Προς το περιεχόμενο

Τι γινεται αν σε γράψουν και δεν έχεις δίπλωμα


Mike2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, great είπε

χρωσταω ενα μαθημνα για να τελειωσω ιατρικη, δεν το δινω και παω και το παιζω γιατρος στα νοσοκομεια χωρις πτυχίο, αυτο το ενα μαθημα θα με κανει ποιο καλο γιατρό και πιο ασφαλη σαν γιατρο; 

Αν πας να το παίξεις ανειδίκευτος γιατρός, ναι, στην πράξη είναι το ίδιο. Επειδή όμως απαιτείται να εξασκήσεις μια ειδικότητα πριν πιάσεις δουλειά σε νοσοκομείο, αν πας και το παίζεις γιατρός χωρίς να έχεις τελειώσει την ειδικότητα, εγκληματείς. Δεν έχει να κάνει τόσο με το ένα μάθημα που χρωστάς, όσο με το ότι αφού χρωστάς ένα μάθημα δεν μπορείς να ειδικευτείς, καθώς τελειώνοντας τη σχολή ξέρεις μόνο γενικά πράγματα. Αν με κάποιον μαγικό τρόπο εβγαζες πλαστό πτυχίο και σε δεχόντουσαν για ειδικότητα, στην πράξη θα ήσουν το ίδιο με κάποιον που είχε κανονικό πτυχίο, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, great είπε

χρωσταω ενα μαθημνα για να τελειωσω ιατρικη, δεν το δινω και παω και το παιζω γιατρος στα νοσοκομεια χωρις πτυχίο, αυτο το ενα μαθημα θα με κανει ποιο καλο γιατρό και πιο ασφαλη σαν γιατρο; 

 

Φυσικά τον φίλο δεν θα τον πειράξει να τον χειρουργήσεις παρόλο που δεν εχεις πτυχίο.Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Φυσικά τον φίλο δεν θα τον πειράξει να τον χειρουργήσεις παρόλο που δεν εχεις πτυχίο.Σωστά;

Όπως γράφω, θα με πείραζε γιατί δε θα είχε εξειδικευτεί στη χειρουργική, όχι για το ένα μάθημα που χρωστάει.

Ειναι άστοχος ο παραλληλισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Utopia13 είπε

Όπως γράφω, θα με πείραζε γιατί δε θα είχε εξειδικευτεί στη χειρουργική, όχι για το ένα μάθημα που χρωστάει.

Ειναι άστοχος ο παραλληλισμός.

Επειδή δεν στηρίζει το αφηγημα σου δεν το κάνει άστοχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Αν με κάποιον μαγικό τρόπο εβγαζες πλαστό πτυχίο και σε δεχόντουσαν για ειδικότητα, στην πράξη θα ήσουν το ίδιο με κάποιον που είχε κανονικό πτυχίο, ναι.

😕🤔

Δηλαδη αυτον θα τον αφηνες? καλά πάμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, great είπε

😕🤔

Δηλαδη αυτον θα τον αφηνες? καλά πάμε

Ναι. Μιας και σπουδάζω ιατρική μπορώ να σου πω ότι ορισμένα μαθήματα είναι εντελώς άσχετα.

 

Επομενως αν χρωστάς εσύ Ιστορία της Ιατρικής αλλά έχεις περάσει όλα τα υπόλοιπα, δεν έχεις λιγότερες γνώσεις από κάποιον που τα έχει περάσει όλα. Αν μπορούσες να εξειδικευτείς (που δε γίνεται χωρίς πτυχίο), θα ησουν ακριβώς το ίδιο.

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Utopia13 είπε

Ειναι άστοχος ο παραλληλισμός.

 

Εχω την εντυπωση οτι δεν εχεις διπλωμα.Εχεις;Εαν επιτρεπεται τι ηλικια εχεις;

Θα μπω στη διαδικασια να σου εξηγησω αυτο που δε θες να καταλαβεις.

Μη μου απαντησεις με οτι σε βολευει εσενα για να υποστηριξεις αυτα που λες τοση ωρα,αντικειμενικα θελω να μου απαντησεις.

