Προς το περιεχόμενο

Media Markt - Τηλεοράσεις με 20% επιστροφή Eurobank (άνω των 499€)


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, ViktorasDem είπε

Η c1 55" ριναι 1500-20% = 1200 συν prepaid 150 ευρώ ? Δλδ 1.050 ευρώ σ ρχεται? Και τι κάνεις απλά την παραγγέλνεις μεσω σαιτ ή απο το κατάστημα και πληρώνεις με μια κάρτα eurobank? Πληρώνεις δλδ τα 1500 ευρώ και σου γυρνάει 300 ευρώ σαν ποσό? Γτ δν εχω ιδεα τι είναι το επιστροφή.. 

Η κάρτα πάνω γράφει αν συμμετέχει στο "€πιστροφή"

Epistrofi-Eurobank-EFG-Debit-MasterCard-

 

https://www.eurobank.gr/el/epistrofi/epistrofi-mia-matia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάτησα κι εγώ την σκανδάλη για την 48αρα C1, αφού, με επιστροφή και την pre paid, μπήκε εντός budget (θα πήγαινα στην Sony X85J σε διαφορετική περίπτωση).

Να ρωτήσω τι γίνεται τώρα; Με την επιστροφή φαντάζομαι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Όμως, με την pre paid της LG τι γίνεται αν η απόδειξη έχει ημερομηνία μετά τις 31/10; Η παραγγελία έγινε χτες και, πέραν του πρώτου e-mail επιβεβαίωσης, δεν έχω κάποια νέα ενημέρωση (άργησε να φανεί και η παραγγελία στον λογαριασμό στο MM). Οπότε, υπάρχει το ενδεχόμενο να επεξεργαστεί από Δεύτερα και μετά, αν δεν γίνει κάτι σήμερα.

edit: Τελικά τιμολογήθηκε σήμερα, οπότε κομπλέ! 😄 Μήπως γνωρίζει κάποιος με ποια εταιρεία courier συνεργάζονται στην Αθήνα;

Επεξ/σία από kosmsamo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα την 48C1 και εγώ.  Πήγα σε κατάστημα μαζί με τη γυναίκα μου και την είδαμε - όπως και τις άλλες και μας άρεσε.  Μεγαλύτερη δεν χώραγε.

Η επιστροφή στα €1198,96 ήταν €239,79 .

Άραγε το Netflix 4κ αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, kosmasdel είπε

Αν κάνω σήμερα online παραγγελία θα ισχύσει το 20% ή θεωρείται ότι τιμολογειται αύριο άρα όχι; Έχει κανείς σχετική εμπειρία;

Πληρώνεις σήμερα και αυτό μετράει.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kosmasdel said:

Αν κάνω σήμερα online παραγγελία θα ισχύσει το 20% ή θεωρείται ότι τιμολογειται αύριο άρα όχι; Έχει κανείς σχετική εμπειρία;

Μέχρι σήμερα ότι κανείς. Ασχέτως πότε θα τιμολογηθεί αν πληρώσεις μέχρι σήμερα θα πάρεις επιστροφή. 

Για κάθε ενδεχόμενο κράτησε screenshots

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2021 στις 7:08 ΜΜ, papars είπε

Τελικά πήρα την 48C1 και εγώ.  Πήγα σε κατάστημα μαζί με τη γυναίκα μου και την είδαμε - όπως και τις άλλες και μας άρεσε.  Μεγαλύτερη δεν χώραγε.

Η επιστροφή στα €1198,96 ήταν €239,79 .

Άραγε το Netflix 4κ αξίζει;

Αξίζει το Netflix 4k,αλλά σε 48 ιντσες για να δεις 4k πρέπει να είσαι στο μισό μέτρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 26ska είπε

4k στα δύο μέτρα δεν βλέπεις,αυτό σου εξηγώ.

