Προς το περιεχόμενο

MacOS Monterey


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, petran66 είπε

Α μάλιστα. Σ ευχαριστώ κατά αρχήν. Αλλά το έχω δοκιμάσει κι αυτό!! Στο τελευταίο βήμα όμως που βρίσκει το φάκελο με το μπακαπ, δε προχωράει!!

Άνοιξες τον φάκελο επέλεξες το backup που θες και πάτησες continue και δεν προχωράει? Μάλλον έχει γίνει corrupt το backup για κάποιο λόγο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, atheatos είπε

Άνοιξες τον φάκελο επέλεξες το backup που θες και πάτησες continue και δεν προχωράει? Μάλλον έχει γίνει corrupt το backup για κάποιο λόγο .

Ναι! Το δοκίμασα ξανά αφού πρώτα έκανα πάλι backup και πάλι τα ίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Δοκίμασε nvram reset 

https://support.apple.com/en-us/HT204063

Οκ και βλέπουμε...Ευχαριστώ 

32 λεπτά πριν, atheatos είπε

Δοκίμασε nvram reset 

https://support.apple.com/en-us/HT204063

Το έκανα αλλά τίποτα πάλι. Βέβαια, δε ξέρω αν παίζει ρόλο, το προσπαθώ-αυτή τη φορά-με το βοηθό μετεγκατάστασης, χωρίς πρίν να έχω κάνει erase το λειτουργικό, γιατί είναι μεγάλος κόπος να τα ξαναπεράσω όλα, σε περίπτωση που δε λειτουργήσει η επαναφορά από το time machine (με τον βοηθό)! Πάντως, για μας με τους intel, καλύτερα ήταν πρώτα (χωρίς βοηθούς κλπ.)...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@petran66, καλησπέρα

1. Σε παρακαλώ αρχικά από “Πληροφορίες” του  βεβαιώσου ότι ο δίσκος του Time Machine είναι σε APFS (με διάκριση πεζών-κεφαλαίων) format.

2.  Προχώρησε σε full reset της διάταξης του Time Machine που φαίνεται να έχει αλλοιωθεί, ως εξής·

α. Κλείσε το Time Machine.

β. Πήγαινε Macintosh HD > Βιβλιοθήκη > Preferences και σύρε στον κάδο το αρχείο com.apple.TimeMachine.plist.

γ. Άνοιξε το Time Machine, το αρχείο θα αναδημιουργηθεί  και θα παρθεί ένα νέο backup σε συνέχεια των προηγούμενων.

3. Πήγαινε στο command+R και προσπάθησε να τρέξεις επαναφορά του macOS. Αναμένεται να επιτύχει, διαφορετικά θα δούμε.

Όσο αφορά στο σβήσιμο του σκληρού, η διαδικασία έχει απλοποιηθεί με τον “Βοηθό σβησίματος”, μέσω των Προτιμήσεων συστήματος >  Σβήσιμο δεδομένων του συστήματος. Ανεξάρτητα από αυτό, δεν νομίζω ότι σκληρός εμπλέκεται στο σφάλμα.

image.jpeg.fb916d5496f4243eee47bb14547339e3.jpeg

 

Επεξ/σία από epinki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petran66 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ! Λοιπόν, θέλω τη βοήθειά σας γιατί δε βγάζω άκρη με την επαναφορά από time machine! Αναφέρομαι σε imac 2019 i3 με ssd δίσκο και με το τελευταίο λειτουργικό Monterey 12.4. Έχω κάνει μπακάπ με time machine σε εξωτερικό δίσκο (μηχανικό) φορμαρισμένο σε APFS, όπως κάθε φορά! Αρκετά συχνά, αλλά όχι αυτόματα! Περιττό να πω, ότι τον δίσκο τον "βλέπει" κανονικά ο μακ. Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να τον επαναφέρω από το time machine, μέσω του βοηθού μετεγκατάστασης, αλλά κάθε φορά, ενώ βρίσκει το μπακάπ (στον εξωτερικό), όταν πατάω συνέχεια, δε προχωράει με τίποτα!! Εχω δοκιμάσει και με τον κλασικό τρόπο, με πατημένα τα command+R στην επανεκκίνηση, αφού κάνω σβήσιμο του σκληρού με το λειτουργικό και επαναφορά του (Monterey) και κατόπιν επαναφορά από το time machine και τίποτα! Νομίζω ότι γινόταν το ίδιο και στο Monterey 12.3 αν δε κάνω λάθος...Τι κάνω λάθος?

