Προς το περιεχόμενο

MacOS Monterey


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, nick0lis είπε

Μια χαρά το 12.2.1 μου φαίνεται περισσότερο ρέων, και πιο κρύο σε πλήρες φορτίο ο επεξεργαστής.

Εγώ 200 στροφές παραπάνω στα ανεμιστηράκια τις βλέπω πάντως, οπότε αναμένουμε την 3η version που είναι κλασικά η version που στρώνει το λειτουργικό της apple.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2022 στις 8:56 ΜΜ, zanskou είπε

για ποιο λόγο να το κανεις αυτό ;

Βολευει.

Αν πχ το ξερω το πρωι στη δουλεια, μεχρι να φυγω απο τη δουλεια θα το εχω ηδη στο φλασακι μου, και στο σπιτι γλυτωνω το κατεβασμα, κατευθειαν εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρασα πρόσφατα σε Monterey και δεν βλέπω τις φωτογραφίες Desktop pictures στα Screen Saver > shifting tiles & sliding panels, μόνο χρώματα Colours. Ισχύει και σε εσας το ίδιο;

image.png.aa8bd29415a5fe2c6664669522e005fc.png

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Πέρασα πρόσφατα σε Monterey και δεν βλέπω τις φωτογραφίες στα Screen Saver > shifting tiles & sliding panels, μόνο χρώματα Colours. Ισχύει και σε εσας το ίδιο;

image.png.aa8bd29415a5fe2c6664669522e005fc.png

Ποιες φωτογραφίες;

Το "Choose Folder" ή το "Photo Library" δεν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, macodin είπε

Ποιες φωτογραφίες;

Το "Choose Folder" ή το "Photo Library" δεν;

Τις Desktop pictures, αυτές που είχε πριν και το Big Sur ως wallpaper και τις έχει ακόμα, αλλά όμως δεν υπάρχουν ως screen saver σε εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Τις Desktop pictures, αυτές που είχε πριν και το Big Sur ως wallpaper και τις έχει ακόμα, αλλά όμως δεν υπάρχουν ως screen saver σε εμένα.

Φίλε μου αυτό ήταν ένα bug του Monterey και είχε πει η apple ότι θα το φτιάξει από τον Δεκέμβρη. Απ' ό,τι μας λες μάλλον δεν το διόρθωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα στο φόρουμ! Λοιπόν, θέλω τη βοήθειά σας γιατί δε βγάζω άκρη με την επαναφορά από time machine! Αναφέρομαι σε imac 2019 i3 με ssd δίσκο και με το τελευταίο λειτουργικό Monterey 12.4. Έχω κάνει μπακάπ με time machine σε εξωτερικό δίσκο (μηχανικό) φορμαρισμένο σε APFS, όπως κάθε φορά! Αρκετά συχνά, αλλά όχι αυτόματα! Περιττό να πω, ότι τον δίσκο τον "βλέπει" κανονικά ο μακ. Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να τον επαναφέρω από το time machine, μέσω του βοηθού μετεγκατάστασης, αλλά κάθε φορά, ενώ βρίσκει το μπακάπ (στον εξωτερικό), όταν πατάω συνέχεια, δε προχωράει με τίποτα!! Εχω δοκιμάσει και με τον κλασικό τρόπο, με πατημένα τα command+R στην επανεκκίνηση, αφού κάνω σβήσιμο του σκληρού με το λειτουργικό και επαναφορά του (Monterey) και κατόπιν επαναφορά από το time machine και τίποτα! Νομίζω ότι γινόταν το ίδιο και στο Monterey 12.3 αν δε κάνω λάθος...Τι κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, petran66 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ! Λοιπόν, θέλω τη βοήθειά σας γιατί δε βγάζω άκρη με την επαναφορά από time machine! Αναφέρομαι σε imac 2019 i3 με ssd δίσκο και με το τελευταίο λειτουργικό Monterey 12.4. Έχω κάνει μπακάπ με time machine σε εξωτερικό δίσκο (μηχανικό) φορμαρισμένο σε APFS, όπως κάθε φορά! Αρκετά συχνά, αλλά όχι αυτόματα! Περιττό να πω, ότι τον δίσκο τον "βλέπει" κανονικά ο μακ. Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να τον επαναφέρω από το time machine, μέσω του βοηθού μετεγκατάστασης, αλλά κάθε φορά, ενώ βρίσκει το μπακάπ (στον εξωτερικό), όταν πατάω συνέχεια, δε προχωράει με τίποτα!! Εχω δοκιμάσει και με τον κλασικό τρόπο, με πατημένα τα command+R στην επανεκκίνηση, αφού κάνω σβήσιμο του σκληρού με το λειτουργικό και επαναφορά του (Monterey) και κατόπιν επαναφορά από το time machine και τίποτα! Νομίζω ότι γινόταν το ίδιο και στο Monterey 12.3 αν δε κάνω λάθος...Τι κάνω λάθος?

Πρέπει να περάσεις το λειτουργικό και στο τέλος της εγκαταστασης του θα κανείς migration από timemachine. Έχει σταματήσει εδώ και αρκετό καιρό η ολική επαναφορά (και του λειτουργικού) από το time machine backup.Δηλαδή δεν είναι θέμα του Monterey μόνο….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

Πρέπει να περάσεις το λειτουργικό και στο τέλος της εγκαταστασης του θα κανείς migration από timemachine. Έχει σταματήσει εδώ και αρκετό καιρό η ολική επαναφορά (και του λειτουργικού) από το time machine backup.Δηλαδή δεν είναι θέμα του Monterey μόνο….

Α μάλιστα. Σ ευχαριστώ κατά αρχήν. Αλλά το έχω δοκιμάσει κι αυτό!! Στο τελευταίο βήμα όμως που βρίσκει το φάκελο με το μπακαπ, δε προχωράει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...