Ακόμα και εγω δν εχω 4κ τβ και περιμένω να τσιμπήσω C1.. Αλλά κοιταω ίντσες και 55 μου φαίνεται ήδη μεγάλη, αλλά διαβάζοντας άρθρα λένε οτι για 4k content πρέπει να σαι 1.2 μέτρα απο τηβ οθόνη.. Ισχύει όντως αυτό? Πολύ κοντά μου φαίνεται.. Δλδ για 2μιση 3 μέτρα που είμαστε οι περισσότεροι τι ίντσες θες 80? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ViktorasDem είπε

Ακόμα και εγω δν εχω 4κ τβ και περιμένω να τσιμπήσω C1.. Αλλά κοιταω ίντσες και 55 μου φαίνεται ήδη μεγάλη, αλλά διαβάζοντας άρθρα λένε οτι για 4k content πρέπει να σαι 1.2 μέτρα απο τηβ οθόνη.. Ισχύει όντως αυτό? Πολύ κοντά μου φαίνεται.. Δλδ για 2μιση 3 μέτρα που είμαστε οι περισσότεροι τι ίντσες θες 80? 

Γι'αυτό ακριβώς και είναι γελοίο να ψωνίζεις τβ με βασικό κριτήριο αυτό, ότι σου αρέσει εσένα σα μέγεθος για την απόσταση που βλέπεις θα πάρεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ViktorasDem είπε

Ακόμα και εγω δν εχω 4κ τβ και περιμένω να τσιμπήσω C1.. Αλλά κοιταω ίντσες και 55 μου φαίνεται ήδη μεγάλη, αλλά διαβάζοντας άρθρα λένε οτι για 4k content πρέπει να σαι 1.2 μέτρα απο τηβ οθόνη.. Ισχύει όντως αυτό? Πολύ κοντά μου φαίνεται.. Δλδ για 2μιση 3 μέτρα που είμαστε οι περισσότεροι τι ίντσες θες 80? 

Ανάλογα τι χώρο έχει ο καθένας και τι θέλει να κάνει, μπορεί να βάλει ότι μέγεθος επιθυμεί. Η κινηματογραφική αίσθηση ορίζεται ότι πιάνει όλο το οπτικό μας πεδίο, έχει και διαγράμματα κατά Thx και άλλα διάφορα πρότυπα.

Με προβολέα βλέπω στα 3,5m σε 120" και αν είχα χώρο θα άνοιγα και παραπάνω. Μια 120" δεν είναι 2x 60" τηλεοράσεις αλλά 4x 60" , καθώς μετράμε τη διαγώνιο.

image.png.f29aac9c1c4714e576e895c99f4d5c20.png

image.png.d4da3253cbdac169201d564955524248.png

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρατηρησεις για τα παραπανω σχηματα:

1. Οταν λεμε 90" τηλεοραση εννοουμε την διαγωνειο και στο σχημα αναφερει και δειχνει την οριζοντια.

2. Η τηλεοραση δεν ειναι σινεμα με σημαντικοτερη διαφορα τις ωρες θεασης. Αλλο να εχεις τηλεοραση 85"=2,15m σε αποσταση 9f=2,75m μετρων σε ξεχωριστο χώρο για να βλεπεις 3 ταινιες την εβδομαδα και αλλο τηλεοραση που μπορει να βλεπεις ταινιες, ειδησεις, να παιζεις και να σερφαρεις πανω απο 5 ωρες την ημερα. 85 ιντσες σε 3 μετρα που λενε αυτοι θα καταντησεις αυτιστικος με αυχενικό. Ας βλεπει καποιος 3 ταινιες την ημερα σε τετοια αποσταση και να μας πει πως θα  ειναι σε 10 μερες ο εγκεφαλος του και τα ματια του. Ποδοσφαιρο μπορεις να δεις σε τετοια αποσταση? 1.5 ωρες θα παιζεις τα ματια σαν τον τρελο γυρω γυρω?

Ας ξεχωρισουμε λοιπον τι ειναι η τυπικη οικογενειακη τηλεοραση και τι ειναι εξειδικευμενο συστημα με προδιαγραφες ΤΗΧ που αφορα λιγες ωρες θεασης με επιλεγενο περιεχομενο.

