Προς το περιεχόμενο

MacOS Monterey


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, moican said:

Καλημέρα. Έχει βγει update Monterey 12.5.1 αλλά δεν μου το εμφανίζει στην αναζήτηση για ενημερώσεις. Έχει μείνει στην 12.4 και δεν καταλαβαίνω γιατί. MacBook Air M1. Έχετε κάποια ιδέα του γιατί και τι θα μπορούσα να κάνω; Δείξτε επιείκια  μόνο γιατί είμαι σχετικά νέος στον κόσμο του MacOS.

Μήπως ψάχνεις στις ενημερώσεις των εφαρμογών; Στις ρυθμίσεις συστήματος είναι η επιλογή για upgrade. 

https://support.apple.com/en-us/HT212735

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά,

Να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος. Στο App Store στο Mac μου δεν μπορώ να σεταρω το Apple Pay. Ενώ έχω σεταρει κανονικά τις κάρτες μου στο wallet and Apple Pay. Από browser παίζει κανονικά το Apple Pay. Είδα όμως ότι στο store μου τραβάει απευθείας από τη κάρτα που έχω βάλει καρφωτά και δεν έχει επιλογή εκεί στις μεθόδους να προσθέσω Apple Pay. Κάνω κάτι λάθος; Ή στο store δεν σε αφήνει; Γιατί στο iPhone το έχω φτιάξει κ μου κάνει εντύπωση.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/9/2022 στις 3:01 ΜΜ, -orestis- είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος. Στο App Store στο Mac μου δεν μπορώ να σεταρω το Apple Pay. Ενώ έχω σεταρει κανονικά τις κάρτες μου στο wallet and Apple Pay. Από browser παίζει κανονικά το Apple Pay. Είδα όμως ότι στο store μου τραβάει απευθείας από τη κάρτα που έχω βάλει καρφωτά και δεν έχει επιλογή εκεί στις μεθόδους να προσθέσω Apple Pay. Κάνω κάτι λάθος; Ή στο store δεν σε αφήνει; Γιατί στο iPhone το έχω φτιάξει κ μου κάνει εντύπωση.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Νομίζω  App store ανάλογα την χώρα που έχεις επιλέξει , μπορείς να βάλεις μόνο κάρτες της χώρας αυτής. Δεν δέχεται κάρτες με διεύθυνση εξωτερικού. 
Αλλα αν μιλάμε για κάρτες με ίδια διεύθυνση (billing address) με αυτή που έχεις βάλει τότε μπορεί να τις προσθέσεις επιπλέον στο icloud και να κανείς οποία θέλεις προεπιλογή για πληρωμή στο App Store.

iPhone και Mac έχουν το ίδιο Apple ID και έχουν store της ίδιας χώρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2022 στις 8:27 ΜΜ, atheatos είπε

Νομίζω  App store ανάλογα την χώρα που έχεις επιλέξει , μπορείς να βάλεις μόνο κάρτες της χώρας αυτής. Δεν δέχεται κάρτες με διεύθυνση εξωτερικού. 
Αλλα αν μιλάμε για κάρτες με ίδια διεύθυνση (billing address) με αυτή που έχεις βάλει τότε μπορεί να τις προσθέσεις επιπλέον στο icloud και να κανείς οποία θέλεις προεπιλογή για πληρωμή στο App Store.

iPhone και Mac έχουν το ίδιο Apple ID και έχουν store της ίδιας χώρας?

Το iPhone και το Mac έχουν το ίδιο appleID. Επίσης οι κάρτες είναι όλες ελληνικές.

Απλά στο AppleStore στο Mac δεν μπορώ να προσθέσω σαν επιλογή πληρωμής το Apple Pay. Με αφήνει να προσθέσω μόνο κάρτα (έχει και κάποιες άλλες μεθόδους). Πρακτικά εγώ θέλω να βάλω σαν μέθοδο πληρωμής το Apple Pay. Όπου εκεί μέσα έχω τις 3 κάρτες μου και την ώρα της πληρωμής να επιλέγω από ποια θα τραβήξει λεφτά(όπως δουλεύει δλδ το Apple Pay).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, -orestis- είπε

Το iPhone και το Mac έχουν το ίδιο appleID. Επίσης οι κάρτες είναι όλες ελληνικές.

