Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας χωρίς εκκαθαριστικό εφορίας


blaze9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Η Τράπεζα της Ελλάδος έχει δώσει στις τράπεζες οδηγίες για το τι έγγραφα χρειάζονται.

Για ταυτοποίηση της ταυτότητας των φυσικών προσώπων.

Λέει κάπου για άνοιγμα λογαριασμού ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Για ταυτοποίηση της ταυτότητας των φυσικών προσώπων.

Λέει κάπου για άνοιγμα λογαριασμού ; 

Εμμ, για να ανοίξεις έναν λογαριασμό πρέπει αυτός να ταυτοποιηθεί με ένα πρόσωπο. Λογαριασμό σε άγνωστο όνομα δεν έχω δει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nabuko είπε

Εμμ, για να ανοίξεις έναν λογαριασμό πρέπει αυτός να ταυτοποιηθεί με ένα πρόσωπο. Λογαριασμό σε άγνωστο όνομα δεν έχω δει. 

Εμμμμμμμ, αν έχω ήδη λογαριασμό σε κάποια τράπεζα και έχω χάσει / αλλάξει π.χ. την ταυτότητά μου πως θα με ταυτοποιήσει η τράπεζα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Εμμμμμμμ, αν έχω ήδη λογαριασμό σε κάποια τράπεζα και έχω χάσει / αλλάξει π.χ. την ταυτότητά μου πως θα με ταυτοποιήσει η τράπεζα ; 

Όταν χάσεις την ταυτότητα παίρνεις βεβαίωση από το Τ.Α.

Βαριέμαι να συνεχίσω σε ανούσια συζήτηση, σόρρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nabuko είπε

Όταν χάσεις την ταυτότητα παίρνεις βεβαίωση από το Τ.Α.

Βαριέμαι να συνεχίσω σε ανούσια συζήτηση, σόρρυ

Κανένα θέμα

πάντως π.χ. η Eurobank λέει τι προβλέπεται σε αυτή τη περίπτωση:

Αναφορά σε κείμενο

 

Προσκομίστε μας εκκαθαριστικό φόρου εισοδήματος (τελευταίο) ή άλλο έγγραφο που πιστοποιεί το εισόδημά σας:

Εάν κάνετε δήλωση για πρώτη φορά και δεν έχει εκδοθεί ακόμη το εκκαθαριστικό σας, έντυπο Ε1 από τον διαδικτυακό τόπο του TAXIS.

Εάν δεν κάνετε φορολογική δήλωση, υπεύθυνη δήλωση περί μη υποχρέωσης υποβολής φορολογικής δήλωσης με βεβαίωση του γνήσιου της υπογραφής σας από οποιαδήποτε αρχή ή ΚΕΠ, καθώς και βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ από την εφορία σας.

Εάν έχετε κι άλλη φορολογική κατοικία εκτός από την ελληνική, δικαιολογητικά για το ισοδύναμο του ΑΦΜ στο εξωτερικό. 

Εάν έχετε φορολογική υποχρέωση προς τις ΗΠΑ, συμπληρωμένο το έντυπο W9. Σε περίπτωση που υπάρχουν ενδείξεις ιθαγένειας ή φορολογικής κατοικίας στις ΗΠΑ, αλλά χωρίς φορολογική υποχρέωση, προσκομίστε το έντυπο W8BEN.


 

Εσύ μπορείς να πας μόνο με την βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ και να πεις οτι η ΤΤΕ δεν το γράφει στο site της, και να μας πεις τι θα γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Κάθε τράπεζα μπορεί αν ζητάει ότι της κατέβει ή ότι κατέβει στο μυαλό κάθε υπαλλήλου. Η Τράπεζα της Ελλάδος έχει δώσει στις τράπεζες οδηγίες για το τι έγγραφα χρειάζονται. Πουθενά δεν αναγράφει για εκκαθαριστικό. Μόνο έγγραφο που να δείχνει τον ΑΦΜ

 

727555199_22102021142308.jpg.f9e15b4a9bde08d0f95a271f6200440f.jpg

 

 

Αυτό που μας δείχνεις αφορά μόνο την πιστοποίηση ταυτότητας, και όχι τα στοιχεία εισοδήματος που οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες να τηρούν αρχείο και για αυτά.

