ένα αρχείο κάνεις copy από τα original iso , σε μηχάνημα με 3770k όλα οκ από χθες το βράδυ και ας μην περνάει το τεστ ακόμα και τώρα και τα udate μέχρι στιγμής ειναι οκ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Paladin-}LoA{- είπε

Εκτίθεσαι γιατί η ίδια η εταιρία φαίνεται να κάνει πίσω σε αυτό το θέμα.

 

Τα ίδια με λογισμικό τρίτων; Κοινώς ψάχνεις άλλες επιλογές για να παρακάμψεις κάτι που σου επιβάλλει η Microsoft ξεκάθαρα για να σε ωθήσει στην αγορά νέου συστήματος. Φυσικά και είναι επιλογή αυτό, αλλά για τον μέσο ή τον απλό χρήστη, είναι επιλογή ρεαλιστική; Επιπλέον μάλλον δεν τα χεις υπολογίσει σωστά όσον αφορά το θέμα των χρημάτων. Δεν είναι μόνο το surface. Αν πας να αγοράσεις καινούργιο λαπτοπ άλλου κατασκευαστή, δεν έχει Windows 11 μέσα; Πιστεύεις ότι τα βάζουν δωρεάν μέσα; Αν αγοράσεις καινούργιο desktop, πιστεύεις ότι μπορείς να μεταφέρεις την άδεια χρήσης από το παλιό στο καινούργιο; Δεν θέλεις νέα άδεια για Windows 11; Ποιος θα τα καρπωθεί τα χρήματα αυτά εγώ (ή εμείς όπως το γράφεις) ;

 

Καμία θεωρία συνωμοσίας. Μια χαρά βολεύονται όλοι με αγορά νέων συστημάτων. Όλοι βγάζουν χρήματα AMD, Intel, Microsoft, Asus, you name it. Welcome to the world of "nice doing business with you" . Όλους τους βολεύει.

Εξαρτάται πως εννοείς κανείς το "κάνει πίσω". Εσύ θεωρείς ότι με το να σου λέει "έτσι μπορείς να τα βάλεις αλλά το κάνεις με δικό σου ρίσκο και χωρίς υποστήριξη" σημαίνει ότι κάνει πίσω. Εγώ λέω ότι θα έκανε πίσω αν υποστήριζε επίσημα CPUs που σήμερα δεν υποστηρίζει. Και βασικά δε μετέβαινα σε μία πλατφόρμα χωρίς υποστήριξη. Ειδικά όταν έχω εναλλακτική. Φυσικά ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Ύστερα, τι λες; Αν εγώ αύριο πω ότι θα αγοράσω ένα νέο σύστημα, αυτό θα έχει λειτουργικό μέσα. Αν είναι Windows, η MS θα πάρει τα λεφτά είτε είναι τα 10 είτε τα 11. Εσύ φαντάζεσαι μια υποκατηγορία, ουρές ανθρώπων που ενώ θα αναβάθμιζαν τα συστήματα τους, θα το κάνουν για τα 11. Στην πραγματικότητα αυτή είναι πάντα μια μικρή μειοψηφία χρηστών κι αυτός είναι κι ο λόγος που η Microsoft άρχισε να προσφέρει δωρεάν αναβάθμιση ήδη από τα Windows 10. Γιατί αλλιώς οι περισσότεροι δεν είχαν κίνητρο να αναβαθμίσουν και θα έπαιρναν το νέο λειτουργικό όταν αγόραζαν νέο Η/Υ. Κι ας ήταν οι βελτιώσεις μεταξύ Windows 10 και Windows 7 (τα 8 δε τα υπολογίζουμε καν) πολύ σημαντικότερες συγκριτικά απ' ότι μεταξύ 10 και 11. Και όσο υποστηρίζει ακόμα τα 10 ο πιο πολύς κόσμος δε θα ασχοληθεί να αγοράζει εξοπλισμό ειδικά για τα 11.

Και τέλος, αν έλθουν και κάποιες πωλήσεις δε θα πει όχι η MS. Εταιρεία είναι. Το σημαντικό είναι ότι σε αυτή την περίπτωση δε κάνει κάτι αθέμιτο ή παράνομο. Συνεχίζει να υποστηρίζει τους υφιστάμενους χρήστες και έχει κάποιες νέες δυνατότητες στο νέο προϊόν της. Απαγορεύεται αυτό; Ή είναι ανήθικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...