Η ιδεα των 40 μοιρών οφειλεται στο γεγονος οτι το ανθρωπινο ματι εχει κεντρικη οραση 40 μοιρες και πανω απο εκει γινεται περιφερειακη χωρις λεπτομερειες. Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να λειτουργει το ματι στα ορια του για να κοιταζεις κατι για πολλες ωρες οσο και να θελουν οι εταιριες να σπρωξουν τις μεγαλες ιντσες. Και μονο για να διαβασεις υποτιτλους πρεπει το ματι να παιζει στις +-15 μοιρες αριστερα δεξια.

- Σχετικα με την παραγγελια που εκανα στις 26/10

LG G1 65 με καρτα και SOUNDBAR LGSNY7 με αντικαταβολη:

πηρα μηνυμα Παρασκευη για την μπαρα οτι την εχει ο μεταφορεας και παρελαβα απο μεταφορικη χθες Δευτέρα.

Για την τηλεοραση δεν εχω παρει μηνυμα και αρα δεν περιμενω ακομα παραδοση. Προφανως σε αλλη αποθηκη.

EDIT. μολις 1 ωρα μετα το ποστ με πηραν τηλεφωνο και για την τηλεοραση για παραδοση το απογευμα,

Το γεγονος οτι χρησιμοποιειται μεταφορικη σημαινει απο οτι καταλαβα οτι ο μεταφορέας δεχεται ενα μηνυμα παραλλαβης απο καποια αποθηκη και με  δικο του οργανογραμμα παει στην αποθηκη να φορτωσει και να στειλει με αλλο συνεργαζομενο πρακτορειο στην επαρχια (Τριπολη). Αυτο σημαινει 2-3 μερες για την πρωτη κινηση. 2-3 μερες για την επομενη και 2-3 μερες για να φυγει για την πολη προορισμου, γιατι αυτα τα φορτηγα φευγουν οταν γεμισουν καθε 2-3 μερες. Και ειναι βεβαια ο λογος που μπορει το Μediamarkt να στειλει δωρεαν δεματα 38 και 11 κιλα.

 

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnniek13 είπε

παρατηρησεις για τα παραπανω σχηματα:

1. Οταν λεμε 90" τηλεοραση εννοουμε την διαγωνειο και στο σχημα αναφερει και δειχνει την οριζοντια.

2. Η τηλεοραση δεν ειναι σινεμα με σημαντικοτερη διαφορα τις ωρες θεασης. Αλλο να εχεις τηλεοραση 85"=2,15m σε αποσταση 9f=2,75m μετρων σε ξεχωριστο χώρο για να βλεπεις 3 ταινιες την εβδομαδα και αλλο τηλεοραση που μπορει να βλεπεις ταινιες, ειδησεις, να παιζεις και να σερφαρεις πανω απο 5 ωρες την ημερα. 85 ιντσες σε 3 μετρα που λενε αυτοι θα καταντησεις αυτιστικος με αυχενικό. Ας βλεπει καποιος 3 ταινιες την ημερα σε τετοια αποσταση και να μας πει πως θα  ειναι σε 10 μερες ο εγκεφαλος του και τα ματια του. Ποδοσφαιρο μπορεις να δεις σε τετοια αποσταση? 1.5 ωρες θα παιζεις τα ματια σαν τον τρελο γυρω γυρω?

Ας ξεχωρισουμε λοιπον τι ειναι η τυπικη οικογενειακη τηλεοραση και τι ειναι εξειδικευμενο συστημα με προδιαγραφες ΤΗΧ που αφορα λιγες ωρες θεασης με επιλεγενο περιεχομενο.

Η ιδεα των 40 μοιρών οφειλεται στο γεγονος οτι το ανθρωπινο ματι εχει κεντρικη οραση 40 μοιρες και πανω απο εκει γινεται περιφερειακη χωρις λεπτομερειες. Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να λειτουργει το ματι στα ορια του για να κοιταζεις κατι για πολλες ωρες οσο και να θελουν οι εταιριες να σπρωξουν τις μεγαλες ιντσες. Και μονο για να διαβασεις υποτιτλους πρεπει το ματι να παιζει στις +-15 μοιρες αριστερα δεξια.