Αντιγράφω από την ίδια απόφαση την οποία επικαλέστηκες:

"5.4 Τα μέτρα δέουσας επιμέλειας ως προς τον πελάτη, τόσο κατά την έναρξη όσο και κατά τη διάρκεια της επιχειρηματικής σχέσης, περιλαμβάνουν:

......

iv. Τη δημιουργία οικονομικού/συναλλακτικού προφίλ των πελατών τους (φυσικών και νομικών προσώπων), στο οποίο περιλαμβάνονται τουλάχιστον τα εξής:

• το μέγεθος και οι πηγές των περιουσιακών στοιχείων και των εισοδημάτων του πελάτη

"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έληξε η master card από Εθνική και επειδή δεν είχα προλάβει να αλλάξω τα στοιχεία λόγο μετακόμισης η καινούρια κάρτα πήγε στη παλιά διεύθυνση και χάθηκε... Πήγα με την παλιά μου κάρτα, την ταυτότητα και ένα λογαριασμό ΔΕΗ σε ένα υποκατάστημα της Εθνικής για να αλλάξω τη διεύθυνση ώστε να μου στείλουν την καινούρια κάρτα. Η υπάλληλος μου ζήτησε φωτοτυπία εκκαθαριστικού, να σημειώσω ότι είμαι σχεδόν 20 χρόνια πελάτης τους και έχω τον ίδιο αριθμό ταυτότητας μια ζωή. Με τα πολλά τους είπα ότι δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ ούτε με e-mail δεν πρόκειται να τους στείλω το εκκαθαριστικό και αν δεν θέλουν ας μη μου τη στείλουν ποτέ. Τελικά η κάρτα ήρθε και την ενεργοποίησα κανονικά.

Τα γράφω αυτά γιατί και οι υπάλληλοι πετάν χαρταετό πολλές φορές, για άνοιγμα λογαριασμού είναι λογικό να ζητάνε ένα αποδεικτικό εφορίας για την ταυτοποίηση του ΑΦΜ, ίσως δεν παίζει ρόλο αν είναι εκκαθαριστικό ή οποιοδήποτε άλλο επίσημο έγγραφο από την εφορία που να αναγράφονται ονοματεπώνυμο, ΑΤ και ΑΦΜ. Στην δική μου περίπτωση τι σκατά το ήθελαν; Το ΑΦΜ σε ακολουθεί σε όλη σου τη ζωή, δεν είναι ταυτότητα να το χάσεις.

Αν δεν έχεις λογιστή πήγαινε στην εφορία και ρώτα ή παρ΄τους τηλέφωνο πρώτα αν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs1982 είπε

Έληξε η master card από Εθνική και επειδή δεν είχα προλάβει να αλλάξω τα στοιχεία λόγο μετακόμισης η καινούρια κάρτα πήγε στη παλιά διεύθυνση και χάθηκε... Πήγα με την παλιά μου κάρτα, την ταυτότητα και ένα λογαριασμό ΔΕΗ σε ένα υποκατάστημα της Εθνικής για να αλλάξω τη διεύθυνση ώστε να μου στείλουν την καινούρια κάρτα. Η υπάλληλος μου ζήτησε φωτοτυπία εκκαθαριστικού, να σημειώσω ότι είμαι σχεδόν 20 χρόνια πελάτης τους και έχω τον ίδιο αριθμό ταυτότητας μια ζωή. Με τα πολλά τους είπα ότι δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ ούτε με e-mail δεν πρόκειται να τους στείλω το εκκαθαριστικό και αν δεν θέλουν ας μη μου τη στείλουν ποτέ. Τελικά η κάρτα ήρθε και την ενεργοποίησα κανονικά.

Τα γράφω αυτά γιατί και οι υπάλληλοι πετάν χαρταετό πολλές φορές, για άνοιγμα λογαριασμού είναι λογικό να ζητάνε ένα αποδεικτικό εφορίας για την ταυτοποίηση του ΑΦΜ, ίσως δεν παίζει ρόλο αν είναι εκκαθαριστικό ή οποιοδήποτε άλλο επίσημο έγγραφο από την εφορία που να αναγράφονται ονοματεπώνυμο, ΑΤ και ΑΦΜ. Στην δική μου περίπτωση τι σκατά το ήθελαν; Το ΑΦΜ σε ακολουθεί σε όλη σου τη ζωή, δεν είναι ταυτότητα να το χάσεις.

