Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας χωρίς εκκαθαριστικό εφορίας


blaze9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Basilhs1982 είπε

Δεν διαφωνώ, το θέμα είναι ότι δεν τους έδωσα ποτέ τίποτα και πέρα από αυτό είμαι πελάτης τους χρόνια και αν δεν είχα μετακομίσει δε θα μου το ζητούσαν ποτέ, θα έφτανε η κάρτα σπίτι μου και τέλος.

Βασικά δεν το έγραψα σωστά πριν, στην 5ετία δεν "κλειδώνουν τα πάντα" όπως έγραψα, απλά δεν δέχονται καμία συναλλαγή με φυσική παρουσία.

Αν δεν είχες μετακομίσει σαφώς και δεν θα στο ζητούσαν επειδή δεν θα χρειαζόταν να πας να δηλώσεις διεύθυνση, αργά ή γρήγορα όμως όλο και κάτι θα χρειαστείς από το κατάστημα και δεν θα σε εξυπηρετήσουν χωρίς επικαιροποίηση.

Η ουσία πάντως είναι ότι όλα αυτά τα ζητάνε επειδή τους υποχρεώνει το κράτος, και όχι επειδή τους τη βάρεσε ή επειδή είναι άσχετοι, αυτό ήταν το point μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Βασικά δεν το έγραψα σωστά πριν, στην 5ετία δεν "κλειδώνουν τα πάντα" όπως έγραψα, απλά δεν δέχονται καμία συναλλαγή με φυσική παρουσία.

Αν δεν είχες μετακομίσει σαφώς και δεν θα στο ζητούσαν επειδή δεν θα χρειαζόταν να πας να δηλώσεις διεύθυνση, αργά ή γρήγορα όμως όλο και κάτι θα χρειαστείς από το κατάστημα και δεν θα σε εξυπηρετήσουν χωρίς επικαιροποίηση.

Η ουσία πάντως είναι ότι όλα αυτά τα ζητάνε επειδή τους υποχρεώνει το κράτος, και όχι επειδή τους τη βάρεσε ή επειδή είναι άσχετοι, αυτό ήταν το point μου.

Φίλε μου είσαι βέβαιος ότι είναι πενταετία ή να το πω αλλιώς πηγαίνουν τόσο by the book; Ποτέ δεν μου είχαν ζητήσει κάτι τέτοιο στο παρελθόν και σίγουρα είχε επέλθει η πενταετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basilhs1982 είπε

Φίλε μου είσαι βέβαιος ότι είναι πενταετία ή να το πω αλλιώς πηγαίνουν τόσο by the book; Ποτέ δεν μου είχαν ζητήσει κάτι τέτοιο στο παρελθόν και σίγουρα είχε επέλθει η πενταετία.

Βέβαιος είμαι 100%, όπως έγραψα και παραπάνω στα 2 με 3 χρόνια αν πας σε κατάστημα για οποιοδήποτε λόγο στο υπενθυμίζουν, και μάλιστα σου λένε κατά λέξη "αυτή τη φορά θα σε εξυπηρετήσουμε, αλλά την επόμενη φορά θα πρέπει να έχεις κάνει επικαιροποίηση", και στα 5 χρόνια δεν σε εξυπηρετούν καθόλου. Όχι μόνο μου το έχουν επιβεβαιώσει υπάλληλοι αλλά το έχω δει και στην πράξη, αρνήθηκαν να εξυπηρετήσουν γνωστό για αυτό το λόγο. 

Εσένα ποτέ δεν σου ζήτησαν στο παρελθόν επειδή πιθανότατα δεν χρειάστηκε να πας για κάποιο λόγο σε κατάστημα.