Ποση εμπειρια πραγματικα μπορει να εχει καποιος χωρις διπλωμα;

Ποση εμπειρια μπορει να εχει ο πιτσιρικας που κλεβει το αμαξι του μπαμπα;

Ποση εμπειρια μπορει να εχει σε ολες τις συνθηκες οδηγησης;
Ποσο συχνα μπορει να μπαινει στο κεντρο;

Δεν κυκλοφορει κανονικα,δεν εχει εμπειρια σε τιποτα,πιθανοτατα δε γνωριζει ουτε τα βασικα του κωδικα.
Και δε θελω να μου πεις για τον εναν που μπορει να οδηγαει χρονια παντου και να μην τον νοιαζει.

Ο κανονας αυτων που οδηγουν χωρις διπλωμα ειναι αυτο που περιγραφω.

Παραμενει οτι δεν εχουν ουτε την εκπαιδευση,ουτε την εμπειρια.
Η αντιληψη μονο δε σε κανει καλο οδηγο.

Κλεινω με αυτο που ξαναειπα,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Utopia13 είπε

δίπλωμα δεν έχω, κράνος δεν έχω. Του δείχνω όλα τα υπόλοιπα χαρτιά και του λέω ότι η κλήση είναι αυστηρή

Πως είναι αυστηρή η κλήση αφού ο ίδιος λες ότι δεν είχες δίπλωμα και κράνος? Ότι προβλέπεται έγινε.

 

1 ώρα πριν, Utopia13 είπε

Μιας και σπουδάζω ιατρική

Στάνταρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2021 στις 4:38 ΜΜ, Pankard είπε

Ο ασφαλιστης μπορει να κανει οτι κι ενας καλος δικηγορος.αν εχει εμπειρια,ικανοτητες,καλα κονε μπορει να κανει πολλα πραγματα.

Ηθικα,ανηθικα,νομιμα,παρανομα 

 

Μεθυσμένος ασφαλιστής, με τράκαρε πριν χρόνια, εμένα και άλλα 5 αυτοκίνητα παρκαρισμένα.

Η αστυνομία με συμβούλευσε τότε να τον κυνηγήσω δικαστικά, γιατί οι ασφάλειες δεν πλήρωναν (έτσι ήταν τότε η διαδικασία). Ο τύπος άφραγκος εν τω μεταξύ, μου το είχε δηλώσει.

Ε λοιπόν, αυτός βρήκε άκρη και πλήρωσε η ασφάλειά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

 

Εχω την εντυπωση οτι δεν εχεις διπλωμα.Εχεις;Εαν επιτρεπεται τι ηλικια εχεις;

Θα μπω στη διαδικασια να σου εξηγησω αυτο που δε θες να καταλαβεις.

Μη μου απαντησεις με οτι σε βολευει εσενα για να υποστηριξεις αυτα που λες τοση ωρα,αντικειμενικα θελω να μου απαντησεις.

Ποση εμπειρια πραγματικα μπορει να εχει καποιος χωρις διπλωμα;

Ποση εμπειρια μπορει να εχει ο πιτσιρικας που κλεβει το αμαξι του μπαμπα;

Ποση εμπειρια μπορει να εχει σε ολες τις συνθηκες οδηγησης;
Ποσο συχνα μπορει να μπαινει στο κεντρο;

Δεν κυκλοφορει κανονικα,δεν εχει εμπειρια σε τιποτα,πιθανοτατα δε γνωριζει ουτε τα βασικα του κωδικα.
Και δε θελω να μου πεις για τον εναν που μπορει να οδηγαει χρονια παντου και να μην τον νοιαζει.

Ο κανονας αυτων που οδηγουν χωρις διπλωμα ειναι αυτο που περιγραφω.

Παραμενει οτι δεν εχουν ουτε την εκπαιδευση,ουτε την εμπειρια.
Η αντιληψη μονο δε σε κανει καλο οδηγο.

Κλεινω με αυτο που ξαναειπα,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.

 

 

 

Συμφωνώ ότι δεν έπρεπε να είναι εκεί, και θα τιμωρηθεί με διοικητικό πρόστιμο και ποινικό δικαστήριο για το γεγονός ότι ήταν. Η υπαιτιότητα όμως είναι κάτι άσχετο. Στην περίπτωση του 21χρονου, είναι ξεκάθαρο ότι θα του καταλογιστεί 100% ευθύνη, αλλά δεν έχει σχέση αυτό με το αν έχει δίπλωμα. Αν όμως στο συγκεκριμένο παράδειγμα το Audi κινούνταν μέσα στα όρια ταχύτητας και ο διανομέας είχε περάσει κόκκινο, ποιος θα έφταιγε; Ο οδηγός του αυτοκινήτου επειδή δεν έχει δίπλωμα ή ο άλλος που πέρασε κόκκινο; Για εμένα η απάντηση είναι προφανώς αυτός που πέρασε κόκκινο και το νομικό πλαίσιο συμφωνεί μαζί μου.