Αν δεν έχεις λογιστή πήγαινε στην εφορία και ρώτα ή παρ΄τους τηλέφωνο πρώτα αν θέλεις.

Έχω γράψει παραπάνω πως οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες από το κράτος να τηρούν αρχείο με κάποια στοιχεία του πελάτη, και ένα από αυτά είναι το εισόδημα του το οποίο φαίνεται από το εκκαθαριστικό, δεν το ζητάνε λόγω ασχετοσύνης.

Επίσης έχε υπόψιν ότι όλα τα στοιχεία αυτά πρέπει να τα ανανεώνουν το πολύ κάθε 5 χρόνια, για αυτό στα 2 με 3 αρχίζουν να στα ξαναζητάνε, αν περάσουν 5 έτη και δεν έχεις κάνει επικαιροποίηση τότε δεν θα μπορείς να κάνεις καμία συναλλαγή με κανένα τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Basilhs1982 είπε

Έληξε η master card από Εθνική και επειδή δεν είχα προλάβει να αλλάξω τα στοιχεία λόγο μετακόμισης η καινούρια κάρτα πήγε στη παλιά διεύθυνση και χάθηκε... Πήγα με την παλιά μου κάρτα, την ταυτότητα και ένα λογαριασμό ΔΕΗ σε ένα υποκατάστημα της Εθνικής για να αλλάξω τη διεύθυνση ώστε να μου στείλουν την καινούρια κάρτα. Η υπάλληλος μου ζήτησε φωτοτυπία εκκαθαριστικού, να σημειώσω ότι είμαι σχεδόν 20 χρόνια πελάτης τους και έχω τον ίδιο αριθμό ταυτότητας μια ζωή. Με τα πολλά τους είπα ότι δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ ούτε με e-mail δεν πρόκειται να τους στείλω το εκκαθαριστικό και αν δεν θέλουν ας μη μου τη στείλουν ποτέ. Τελικά η κάρτα ήρθε και την ενεργοποίησα κανονικά.

Τα γράφω αυτά γιατί και οι υπάλληλοι πετάν χαρταετό πολλές φορές, για άνοιγμα λογαριασμού είναι λογικό να ζητάνε ένα αποδεικτικό εφορίας για την ταυτοποίηση του ΑΦΜ, ίσως δεν παίζει ρόλο αν είναι εκκαθαριστικό ή οποιοδήποτε άλλο επίσημο έγγραφο από την εφορία που να αναγράφονται ονοματεπώνυμο, ΑΤ και ΑΦΜ. Στην δική μου περίπτωση τι σκατά το ήθελαν; Το ΑΦΜ σε ακολουθεί σε όλη σου τη ζωή, δεν είναι ταυτότητα να το χάσεις.

Αν δεν έχεις λογιστή πήγαινε στην εφορία και ρώτα ή παρ΄τους τηλέφωνο πρώτα αν θέλεις.

Η επικαιροποίηση στοιχέιων βέβαια είναι υποχρεωτική βάσει νόμου

Αυτό που δε γνωρίζω είναι το χρονικό διάστημα κατά το οποίο καθίστανται μη ισχύοντα κάποια έγγραφα, άρα στην περίπτωσή σου, υπάρχει και η πιθανότητα απλά να σου έβγαλε την κάρτα "χαριστικά" και παράτυπα η υπάλληλος

edit: δεν ήξερα αυτό για την πενταετία

 

 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Έχω γράψει παραπάνω πως οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες από το κράτος να τηρούν αρχείο με κάποια στοιχεία του πελάτη, και ένα από αυτά είναι το εισόδημα του το οποίο φαίνεται από το εκκαθαριστικό, δεν το ζητάνε λόγω ασχετοσύνης.