Απλά στο AppleStore στο Mac δεν μπορώ να προσθέσω σαν επιλογή πληρωμής το Apple Pay. Με αφήνει να προσθέσω μόνο κάρτα (έχει και κάποιες άλλες μεθόδους). Πρακτικά εγώ θέλω να βάλω σαν μέθοδο πληρωμής το Apple Pay. Όπου εκεί μέσα έχω τις 3 κάρτες μου και την ώρα της πληρωμής να επιλέγω από ποια θα τραβήξει λεφτά(όπως δουλεύει δλδ το Apple Pay).

Νομίζω ότι δεν μπορείς στα mac που δεν έχουν touch ID να χρησιμοποιήσεις το Apple pay. 

Μία λύση ώστε να διαχειρίζεσε τις κάρτες σου είναι η curve. Είναι μια κάρτα που συνδέεται με πολλές κάρτες και κάνει αυτό που θες, επιλέγοντας από πια κάρτα θα τραβήξει τα χρήματα κάθε φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atheatos είπε

Νομίζω ότι δεν μπορείς στα mac που δεν έχουν touch ID να χρησιμοποιήσεις το Apple pay. 

Μία λύση ώστε να διαχειρίζεσε τις κάρτες σου είναι η curve. Είναι μια κάρτα που συνδέεται με πολλές κάρτες και κάνει αυτό που θες, επιλέγοντας από πια κάρτα θα τραβήξει τα χρήματα κάθε φορά. 

Το Macbook Pro 14 m1 έχω και έχει touchid. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι το έχω se clamshell mode! Πάντως αγορά μέσω Safari μου χρησιμοποιησε Apple Pay.

Την Curve την είχα και την ξέρω. Αλλά από τότε που μπήκαν οι ελληνικές κάρτες στο Apple Pay η αλήθεια είναι ότι την σταμάτησα.

 

Θα δοκιμάσω να το κάνω με το λάπτοπ και όχι σε clamshell mode αλλά δεν ξέρω αν πετύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://support.apple.com/el-gr/guide/mac-help/mchl4773988b/mac
 

Από τις οδηγίες φαίνεται ότι γίνεται και με την χρήση keyboard με Touch ID.

Αν παρολαυτα δεν γίνεται τότε καλύτερα να επικοινωνήσεις με το support της Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -orestis- είπε

Το Macbook Pro 14 m1 έχω και έχει touchid. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι το έχω se clamshell mode! Πάντως αγορά μέσω Safari μου χρησιμοποιησε Apple Pay.

Την Curve την είχα και την ξέρω. Αλλά από τότε που μπήκαν οι ελληνικές κάρτες στο Apple Pay η αλήθεια είναι ότι την σταμάτησα.

 

Θα δοκιμάσω να το κάνω με το λάπτοπ και όχι σε clamshell mode αλλά δεν ξέρω αν πετύχει.

Αν παίζεις σε clamshell και θες apple pay νομίζω ότι θα σε εξυπηρετήσει η τελευταία έκδοση του m keyboard με το touch id. 
Τώρα αν έχεις κανα mx ή προτιμάς άλλο keyboard, δε νομίζω ότι έχεις και πολλές επιλογές...:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω να δω αν μπορώ να το προσθέσω σαν τρόπο πληρωμής μέσα από το Apple Store του Mac αλλα με κανονική λειτουργία. 

Και θα σας ενημερώσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έκανα το τεστ με το laptop. Δυστυχώς δεν δουλεύει. Ναι για να πληρώσω πρέπει να χρησιμοποιηθεί το touchid αλλά σαν μέθοδος πληρωμής δεν υπάρχει το Apple Pay. 

Αντίθετα στο App Store του iPhone υπάρχει κανονικά!!!