Από την στιγμή που σβήνεις μόνο το machintosh HD (αν κατάλαβα καλά)και όχι το data δεν γίνεται να κάνει επαναφορά. Πρέπει να έχει το machintosh HD ( το λειτουργικό )για να κάνει restore.

Γνώμη μου είναι ότι έχεις κάνει corrupt τον σκληρό του Mac για αυτό δεν γίνεται τίποτα. Για να μην τα χάσεις όλα δοκίμασε με ένα άλλο backup προγραμμα όπως το superduper κτλ. ή σώσε ότι μπορείς να σώσεις χειροκίνητα και κάνε format τον Mac. Αν είσαι τυχερός μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού θα σου ζητήσει να κάνεις migration από το timemachine και λογικά αν όντως έχει γίνει το backup σωστά στο timemachine θα στα επαναφέρει όλα. Αν όχι θα πρέπει να τα ξαναπεράσεις χειροκίνητα….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/6/2022 στις 10:35 ΜΜ, epinki είπε

@petran66, καλησπέρα

1. Σε παρακαλώ αρχικά από “Πληροφορίες” του  βεβαιώσου ότι ο δίσκος του Time Machine είναι σε APFS (με διάκριση πεζών-κεφαλαίων) format.

2.  Προχώρησε σε full reset της διάταξης του Time Machine που φαίνεται να έχει αλλοιωθεί, ως εξής·

α. Κλείσε το Time Machine.

β. Πήγαινε Macintosh HD > Βιβλιοθήκη > Preferences και σύρε στον κάδο το αρχείο com.apple.TimeMachine.plist.

γ. Άνοιξε το Time Machine, το αρχείο θα αναδημιουργηθεί  και θα παρθεί ένα νέο backup σε συνέχεια των προηγούμενων.

3. Πήγαινε στο command+R και προσπάθησε να τρέξεις επαναφορά του macOS. Αναμένεται να επιτύχει, διαφορετικά θα δούμε.

Όσο αφορά στο σβήσιμο του σκληρού, η διαδικασία έχει απλοποιηθεί με τον “Βοηθό σβησίματος”, μέσω των Προτιμήσεων συστήματος >  Σβήσιμο δεδομένων του συστήματος. Ανεξάρτητα από αυτό, δεν νομίζω ότι σκληρός εμπλέκεται στο σφάλμα.

image.jpeg.fb916d5496f4243eee47bb14547339e3.jpeg

 

@epinkiΚαλησπέρα και ευχαριστώ για τη βοήθεια σου. Δυστυχώς δεν υπάρχει το "σβήσιμο δεδομένων " στο μακ μου. Όπως σε αυτά με τον Μ1 επεξεργαστή κλπ. Είμαι σίγουρος γι αυτό. Τώρα, εξωτερικός δίσκος που έχω το  backup είναι σε μορφή APPS  με διάκριση πεζών κεφαλαίων..

Στις 15/6/2022 στις 11:20 ΜΜ, atheatos είπε

Από την στιγμή που σβήνεις μόνο το machintosh HD (αν κατάλαβα καλά)και όχι το data δεν γίνεται να κάνει επαναφορά. Πρέπει να έχει το machintosh HD ( το λειτουργικό )για να κάνει restore.

Γνώμη μου είναι ότι έχεις κάνει corrupt τον σκληρό του Mac για αυτό δεν γίνεται τίποτα. Για να μην τα χάσεις όλα δοκίμασε με ένα άλλο backup προγραμμα όπως το superduper κτλ. ή σώσε ότι μπορείς να σώσεις χειροκίνητα και κάνε format τον Mac. Αν είσαι τυχερός μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού θα σου ζητήσει να κάνεις migration από το timemachine και λογικά αν όντως έχει γίνει το backup σωστά στο timemachine θα στα επαναφέρει όλα. Αν όχι θα πρέπει να τα ξαναπεράσεις χειροκίνητα….