Επίσης έχε υπόψιν ότι όλα τα στοιχεία αυτά πρέπει να τα ανανεώνουν το πολύ κάθε 5 χρόνια, για αυτό στα 2 με 3 αρχίζουν να στα ξαναζητάνε, αν περάσουν 5 έτη και δεν έχεις κάνει επικαιροποίηση τότε δεν θα μπορείς να κάνεις καμία συναλλαγή με κανένα τρόπο.

Εσύ τα έχεις γράψει αλλά δεν έχουν καμία σχέση με όσα έχω γράψει εγώ.

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Η επικαιροποίηση στοιχέιων βέβαια είναι υποχρεωτική βάσει νόμου

Αυτό που δε γνωρίζω είναι το χρονικό διάστημα κατά το οποίο καθίστανται μη ισχύοντα κάποια έγγραφα, άρα στην περίπτωσή σου, υπάρχει και η πιθανότητα απλά να σου έβγαλε την κάρτα "χαριστικά" και παράτυπα η υπάλληλος

Παρεμπιπτόντως έχουν περάσει πολύ περισσότερα από 5 έτη και δεν έχω κάνει ποτέ επικαιροποίηση στοιχείων και ποτέ δεν είχα πρόβλημα και δεν υπάρχει "χαριστικά" και παράτυπα όταν μιλάμε για τέτοια πράγματα πόσο μάλλον σε έναν άγνωστο.

Να το ξαναγράψω για άλλη μια φορά, το ΑΦΜ σε ακολουθεί σε όλη σου τη ζωή, δεν αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basilhs1982 είπε

Εσύ τα έχεις γράψει αλλά δεν έχουν καμία σχέση με όσα έχω γράψει εγώ.

Παρεμπιπτόντως έχουν περάσει πολύ περισσότερα από 5 έτη και δεν έχω κάνει ποτέ επικαιροποίηση στοιχείων και ποτέ δεν είχα πρόβλημα και δεν υπάρχει "χαριστικά" και παράτυπα όταν μιλάμε για τέτοια πράγματα πόσο μάλλον σε έναν άγνωστο.

Να το ξαναγράψω για άλλη μια φορά, το ΑΦΜ σε ακολουθεί σε όλη σου τη ζωή, δεν αλλάζει.

H ταυτοτητα σου όμως εχει  λήξει αν την έχεις πάνω απο 15 χρόνια.Απλά να το έχεις υπόψη σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basilhs1982 είπε

Εσύ τα έχεις γράψει αλλά δεν έχουν καμία σχέση με όσα έχω γράψει εγώ.

Πως δεν έχουν σχέση? Το εκκαθαριστικό στο ζήτησαν για να κάνουν επικαιροποίηση στοιχείων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs1982 είπε

Παρεμπιπτόντως έχουν περάσει πολύ περισσότερα από 5 έτη και δεν έχω κάνει ποτέ επικαιροποίηση στοιχείων και ποτέ δεν είχα πρόβλημα και δεν υπάρχει "χαριστικά" και παράτυπα όταν μιλάμε για τέτοια πράγματα πόσο μάλλον σε έναν άγνωστο.

 

Είναι δια νόμου υποχρεωτική η επικαιροποίηση, δεν είναι τερτίπι των τραπεζών

Τώρα εσύ αν καταφέρνεις και είσαι υπεράνω του νόμου, μαγκιά σου, να μας πεις και μας τον τρόπο να ξέρουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

H ταυτοτητα σου όμως εχει  λήξει αν την έχεις πάνω απο 15 χρόνια.Απλά να το έχεις υπόψη σου

Πριν μερικά χρόνια που είχα πάει επαγγελματικό ταξίδι στη Κύπρο δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και είχε κλείσει σχεδόν 19 χρόνια. Για πιο "έξω" δεν γνωρίζω.

 

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Πως δεν έχουν σχέση? Το εκκαθαριστικό στο ζήτησαν για να κάνουν επικαιροποίηση στοιχείων.

Δεν διαφωνώ, το θέμα είναι ότι δεν τους έδωσα ποτέ τίποτα και πέρα από αυτό είμαι πελάτης τους χρόνια και αν δεν είχα μετακομίσει δε θα μου το ζητούσαν ποτέ, θα έφτανε η κάρτα σπίτι μου και τέλος.

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...