Πάντως και στο e-banking βγάζει ειδοποιήσεις για επικαιροποίηση, παρόλα αυτά συνεχίζει και λειτουργεί κανονικά παρόλο που τις αγνοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs1982 είπε

Όσον αφορά την δική μου περίπτωση έγραψα ακριβώς τι συνέβη για αυτό και ρώτησα πιο κάτω τον Joshua21 αν ισχύει όντως η πενταετία και αν πηγαίνουν by the book γιατί στη δική μου περίπτωση (και όχι μόνο) δεν συνέβη.

Βασικά σύμφωνα με την περιγραφή σου συνέβη, πήγες για κάποιο λόγο στην τράπεζα και σου ζήτησαν φρέσκο εκκαθαριστικό, κάνω λάθος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εσένα ποτέ δεν σου ζήτησαν στο παρελθόν επειδή πιθανότατα δεν χρειάστηκε να πας για κάποιο λόγο σε κατάστημα.

Πάντως και στο e-banking βγάζει ειδοποιήσεις για επικαιροποίηση, παρόλα αυτά συνεχίζει και λειτουργεί κανονικά παρόλο που τις αγνοείς.

Φίλε μου το πιστεύεις ότι ποτέ δεν μου έχουν ζητήσει τίποτα; Εννοείται ότι αποφεύγω τις φυσικές συναλλαγές για ευνόητους λόγους αλλά σίγουρα έχω πάει ταμείο τα τελευταία 5 χρόνια.

Τώρα που το λες μάλλον στο e-banking πρέπει να το έχω δει αλλά επειδή δεν σταμάτησε να λειτουργεί όπως έγραψες το αγνόησα. Άρα δεν πηγαίνουν και τόσο by the book γιατί αν ήταν έτσι θα μπλόκαραν το e-banking και θα σε ανάγκαζαν να πας από εκεί.

Τέσπα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Βασικά σύμφωνα με την περιγραφή σου συνέβη, πήγες για κάποιο λόγο στην τράπεζα και σου ζήτησαν φρέσκο εκκαθαριστικό, κάνω λάθος?

Ναι αδερφέ για αυτό κάθισα και το ανέφερα άλλωστε!! :) Αλλά τελικά έγινε η δουλειά χωρίς να τους προσκομίσω το εκκαθαριστικό (τα υπόλοιπα εννοείται ότι τα δέχτηκαν, πως θα άλλαζε εξάλλου η διεύθυνση) το οποίο στην δική μου περίπτωση το θεωρούσα έτσι κι αλλιώς ανούσιο, έχω εξηγήσει το γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basilhs1982 είπε

Φίλε μου το πιστεύεις ότι ποτέ δεν μου έχουν ζητήσει τίποτα; Εννοείται ότι αποφεύγω τις φυσικές συναλλαγές για ευνόητους λόγους αλλά σίγουρα έχω πάει ταμείο τα τελευταία 5 χρόνια.

Τώρα που το λες μάλλον στο e-banking πρέπει να το έχω δει αλλά επειδή δεν σταμάτησε να λειτουργεί όπως έγραψες το αγνόησα. Άρα δεν πηγαίνουν και τόσο by the book γιατί αν ήταν έτσι θα μπλόκαραν το e-banking και θα σε ανάγκαζαν να πας από εκεί.

Τέσπα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Εννοείται πως το πιστεύω ότι μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν σου είχαν ξαναζητήσει τίποτα, ούτως ή άλλως δεν είναι τόσο παλιό το μέτρο, κάπου το 2009 άρχισε να ισχύει. Όμως για το ότι έχεις πάει ταμείο τα τελευταία 5 χρόνια αμφιβάλλω, εγώ δεν θυμάμαι καν τι έφαγα χτες, πόσο μάλλον το πόσα χρόνια έχω να κάνω συναλλαγή σε τράπεζα...

Επίσης δεν ξέρω αν "δεν πηγαίνουν και τόσο by the book", ξέρω πως είναι υποχρεωμένοι να τα ζητάνε από τους πελάτες τους, δεν ξέρω όμως αν έχουν υποχρέωση να πάρουν δραστικά μέτρα όπως το να μπλοκάρουν το e-banking σε περίπτωση που δεν γίνει επικαιροποίηση. Το μπλοκάρισμα στα 5 χρόνια όπως έγραψα αφορά τις συναλλαγές face to face μόνο.