Θα δοκιμάσω πάλι αυτό που λες αύριο και θα δω. Σας ευχαριστώ και τους δύο 

Επεξ/σία από petran66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επανέρχομαι πάλι με ένα "κουφό" που έγινε!! Αφού δοκίμασα τα πάντα-εκτός αν κάτι μου ξέφυγε-είπα να κάνω ένα ακόμα μπακάπ με το time machine στον εξωτ.σκληρό που είχα κάνει και τις άλλες φορές. Είχα αφήσει βέβαια μόνο το τελευταίο (χθεσινό), λόγω χώρου...Οπότε είχα δυο μπακάπ! Και τώρα έγινε το κουφό που είπα! Ενώ δοκίμασα να επαναφέρω το σημερινό αρχείο (μπακάπ) και δε συνέχιζε με τίποτα (ως συνήθως), αποφασίζω να δοκιμάσω με το χθεσινό (το πρώτο στην ουσία δηλ.), με τον βοηθό μετεγκατάστασης και με το μακ σε λειτουργία κανονικά και έγινε η επαναφορά μια χαρά! Αυτό που μου μένει τώρα σαν απορία, είναι πως μπορεί να γίνεται αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά, 

Εχει κανεις εικονα εαν σε Macbook Pro M1 συνδέσω εξωτερικά με αντάπτορα blu-ray writer (που αυτή τη στιγμη δουλεύει κανονικά σε Windows PC) αν θα δουλέψει κανονικά ; το έχει δοκιμάσει ποτέ κανεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zanskou είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Εχει κανεις εικονα εαν σε Macbook Pro M1 συνδέσω εξωτερικά με αντάπτορα blu-ray writer (που αυτή τη στιγμη δουλεύει κανονικά σε Windows PC) αν θα δουλέψει κανονικά ; το έχει δοκιμάσει ποτέ κανεις ; 

Δεν το εχω δοκιμασει. Αλλα γιατι να μην δουλεψει; Γιατι πιστευεις οτι μπορει να μην δουλεψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δεν το εχω δοκιμασει. Αλλα γιατι να μην δουλεψει; Γιατι πιστευεις οτι μπορει να μην δουλεψει;

just asking, επειδή δεν το εχω δοκιμάσει ποτέ και δεν ξερω αν υπάρχουν τυχόν ασυμβατότητες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Υπάρχει κάποια λύση στις απελπιστικά αργές ταχύτητες αντιγραφής από Mac σε external drive? (USB-3/USB-C)

Αναβάθμισα πριν λίγο καιρό σε Monterey και προσπαθούσα να καταλάβω σε 2 διαφορετικά μηχανήματα γιατί ξαφνικά έκανε 2 ώρες να αντιγράψει μερικά GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, j0hnn1e είπε

Υπάρχει κάποια λύση στις απελπιστικά αργές ταχύτητες αντιγραφής από Mac σε external drive? (USB-3/USB-C)

Αναβάθμισα πριν λίγο καιρό σε Monterey και προσπαθούσα να καταλάβω σε 2 διαφορετικά μηχανήματα γιατί ξαφνικά έκανε 2 ώρες να αντιγράψει μερικά GB

μήπως φταίνε οι δίσκοι σου ; δεν εχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο και μάλιστα την Κυριακή έτυχε και αντέγραψα καμια 200GB 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 διαφορετικοί δίσκοι, 3 διαφορετικά flash drive σε 2 μακ και το external boot drive (SSD σε usb-c) στον iMac που μέχρι τότε πήγαινε σφαίρα και τώρα θέλει 10 λεπτά να κάνει boot? 
 

λενε ότι έχει να κάνει με τα καλώδια και τα thunderbolt 3 λύνουν το πρόβλημα αλλά μου φαίνεται χαζό. Με βλέπω all the way back σε big sur

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχει βγει update Monterey 12.5.1 αλλά δεν μου το εμφανίζει στην αναζήτηση για ενημερώσεις. Έχει μείνει στην 12.4 και δεν καταλαβαίνω γιατί. MacBook Air M1. Έχετε κάποια ιδέα του γιατί και τι θα μπορούσα να κάνω; Δείξτε επιείκια  μόνο γιατί είμαι σχετικά νέος στον κόσμο του MacOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...