- Σχετικα με την παραγγελια που εκανα στις 26/10

LG G1 65 με καρτα και SOUNDBAR LGSNY7 με αντικαταβολη:

πηρα μηνυμα Παρασκευη για την μπαρα οτι την εχει ο μεταφορεας και παρελαβα απο μεταφορικη χθες Δευτέρα.

Για την τηλεοραση δεν εχω παρει μηνυμα και αρα δεν περιμενω ακομα παραδοση. Προφανως σε αλλη αποθηκη.

EDIT. μολις 1 ωρα μετα το ποστ με πηραν τηλεφωνο και για την τηλεοραση για παραδοση το απογευμα,

Το γεγονος οτι χρησιμοποιειται μεταφορικη σημαινει απο οτι καταλαβα οτι ο μεταφορέας δεχεται ενα μηνυμα παραλλαβης απο καποια αποθηκη και με  δικο του οργανογραμμα παει στην αποθηκη να φορτωσει και να στειλει με αλλο συνεργαζομενο πρακτορειο στην επαρχια (Τριπολη). Αυτο σημαινει 2-3 μερες για την πρωτη κινηση. 2-3 μερες για την επομενη και 2-3 μερες για να φυγει για την πολη προορισμου, γιατι αυτα τα φορτηγα φευγουν οταν γεμισουν καθε 2-3 μερες. Και ειναι βεβαια ο λογος που μπορει το Μediamarkt να στειλει δωρεαν δεματα 38 και 11 κιλα.

 

1) δείχνει οριζόντιο γιατί έτσι είναι το διάγραμμα, κάτοψη και είναι φυσιολογικό να μην μπορεί να δείξει διαγώνιο.

Όπως είπα ο καθένας κάνει ότι νομίζει. Πόνο στα μάτια θα έχεις, γιατί θα έχεις μικρή τηλεόραση και η φωτεινότητα της σε σκοτεινό χώρο δεν είναι περιμετρική άρα η ίριδα κλείνει λογο σκοτεινού χώρου και δέχεται απο μια μικρή επιφάνεια έντονη φωτεινότητα.

Μέχρι 40 μοίρες δεν χρειάζεται να γυρίσεις το κεφάλι σου για να δεις του υπότιτλους.

Προσωπικά δεν θα έβαζα μεγάλη οθόνη σε μικρό σαλόνι, όχι γιατί θα υπάρχει πρόβλημα με την όραση, το αντίθετο μάλιστα, αλλά γιατί δεν μου αρέσει αισθητικά μια μεγάλη μαύρη οθόνη που πιάνει ένα τοίχο. Θα έβαζα μια 65-77" oled και για ταινίες προβολέα με ηλεκτρική οθόνη 120+".

Τέλος ίσα ίσα το μεγαλύτερο κέρδος το έχουν στις κάτω των 50" και πάνω από 65" με sweet spot τις 65" και τώρα πάνε να γίνουν οι 70-80" αναφορικά €/inch.

Καλές αγορές

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για την 48C1 OLED αλλά δεν έχω κάρτα eurobank, βλέπω το public, ενώ δεν έχει το πρόγραμμα επιστροφή, δίνει τζάμπα την επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια που έλεγα να βάλω έτσι και αλλιώς. Οπότε αν βγάλουμε και τα 100 από τη prepaid που δίνει η LG πάμε στα 1100. Είμαι σκεπτικός ακόμα, υπάρχει άραγε περίπτωση να παίξει καλύτερη τιμή στη black friday? Άλλες χρονιές δε παρακολουθούσα τιμές τηλεοράσεων γιατί δεν με ενδιέφερε και δε ξέρω γενικά τι εκπτώσεις μπορεί να παίξουν αυτή τη περίοδο.

Επεξ/σία από dimitris21gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...