Τπτ, να σαι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs1982 είπε

Πριν μερικά χρόνια που είχα πάει επαγγελματικό ταξίδι στη Κύπρο δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και είχε κλείσει σχεδόν 19 χρόνια. Για πιο "έξω" δεν γνωρίζω.

 

 

Και πιο έξω και μέσα .

Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;
 
1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας
2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες
3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί
4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του
5. Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής. 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και πιο έξω και μέσα .

Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;
 
1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας
2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες
3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί
4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του
5. Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής. 
 

Δεν είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα πάντως, όπως σου είπα ταξίδεψα με αεροπλάνο εκτός Ελλάδος και πέρα από αυτό όσες φορές με έχουν σταματήσει για έλεγχο ποτέ δεν μου έχουν αναφέρει ότι πρέπει να πάω να αλλάξω την ταυτότητα λόγο παλαιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2021 στις 1:35 ΜΜ, Joshua21 είπε

Σε παρέπεμψε σε λογιστή για ποιο ακριβώς λόγο? Μήπως για να σου κάνει εκπρόθεσμα δήλωση η οποία έχει πρόστιμο?

Εγώ θα ζητούσα περισσότερες λεπτομέρειες, έστω και σε άλλη υπάλληλο ή ακόμα και σε άλλο υποκατάστημα.

Πάντως η eurobank έχει στο site της αυτό:

"Εάν δεν κάνετε φορολογική δήλωση, υπεύθυνη δήλωση περί μη υποχρέωσης υποβολής φορολογικής δήλωσης με βεβαίωση του γνήσιου της υπογραφής σας από οποιαδήποτε αρχή ή ΚΕΠ, καθώς και βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ από την εφορία σας."

Πως θα προσκομίσει ΥΔ περι με υποχρέωσης υποβολής φορολογικής δήλωσης οταν ο ίδιος ο TS αναφέρει οτι ήταν υπόχρεος αλλά το αμέλησε;

Στις 22/10/2021 στις 2:27 ΜΜ, Nabuko είπε

Κάθε τράπεζα μπορεί αν ζητάει ότι της κατέβει ή ότι κατέβει στο μυαλό κάθε υπαλλήλου. Η Τράπεζα της Ελλάδος έχει δώσει στις τράπεζες οδηγίες για το τι έγγραφα χρειάζονται. Πουθενά δεν αναγράφει για εκκαθαριστικό. Μόνο έγγραφο που να δείχνει τον ΑΦΜ

 

727555199_22102021142308.jpg.f9e15b4a9bde08d0f95a271f6200440f.jpg

 

 

καταλαβαίνουμε όλοι τι σημαίνει το "κατ' ελάχιστον" που αναγράφεται;

Στις 22/10/2021 στις 4:31 ΜΜ, Basilhs1982 είπε

Εσύ τα έχεις γράψει αλλά δεν έχουν καμία σχέση με όσα έχω γράψει εγώ.

Παρεμπιπτόντως έχουν περάσει πολύ περισσότερα από 5 έτη και δεν έχω κάνει ποτέ επικαιροποίηση στοιχείων και ποτέ δεν είχα πρόβλημα και δεν υπάρχει "χαριστικά" και παράτυπα όταν μιλάμε για τέτοια πράγματα πόσο μάλλον σε έναν άγνωστο.

Να το ξαναγράψω για άλλη μια φορά, το ΑΦΜ σε ακολουθεί σε όλη σου τη ζωή, δεν αλλάζει.

αυτό είναι πολύ περίεργο, και μόνο λόγω του οτι πρόκειται για την Εθνική τράπεζα μπορεί να εξηγείται.