 

Σε όσα ρωτάς, θα σου απαντήσω ότι τα ίδια ισχύουν και για έναν άπειρο οδηγό ο οποίος μόλις πήρε το δίπλωμα. Η εμπειρία δεν αποκλείεται στις 25 φορές που θα κανεις βόλτες στην πίστα με τον δάσκαλο αλλά σε πραγματικές συνθήκες.

 

Όσο για εμένα, έχω δίπλωμα Α1 και Β και περιμένω να μου έρθει η κλήση για το δικαστήριο. Πιο ασφαλής όμως ως οδηγός στο μηχανάκι δεν έγινα όταν πήρα το δίπλωμα, που στην τελική ένα μάθημα έκανα και τελείωσε μια τυπικότητα. Έγινα όταν είχα ατύχημα, σακατεύτηκα και δε χτύπησα στο κεφάλι επειδή φορούσα κράνος.

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Πως είναι αυστηρή η κλήση αφού ο ίδιος λες ότι δεν είχες δίπλωμα και κράνος? Ότι προβλέπεται έγινε.

 

Στάνταρ

Σου είπα, θα δεχόμουν να μου έφερνε κάποιο πιο σοβαρό επιχείρημα (πχ περί οδικής ασφαλείας) αλλά όχι «δεν έχεις ασφάλεια» ενώ του την είχα δείξει λίγα δευτερόλεπτα πριν.

Όσο για την ιδιότητά μου ως φοιτητής ιατρικής, δεν ξέρω πώς μπορώ να σε πείσω και δε με ενδιαφέρει κιόλας.

1 ώρα πριν, Mike2002 είπε

Τελικα γνωριζει κανεις αν μπορω να οδηγησω με διπλωμα αυτοκινητου μηχανακι;

Όχι φίλε μου, πρέπει να πληρείς κάποιες προϋποθέσεις (να έχεις το δίπλωμα 6 χρόνια και να είσαι τουλάχιστον 27 ετών) και να δώσεις και εξετάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Όχι φίλε μου, πρέπει να πληρείς κάποιες προϋποθέσεις (να έχεις το δίπλωμα 6 χρόνια και να είσαι τουλάχιστον 27 ετών) και να δώσεις και εξετάσεις

Για μοτοποδήλατο νομίζω πως δε χρειάζονται εξετάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

 Αν όμως στο συγκεκριμένο παράδειγμα το Audi κινούνταν μέσα στα όρια ταχύτητας και ο διανομέας είχε περάσει κόκκινο, ποιος θα έφταιγε; Ο οδηγός του αυτοκινήτου επειδή δεν έχει δίπλωμα ή ο άλλος που πέρασε κόκκινο; Για εμένα η απάντηση είναι προφανώς αυτός που πέρασε κόκκινο και το νομικό πλαίσιο συμφωνεί μαζί μου.

Δε μπορω να στο εξηγησω καλυτερα.
Δεν ξερω τι συζηταμε πλεον.

 

Εδω λεμε οτι ο αλλος δεν εχει διπλωμα,και αντι να τελειωσει εκει η συζητηση,εχουμε καταληξει να λεμε οτι και διπλωμα να ειχε μπορει να μην επαιζε ρολο.
Τι λεμε τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Δε μπορω να στο εξηγησω καλυτερα.
Δεν ξερω τι συζηταμε πλεον.

 

Εδω λεμε οτι ο αλλος δεν εχει διπλωμα,και αντι να τελειωσει εκει η συζητηση,εχουμε καταληξει να λεμε οτι και διπλωμα να ειχε μπορει να μην επαιζε ρολο.
Τι λεμε τωρα.

Ευθύνεται για το τρακάρισμα; Ναι.

Εχει σχέση το αν έχει δίπλωμα για αυτό; Όχι, καμία.

 

Αυτο προσπαθώ να εξηγήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφου δεν χρειαζονται τα διπλωματα και τα πτυχια και δε ξερω τι αλλο ,ποιος ο λογος να σκοτωνομαστε να τα παρουμε αφου εχουμε εμπειρια....

τωρα το πως θα αποδειξουμε οτι εχουμε εμπειρια αλλου παπα ευαγγελιο.....τι αλλο θα ακουσουμε

Επεξ/σία από kostasbm
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...