Στιγμιότυπο 2022-09-19, 16.57.02.png

Στιγμιότυπο 2022-09-19, 16.58.10.png

D9B0D22C-583B-4B14-BB1D-10A9DF96CE86.png

Επεξ/σία από -orestis-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, -orestis- είπε

Λοιπόν έκανα το τεστ με το laptop. Δυστυχώς δεν δουλεύει. Ναι για να πληρώσω πρέπει να χρησιμοποιηθεί το touchid αλλά σαν μέθοδος πληρωμής δεν υπάρχει το Apple Pay. 

Αντίθετα στο App Store του iPhone υπάρχει κανονικά!!!

Στιγμιότυπο 2022-09-19, 16.57.02.png

Στιγμιότυπο 2022-09-19, 16.58.10.png

D9B0D22C-583B-4B14-BB1D-10A9DF96CE86.png

Μήπως υπάρχει και άλλος χρήστης στο Mac , πχ. Guest user ? Γιατί αν έχει ενεργοποιηθεί ήδη σε άλλο χρήστη το Apple Pay τα πράγματα γίνονται λίγο πολύπλοκα , αν κατάλαβα καλά:

Μόνο ένας χρήστης τη φορά στο Mac σας μπορεί να χρησιμοποιεί το Apple Pay.

Αν ένας διαχειριστής με διαφορετικό λογαριασμό χρήστη θέλει να χρησιμοποιήσει το Apple Pay, μπορεί να επαναφέρει το Apple Pay στις προτιμήσεις για το Wallet και Apple Pay Επιλέξτε το μενού Apple > «Προτιμήσεις συστήματος», κάντε κλικ στο «Wallet και Apple Pay» και μετά κάντε κλικ στην «Προσθήκη κάρτας». Δείτε την ενότητα Αλλαγή των προτιμήσεων Πορτοφολιού και Apple Pay.

Οι άλλοι χρήστες μπορούν επίσης να χρησιμοποιούν το Apple Pay στο iPhone ή Apple Watch τους, αν έχουν μια κάρτα που έχει συσχετιστεί με τη συγκεκριμένη συσκευή.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, atheatos είπε

Μήπως υπάρχει και άλλος χρήστης στο Mac , πχ. Guest user ? Γιατί αν έχει ενεργοποιηθεί ήδη σε άλλο χρήστη το Apple Pay τα πράγματα γίνονται λίγο πολύπλοκα , αν κατάλαβα καλά:

Μόνο ένας χρήστης τη φορά στο Mac σας μπορεί να χρησιμοποιεί το Apple Pay.

Αν ένας διαχειριστής με διαφορετικό λογαριασμό χρήστη θέλει να χρησιμοποιήσει το Apple Pay, μπορεί να επαναφέρει το Apple Pay στις προτιμήσεις για το Wallet και Apple Pay Επιλέξτε το μενού Apple > «Προτιμήσεις συστήματος», κάντε κλικ στο «Wallet και Apple Pay» και μετά κάντε κλικ στην «Προσθήκη κάρτας». Δείτε την ενότητα Αλλαγή των προτιμήσεων Πορτοφολιού και Apple Pay.

Οι άλλοι χρήστες μπορούν επίσης να χρησιμοποιούν το Apple Pay στο iPhone ή Apple Watch τους, αν έχουν μια κάρτα που έχει συσχετιστεί με τη συγκεκριμένη συσκευή.

Όχι δεν υπάρχει άλλος χρήστης!

Εσάς δηλαδή λειτουργεί κανονικά με το AppStore? 

μήπως να επικοινωνήσω με Apple? Αν ναι υπάρχει κάποιο link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω Mac με δυνατότητα Touch ID. Αλλά και το support να επικοινωνήσεις ίσως σου προτείνουν την δημιουργία νέου χρήστη πριν σου που να κανείς κάποια επαναφορά ή καθαρή εγκατάσταση.

Φτιαξε έναν νέο χρήστη με δικαιώματα διαχειριστή και δες αν σου εμφανιζει την επιλογή εκεί.

https://getsupport.apple.com/solutions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...