Στις 22/10/2021 στις 6:53 ΜΜ, Basilhs1982 είπε

Δεν είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα πάντως, όπως σου είπα ταξίδεψα με αεροπλάνο εκτός Ελλάδος και πέρα από αυτό όσες φορές με έχουν σταματήσει για έλεγχο ποτέ δεν μου έχουν αναφέρει ότι πρέπει να πάω να αλλάξω την ταυτότητα λόγο παλαιότητας.

εξαρτάται σε ποια χώρα πηγαίνεις και πόσο μπανανία είναι, παλαιότητα στην Ελληνική ταυτότητα συνήθως πάει πακέτο με το χειρόγραφη και στις σοβαρές χώρες έχεις ένα θεματάκι, ειδικά αν είναι εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, βλέπε μέχρι πρότινος Αγγλία, οπου βέβαια από 1η Οκτωβρίου πλέον απαιτείται διαβατήριο οπότε αλλάζει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kon1to είπε

Πως θα προσκομίσει ΥΔ περι με υποχρέωσης υποβολής φορολογικής δήλωσης οταν ο ίδιος ο TS αναφέρει οτι ήταν υπόχρεος αλλά το αμέλησε;

Φίλε κάπου χάθηκες, δεν θυμάμαι να προέτρεψα κάπου τον ts να τους προσκομίσει ΥΠ περί μη υποχρέωσης υποβολής.

C/p έκανα αυτό που βρήκα στο site της Eurobank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Φίλε κάπου χάθηκες, δεν θυμάμαι να προέτρεψα κάπου τον ts να τους προσκομίσει ΥΠ περί μη υποχρέωσης υποβολής.

C/p έκανα αυτό που βρήκα στο site της Eurobank.

ναι και απλα σου αναφερω οτι αυτο που εκανες c/p δεν εχει πρακτική εφαρμογή στην περιπτωση του ts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2021 στις 1:11 ΜΜ, gokuthelegend είπε

Έχω χρόνια να το κάνω και δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ακόμη, αλλά νομίζω ότι μπορείς να πάρεις βεβαίωση από την εφορία ότι δεν ήσουν υπόχρεος φορολογικής δήλωσης για τις προηγούμενες χρονιές. Επίσης να έχεις υπόψη για άλλη φορά ότι πρέπει να κάνεις φορολογική δήλωση ακόμη και αν δεν έχεις εισόδημα, απλώς δηλώνεις 0 εισόδημα στο αντίστοιχο κουτάκι και δεν πληρώνεις φόρους.

Δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερα ακριβές αυτό περί 0 εισοδήματος και ότι δεν πληρώνει φόρους...αν έχει κατι στο όνομα του, ακόμα και με 0 εισόδημα ενεργοποιούνται τα τεκμήρια και πληρώνει φόρο με βάση αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kon1to είπε

καταλαβαίνουμε όλοι τι σημαίνει το "κατ' ελάχιστον" που αναγράφεται;

Διάβασε το αρχικό ποστ φίλε. Σ' εκείνο απαντάω και μόνο.

Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό χωρίς εκκαθαριστικό (που ζήτησε η υπάλληλος) ναι ή όχι? Ναι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kon1to είπε

ναι και απλα σου αναφερω οτι αυτο που εκανες c/p δεν εχει πρακτική εφαρμογή στην περιπτωση του ts

Εξαρτάται τι αντιλαμβάνεσαι ως "πρακτική εφαρμογή".

Εγώ πάντως για ενημέρωση το έβαλα, για να καταλάβει καλύτερα ο ts τι ακριβώς ζητάνε οι τράπεζες.

 

12 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Διάβασε το αρχικό ποστ φίλε. Σ' εκείνο απαντάω και μόνο.

Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό χωρίς εκκαθαριστικό (που ζήτησε η υπάλληλος) ναι ή όχι? Ναι. 

Είπαμε κάνεις λάθος, σε προηγούμενο post σου εξήγησα το γιατί αλλά μάλλον δεν το είδες, πάμε άλλη μία:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...